Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Coronavirüs (COVID-19) Testi Nasıl Yapılır? Son Belirtileri Nedir?

Coronavirüs (COVID-19) Testi Nasıl Yapılır? Son Belirtileri Nedir?

07.11.2020 tarihinde Bilecik/Bozüyük devlet hastanesi acil servisine giderek COVID-19 testi yaptırdım. Bu testi nasıl yapıldığını ise sizlere burada anlattım. Ayrıca, korona virüs testinin nerede nasıl yapılacağını burada sizlerle tek paylaşmakla yetinmedim. Haricinde süreçte yaşamış olduğum özellikle aşırı baş ağrısına nasıl bir çözüm bulduğumdan da bahsettim. Almış olduğum ek gıda takviyeleriyle bir an önce kurtulduğum bu illet hastalığın tedavisi için özel hastanelere deli paralar vermek istemiyorsanız bu tavsiyelerimi sizlerin de uymasını öneririm.  

Neler Var?

Koronavirüs COVID-19 En Sonra Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığın belirtileri gün geçtikçe mutasyona uğramaktadır. Her ne kadarda aşısı bulundu denilse de aşı piyasaya çıkana kadar bu illet bir çok kılığa girecek gibi gözüküyor. Benim COVİD-19 hastalığına yakalanma önce yaşadığım belirtilerin bir çoğu daha önceleri görünmediği söylenmektedir. Peki, en son olarak COVID-19 ne gibi belirtiler sergilemektedir.

 • Boğazlarda yanma
 • İlk başlarda bir iki gün ishal
 • İlk günlerde hafif ateş
 • İlerleyen günlerde halsizlik ve ateş artması
 • Mutasyona uğramış hali ile en son kendini gösteren belirtisi olan kızarmış gözler

Şayet sizlerde yukarıda bu benim yaşamış olduğum belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, benim yapmış olduğum aşağıdaki size zaman kaybettirecek hatalardan birine SAKIN düşmeyin! 

 1. Girip sanarak iyice kötü olana kadar beklemek
 2. Kötü olduğunuzu hissettiğiniz de ilaç alıp zaman kaybetmek
 3. İlaç tedavisinin faydasını görmeyerek iğneci çağırmak gibi

Bu şekilde test olmak için size zaman kaybettirici faktörlere girmezseniz COVİD-19 tedavisi için harika bir AVANTAJ sahibi olmuş olacaksınız. Düşünsenize! Hastalık vücuda daha yeni girmeye çalışırken mi yok etmek daha kolay? Yoksa vücuda iyice nüfus ettikten sonra mı daha kolay? Hiç acı ve benim yaşamış olduğum ıztırapları şayet yaşamak sizler de istemiyorsanız eğer, lütfen bahsi geçen belirtileri görür görmez aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde bir an önce CAVİD-19 testinizi yaptırın ve tedavisine başlayın. 

COVİD-19 Testimi Nerede ve Nasıl Yaptılar?

İnsan kendine COVİD-19 olma ihtimalini konduramıyor. Artık bahsetmiş olduğum belirtilerden özellikle gözlerimdeki o kızarıkları görünce istesem de istemesem de acı gerçeği kabullenmek zorunda kaldım. Ama bunun tescil edilmesi içinde COVİD-19 testimin yapılması gerekiyordu. Test işlemlerin nasıl yapılacağından ziyade nerede yapılacağını öğrenmem gerekiyordu. Aslında bende kabaca hastanelerde yapıldığını biliyordum. Fakat, süreç o kadar hızlı işliyordu ki sürekli İŞLEVSEL İŞLEMLER sizin de bildiğiniz gibi değişiyordu. Hele son günlerde karşı binana 112 Acil servisin gelerek kapı önünde komşularımı test etmesini gördükten sonra! Bundan dolayı hastaneye gitmeden önce 112 acil servisini aradım.

blank

Onlara kendimde COVİD-19 virüsünün olduğunu düşündüğümü ve test olmak istediğimi anlattım. Almış olduğum cevap;

Test işlemlerinin devlet ya da özel hastanelerde sadece yapıldığıydı. (Özel hastanelerde 100 ile 250 TL arası fiyatlandırılmaktadır)

Onlara gözlerimle görmüş olduğum acil servisin peki neden kapıya gelerek yan apartmandaki komşularımı kapı önünde test yaptıklarını sordum. Almış olduğum cevap ise şuydu;

Apartman karantinada ise 112 kapıya gelerek şüpheli vakaları test yaptığıydı.

İlerleyen süreçte bunun doğruluğuna bende şahit oldum. Çünkü COVİD-19 testim pozitif çıktıktan sonra temasta olan ailemi 112 kapıya gelerek test yapmıştı. Almış olduğum bu cevaptan sonra doğruca Bilecik/Bozüyük Devlet Hastanesi acil servisinin yolunu tuttum. Hastaneye her zaman giriş yaptığım bölümden girerek giriş işlemlerimi yaptırdım. Daha önceleri olduğu gibi direk barkodum oluştuktan sonra tansiyon ve ateşimi kontrol ettiler. Kontrol formuna gelme şikayetlerimi ve olası kronik rahatsızlık ile geçirdiğim ameliyat, hastalıklarımı da işlendikten sonra beni PANDEMİ PLONİĞE gitmemem için yönlendirildiler. İlgili birime elimdeki giriş evraklarımla gittim. Yaklaşık olarak 10 dakika beklettikten sonra CAVİD-19 testimi 9 sn içerisinde PRC şeklinde yaptırdım.

 • İki şekilde COVİD-19 testi yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi PRC denir bir diğerine de ANTİKOR testi denilmektedir. Hastaneler PRC şeklinde olan testi uygulamaktadırlar. Yani, hastanın önce boğazından sonra burnundan alınan sıvı ile yapılan testtir.

Bu testi yaptırırken bir çok şeyi sizler gibi bende duydum. Ama emin olun hiç endişelenecek, korkulacak bir durum söz konusu bile değil. Ama, yanınız da mutlaka yedek bir maske ve mendil götürün. Çünkü burnunuza giren pamuksu çubuk sizin hapşırmanıza neden olacaktır. Ben götürmediğim için ne yazık ki bu sıkıntıyı çektim. Test sonucu ne yazık ki anında çıkmadığı için de doktor bana girip olma ihtimalime karşın ‘DroFlu Cold’ soğuk algınlığı ilacını yazdı. Bir de boğazlarımızdaki tahriş için de ‘Kloroben’ isimli fısfısı yazdı ve taburcu etti. Coronavirüs testi de nerede ve nasıl yapıldığını öğrendik. Peki, sonuçları ne zaman çıkıyor? Nasıl öğrene bilirsiniz?

COVİD-19 Test Sonucu Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Öğrenilir?

07.11.2020 Tarihinde cuma günü saat 22:58 civarlarında COVİD-19 testimi yaptırdım. Testimi yaptırttıktan sonra hali ile sonuçların ne zaman çıkacağını ve nasıl öğreneceğimi oradaki çalışan memurlara sordum. Memurların bana vermiş oldukları yanıt çoğunlukla 24 saat içerisinde sonuçların belli olduğuydu. Sonuçların nereden öğreneceğimin yanıtı içinde bana iki yol gösterdiler.

 1. E-Nabız üzerinden öğrenebileceğimi
 2. İlçe Sağlık Müdürlüklerin den öğrenebileceğimdi.

Ama ne demiş oldukları saat tuttu ne de söyledikleri kurumlara gitmeme gerek kaldı. COVİD-19 testimin neticesi 09.11.2020 Pazartesi saat 05:40 da belli oldu. Sonucu ise cep telefonuma gelen kısa mesaj ile öğrendim. Gelen sonuç ise ne yazı ki pozitifti. Yani ne kadar dikkat etmiş olsam da lanet olasıca virüse yakalanmıştım  ☹ Peki ya şimdi ne olacaktı? Gelen mesajda ‘evinizden filyazyon ekiplerimiz gelene kadar çıkmayın’ diyordu. Bende öyle yaptım! Kendim homeofis çalışanıyım, eşim ise özel sektör. Eşimi iş yerine göndermedim. Kızımı da okuluna göndermedim. İyi ki de göndermemişim. Çünkü onlarda sizin ve benim düşündüğüm gibi artık risk gurubu içerisinde yer almaktaydı. Arkadaşlar, böyle bir durumda kızınız ya da oğlunuz okulundan eşiniz işinden olacak diye cahilce bir düşünce sahip olmayın. Bu şekilde bir düşünce size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine çevrenizdeki insanlara bu illete yayılmasına ve eşinizin çocuğunuzun daha ağır bir şekilde bu hastalığı geçirmesine neden olur. Zaten, testiniz pozitif çıktıktan evinizden dahi çıkmadan ertesi gün gelen filyazyon ekipleri gerekli izin raporlarını düzenleyecektir. İlaçlarınızı ise yine aynı ekip sizlere tedarik edecektir. Bu çok önemli hatırlatmamı da yaptıktan sonra peki, size verilen bu ilaçlar nelerdir? Ayrıca toz miktarı ne kadar olacaktır? 

COVİD-19 Tedavisi İlaçlarının Adı ve Toz Miktarı Ne Kadar?

07.11.2020 de koronavirüs  testimi yaptırdım. Sonucunu ise 09.11.2020 tarihinde ne yazık ki pozitif olarak öğrendim. Bundan sonra yapılacak tek şey Sağlık Bakanlığı tarafından bana verilecek olan ilaçları beklemem ve kullanmamdı. İlaçlarımı almam için evimden çıkmam gerekmiyordu. Bakanlık tarafından oluşturulan filyazyon ekipleri 10.11.2020 tarihinde ilacımı bana ulaştırdı. Sisteme kayıtlı cep telefonumu aradılar ve kapıda ilaçlarımı teslim ettiler. Bu nedenle özellikle ilaçlarınızı alana kadar cep telefonlarınızı sürekli olarak seslide açık bir şekilde tutmanızı öneririm. İlacın ismi FAVİRA isimli 200 mg 40 adet kaplı tabletti. Bu ilacı filyazyon ekipleri ilk gün sabah tok 8 akşam tok 8 adet olarak almamı istediler. Geri kalanını 4 gün için ise sabah tok olarak 3 akşam tok olarak 3 er adet olarak almamı söylediler. Bu ilacın ne işe yaradığını inan bilmiyorum. Ama tükettiğim zaman nefes almakta yaşadığım zorluğun azaldığını hissediyordum. Ancak benim sadece solum sıkıntım yoktu. Bunun yanı sıra aşırı şiddetli baş ağrısı çekiyordum. Bunun için ise sadece PAROL kullana bileceğimi önerdirler. Bende öyle yaptım. Yalnız PAROL ağrı kesici ilacı doğru bir şekilde kullanmazsanız baş ağrınıza pek çözüm bulmayacaktır. Lütfen ilaçtan iyi bir verim almak için yuttuktan, terlemeye başladıktan sonra en az 20 dk yorganın altından çıkmayın. Kafanızdan terler iyice boşalana kadar dura bildiğiniz kadar yorganın altında durum. Göreceksin ki duşunuzu da altında sonra gözleriniz açılacak ve o kayıp olan iştahsızlığınız anında geri ödenecek. Hastane PAROL ağrı kesiciyi günde en faza 3 defa 8 saat aralıklarla kullanmamı önerdi. Bu kesinlikle ilaç tavsiye değildir, burada bana önerilen ağrı kesiciden bahsettiğimi bilmenizi isterim. Bana devlet hastanemizin önermiş olduğu ekstra ilaç sadece buydu arkadaşlar. Peki, özel hastaneye giderseniz size ne önerecekler? Tedavim sürecinde benim ile birlikte aynı şekilde COVİD-19 lanetine yakalanan bir arkadaşım vardı. O ise Eskişehir de özel bir hastaneye ağırlaşınca gitmek zorunda kaldı. Hastane ona ilk etapta muayene ettikten sonra yatış vermek istemiş. Gecelik yatış fiyatını duyunca bizim arkadaş bunu kabul etmemiş. (Coronavirüs tedavileri için hastaneler gecelik 2.000 TL den başlayıp 20.0000 TL kadar ücret aldığını bilmenizi isterim) Bundan ötürü de evinde ilaç tedavisi görmek istemiş. Hastane böyle olunca ona 1 tane gıda takviyesi bir tane C vitamin kapsülü ve solunum rahatlığı için sprey vermiş. İsimleri ise şunlardır.

 1. Nondo BETA GLUCAN
 2. Ventolin (200 doz)
 3. Efervit Vitamin C

blank

blankBunblankların içinde BETA GLOCAN gıda takviyesini araştırma yaptığımda dünyaca ünlü doktor Mehmet ÖZ tarafından da tavsiye edildiğini öğrendim. Sizlerde bunun araştırmasını yapabilirsiniz. Tabi kullanır yada kullanmazsınız bu size kalmış. Ben gıda takviyesi de olsa kesinlikle size kullanın demiyorum. Sadece özellikle belirtmiş olduğum gibi arkadaşıma özel bir hastane doktoru bunları kullanmasını önerdiğini sizlerle paylaşıyorum. Evet, COVİD-19 da kullanılan ilacın ismini ve bana önerilmiş olan doz miktarının ne kadar olduğundan bahsettim. Artık, eşim ve çocukları bu durumdan nasıl etkilendiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine geçebiliriz. 

Eşim ve Çocuğum Nasıl Etkilendi? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

09 Kasım Pazartesi sabahı Covid-19 testimin pozitif olduğunu sabaha karşı saat 5:00 civarlarında öğrendim. Ateşler içinde uykusuz geçen bir gecenin sabahında SMS olarak aldığım bu kötü haber beni çokta fazla şaşırtmamıştı. Gerçekten kendimi hiç ama hiç iyi hissetmiyor günlerdir ateşler içerisinde yanıyordum. Bu kötü haberi aldığım gibi eşime seslendim. Bu haberi onun ile de hemen paylaşmam gerekiyordur. Filyazyon ekipleri gelene kadar kendi tedbirlerimizi almamız lazımdı. Almış olduğumuz tedbirler ise daha önce COVİD-19 testimin yapıldığı an ayrılan odalar haricinde.

 1. Sokağa çıkmama
 2. Kimse ile görüşmeme
 3. Maskesiz ev içinde bana yaklaşılmaması
 4. Wc ayrılması
 5. Ayrı şekilde kahvaltı yapılması
 6. Odaların sürekli havalandırılması

Fizyazyon ekipleri ailemi de COVİD-19 testlerini yapıp sonuçlarını öğrene kadar bu tedbirleri aldık. Filyozyon ekipleri benim ile irtibata geçtiklerinde bu tedbirlerin alınması gerektiğini daha sonra kendileri de söylediler. Daha sonra ise ekip ailemin sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra test yapacaklarını belirtiler. Aynı gün içinde geldiler ve eşim ile çocuğumun koronavirüs testlerini kapımın önünde yaptılar. Neticileri + çıkınca da bütün bu aldığımız tedbirlerin artık hepsinin iptal olduğunu söylediler. Çocuğum 11 yaşında kız çocuğu. Çok şükür onda en ufak bir rahatsızlık gözlenmedi. Eşim ise 41 yaşında. Onda ise sadece hafif bir sırt ile baş ağrısı oldu. Arada bir de hapşurduğunu kendim duydum. 

COVİD-19 Sürecinde Sizi Rahatlatıcı Faktörler Nelerdir?

Koronavirüs rahatsızlığım süresinde beni 3 rahatsızlık çok kötü etti. Bunlardan bir tanesi hiçbir zaman dayanamadığım baş ağrısı. Bir diğeri halsizlik bir diğer ise de nefes darlığıydı. Baş ağrısı insana ne uyku uyutuyor ne yaşatmış olduğu ateşten ötürü iki lokma yemek yediriyordu. 20 dakika da bir su içmeme rağmen dudaklarım ateşten patlamasına çare bulamadım. İnanın 24 saatte 5 litre kadar su tüketiyordum. Uykusuzluk ve acıkmama rağmen bir şeyler yiyememem koronavirüs için harika bir ortamdı. Buna bir çözüm bulmam gerekiyordu. Bunun tek çözüm yolu terlemekten geçiyordu bence. Bunun içinde bir an önce iyi bir şekilde ter atmalıydım. Başıma sirkeli su ile ıslatmış olduğum havluyu koyarak parol içtikten sonra girdim yorganın altına. Yaklaşık olarak 30 dakika çok iyi bir şekilde terledim. Terledikçe gözlerimin açıldığın farkına vardım. Yeterince terlediğimin kanısına varınca ılık bir su ile duşumu alıp temiz elbiselerimi giydim ohh miss!! En az 4 saat arkama bakmadım. Sizlerde özellikle ateş rahatsızlığınızı bu şekilde geçici çözüm bula bilirsiniz. Ayrıca, sirkeli su ile sürekli başınızda havlu tutarakta ateşinizi biraz olsun kontrol altına alabilirsiniz. 

Merak Edilen Sorular Ve Cevapları

Her ne kadarda koronavirüs deneyim hakkında bilmeniz gerekilen bir çok bilgiyi içeriğimde yer vermiş olsam da burada o bilgilere ilaveten merak edilen diğer soruların cevaplarını da bula bilirsiniz. Şimdi hazırsanız merak edilen tüm sorular ve cevaplarını sizler için veriyorum.

 • 112 Acil servis hangi durumlarda yatış için aramalıyım. Cevap: Ben arayıp sorduğumda göğsünüzde ağrı ve solunum yetersizliğiniz var ise gelip alalım dediler. Yine de siz istediğiniz zaman araya bilirsiniz karışamam!
 • Geceleri üşüme geliyor ne yapmalıyım? Cevap: Biraz daha kalın bir şekilde örtüne bilirsiniz.
 • Sürekli olarak su haricinde hangi sıvıyı tükettiniz. Cevap: Özellikle mandalina suyunu çok içtim beni çok rahatlattı. Haricinde lahana turşu suyunu çok içiyorum
 • Ağzımda sürekli kuruluk oluyor ne yapayım? Cevap: Limon yerseniz çok rahatlarsınız, ben öyle yaptım.
 • Dudaklarım çatladı ne yapabilirim. Cevap: Herhangi bir Nivea gibi nemlendirici losyonlarla bu süreci atlata bilirsiniz.
 • Halsizlik için terleme harici öneriniz nedir? Cevap: odanızı sürekli havalandırın. Balkona çıkın temiz hava alın iyi gelecektir.
 • Koronavirüs testi için ücret ödeniyor mu? Cevap: Devlet hastaneleri kesinlikle para almıyor. Ama özel hastaneler 100 TL den başlayıp 250 TL kadar çıkan fiyatlandırmalar uygulaya bilmektedirler.
 • Nefes alma zorluğu çekiyorum ne yapmalıyım? Cevap: Yürürken çoğunlukla bu zorluğu çekerseniz, kendinizi fazla yormayın. Çok yoğun bu şikayeti alıyorsanız 112 acil ekibini arayın!
 • Yatmaktan dolayı kabız oldum ne yapayım. Cevap: Çorba gibi sıvı gıdalar alın ya da benim gibi turşu suyu için bağırsak sistemini harekete geçirecektir.
 • Polis & Bekçi ev kontrolüne geldi mi? Cevap: Evet, cep telefonumuzdan arayarak balkondan bakmamızı istediler. Sanırım evde olmamanın da cezası 3 bin TL filanmış

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın