Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devlet Genç Girişimci Kredileri Nasıl Alınır (2021 Prosedürleri)

Devlet Genç Girişimci Kredileri Nasıl Alınır (2021 Prosedürleri)

30 yaşını aşmamış genç girişimci kategorisinde yer alan girişimciler. Ev hanımları ile Gazi, Engelli ve 1. derecede Şehit yakınları. Kendi işini hibe alarak kurmak isteyen bütün erkek ve kadın girişimciler. Sizlere devlet destekli olarak iş yeri nasıl açılır KOSGEB ‘den ne kadar hibe alabilirsiniz bundan detaylı anlaşılır bir şekilde bahsedeceğim. 60.000 lira ile 370.000 TL kadar hibe almak istiyorsanız bu müjdeli haberdeki fırsatı kaçırmayın derim.

Genç Girişimci Kredisi Şartları Nelerdir ?

KOSGEB yeni iş kuracak olan bütün 18 yaşından büyük girişimcilere KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde iş yeri açmaları halinde hibe vermektedir. Ancak öyle bir kesim var ki bu kesimdekilere ise + 10.000 TL daha fazla hibe imkanı sağlamaktadır. Bu kesimde olan girişimciler ise şunlardır.

İmtiyaz sağlanmaktadır. Bu kategoride olan girişimciler diğer iş yeri açmak için KOSGEB den hibe almak isteyenlere nazaran en az 10.000 TL daha fazla hibe alırlar. Yani Genç Girişimci Kredisi alabilmeniz için ilk şart 30 yaşından aşağı bir yaşta olmanız yada diğer kriterlerde yer alan girişimcilerden olmanız gerekir. Diğer şartları ise;

 1. Daha önce KOSGEB ‘den hibe almamış olmanız
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız.
 3. Yüz kızartıcı suç işlememiş olmanız
 4. Yasa dışı örgüt mensubu olmamış olmanız.

gerekmektedir. Peki genç girişimciler ile diğer saymış olduğumuz girişimciler ( 30 yaş üstü dahil ) bu olanaklardan nasıl istifade ederler.

1- Önce ” Girişimcilik Sertifikası ” Almanız Lazım!

KOSGEB ‘den hibe almak istiyorsanız size ait bir ” Girişimcilik Belgesi ” olması gerekmektedir. Şayet işletmenizi İŞGEM sınırları içerisinde kurmayacaksanız ve Üniversite öğrencilerine sağlanan girişimcilik eğitimi almadı iseniz bu belgeyi kaçarı yok alacaksınız arkadaşlar. Şimdi girişimcilik belgesi almak geçtiğimiz yıllara göre çok ama çok daha  kolay. Eğitimler sonrasında verilen bu belgeyi artık İnternet üzerinden de alabilirsiniz. Derslikler de alınan eğitimlerde kaybedeceğiniz zamanı ” Uzaktan Eğitim ” sayesinde kazana bilirsiniz. Uzaktan eğitim üzerinden ” Girişimcilik Belgesi ” almak için size ait bir e-Devlet şifresi ve İnternet’e bağlı bilgisayar yada cep telefonunuz olması yeterlidir. Bu iki şey şayet mevcut ise şu adımları sırası ile yapınız.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım
 2. Sağ üst tarafta ” GİRİŞ YAP ” bölümünden e-Devletimiz ile giriş yapalım
 3. Sayfanın en altında ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünde ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” bölümüne girelim
 4. Bizi karşılayan bütün videoları izleyip sonlarındaki testleri çözelim
 5. Tüm eğitim videoları bittikten sonra ” Girişimcilik Sertifikanız ” artık hazır hale gelecektir.

Daha detaylı anlatım için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır ? içeriğini okuyabilirsiniz.

2- İşletmenizi Kendi İmkanlarınız İle Açmış Olmanız Lazım!

Girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra iş fikrinizi kendi öz sermayeniz ile hayata geçirmeniz gerekmektedir. Bu iş fikrini hayata geçirirken daha önceki dönemlerde olduğu gibi sıfır yada yerli üretim malı almanız şart artık değildir. Bu neden ile işletmenizi kendi imkanlarınız ile istediğiniz şekilde kurabilirsiniz. İşletmenizi kurduktan sonra aşağıdaki başlıklarda yer alan olanaklardan yararlana bilmeniz için şu adımları sırası ile yapmanız yine gerekmektedir.

 • İlk olarak KOSGEB’e kayıt olmanız gerekmektedir. Bunu https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration bu adres üzerinden vergi numaranız ile vergi levhasında yer alan işe başlama tarihini girerek yapabilirsiniz.
 • Kayıt işlemini yaptıktan sonra yine ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” başvurusunu e-Devlet üzerinden yapmanız lazım.
 • KOBİ beyannamesi doldurduktan sonra işletmenize ait belgeler ile kendi KOSGEB birimine şahsen olarak başvuruda bulunmalısınız.

Bu işlemler sonrası eğer ki başvuru evrakların noksan değilse size bir gün verilecek. O günde içine kadar KOSGEB iş planı projenizi hazırlamanız lazım. Bu projenin hazırlanması konusunda size 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği ile yardımcı olabiliriz. Projenizi hazırladıktan sonra size verilen gün geldiğinde sunum yapar onay alırsanız aşağıdaki tabloda yer alan desteklerden istifade edebilirsiniz.

3- Hibe İş Kurma Kredisi Destek Tablosu

KOSGEB Girişimcilik destekleri adı altında ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” ile yeni iş kuracaklara 60.000 TL ile 370.000 lira kadar hibe vermektedir.

 • 60.000 lira hibe ” Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ” ile
 • 370.000 lira hibe ise ” İleri Girişimcilik Destek Programı ile vermektedir.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı 60.000 lira hibe imkanından bütün KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde işletme kuranlar yararlana bilir. Ancak ” İleri Girişimcilik Destek Programından ” ise sadece üretime dayalı işletme kuracaklar istifade edebilmektedir.

Sizinde görmüş olduğunuz gibi işletmenizin kuruluş desteği olarak size 5.000 TL hibe kurulduğu an verilir. Geri kalan ise işletmenin 1 ile 12 ay içerisinde biriken pirim gün sayısına göre 20.000 TL hibe verilir. Genç girişimci olmanız durumunda ilk yılın sonunda fazladan + 5.000 lira daha hibe verilir. Toplamda ilk sene 30.000 lira hibe alırsınız. İkinci yılda yine 20.000 lira hibe + işletme açılışı ve genç girişimci olduğunuz için 10.000 lira daha hibe alarak toplamda 30.000 lira daha hibe alırsınız. Her iki dönemde ise toplam olarak 60.000 lira hibe alırsınız.

Ziyaretçi Yorumları - 11 Yorum
 1. Esra ŞAHİN dedi ki:

  Merhaba,
  yaşım 44.Bayanım.Şimdiye kadar hiç ticaret yapmadım.SGK lı olarak çalıştım.
  projemden bahsetmek istiyorum:
  proje adı; evlere paketli sebze meyve temini.
  internet sitesi -WhatsApp ve telefon üzerinden sipariş alıp bir sonraki gün kapıda ödeme veya internet üzerinden siparişte ödeme ile teslim etmek.
  günlük alınanan siparişe göre, bir sonraki gün sabah 04.00 da Sebze Meyve Hal’ine gidip sipariş ürünleri satın alınacak ,firma merkezine getirilecek.getirilen ürünler ön yıkama-ozon yıkama ve kurutma işleminden sonra 1/2 veya 1 kg lık barkodlu paketler yapılacak.siparişler karton kutulara konularak müşterilere gün içinde servis araçları ile “evlerine”teslim edilecek.
  çalışanlar:
  2 kişi sipariş takıp ofis çalışanı
  2 kişi dağıtıcı
  1 kişi mal toplayıcı-satınalmacı
  1 kişi muhasebe elemanı
  Gerekli ekipman makına teçhizat ile parasal tutarları:
  * İnternet altyapısı-bilgisayar ve web sitesi (30.000 tl)
  * Ön yıkama ve ozonama makinası (40.000 tl)
  * Kurutma (35.000 tl)
  * paketleme (120.000 tl)
  * Dağıtım aracı-Panelvan ( 140.000 tl)
  * 1 y ıllık kira bedeli (25.000+stopaj)
  Genel toplam: 390.000 tl
  Verdiğim bu bilgiler ışığında ,devlet destekli hibe ve kredilerden nasıl yararlanırım? Nereden başlamalıyım? Bana yol ve yöntem gösterirseniz müteşekkir kalırım.

 2. Done dedi ki:

  ben yeni işyeri kurdum hayvancılık küçük baş hayvan yetişdirmek için devlet desdegi isdiyorum 10tane aldım bunu nasıl cogalta bilirimbilgi isdiyorum

Bir Yorum Yazın