Devlet Destekli Traktör Markaları Hangileridir ?

Devlet Destekli Traktör Markaları Hangileridir ?
25 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 3.954 kez okundu.
Eskilerden beri iş gücünün zorluğunu hafifletmek amacıyla traktör tarım ve hayvancılık alanın da mutlaka kullanılmaktadır. Özellikle tarımcılığın göz bebeği olan traktör; biçer, döver,pulluk gibi birçok aksesuarıyla yüzlerce kişinin bir haftada yapabileceği işi saatler içerisinde bitirebilir. İşte bu yüzden her çiftçinin hayalidir. Ancak son yıllarda azalan hayvancılık ve tarımcılığa karşı bir önlem almak isteyen bakanlık traktör alım ve satımın da teşvik amaçlı birkaç karar aldı. Buna göre devlet destekli traktör almak isteyen çiftçiler traktör kredisine başvurarak yarısını devletin ödediği traktörü alabilir. Hatta hemen borç ödeme kapasitesi olmayanlar için ise 5 yıl sonra geri ödeme imkanıyla kredi çekme şansına da sahiptirler. Öyleyse devlet destekli traktör markaları hangileridir? Kredi başvuru şartları neler? Yazımızda tek tek yer verdik. Eğer sizde traktörümü yenileme zamanım geldi. Ya da bana artık traktör lazım iş gücüm yetersiz diyorsanız makalemizi mutlaka inceleyin.

Traktör Alımı İçin Devlet Hangi Markaları Destekliyor


Traktör Alımı İçin Devlet Hangi Markaları Destekliyor

Traktör Alımı İçin Devlet Hangi Markaları Destekliyor?

İhtiyacınız üzerine traktör almaya karar verdiniz. Ama nereye başvuracağınızı bilmiyorsanız size nasıl uygun traktör kredisi alınır biraz bahsedeceğiz. Alacağınız traktörün sıfır veya ikinci el olması mutlaka alım fiyatını etkiler. Öyle ki sıfır veya beş senelik traktörler için devlet kredi desteği sağlamaktadır. İlk etapta kırsal kalkınma programlarına dahil olan çiftçilerimiz, tarımsal işletmelerin kurulum ve modernizasyonları için IPARD kapsamına dahil olanlar ve  TKDK ya sunulan projelerin onaylanması halinde devlet traktör alımı için %50 yani yarı yarıya hibe desteği sağlayacaktır. Bu programlar kapsamında devletin destek verdiği traktör markaları şu şekildedir; Fiat, Ford, BMC, hattat, iş bora,john deere, massey, ferguson, super star, Tümosan, Universal, Türk traktör, new  holland, same, steyr, majör kredi verilen modellerdendir. Aynı zamanda bu markalar yerli çiftçilerimiz tarafından daha çok tercih edilip kullanımından memnun kalınmaktadır. Bunun dışında Leyland, agrifarm, agripower, AGT, başak, carraro, superline, bolinder,class,başket,erkunt,belarus ,farmtrac,david brown gibi markalarda kredi kullanımına uygun olsa da ülkemizde pek kullanılmamaktadır.

Devlet Destekli Traktör Alımı İçin Kredi Şartları Neler

Devlet Destekli Traktör Alımı İçin Kredi Şartları Neler

Devlet Destekli Traktör Alımı İçin Kredi Şartları Neler?

  1. IPARD ve TKDK projenizle kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız. İlk önce onay görebilecek detaylı bir proje hazırlamak. Hazırladığınız projeden onay almış olmak gereklidir. Bu programlara başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. Çifte vatandaşlık taşıyorsanız, Türkiye ye dönüş yapmış olmanız ve vatandaşlığınızın aktif olması gereklidir.
  3. 18 yaşından büyük olmak şartı aranır.
  4. Geçmiş bankacılık işlemlerinizde kötü bir sicile sahip olmamak, icra işlemi yaşamamış olmanız gereklidir.
  5. Kredi notunun genel olarak en az 1200 olması gereklidir.
  6.  Kredi notunuz düşük ise banka teminat olarak gayrimenkul ipoteği yada kefil şartı arayabilir.
Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin destek verdiği tüm kredilerde olduğu gibi traktör kredisinde de başvurular Ziraat bankasına yapılmaktadır. Bu krediden faydalanmak için aranan koşulları yukarı da belirtmiştik. Alacağınız traktör sıfır ise ilk önce bayisine gidip eksper değerinin ne olacağı  ödeme planı hakkında bilgi almalısınız.  Sonrasında size verilen tanıtım belgesi ve bankadan istenilen evraklarla Ziraat bankasına başvurmalısınız. Banka yetkilileri, eksper yollayarak aracın ederini, ne kadar kredi verileceğini belirleyen bir risk raporu hazırlar ve size sunar. Buna göre  devlet eksper hesabına göre ne kadar kredi desteği sağlıyor. Sizlere başvuru tarihinden itibaren 10 gün içinde bildirilir. Fakat alacağınız araç ikinci el ise  dikkat etmeniz gereken husus traktörün 5 yıldan yaşlı olmaması çünkü 5 yıl yaş şartını taşımayan traktörlere ne yazık ki kredi desteği verilmez. İkinci el traktör için yine aynı şekilde bizzat bankaya başvurmalısınız. Eksper değeri belirlenen krediniz hakkında en kısa zamanda size geri dönüş yapılacaktır. Bu kredinin verilmesi için banka teminat şartı arar ise herhangi bir taşınmazın tapusuyla ipotek yaptırabilirsiniz. Ancak tapu üzerinde kredi bitimine kadar alım- satım yapılamaz. Herhangi bir taşınmaza sahip değilseniz sicili düzgün bir kefil de krediniz için işinizi görecektir.

Traktör Kredisi İçin Hibe Verilen İllerimiz


Traktör Kredisi İçin Hibe Verilen İllerimiz

Traktör Kredisi İçin Hibe Verilen İllerimiz

Tarım alanı projelerin de pilot bölge seçilen illerimiz olduğu gibi traktör alımı için hibe  sağlanan illerimizde belirli sayıdadır. Yapılan çalışmalara göre önce tarım için verimli olan ve projelerden olumlu yanıt alınan illerimize destek sağlanacak. Bu illerimiz; Afyon, Amasya, Aydın, Ankara, Bursa, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Kahraman maraş, Giresun, Hatay, Karaman, Erzincan, Manisa, Malatya, Trabzon, Muş, Konya, Mersin, Mardin, Samsun, Nevşehir. Uşak,  Ordu, Elazığ, Sivas, Şanlı Urfa, Denizli, Diyar Bakır, Erzurum, Çorum, Isparta, Kastamonu, Tokat, Ağrı, Aksaray, Van, Yozgat, Ardahan, Kütahya, Karstır. Sizlerde bu illerde ikamet ediyor ve herhangi bir tarım, hayvancılık işleriyle ilgileniyorsanız Çiftçi Kayıt Sistemine üye olarak traktör desteği için Ziraat bankası şubesine başvuru da bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında istenen belgeleri ele alacak olursak;

  • T.C kimlik belgesi fotokopisi
  • İkamet doğruluğu için son 3 aya ait elektrik, su, doğal gaz yada internet herhangi birinin fatura fotokopisi
  • ÇKS belgesi
  • Kefiliniz var ise onlar için de aynı belgeler banka tarafından istenecektir.
Bir önceki yazımız olan En Uygun Evlilik Kredisi Veren 5 Banka hangisi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Aidatsız Kredi Kartları Hangileri tüm bankalar
Aidatsız Kredi Kartları Hangileri

2018 yılında hemen hemen kredi kartsız hiçbir ev kalmamıştır. Kartla yapılan alış verişlerin kolaylığı insanlarımıza cazip gelse de, kartlarında belirli...

Kapat