Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Dar Gelirli Ailelere En Az 108 En Fazla 216 TL Elektrik Devlet Desteği (Başvuru Şartları)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Derya YANIK 28.09.2022 Çarşamba günü yeni elektrik tüketim desteği miktarını arttığının müjdesini bizlere verdi. Tüketilen elektrik miktarına ve hane gelirine göre yeni elektrik destekleri şu şekilde olmaktadır. Elektrik tüketim desteği en düşük olarak 75 kilovatsaat ise 108 liraya kadar çıkartılmıştır. 100 kilovatsaat elektrik tüketimi 3 kişilik bir hane için 144 TL destek miktarı belirlenmiş olmaktadır. 125 KW elektrik tüketimi için 4 kişilik bir ailede  ise 180 TL elektrik tüketim desteğinin yapılacağının müjdesi verildi. 5 ve üzeri kişilik bir ailenin en çok 150 kilovatsaat elektrik tüketimine ise 216 TL destek ödemesi verilecektir. Devlet tarafından verilen elektrik tüketim desteği yapılan bu açıklama sayesinde yeni elektrik tüketim desteği miktarının ne kadar olduğu belirlenmiş oldu

Dar Gelirli Ailelere En Az 108 En Fazla 216 TL Elektrik Devlet Desteği (Başvuru Şartları)

10 Milyon dar gelirli vatandaşımızı yakından ilgilendiren müjde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Derya YANIK tarafından verildi. Bu yıl yapılan zamlar düşünüldüğünde birçok aile zor durumda kaldı. Hele ki yapılan elektrik doğal gaz zamları yoksul kesimin belini iyice bükmüştü. Bu duruma el koyan Hükumet yetkilileri Elektrik tüketim desteği adı altında bir proje hazırladılar. Bazı koşullar dahilinde 150 KW’a kadar  dar gelirli ailelere 216 TL elektrik devlet desteği verileceği resmi gazete de açıklandı. Peki bu 108 TL ile 216 TL arasında yapılan elektrik destek yardımına kimler başvuruda bulunabilir? Elektrik tüketim desteği yardımı nasıl alınır? Elektrik indirimi kimlere verilir? 2022 yılında aranılan şartlar neler tüm detaylarıyla birlikte içeriğimizde mevcut.

Neler Var?

Dar Gelirli Ailelere En Az 108 En Fazla 216 TL Elektrik Tüketim Desteği

Bu yıl içerisinde planlanmış olan daha çok vatandaşa ulaşma misyonuyla devletimiz birçok alanda yardım teşviki gerçekleştirdi. En son olarak 28 Eylül 2022’de açıklanan ihtiyaç sahibi kimselere en az 108 en fazla ise 216 liralık elektrik desteği verileceğinin müjdesi verildi. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bağlı olduğu partinin grup toplantısında bu destekten şöyle bahsetti. Devamlı devlet desteklerimizden faydalanan gerçek dar gelirli olan iki buçuk milyon hanemizin  aylık gelen elektrik faturasının kilovatsaatine göre hanede bulunan kişi sayısına göre yukarıda belirlenen kısmı devlet tarafından karşılanacak dedi.

Topu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına atarak en kısa zamanda elektrik şirketleriyle görüşmelerin bitmesini rica etti. Geçtiğimiz hafta içerisinde de tamamen çalışmalarını bitiren yetkililer detayları Resmi gazete ‘de yayınladı. Yine bakanımız gerekli koşullar sağlandığı taktirde devlet kanalı ile ödeneklerin artırılacağını bunun Sosyal Dayanışmayı Teşvik Fonundan karşılanacağını belirtti.

Elektrik Desteği İçin Nereye Nasıl Başvurulacak?

Her destek de olduğu gibi yine bu destekten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız sorumludur. Elektrik tüketim desteği için yoksul aileleri belirlemek ve onların mağduriyetini gidermek için ayrı bir birim oluşturulduğunu biliyoruz. Ancak gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız nereye başvurmalı sizler için araştırdık. Elektrik desteği başvurusu nereye nasıl yapılacak soruları özellikle hane kişi başı gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olanların için paylaşacağım. Nedeni ise aşağıda yer vermiş olduğum şartlar kapsamında Sosyal Yardım Programlarından yararlananların herhangi bir yere başvuruda bulunmasına gerek duyulmamaktadır. Tüm Sosyal Yardım alanlara otomatik olarak elektrik yardımları PTT aracılığı ile sağlanacaktır. Elektrik desteği alamaya hak kazanan tüm Sosyal Yardım alan kişiler için nasıl PTT’den elektrik desteği başvuru yapacakları aşağıda paylaştım. Şimdi gelelim sosyal yardım almayan fakat hane kişi başı geliri asgari ücretin üçte biri olan kişiler ise başvurularını 2 şekilde yapabilecekler.

 1. İlk birincisi hiç zaman kaybetmeden evinizde oturarak e-Devlet üzerinden elektrik desteği başvuru formu doldurarak yapabileceklerdir.
 2. İkincisi ise bulunmuş oldukları kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına kendileri bizzat başvuruda bulunabilirler.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmayı bilmeyenler için izlemeleri gereken yolu aşağıda sırası ile paylaştım.

 1. Öncelik ile https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine giriş yapalım. Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan YENİ BAŞVURU butonuna tıklayalım.blank
 2. Şimdi bu aşamada karşımıza aydınlatma metni çıkmış olacak. Çıkan bu aydınlatma metni ve kişisel verilen korunması hakkında metnini okuyun ve sonrasında okuduğunuzu kabul eden kutucukları işaretleme yapın. Hemen arkasından BAŞVUR butonuna tıklayabilirsiniz.blank
 3. Yeni açılan sayfa üzerinde bulunan kimlik bilgilerimizi kontrol edelim. Şayet tüm bilgiler doğru ise DEVAM ET tuşuna basarak ilerleyelim.blank
 4. Şuan karşınıza elektrik desteği başvuru formu çıkmış olacak. Bu formda mevcut olan size ait kişisel bilgileri kendinize uygun bir şekilde doldurma yapalım. Bu işlemi de sonuna kadar tamamladıktan sonra en alt kısımda bulunan ”İhtiyaç Taleplerinizi Açıklayın” bölümüne resim üzerinde de gördüğünüz gibi bir açıklama yazalım. İşlemi tamamladıktan sonra ”DEVAM ET” diyelim.blank
 5. 29 Şubat 2019 Perşembe günü, karar sayılı  795 ile Cumhurbaşkanı Kararı ile yayımlanan resmi gazetede yer alan ”İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunun, 17. maddesi gereğince karar verilmiş tir.” imkanlarından bende yararlanmak istiyorum.

Vermiş olduğumuz tüm bu adımları sırası ile yapmanız halinde artık sizde elektrik tüketim desteği başvurusun da bulunmuş olacaksınız. Şimdi geldik elektrik tüketim desteği için aranan şartların neler olduğuna ve kimlere verileceğine.

Elektrik Tüketim Desteği İçin Aranılan Şartlar Neler? Kimlere Verilir?

Ülkemizin içerisinde bulunduğu zamlı günleri düşünürsek, hemen her asgari ücretli vatandaşın maddi bir desteğe ihtiyacı vardır. Ancak bu durumunda altında bulunan dul, yetim olan hatta ağır hastalığı sebebiyle çalışamayan vatandaşlarımızı düşünürsek asıl destek alacak kimseler bu kişilerdir. 2022 yılı içerisinde de devam eden Resmi Gazete 795 sayılı karar ile elektrik yardımı desteği için aranılan şartlar nelerdir? Kimlere verilir? Merak edilen her iki sorunun yanıtı da geçtiğimiz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hiç bir değişikliğe uğramamıştır. Fakat bilmeyen ihtiyaç sahiplerimiz için bir defa daha hatırlatmak gerekir ise aranan en önemli şart hane geliri olmaktadır. Buna istinaden hane gelirinin kişi başına düşen miktarının asgari ücretin 3/1 den fazla olmaması gerekmektedir. Elektrik desteğinden yararlanabilmenin şartları arasında bulunan en önemli madde olan hane gelirinin hesaplanması ise şu şekilde olmaktadır.

En son yapılan zam sonrasında asgari ücretin üçte biri olan 1.833 TL olarak hesaplanmaktadır.

Hesaplama Formülü: Kişi sayısı/Hane geliri = Çıkan sonuç 1.833 TL altı olunması gerekmektedir.

Hesaplama işlemini örnek vererek daha detaylı açıklayacak olursak; 8.000 TL ( Hane geliri) / 3 (Hanedeki kişi sayısı) = 2.666 TL (Sonuç: Maalesef OLUMSUZ) Nedenine gelecek olursak; Hanedeki toplam geliri aile bireylerinin sayısına böldüğümüz zaman elektrik yardım desteği başvuru şartı olarak aranan 1.833 TL üzerinde olmasından kaynaklıdır. Yani kısacası 1.833 TL ve altı olması gerekmektedir. Peki diyelim bu şartları karşılıyorsunuz. Bu aşamayı atlattıktan sonra kimlere verildiğini görelim.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar,
 • Daha önce Sosyal Yardımlaşma Kurumundan  destek alan veya kurumdan onaylanan kişilerden olmak,
 • Destek için başvuran kimsenin 2828 numaralı yasa kapsamında hasta bakım parası almaması gereklidir.
 • Kronik hastalığı olanlar ve herhangi bir cihaza yaşamını bağlı sürdürenler bu destekten faydalanabilirler.
 • 65 Yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz T.C vatandaşı olanlar
 • Eşi vefat etmiş olan dul kadınlar. (EVEK programından yarananlar.)
 • Muhtaç asker aile programından yararlananlar  (MAAY)
 • Öksüz/yetim ve asker çocuğu yardımı alanlar. (ÖYAÇ)
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardım programı alanlar. (ŞESY)
 • Sosyal Ekonomik Destek yani SED yardımından yararlanan kişiler.
 • Çoklu Doğum Yardım Programından yararlananlar.
 • Engelli aylığı alanlar.
 • Yaşlı aylığı alanlar.
 • Engelli yakını aylığından yararlanan kişiler.
 • Silikozis aylığı alan kişiler elektrik fatura desteğinden yararlanabilmektedir.

Kısacası Tüm bu şartları karşılamanız halinde  3294 sayılı kanun dahilinde ki her vatandaş 108 ila 216 TL arasında bu elektrik desteğini alacaklardır. Peki ya elektrik desteği kaç KW ödemeleri için verilmektedir. Şimdi bunları görelim.

Elektrik Desteği Kaç KW Ödemeler İçin Verilecek? KW Göre Hesaplama!

Her destek vatandaşa sağlanırken bazı kapsamlar dahilinde hesaplamalar gerçekleştirilir. Elektrik tüketim desteğinin de dağılım ölçüsü hanede yaşamını sürdüren kişilerin sayısıdır. Bakanlığın belirlemiş olduğu miktarlara bakarak kısa bir hesaplama yapacak olursak. Elektrik desteğinin kaç lira olduğunu belirleyen iki tane unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki aile de kaç kişinin nüfus etmiş olduğudur. Buna göre 1, 2, 3, 4 ve 5 ila üstü olarak elektrik tüketim desteğinin kaç lira verileceğini belirlenir. Elektrik tüketim desteği ne kadar alacağınızı belirleyen diğer bir önemli unsur ise kaç KW tüketim yapmış olduğunuzdur. Hanedeki kişi sayısı ve kullanılan elektrik tüketim miktarına göre alacağınız destek tutarı için sizlere bir tablo oluşturdum.

HANEDEKİ KİŞİ SAYISI TÜKETİLEN KİLOVATSAAT (KW) VERİLECEK DESTEK TUTARI
1 ila 2 kişi 75 KW 108 TL
3 kişi 100 KW 144 TL
4 kişi 125 KW 180 TL
5 Ve üzeri olan kişiler 150 KW 216 TL

Ancak cihaza bağlı olan vatandaşların elektrik harcamasının daha fazla olduğunu da düşünen yetkililer onlar için daha fazla bir ödenek hazırlandığını da sizlere söyleyebilirim. Bunun detaylı açıklaması da aşağıdaki başlıklar altında yer almaktadır. Elektrik faturası tüketim desteği 28.09.2022 tarihi itibarı ile tablomuzda yer aldığı gibi tüketim miktarı ve hanede yaşayan aile sayısına göre bu şekilde olmaktadır. Şimdi geldik sağlanan bu desteğin nereden ve nasıl alındığına.

Elektrik Tüketim Desteği Nereden Nasıl Alınır?

Evet arkadaşlar buraya kadar elektrik tüketim desteği almak için başvuruları nasıl yapacağınızı. Sizlerden istenilen şartları ve ödenek ne kadar yapılacağını yukarı da detaylı olarak anlattık. Tekrar söyleyeceğim bir konu Sosyal Yardım alanların yeniden yukarıda bahsi geçen elektrik desteği başvuru formunu doldurması gerek olmamaktadır. Başvuruda bulunup elektrik desteği almaya hak kazanan kişiler bu olanaklardan nasıl yararlanacağını da görecek olursak.

Bulunmuş olduğunuz ikametgâhta adınıza  gelen elektrik faturası ile birlikte size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekecektir. Destek ile elektrik faturanızı ödemek istediğinizi orada bulunan herhangi bir yetkili kişiye söylemeniz yeterlidir. Veznede bulunan görevli kişi sizden kimlik kartınızı isteyecektir. Daha sonra gerekli kontrolleri de yaptıktan sonra hane kişi sayısı ve kullanılan KW göre adınıza tanımlanmış olan desteği faturanızdan düşerektir. Geriye kalan kısmını ise sizden tahsis etmiş olacaktır.

Böylece devletin sağlamış olduğu elektrik tüketim desteğinden bu şekilde yararlanmış olacaksınız. Şimdi sıra geldi cihaza bağlı ağır ve kronik hastalara 200 TL elektrik parası desteğine.

Cihaza Bağlı Ağır ve Kronik Hastalara 200 TL Elektrik Parası Desteği

Evinde tedavi gören ağır hastaların büyük bir çoğunluğu elektrikli cihazlara bağlıdır.  Bu faktörde düşünülerek ağır ve yatalak hastalarımıza daha fazla yardım imkanı sağlanmıştır. Bu hastalar gerekli sağlık raporları ile Sosyal Yardımlaşma kurumuna başvurmalıdır. Eğer ki belirtilen kapsama dahil olunuyorsa 200 liralık elektrik desteğinden yararlana bilirsiniz. Üstelik geçmişe dönük ödenmemiş ve kesilmiş elektrik faturanız varsa bunlarda devlet güvencesi altında ödenecek.

Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemi PTT İle Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası tüketim desteği sorgulaması için 2 seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve bana göre en sağlıklı olanı, elektrik faturanızla birlikte PTT şubelerine gitmek olacaktır. ”Mesken Tipi Elektrik Faturaları” geldiği anda PTT bulunan vezneler aracılığı ile adınıza elektrik desteği olup, olmadığının sorgulamasını bizzat sağlıklı olarak yapmış olursunuz. Bir diğeri ise elektrik faturası yardım desteği sorgulamanı e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasına girerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede elektrik desteğinizin olup olmadığını sorgulatarak öğrenmiş olacaksınız. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için e-Devlet şifrenizle birlikte https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine girmeniz gerekecektir.

 1. Şayet adınıza kayıtlı herhangi bir destek bulunuyorsa ana sayfada doğrudan bunu kendiniz görmüş olacaksınız. Nasıl mı? bizzat kendimde yaralandığımdan dolayı aşağıda sayfayı sizler için paylaştım.blank
 2. Diğer yararlanmış olduğum destekler ise yine görsel üzerinde bulunmaktadır.blank

Devletimizin sağlamış olduğu elektrik faturası yardım desteği nasıl alınır? Nereye ve nasıl başvuru yapılır? Şartları nelerdir? Hatta güncel miktarları ile gayet detaylı anlattığı düşünüyorum. Umarım sizlerde faydalanabilirsiniz. Bana sormak istediğiniz yada anlamadığınız bir konu olursa aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşım yapabilirsiniz. Son olarak sizler için aşağıda bırakacağım videoyu izlemenizi rica ediyorum.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın