Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır ?
10 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 477 kez okundu.
İlk defa ev alacaklar için mutlaka kredi başvurusu gereklidir. Çünkü günümüz şartlarında peşin konut sahibi olmak için ya çok zengin olmalısınız yada senelerce bu birikim yapmış olmalısınız. Fakat az bir birikiminiz varsa bedelin gerisini ödemek için banka desteği almanız şart ise;  bugün ki haberimiz de devletin sağlamış olduğu destekli konut yardımlarından ve  düşürülen  konut kredisi faizlerinden bahsedeceğiz. Başbakanımızın açıklamış olduğu haber de ev alamayan vatandaşlarımız kredi faizlerini %0.98 düşürüldüğünden bahsetti. Şuan tam da kredi alma zamanı..Sizlerde finansman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız uygun faizli kredi nasıl alınır diyorsanız? sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü aradığınız tüm bankacılık imkanları sayfamızda mevcut.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Birçok alanda iyileştirmeler yapan devletimiz ev sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaşımıza düşük faiz fırsatıyla geldi. Normal ev kredilerinde faiz oranlar yüzde 1.30 olan faizler yüz 0.98 lere kadar düşürüldü. Yani ev alacak bir kimse 100 bin liralık çekeceği krediye aylık 1 650 lira ödeme yapmak yerine artık 1 420 lira ödeme yapacak. Bu da demek oluyor ki siz toplamda 20 bin ve üzeri daha az bir faizle ev alma hakkına sahipsiniz. Peki bu imkanı hangi bankalar sağlıyor diye eminiz merak ediyorsunuz. Tabi ki hükumetin desteklediği projeler de ilk adım kamu bankalarımızdan geliyor. Yani Ziraat bankası  bu desteği sağlamaktadır. Bunun dışında 3 ayrı özel bankamız da kredilerini aşağı çekerek vatandaşın yüzünü güldürdü. Bu bankalar da Vakıf bank, Şeker banktır, Halk bankasıdır.

2018 Konut Kredisi Kampanyaları

Ev sahibi olmayan vatandaşların faydalanacağı bu projeye; Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca destek sağlanmaktadır. Bu ödenek ev almak isteyen kimselerin başvurusuyla 15 bini aşmayacak şekilde ihtiyaç sahiplerine verilecektir. Bu projenin düzenlenmesini sağlayan EMLAK GYO  kampanya için başvuran her vatandaşa şartlar dahilin de 60 ay vadeli faizsiz ev kredisi vermektedir. En hesaplı kredi ödeme seçenekleri için için EMLAK GYO dan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca devlet desteği olan 15 bin katkı payı içinde aşağıda bahsedeceğimiz şartları sağlayarak en kısa zamanda konut sahibi olabilirsiniz.

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır

Devlet sermayeli bankalarımız olan Ziraat bankası, Halk bankası, ve Vakıf bankdır. Bu bankalar devletin katkı payı fırsatı için anlaşma sağladığı bankalardır. Konut kredisi alabilmek için bu bankalara başvuruda bulunmalısınız. Kredi almak için gereken şartlar yeterliyse başvurular değerlendirilir. Devlet desteği olan %15 , %20 katkı payı krediniz ile birlikte ödenir. Başvurulara eşlerin ayrı ayrı başvurması halinde her kişi 15 bin ödenek alabilir.

Kimler Konut Kredisi Katkısından Yararlanabilir?

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Üzerinize ait konut tapusu bulunmamaktadır.
 • Türk ceza kanununa göre ağır suç sayılan cezalardan yargılanmamış olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • 80 yaşını aşmamış olmak
 • 18 yaş altındaki kimseler için başvuruları bizzat ebeveynleri tarafından başvuru yoluyla hesap açtırabilirler.
 • Geçmiş bankacılık işlemleri ve ödemelerin borç aksatma, icralık olma gibi nedenlerden olumsuzluk taşımaması gereklidir.
 • Daha önce bu konut kampanyalarından faydalanmamış olmanız gereklidir.
 • Bu katkı payından faydalanmak için en az 3 yıl boyunca belirtilen ödemeyi yapmaları gereklidir.
Devlet Desteğinden Faydalanmak İçin Ödemeler Nasıl Olmaktadır?

Aile ve sosyal yaşamı destekleme amaçlı yüzlerce projeden birisi bu olan bu destek için, hesap açılmalıdır. Açılan hesabın ödemesi düzenli yapılmalıdır. Bu katkı payından yararlanmak için en az 3 sene bu hesaba ödeme yapmanız gereklidir. Asgari geçim bedeline göre bu miktar aylık minimum 250 lira maksimum 2 bin 500 liradır. Ödemeler aylık yapılabildiği gibi 3 aylık periyotlar halinde de ödenebilmektedir. 3 sene sonunda ödemeler düzenli yapılmış ise örneğin; 250 lira ödeyen kişi 3 senelik 9 bin lira ve devlet katkı 15 bin lira alarak 3 senenin ardından 24 bin birikmiş para sahibi olacaktır. Ödemeler 3 yılın sonunda da devam ettirilir, 5 seneye uzatılırsa devlet katkısı %15 den %20 ye kadar çıkartılacaktır.

Sıfır Faiz ile Konut Kredisi

2018 yılında yürütülen projeler kapsamında evi olmayan herkes ev sahibi olacak. Nasıl mı? Emlak GYO desteğiyle faizsiz ev kredisi alabilirsiniz. Uygulamaya göre Türkiye nin pek çok ilinde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir gibi büyük şehirler de ev olanağı sağlanacak. Toplam 60, 120 veya 240 ay sıfır faizli ödemeler ile ev sahibi olabileceksiniz.

 Ev alacaklara 2018 toki desteği

Ev alacaklara 2018 toki desteği

Ev Alacaklara 2018 Toki Desteği

Ev almaktan umudunu kesen binlerce insan toki sayesinde ev sahibi oldu. Bu yılda yapılacak yeni konutlar sayesinde dar gelirli kesim ev sahibi olacak. Kira öder gibi ev sahibi olma sloganıyla yola çıkan toki minimum 400 liralık ödemelerle 240 ay vadeli konut satışlarını sürdürüyor. 2018 yılında da büyük şehirlere yapılacak olan tokiler emekli olup ev sahibi olmayanlara tahsis edilecek. Kısaca şartlara değinecek olursak;

 • Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşı olmak
 • Emekli olmak
 • Üzerinde konut tapusu bulunmamak
 • Aylık hane gelirinin 3 bin 200 lirayı geçmemesi gereklidir. (İstanbul için 3 bin 700 lira)
 • Hane içerisinden aile adına yalnız bir kişi başvurulara müracaat edebilir.

Konu videomuz

Bir önceki yazımız olan Kreş yardımı 2019 başvurusu nereye yapılacak şartlar nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
En Kısa Sürede Anında Kredi Kartı Veren Bankalar Burada

Günümüzde en sık kullanılan ödeme araçlarından biri olan kredi kartlarına sahip olmak artık daha kolay.  Küreselleşen ve hızlı gelişen dünyada...

Kapat