Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır?

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır?
28 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.090 kez okundu.
Devletin izlediği son yıllarda ki politikalar genç girişimcileri destekler niteliktedir. Günümüzde azalan esnaflık gibi mesleklerin kalkınması, halka kazandırılması için bir takım teşvikler sağlanmıştır. Bu desteklerle birlikte yeni girişimcilere kredi seçenekleri sunulmaktadır. Sizde bir iş projesine sahipseniz. KOSGEB girişimci desteği hakkında bilgi almak istiyorsanız. Ele aldığımız Devlet girişimci kredileri hakkında tüm detaylar burada..

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır ?

Devlet yeni girişimcileri Halk bankası ve KOSGEB aracılığı ile desteklediğini artık bilmeyenimiz yoktur sanırım. İşinizi yeniden kurmak ve hibe almak istiyorsanız. KOSGEB üzerinden  faizsiz yada düşük faizli kredi almak istiyorum diyorsanız. Halk bankası sizin için en iyi seçenektir .Bu makalemizde her iki kurumdan da Devlet girişimci kredileri nasıl alınır ele alacağız. İlk olarak hibe yani geri ödemesiz para almak için KOSGEB desteklerine nasıl başvurulur dan bahsedeceğiz. İkinci olarak devletin KOBİ lere sağladığı kredi şartlarını anlatacağız.

KOSGEB Devlet Girişimci Kredilerine Nasıl Başvurulur?

Devletimiz, yeni bir iş yeri kuracakları desteklemek amacı ile KOSGEB birimini kurmuştur. Her ne kadar da ilk zamanlar sadece sanayi kuruluşlarını desteklese son yıllar da destek sağlamadığı alan nerede ise yok denilecek kadar azdır. Birimin sadece destekleri yeni işletme kuranlar ile sınırlı olmak ile kalmayıp, şuan için faal olarak işletmesi işleyen KOBİ ‘lere de bir çok desteği vardır. Biz şimdi konumuz gereği yeni iş yeri açacaklar için sunmuş olduğu imkanlardan bahsedeceğiz. Değerli girişimciler, birim yeni iş yeri kuracak olanlar için Girişimcilik Destek Programı oluşturmuştur. Bu programa katılım sağlaya bilmeniz için ise önce  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi  almanız, devamında ise başvuru işlemleri için gerekli evraklarınızı  İnternet üzerinden  hazırlamanız gerekmektedir.

Halk Bankasından Yeni Girişimcilere  Kredi

Daha çok faizsiz yada çok düşük faizler ile iş yeri kurmak isteyenleri destekleyen Halk bankası, bu kapsamda girişimciye 50 bin TL kadar kredi olanağı sağlamaktadır. Bankanın sağlamış olduğu bu imkan limitleri yeni girişimcinin tahsiline göre değişmektedir. Ancak bu kredilerden faydalanmak isteyen yeni girişimciye;

 • Üniversite mezunu hiç bir deneyime sahip değilse  50.000 TL
 • Yine Üniversite mezunu ama herhangi bir işletmede en az 24 ay çalışmış deneyimi olan 35 yaşını aşmamış olanlara 1 yıl ödemesiz 4 yıl eşit vadeli 75.000 TL
 • Herhangi bir çıraklık eğitiminden mezun olmuş ve branşın da bir iş yeri kuracak ise 30.000 TL

İlk okul mezunu çıraklık eğitim merkezi sertifikalı, çalıştığı iş kolunda en az 60 ay deneyimi olana ve 30 yaşını geçmemiş olan ustalara 30 bin TL kredi imkanları sağlanmaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusunu Nasıl Yaparım?

Girişimcilik Destek Programı tarafından size sağlanan açılış masraflarının ve alacağınız tüm demirbaşların geri ödenmesi imkanının sağlanabilmesinin için ilk adımı KOSGEB kursları olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimin alınmasıdır. Bu eğitimlere şayet okuma ve yazmanız var ise 18 yaşından gün aldı iseniz ister çalışan olun ister memur ister ise öğrenci almaya hak sahibisinizdir. Eğitimlere başvuruları ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Yıl sonuna kadar planlanmış olan tüm eğitim tarihlerini BURADAN bulabilirsiniz. Açılan sayfada iliniz seçerek o yıla ait planlanmış olan eğitim tarihlerini hatta hangi kurumun nerede bu eğitimi vereceğini iletişim adres ve telefon bilgileri ile bulmanız mümkündür. Başvuruları şahsen olarak yapmanız gerekmektedir. Eğitimler kontenjan sınırlaması ile olduğu için elinizi biraz çabuk tutmanız gerekmekte siniz. Şayet sizin için eğitim tarihleri çok geç tarihlerde yer alıyor ise başka il yada ilçede yer alan eğitimlere de katılabilirsiniz. Eğitimler 4 gün işletme konularının yer aldığı dersler üzerine verilmektedir. En son gün genelde KOSGEB iş planı projesi nasıl hazırlanır ile ilgili eğitim alacaksınız. Bu eğitimin önemi çok büyüktür. Eliniz de iş bir iş planı projeniz yok ise devlet girişimci kredilerini almanız mümkün değildir. Eğitimler bittikten sonra size kursları düzenleyen birim tarafından bir belge verilir, tahminen 20 iş günü içerisinde size kredi dönüşü sağlanacaktır.

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır

Yeni İşletme Kuranların Kredi Başvuru Aşamaları

 1. KOSGEB ‘e ilk başvuru formunu doldurmanız, bu form ile birlikte varsa gazi, engelli ve şehit yakını belgeleriniz ile birlikte imza beyannamesi ve fiyat tekliflerini de kuruma götürmeniz gereklidir.
 2. Kurum her hafta 20 adet başvuru değerlendirir ve karar verir, iş planını sunum yapılır şayet başvurunuz ve projeniz kabul görülür ise işletmenizi kurmadı iseniz 90 gün içinde kurmanız şarttır.
 3. Veri tabanına kayıt, bilgi dokümanı ve beyanname oluşturmanız sonra olarak ise sistemden girişimcilik destek programına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru adımları genel olarak bu şekilde oluşmaktadır.

Konu Videomuz

Bir önceki yazımız olan Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Nurten dongelli dedi ki:

  Girişimcilik belgesi aldım iş kurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Ziraat bankası ve KOSGEB’e başvuruda hiç bulundunuz mu ?

 2. Nurten Döngelli dedi ki:

  Şuan bir bilgimiz yok bize yardımcı olur musunuz hangi şartlarda yapabiliriz yeni iş kuracaz ödemeyi önce mi yapılıyor yoksa sonradan mı tam bir bilgi almak istiyorum tesekkür ederim 5433113705,

Sayfa başına git