Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Dar Gelirli Ailelere 80 TL Elektrik Devlet Desteği (Başvuru Şartları)

Dar Gelirli Ailelere 80 TL Elektrik Devlet Desteği (Başvuru Şartları)

10 Milyon dar gelirli vatandaşımızı yakından ilgilendiren müjde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Bu yıl yapılan zamlar düşünüldüğünde birçok aile zor durumda kaldı. Hele ki yapılan elektrik doğal gaz zamları yoksul kesimin belini iyice bükmüştü. Bu duruma el koyan Hükumet yetkilileri Elektrik tüketim desteği adı altında bir proje hazırladılar. Bazı koşullar dahilinde 150 kWh ‘a kadar  dar gelirli ailelere 80 TL elektrik devlet desteği verileceği resmi gazete de açıklandı. Peki bu 80 liralık yardıma kimler başvuruda bulunabilir? 2022 yılında aranılan şartlar neler tüm detaylarıyla bugün yazımızda.

Dar Gelirli Ailelere 80 TL Elektrik Tüketim Desteği

Bu yıl içerisinde planlanmış olan daha çok vatandaşa ulaşma misyonuyla devletimiz birçok alanda yardım teşviği gerçekleştirdi. En son olarak 1 martta açıklanan ihtiyaç sahibi kimselere 80 liralık elektrik desteği açıklandı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın bağlı olduğu partinin grup toplantısında bu destekten şöyle bahsetti.

Dar-gelirli-ailelere-80-TL-elektrik-tüketim-desteği

Devamlı devlet desteklerimizden faydalanan gerçek dar gelirli olan iki buçuk milyon hanemizin  aylık gelen elektrik faturasının 80 liralık kısmı devlet tarafından karşılanacak dedi. Topu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına atarak en kısa zamanda elektrik şirketleriyle görüşmelerin bitmesini rica etti. Geçtiğimiz hafta içerisinde de tamamen çalışmalarını bitiren yetkililer detayları Resmi gazete ‘de yayınladı. Yine bakanımız gerekli koşullar sağlandığı taktirde devlet kanalı ile ödeneklerin artırılacağını bunun Sosyal Dayanışmayı Teşvik Fonundan karşılanacağını belirtti.

80 Liralık Elektrik Desteği İçin Nereye Başvurulacak?

Her destek de olduğu gibi yine bu destekten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız sorumludur. Elektrik tüketim desteği için yoksul aileleri belirlemek ve onların mağduriyetini gidermek için ayrı bir birim oluşturulduğunu biliyoruz. Ancak gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız nereye başvurmalı sizler için araştırdık. Ödemelerin PTT birimlerinden ödeneceğini Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Daha önce devlet bünyesinden Sosyal yardım alanların Nüfus cüzdanı ve elektrik faturası ile birlikte Postane binasına giderek başvuru yapmasının, yardım alması için yeterli olacağını söyledi.

80-Liralık-elektrik-desteği-için-nereye-başvurulacak

Lakin hiçbir yardımlaşma kuruluşundan destek almamışsanız, Sosyal yardımlaşma kurumunda da kaydınız bulunmuyorsa, muhtarlıktan maddi durumunuzun iyi olmadığını bildiren bir belge ve nüfus kayıt örneğiniz ile Sosyal Yardımlaşma binasına müracaat ederek yardım kaydı oluşturabilirsiniz. Ödemeler 1 mart itibariyle yapılmaya başlanacak. Şubatın 15 inden bu yana kesilen faturalar bu projeye dahil olacaktır.  Başvurunuzun kabul olması için gereken koşullar neler bir bakalım.

Elektrik Tüketim Desteği İçin Aranılan Şartlar Neler?

Ülkemizin içerisinde bulunduğu zamlı günleri düşünürsek, hemen her asgari ücretli vatandaşın maddi bir desteğe ihtiyacı vardır. Ancak bu durumunda altında bulunan dul, yetim olan hatta ağır hastalığı sebebiyle çalışamayan vatandaşlarımızı düşünürsek asıl destek alacak kimseler bu kişilerdir. Şimdi gelelim şartlara;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar,
  • Daha önce Sosyal Yardımlaşma Kurumundan  destek alan veya kurumdan onaylanan kişilerden olmak,
  • Destek için başvuran kimsenin 2828 numaralı yasa kapsamında hasta bakım parası almaması gereklidir.
  • Ayrıca kronik hastalığı olanlar ve herhangi bir cihaza yaşamını bağlı sürdürenler bu destekten faydalanabilirler. Kısacası 3294 sayılı kanun dahilinde ki her vatandaş 80 liralık bu elektrik desteğini alacaklar. Ayrıca hane başı ödenecek miktar ailede kaç kişinin ikamet ettiğine bağlı olacak. Yani şöyle yardım miktarı hanede ki kişi sayısına göre belirlenecek.

Tüm bu şartları karşılamanız haline yapılan elektrik faturası için yardım ve desteklerinden yararlanabilirsiniz. Peki elektrik desteği kaç KW ödemeleri için verilecektir. Bilgiler aşağıda mevcuttur.

Elektrik Desteği Kaç KW Ödemeler İçin Verilecek?

Her destek vatandaşa sağlanırken bazı kapsamlar dahilinde hesaplamalar gerçekleştirilir. Elektrik tüketim desteğinin de dağılım ölçüsü hanede yaşamını sürdüren kişilerin sayısıdır. Bakanlığın belirlemiş olduğu miktarlara bakarak kısa bir hesaplama yapacak olursak;

  • Evde yaşayan 1-2 kişilik için aylık yardım ödemesi fatura başına 75 kilovat saattir. 75 kilovatın ne kadar yaptığını kaba taslak hesap edersek;  tek zamanlı tarife üzerinden 1 kilovat şuan ki elektrik 0.5375 liradır. yani 75 kilovat için devletin size vereceği destek 44 lira 79 kuruştur.
  • 3 kişilik aile için 100 kilovat,
  • 4 kişilik aile için 125 kilovat,
  • 5 kişilik bir hane için ise 150 kilovattır. 150 kilovat elektrik için belirlenen ödeme ise 80 liradır. Ancak cihaza bağlı olan vatandaşların elektrik harcamasının daha fazla olduğunu da düşünen yetkililer onlar için daha fazla bir ödenek hazırladılar.

Cihaza Bağlı Ağır ve Kronik Hastalara 200 TL Elektrik Parası Desteği

Evinde tedavi gören ağır hastaların büyük bir çoğunluğu elektrikli cihazlara bağlıdır.  Bu faktörde düşünülerek ağır ve yatalak hastalarımıza daha fazla yardım imkanı sağlanmıştır. Bu hastalar gerekli sağlık raporları ile Sosyal Yardımlaşma kurumuna başvurmalıdır. Eğer ki belirtilen kapsama dahil olunuyorsa 200 liralık elektrik desteğinden yararlana bilirsiniz. Üstelik geçmişe dönük ödenmemiş ve kesilmiş elektrik faturanız varsa bunlarda devlet güvencesi altında ödenecek.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın