Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devlet Hastaneleri Diş Telini Karşılıyor Mu? (2023 Fiyatları, Ücretsiz Diş Teli Takan)

Diş sağlığı sorunlarınız yaşamınızı olumsuz yönde mi etkiliyor? Dişlerinizin gelişimsel yapısından dolayı, çene bozuklukları, yerinde çıkmayan çapraşık dişleriniz mi var? Bir çok farklı nedenlerden ötürü, diş yapınızda bozukluklar olabilir. Diş yapınız sizi rahatsız edecek durumda ise bununla birlikte daha fazla sağlık problemleri meydana gelmeden, bu sorunu zamanında diş teli taktırarak müdahale bulunmalısınız. Aksi taktirde gelecekte size ciddi derecede sağlık problemleri yaratabilir. Günümüz şartlarına göre özel hastanelerde diş teli fiyatları epey bir artış gösterdi. Bu sebeplerden dolayı devlet hastanelerimiz, diş problemlerinden ötürü, zorda kalan sağlık sorunları yaşayan vatandaşlarımıza ücretsiz tedaviler uygulamaktadır.

Devlet Hastaneleri Diş Telini Karşılıyor Mu? (2023 Fiyatları, Ücretsiz Diş Teli Takan)

SGK yada BAĞ-KUR gibi prim ödemesi olan diş problemi yaşayan hastalarımızın diş teli ücretlerini karşılıyor mu? Ayrıca bünyesinde ortodonti merkezini barındırarak, diş teli takan devlete ait olan hastaneler hangileri. Bütün merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda 2023 senesine ait güncel olarak hazırlanmıştır. Devlet hastanelerinde her yaş ve farkı diş sorunu için fiyat listesine kadar sizler için yazımızın devamında paylaşmış bulunmaktayız.

Neler Var?

Diş Telini Ücretsiz Devlet Karşılıyor Mu? 2023 Desteği Ne Kadar?

Çene yapısının doğuştan dar olması, alt çenenin önde yada geride olması, diş eti ve damak probleminizin olması dişlerinizin yamuk oluşmasına sebeptir. Sonradan yaşamış olduğunuz talihsiz nedenler ile geçilen kazalar neticesinde bozulması özellik ile diş dizilişini ciddi şekilde bozmaktadır. Diş yapınız doğuştan doğru dahi çıkmış olsa bile yaşanan bu talihsizlikler sizin elinizde genellik ile olmayan faktörlerdir. Özellikle diş şekli bozuk olan gençlerimiz fazla takıntı yaparak psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.

blank

Diş-Telini-Ücretsiz-Devlet-Karşılıyor-Mu-2023-Desteği-Ne-Kadar

Diş teli tedavisi normal şartlara göre oldukça maliyet gerektiren bir durumdur. Bu sebeplerden dolayı diş teli takılmasını devlet hastaneleri karşılıyor mu? Sorusunun yanıtına sizlere ”EVET” diyerek cevap verebilirim. Belirli  yaş aralığında olan diş rahatsızlığı çeken hastalar için Ortodonti bölümü doktorları tarafından uygulanan bu operasyon ile devlet hastanelerinden bedavaya ücretsiz olarak tedavi görebilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlara uygun olmanız gerekir elbette! Sizlere SGK kapsamında bedavaya tamamen ücretsiz olarak dış telini devlet hastanelerinden taktırmak için istenilen bu şartların neler olduğunu aşağıda belirttik.

Bedavaya Ücretsiz Diş Teli Devlet Hastanelerinden Taktırma Şartları Nedir?

Diş teli tedavileri çene yapılarının dar olmasından dolayı dişlerin düzensiz dizilimde, çapraşık, dişlerin yamuk olarak diş etlerine yerleşmiş olması, üst üste dişlerin çıkması gibi benzeri bozukluklarda olan dişlerin düzeltilmesinde, tedavi için kullanılan aparatlardan oluşmaktadır. Dişe yapıştırılan bu aparatlar sayesinde dişlerin zamanla düzelmesini ve belirli bir şekli kavuşmasını sağlar.

blank

Bedavaya-Ücretsiz-Diş-Teli-Devlet-Hastanelerinden-Taktırma-Şartları-Nedir

Bu sebeple maliyeti oldukça külliyetlidir. Ancak SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu bir çok sağlık giderimizin tamamını karşılamaktadır.

Ayrıca, bu giderlerin karşılanmasının yanı sıra doğum yardım parası dahil prim ödemesi aktif olanlara vermektedir. SSK Doğum Yardım Parası Nasıl Alınır? da bu ücretin nasıl alınacağını şartları ile sizlere vermiş olduğumuz adreste bütün bilgileri paylaşmıştık.

Şimdi ise bir çok vatandaşımızın çeşitli sebeplerden dolayı dış teli taktırmak için devlet hastaneleri tarafından aranan şartların neler olduğuna değineceğiz.

 1. 18 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 2. Diş teli taktıracak olan hastanın velisinin 4A, 4B, 4C sigorta ödemesinin devam ediyor olması gerekir.
 3. Sigorta pirim ödemleri devam etmiyor ise de 18 yaşından küçük bireyin velisinin ”EMEKLİ” olması gerekmektedir.

Diş teli tedavisinde uygulanan işlemler ve kullanılan aparatlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Diş sorunlarınız varsa 18 yaşını doldurmadan tedaviye başlamanız gerekmektedir. Ayrıca, velinizin işten çıkarılması durumunda dahi işsizlik maaşı alması halinde bile bedavaya devlet hastanelerinden diş teli taktırmak için randevu alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Diş Teli Randevu Alma!

Dış teli çocuğunuza taktırmak için devlet hastanelerinden randevu almanız şarttır. Randevu almadan kesinlik ile dış teli takımı için herhangi bir devlet hastanesinde faaliyet gösteren ortodonti bölümüne başvuruda bulunamazsınız. Devlet hastanesinden dış teli taktırmak için randevu alma işlemini ise iki şekilde yapabilirsiniz. Bunlar;

 1. ALO 182 aranarak canlı sekreter üzerinden T.C. kimlik no ile randevu alabilirsiniz.
 2. T.C. Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) İnternet sitesi üzerinden randevunuzu oluştura bilirsiniz.

Ancak hem ALO 182 hem ise İnternet sitesi üzerinden Ortodonti bölümü için randevu oluşturmadan önce yapmanız gereken bir adım vardır. Buda, Ortodonti bölümleri tıp da ”İleri Uzmanlık Gerektiren Poliklinik” olduğu için muayene olacak olan 18 yaşında küçük bireyin diş hekimlerine gözükmesi gerekmektedir.

blank

Diş-Teli-Takan-Ortodonti-Bölümü-Olan-Devlet-Hastaneleri-Hangileridir

Dış hekimi tarafından kontrol sonrasında sisteme ”Takip Gerektiren Hasta” olarak giriş yaptıktan sonra MHRS yada ALO 182 üzerinden Ortodonti bölümleri için randevu oluştura bilirsiniz. Bu işlemi yaptıranlar İnternet üzerinden dış teli taktırmak için randevu nasıl alınır sizlere hem videolu hem de resimli olarak anlatmak istiyorum. Böylece ortodonti bölümleri için boş olan tarihleri görerek çok daha kolay randevunuzu oluştura bilirsiniz.

 1. İlk olarak https://www.mhrs.gov.tr/ adresine giriş yapalım
 2. Sağ menüde yer alan ”RANDEVU AL” butonuna tıklatalım.
 3. Giriş yapmak için şayet daha önce oluşturduğunuz bir şifreniz var ise onun ile giriş işlemini yapalım. Yok ise de ”e-Devlet İle Giriş” diyelim.
 4. Hastane Randevu arama bölümünden ”Tarih” ve ”İl” seçimini yapalım.
 5. ”Klinik” bölümüne ‘‘Ortodonti” yazalım.
 6. Otomatik olarak bizi yönlendirecek olan hastaneyi seçelim
 7. ”Muayene Yeri” ve ”Hekim Seçimi” işlemini yaparak ”RANDEVU ARA” diyelim.

Videomuzda da ayrıntılı bir şekilde gösterdiğimiz üzere, sistem bize doğrudan seçmiş olduğumuz hekim için boş olan tarihleri gösterecektir. Bu tarihlerden herhangi birini seçerek randevu işleminizi tamamlaya bilirsiniz.

Diş Teli Takan Ortodonti Bölümü Olan Devlet Hastaneleri Hangileridir?

Artık diş teli takmak için şartların neler olduğunu öğrenmiş olduk. Ayrıca 2 yöntem ile nasıl randevu alınır bunu da biliyoruz. Şimdi gelelim ortodonti bölümünün ne olduğuna. Uyumsuz ve çapraşık olan dişlerin teşhisini yapan, diş kemikleri üzerinde oluşumuna bakarak kontrol eden ve tedavisini uygulayan bölüme ortodonti denir. Dişlerinizden rahatsız ve diş tedavisine başlamaya karar verdiğinizde devlet hastanelerindeki ortodonti bölümünden randevunuzu oluşturup dişlerinizdeki rahatsızlığı anlatmalısınız. Doktorun kontrolleri yapmasından sonra uygun olup olmadığını ve hiç bir engelin olmadığına baktıktan sonra tedaviye başlanmış olur.

blank

Diş-Teli-Takan-Ortodonti-Bölümü-Olan-Devlet-Hastaneleri-Hangileridir-1

Yalnız bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı var. Ortodonti bölümlerinin tıpta uzmanlık gerektiren poliklinik pozisyonunda olduğudur. Buda şu anlama gelmektedir ki! Doğrudan hiç bir ortodonti bölümüne randevu alamazsınız. Dolayısı ile diş teli takan hastanelere randevu alabilmek için hastanın ilk olarak herhangi bir diş polikliniğine daha önce gidip tedavi almış olması yada  sevk ile gönderilmiş olması gerekmektedir. Peki ya hangi devlet hastaneleri diş teli takıyor biliyor muyuz?

1 Saatte İstanbul’da Senetle Kredi Veren Yerler için paylaştığımız adresleri bedava olarak ortodonti bölümlerinden sağlamak isteyenler için de söz verdiğimiz gibi paylaştık.

İstanbul, Ankara ve İzmir ile Bursa gibi büyük illerimizde ortodonti bölümü var olan devlet hastanelerimizin hangileri olduğunu adresleri ile birlikte sizler ile paylaştım. Ayrıca, bunun yanı sıra Adana, Konya veya diğer büyük ve küçük illerimizin hangilerinde ortodonti hastanesinin olduğunu nasıl öğreneceğimizi de sizlere videomuz da yer verdim. İşte T.C. Sağlık Bakanlığı Bünyesinde faaliyet gösteren bedava olarak dış teli taktırmak için faaliyet gösteren içesinde ”Ortodonti” bölümü mevcut olan bu hastanelerimizin isimleri ve iletişim bilgileri.

İstanbul Dış Teli Takan Devlet Hastaneleri (Ortodonti)

İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında devlete ait hastanelerde faaliyet gösteren toplam 10 tane ortodonti merkezi bulunmaktadır. Bedava olarak İstanbul ilimizde diş teli taktırmak isteyenler bu polikliniklere başvuruda buluna bilirler. İstanbul ilimizde halen güncel olarak faaliyet devlet hastanelerimize ait bu polikliniklerin iletişim adres bilgileri ise şunlardır.

Anadolu Yakası:

 • ATAŞEHİR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ (ATAŞEHİR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ)
 • BEYKOZ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ (BEYKOZ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ)
 • KADIKÖY- GÖZTEPE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ (GÖZTEPE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ)
 • KARTAL AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ (KARTAL AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ)
 • PENDİK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ (PENDİK ADSHPENDİK DİŞ HASTANESİ)
blank

İstanbul-Dış-Teli-Takan-Devlet-Hastaneleri-(Ortodonti)

Avrupa Yakası:

 • BAĞCILAR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ (AVRUPA YAKASI GÖZTEPE – BAĞCILAR AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ)
 • EYÜP AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ (EYÜPSULTAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ)
 • KAĞITHANE- OKMEYDANI AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ (OKMEYDANI AĞIZ DİŞ)
 • KÜÇÜKÇEKMECE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ (KÜÇÜKÇEKMECE ADSM)
 • T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI BÜYÜKÇEKMECE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ (BÜYÜKÇEKMECE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ)

İstanbul ve Avrupa yakasında 5 Anadolu yakasında 5 toplamda 10 tane olan diş teli takan devlet hastanelerinin isimleri yukarıda yer aldığı gibi. 1 Saatte İstanbul’da Senetle Kredi Veren Yerler için paylaştığımız adresleri bedava olarak ortodonti bölümlerinden sağlamak isteyenler için de söz verdiğimiz gibi paylaştık.

Devlet Hastaneleri Diş Teli Fiyatları 2023’de Ne Kadar?

Devlet hastaneleri bahsetmiş olduğumuz gibi diş teli takımları için sizlerden herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Yani bedavaya ortodonti polikliniklerinden 18 yaş altı çocuğunuz için diş teli takımı için randevu oluştura bilirsiniz. Özellik ile İstanbul, Ankara ve Bursa gibi illerimizde aşırı yoğunluktan ötürü bedava diş teli taktırmak için devlet hastaneleri vatandaşlarımıza oldukça geç tarihlere randevu vermektedir. 2023 yılında devlet hastanelerinde diş teli fiyatlarının ne kadar olduğunu hazırlamış olduğumuz tablo üzerinden sizlere göstermiş bulunmaktayız.

  2023 YILI DEVLET HASTANELERİNDEKİ DİŞ TELİ FİYATLARI
KDV HARİÇ %8 KDV DAHİL
1 Lateral Sefalometrik Film Analizi 171,30 TL 185,00 TL
2 Antero Posterior Sefalometrik Film Analizi (Frontal Film Analizi) 171,30 TL 185,00 TL
3 Kemik Yaşı Tayini 101,85 TL 110,00 TL
4 Ortodontik Fotoğraf 101,85 TL 110,00 TL
5 Ortodontik Fotoğraf Tetkiki 78,70 TL 85,00 TL
6 Ortodontik Model Yapımı 171,30 TL  185,00 TL
7 Ortodontik Model Analizi 106,48 TL 115,00 TL
8 Ara Dönem Sefalometrik Film Analizi 152,78 TL 165,00 TL
9 Ara Dönem Model Yapımı 171,30 TL 185,00 TL
10 Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 3.995,37 TL 4.315,00 TL
11 Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 5.810,19 TL 6.275,00 TL
12 Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 8.050,93 TL 8.695,00 TL
13 Sabit Kapanış Yükseltici Tatbiki (Kısa Süreli) 564,81 TL 610,00 TL
14 Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 3.375,00 TL 3.645,00 TL
15 Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 5.486,11 TL 5.925,00 TL
16 Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi 7.310,19 TL 7.895,00 TL
17 Açık Kapanışın Ortodontik Tedavisi 6.847,22 TL 7.395,00 TL
18 Önleyici Ortodontik Tedavi 3.046,30 TL 3.290,00 TL
19 Kısa Süreli Ortodontik Tedavi 3.250,00 TL 3.510,00 TL
20 Pekiştirme Tedavisi 1.148,15 TL 1.240,00 TL
21 Pekiştirme Aygıtı (Hawley Aygıtı vb.) 990,74 TL 1.070,00 TL
22 Sabit Pekiştirme Aygıtı (Lingual Retainer) 1.476,85 TL 1.595,00 TL
23 Dudak Yastıkçığı (Lip Bumper) 1.685,19 TL 1.820,00 TL
24 Tek Çeneyi İlgilendiren Aparey Yapımı (Vida Hariç) 1.064,81 TL 1.150,00 TL
25 Çift Çeneyi İlgilendiren Aparey Yapımı (Frankel Aygıtları – Aktivatör – Bionatör) 1.810,19 TL 1.955,00 TL
26 Vida Uygulaması (Tek Vida) 296,30 TL 320,00 TL
27 Sabit Fonksiyonel Aygıt Uygulaması (Jasper – Jumper – Herbest Aygıtı) 2.671,30 TL 2.885,00 TL
28 Kayıp Apareyin Yeniden Yapımı (Tek Çene) 953,70 TL 1.030,00 TL
29 Aparey Tamiri 421,30 TL 455,00 TL
30 Ağız Dışı Aparey Tatbiki (Headgear – Chincap) 1.050,93 TL 1.135,00 TL
31 Reverse Headgear 2.662,04 TL 2.875,00 TL
32 Düz Ark Teli Tatbiki (Tek Çene NİTİ Telleri) 449,07 TL 485,00 TL
33 Büküm İçeren Tel Tatbiki (Tek Çene) 393,52 TL 425,00 TL
34 Segmental Ark veya Tork Arkı Tatbiki 393,52 TL 425,00 TL
35 Bant Tatbiki (Tek Diş) 347,22 TL 375,00 TL
36 Braket Tatbiki (Tek Diş) 305,56 TL 330,00 TL
37 Lingual Braket Tatbiki (Tek Diş) 305,56 TL 330,00 TL
38 Düşen Bant Tatbiki (Tek Diş) 347,22 TL 375,00 TL
39 Düşen Braket Tatbiki (Tek Diş) 277,78 TL 300,00 TL
40 Bant veya Braket Çıkarılması (Tek Diş) 125,00 TL 135,00 TL
41 Lingual Ataçman Tatbiki 351,85 TL 380,00 TL
42 Lingual Ark 1.166,67 TL 1.260,00 TL
43 Nance Apareyi 1.546,30 TL 1.670,00 TL
44 Hızlı Maksiller Genişletme Apareyi 1.921,30 TL 2.075,00 TL
45 Preoperatif Dudak Damak Yarığı (Ortodontik Tedavi) 2.625,00 TL 2.835,00 TL
46 Postoperatif Dudak Damak Yarığı (Ortodontik Tedavi) 2.574,07 2 TL 2.780,00 TL
47 T.M.E. Splint Yapımı 1.578,70 TL 1.705,00 TL
48 Model Set-Up 796,30 TL 860,00 TL
49 Positioner Yapımı 2.319,44 TL 2.505,00 TL
50 Sefalometrik Cerrahi Planı 398,15 TL 430,00 TL
51 Ortodontik Modellerin Face – Bow ile Artikülatöre Taşınması 1.023,15 TL 1.105,00 TL
52 Model Cerrahisi 675,93 TL 730,00 TL
53 Oklüzal Cerrahi Splint (Tek Çene) 2.023,15 TL 2.185,00 TL
54 Ortodontik Ameliyat Arkı (Tek Çene) 2.342,59 TL 2.530,00 TL
55 Sürme Rehberliği 2.078,70 TL 2.245,00 TL
56 Ağız İçi Distalizasyon Apareyi (Pendex vb.) 2.319,44 TL 2.505,00 TL
57 Gömülü Dişin Diş Dizisinde Yerine Yerleştirilmesi (Tek Diş) 2.763,89 TL 2.985,00 TL
58 Reserve Curve’li Niti Ark Tatbiki 532,41 TL 575,00 TL
59 Ortognatik Cerrahi Ortodontik Tedavisi 6.814,81 TL 7.360,00 TL
60 Mini Vida Uygulaması 912,04 TL 985,00 TL
61 İnterproksimal Aşındırma (Tek Diş) 152,78 TL 165,00 TL
62 Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç) 7.000,00 TL 7.560,00 TL
63 Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) 10.000,00 TL 10.800,00 TL
64 Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) 15.000,00 TL 16.200,00 TL

Başka nedenlerden ötürü özel hastaneler de diş teli taktırmak için başvuruda bulunacakların belli bir fiyatı gözden çıkarmaları gerekir. Özel hastanelerin diş teli takım fiyatları ise 2023 yılında her ne kadarda hastanesine göre değişiklik göstermiş olsa da 4.000 TL ile 8.000 TL arasından değişiklik göstermektedir.

blank

İstanbul-Dış-Teli-Takan-Devlet-Hastaneleri-(Ortodonti)

Acıbadem hastanesi dahil olmak üzere en fazla 1 gün içerisinde diş teli takımı uygulanır ve taburcu işlemi sağlanmaktadır. Şayet nakit olarak 7.000 TL gibi bir maddiyata sahip değilseniz bunu gelir belgesiz kredi veren bankalar ile anında sağlaya bilirsiniz.

ENPARA 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.99 %2.09 %2.39
 • Eğer ki bu ay için 7.000 TL 36 ay olarak geri ödeme olanağını sağlayan en iyi banka olarak ŞUBAT ayında ENPARA uygulamasını tavsiye ederim. Yukarıda ki tabloda faiz oranlarını görmüş olduğunuz üzere %1.79 faiz oranı ile çekeceğiniz 7 bin TL 3 yıl boyunca geri ödemesi aylık olarak 281,20 TL olacaktır.
 • Biraz daha erken ödemem bitsin ve 24 ay geri ödeme planlar iseniz de bu kez aylık taksit ödemeniz sadece  376,33 TL olacaktır.

Başvuru yapmak için ENPARA hesabınız var ise doğrudan bunu Google Play üzerinden uygulamasını cep telefonunuza indirerek yapabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın