Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Devlet Genç Girişimci Desteği Nelerdir? 2023’de Nasıl Alınır?

Devlet genç girişimcileri 2022 için de istihdama katkı sağlamaları adına hibe ve en az %10 daha avantajlı faiz desteği uygulamaktadır. Hazine destekli olarak sağlamış olduğu bu teşvik alanları ise başlıca şunlardır. KOSGEB üzerinden yeni açılacak iş yerleri için hibe imkanları. GİB tarafından uygulanan 75 bin TL kadar KDV muafiyeti. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankası üzerinden kullanılacak olan hayvancılık kredilerine faiz indirimleri.

Devlet Genç Girişimci Desteği Nelerdir? 2023’de Nasıl Alınır?

İlk defa iş yeri açacaklar için HALKBANK üzerinden sağlanan faizsiz girişimci kredileri olmaktadır. Tüm bu devlet kamu kurumları tarafından sağlanan desteklere başvuru yapmak için de ilk olarak yaş sınırına uygun olmanız gerekir. Kurumlara göre üst yaş sınırları 40 ile 30 yaş arasında değişmektedir. Tabi istenilen şartlar da yine başvuru yapılacak olan desteğe göre değişmektedir. Peki, bu yaş sınırları kurumlara göre kaç? olmaktadır. Yine ayrıca genç girişimci desteği almak için bahsi geçen kurumlar hangi şartları sizler den istemekledir? Bu soruların cevaplarını, nasıl başvuru yapılacağına geçmeden önce veriyorum.

Neler Var?

Devlet Genç Girişimci 2023 Destekleri Nelerdir?

Devletimizin genç girişimcilere sağladığı ayrıcalıklı destekleri 2023 yılında da sürmektedir. Yeni iş yeri açacaklar dan tutunda hayvancılık yapacak olan tüm girişimcilere böylece bu yılda fazladan destek sağlanır. Sağlanan bu destekler nelerdir? derseniz de sizlere kurumlara göre şu şekilde bir listeme yapabilirim.

 1. KOSGEB tarafında yeni açılacak olan işyerine fazladan hibe
 2. Tarım İl Müdürleri üzerinden, TKDK ve KKYDP ile ahır yapımı, canlı hayvan alımları veya çiftçilik faaliyetleri için makine alımlarına fazladan hibe
 3. Ziraat Bankası hayvancılık konularına en az %10 daha düşük faiz desteği
 4. GİB tarafından 3 yıl boyunca senelik en az 75.000 TL kadar vergi muafiyeti
 5. SGK sigorta pirim teşviklerinden yararlanma
 6. Türkiye Halk Bankası genç girişimci faizsiz kredi imkanlarından yararlanma
 7. TESKOM odaları üzerinden 100.000 TL kadar faizsiz girişimci kredileri

Sizlerin de görmüş olduğunuz gibi çiftçilik, hayvancılık ve iş yeri kurumlarına kadar devletimiz genç girişimcilere ayrıcalık sağlamaktadır. Devletimiz tarafından sağlanan bu ayrıcalıkları bazılarını farklı sayfalarımda yer verdim. Bunlardan bir tanesi HALKBANK ve TESKOM tarafından yeni iş yeri açacaklara sağlanan faizsiz sermaye desteğidir. 5 Kuruş Sermayem Yok Sermayesiz Parasız İş Nasıl Kurarım? da bu imkanların detaylarını öğrene bilirsiniz. Bu nedenle aşağıda başlıklarda devletimiz tarafından genç girişimcilere sağlanan diğer desteklere yer veriyorum.

Genç Girişimci Yaş Sınır Kaç?

Genç girişimcilere verilen yeni iş yeri açma ve hayvancılık desteklerin neler olduğuna geçmeden önce, bilmeniz gereken bir husus var. Bu ise devlete ait kurumlar tarafından sağlanan genç girişimci destekleri için istenilen üst yaş sınırıdır. Genç girişimci desteği alabilmenizin ilk şartı da budur. Bundan dolayı ilk olarak Devlet kurumlarına göre genç girişimci yaş sınırı kaç? olduğu bilmenizde fayda vardır.

 • KOSGEB: Şayet devlet destekli bir iş yeri açacaksanız size en iyi desteği KOSGEB veriri. Kurum genç girişimcilere en az %10 daha fazla hibe desteği sağlar. Sağlanan bu imtiyazlardan yararlanma hakkına sahip olabilmeniz için de 30 yaşından büyük olmamanız gerekir. Dolayısıyla KOSGEB genç girişimci tanımlaması için kabul etmiş olduğu yaş sınırı en fazla 30 yaş olmaktadır.
 • GİB: Faaliyette başlayan işletmelerden bazı vergiler alınır. Bunlar nelerdir? derseniz.
  1. % 18 KDV
  2. %20 Stopaj
  3. %20 Elde edilen gelirin beyanı olmaktadır. Şayet en fazla 29 yaşında iseniz 3 yıla kadar bu vergiden 75.000 TL kadar muaf tutulursunuz.
 • Ziraat Bankası ile Tarım İl Müdürlükleri: Çiftçilik ve hayvancılık alanlarına hibe ve faizsiz kredi vermektedir. Tarımsal ve hayvansal alanlardaki yatırımlarınıza avantajlı olarak bu kurumlardan hibe ve faizsiz kredi alabilmeniz için 40 yaş altı olmanız gerekir.
 • HALKBANK: Yeni girişimcilere açacakları işletmeler için faizsiz sermaye desteği sağlar. Sizin niteliğinize göre sağlanan bu faizsiz desteklerden yararlana bilmeniz için 30 yaş altı girişimci olmanız aranır.

Devlet kurumlarına göre genç girişimci üst yaş sınırları bunlardır. Şayet aranan bu yaş sınırlarına uygunsanız yeni iş yeri açacaklar ve tarımsal ile hayvansal yatırım yapmayı planlayanlar, detayları aşağıdaki başlıklarda bulabilirler.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nelerdir?

KOSGEB en çok yeni iş yeri açacak olan girişimcilere hibe desteği vererek bilinmektedir. Genç girişimcilere ayrıcalık sağlayan bu devlet kurumu aslında sadece yeni açılan işletmelere destek sağlamakla kalmaz. İşletmenin kuruluş aşamasından sonra KOBİ’lere de bir çok destek programıyla yanında olmaya devam eder. (KOBİ Nedir? Kısaca Açılımı, Özellikleri Nelerdir? de bu kelimenin anlamını bilmeyenler öğrene bilirler.) İş yerinin açılış ve sonraki dönemlerinde de yanında olan KOSGEB, ancak bu desteklerini ayrıcalıklı olarak sadece yeni iş yeri kuran genç girişimcilere sağlar. 30 yaşını aşmamış genç girişimcilere ayrıcalıklı olarak sağladığı desteğin detayları ise şu şekildedir.

KOSGEB yeni iş yeri açacaklar için oluşturmuş olduğu destek programının adı ‘Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programı‘ olarak iki tanedir. İş fikrinize ait KOSGEB NACE kodlarına göre bu iki iş fikrinden birinden yararlana bilirsiniz. Yeni açacağınız iş yeri için hibe sağlayan bu her iki programın da açılış desteği 5.000 TL olmaktadır. Ancak, işletmeyi kuracak olan girişimci 30 yaş altı genç girişimci ise bu destek 10.000 TL olarak uygulanmaktadır.

Aşağıda sizlerde KOSGEB girişimcilik destek unsurları tablosunda bu vurguyu görebilirsiniz.

blank

Bu ayrıcalıkla sağlanmaya başlanan ve 65.000 TL kadar çıkan KOSGEB desteklerine nasıl başvuru yapabileceğinizi sizler için daha önce anlattım. Detaylı bir şekilde anlatımına şartlarıyla birlikte öğrenmek için 1 Defada KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? sayfama göz atmanız yeterli olacaktır.

Genç Girişimci KDV Muafiyeti Var Mı? (BAĞKUR)

Yeni iş yeri kuracak olan genç girişimcilere yukarıda yer verdiğim ayrıcalıklı KOSGEB desteği verilmekle kalınmıyor. Harici olarak KDV olarak bilenen ama aslında ‘Gelir Beyanı’ muafiyeti de uygulanıyor. GİB tarafından uygulanan bu desteğin muafiyet üst miktarı ise 75.000 TL kadar çıkmaktadır. Böylece, yıl içinde 75.000 TL kadar aylık gelir beyanlarınız için %20 vergi ödemek zorunda kalmayacaksınız. Anlayacağınız en az senelik en az 15.000 TL cebinizde kalacak 🙂 GİB tarafından sağlanan bu desteğin başvuru üst yaş sınırı 29 olmaktadır. Desteğin süresi ise 3 yıl sürmektedir. Toplamda 45.000 TL kadar vergi muafiyeti imkanlarından yararlana bilmeniz için ilk defa iş yeri açma şartı da ayrıca arandığını bilmenizi isterim.

blank

Yeni iş yeri kuranlar sadece 18 KDV + %20 gelir beyanı ve %20 stopaj ödemekle kalmamaktadır. Bununla birlikte birde SGK BAĞKUR ödemeleri de sağlamaları gerekir. En az 1055 TL olarak tahsis edilen bu ödemede genç girişimci olunması halinde devlet tarafından desteklenmektedir. İlk defa sigortalı sayılan genç girişimcilere sağlanan BAĞKUR desteği ise yine 3 yıl sürmektedir. Başvuru için üst yaş sınırı ise 29 olmaktadır.

Hayvancılık Genç Girişimci Destekleri Nelerdir?

Ülkemizde hayvancılık bir hayli yaygındır. Geçimini hayvancılıkla sağlayan bir çok çiftçimizde vardır. Bir çok hayvansal konu üzerinde sürekli olarak yeni girişimciler sektöre dahil olmaktadır. Bir çoğu da dahil olmak için sürekli olarak araştırma yapmakta ve doğru zamanın gelmesini beklemektedir. Bu pozisyon da olanlara müjdeli bir haberim var. Şayet 40 yaş altında iseniz Devletimiz sizlere hibe ve faizsiz krediye kadar destek sağlamaktadır. Sağladığı bu destekler nelerdir? cevabına geçmeden önce, hangi kurumlar aracılığıyla bu imkanları sağladığını sizler ile paylaşmak istiyorum.

 1. T.C. Ziraat Bankası
 2. Tarım İl Müdürlükleri

Bu kurumlar üzerinden Tarım İl Müdürleri daha çok hibe imkanlarına aracılık yapmaktadır. KKYDP ve TKDK gibi destek programlarıyla verilen bu hibe imkanlarına nasıl başvuru yapabileceğinizi sizlere geniş bir şekilde daha önce anlattım. Devlet Geri Ödemesiz Kredi bu imkanların detaylarını bula bilirsiniz.

blank

T.C. Ziraat bankası ise tarımsal ve hayvansal konularda çiftçilerimize kredi imkanı sağlamaktadır. 40 yaş altı çitçilerimizi genç çiftçi olarak tanımlar. Böylece başvuru sahibine mevcut sübvansiyonlu krediyi %10 daha düşük bir şekilde sağlar. Hayvansal konu başlıklarına göre sağlanan bu kredi faiz indirimlerini sizlere bir tablo ile göstermek istedim.

KONU YATIRIM İŞLETME
Küçükbaş Hayvancılık 85% 85%
Kanatlı 35% 60%
Damızlık 85% 85%
Arıcılık 60% 60%
Balıkçılık 60% 60%
Büyükbaş Besicilik 60% 60%
Meyve Yetiştiriciliği 85% 85%

Ziraat bankasının cari faiz oranı şuan yıllık %17 olmaktadır. Bu indirimler sonrasında senelik ve aylık faiz oranları ise şu şekilde oluşmaktadır.

Ziraat Bankası %17 Üzerinden Sübvansiyonlu Kredi Faiz İndirim Oranları
İndirim Yüzdesi Senlik Faiz Aylık Faiz
35% %11.05 %0.92
60% %6.80 %0.56
85% %2.55 %0.21

Genç çiftçi indirimleri sonrasında ise 100.000 TL geri ödeme tablosu ise ŞUBAT ayında aşağıdaki tablodaki gibi olur.

Ziraat Bankası Genç Girişimci Kredisi 84 Ay Vadeli Hesaplama
Miktar Senlik Faiz Aylık Ödeme
100.000 TL %0.92 1.832,71 TL
%0.56 1.561,81 TL
%0.21 1.322,41 TL

Bu harika faiz imkanlarından yararlanmak isteyen genç girişimciler. Başvuruların nasıl yapılacağını öğrenmeleri için Ziraat Bankası Hayvan Kredisi sayfamı ziyaret etmeleri yeterlidir.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın