DEVLET Kredi

Çoban Sürü Yönetimi Sertifikası, Desteği Nasıl Alınır ?

12.07.2018
307
Çoban Sürü Yönetimi Sertifikası, Desteği Nasıl Alınır ?

Hayvancılığa bir çok alanda destek sağlayan Devlet 2018 yılı sonuna kadar başlatmış olduğu yeni teşvik paketinde işletme sahibi çiftçilerimize çoban desteği de sağlamaya başlamıştır. 5.000 lira 12 aylık çoban giderleri için sağlanan bu desteği almanız için hem bakmış olduğunuz anaç koyun ve keçi de bazı şartlar aranırken teşvik alacak olan çobanda da bazı kriterler gözetilmektedir. Çobanlarda aranan bu özelliklerin en başında gelen İŞKUR ve Tarım Müdürlükleri tarafından başlatılan sürü yöneticiliği sertifikasının kursu katılımı ile nasıl alınacağı dahil olmak üzere başvuru işlemleri için talep edilen dilekçe örneği dahil, destek için ihtiyaç duyulan tüm RESMİ GAZETE ilanlarını burada bulabilirsiniz.

Çoban Sürü Yönetimi Desteği Nedir ?

Devletimiz bilindiği gibi çiftçilerimize bir çok destek sağlamaktadır. Bu destekler HAYVANCILIK ve TARIM olmak üzere iki başlık altında yer almaktadır. Her iki kesim içinde bir çok hibe ve özellik ile Ziraat bankası tarafından da faizsiz yada yıllık %2 oranlar ile başlayan krediler olmaktadır. Aynı şekilde çiftçilerimiz için oluşturulan bir diğer destek de ÇOBAN SÜRÜ YÖNETİMİ DESTEĞİ olmaktadır. Bakanlık tarafından oluşturulan bu destek de hem teşvik alacak olan çobandan hemde küçükbaş hayvan sahibi olan çiftçimizden bazı şartlar aranır. Bu şartları sağlayan küçükbaş ( koyun / keçi ) hayvan sahibi çiftçimize ise yıllık 5.000 lira hibe olarak verilmektedir. Şimdi gelelim iki kesimden de aranan şartlar ve başvuru sürecinin nasıl işlediğine

Çobanlar’da Aranan Nitelikler Nelerdir ?

SÜRÜ YÖNETİMİ DESTEĞİ alacak olan çobandan aranan ilk şart çoban sertifikası olmasıdır. Çoban sertifikası nasıl alınır derseniz bunun için 104 saatlik Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir eğitime katılmanız gerekmektedir. Eğitim başvuruları için direk il/ilçe Tarım Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Sürü yönetimi sertifikasını aldıktan sonra Devletin çoban desteğinden yararlanmak için de en az 6 ay boyunca SGK piriminin eksiksiz olarak yatması gerekir. Bu iki önemli şartı sağlayan çobanlarımız destek başvuruları için dilekçe doldurması ve bu dilekçeyi aşağıdaki ekleri ile Tarım Müdürlüklerine teslim etmesi gerekir.

EK Belgeler:

  • Çoban ve küçükbaş hayvan sahibinin nüfus cüzdan örnekleri
  • Çobanlık yapmış olduğu işletme sahibi ile yapılan sözleşme
  • Döner sermaye makbuzu
  • E-devlet üzerinden en az 6 ay boyunca SGK pirim ödemesini gösteren belge ( Sosyal Güvenlik Kurumlarından da bu belge alına bilmektedir. )

yeterli olacaktır. Bu şartları sağlayan çobanların aşağıdaki niteliklere uygun hayvancılık yapan işletmelerde çalışıyor olması gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Yapan Çiftçilerde Aranan Özellikler Nelerdir ?

Sadece sürü yönetimi desteğini devletten almak için çobanların şartlarının uygun olması ne yazık ki yeterli değildir. İşletme sahibi çiftçimizin de 5.000 lira geri ödemesiz küçükbaş hayvancılık için çoban desteği alabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekir. Bu şartların içinde en önemlisi hiç şüphesiz en az 200 anaç koyun yada keçi sahibi olması gerekir. Bunun yanı sıra ise;

  • Küçükbaş hayvanların TÜRKVET‘e küpe numaraları ile kayıtlı olması

aranan en önemli diğer kriterdir.

Sürü Yönetimi Çoban Desteği

Sürü Yönetimi Çoban Desteği

Başvuru Sürecinin İlerleyişi Nasıl Olmaktadır ?

Gerekli belgeler ve dilekçe ile yapılan sürü yönetimi desteği için başvurularda ilgili kurum küçükbaş hayvancılığın yapıldığı tesisi ziyaret eder. Buradaki amaç gerçekten başvuru sahibi çoban işinin başında olup, olmadığıdır. Daha sonra ise destek için gösterilen koyun / keçilerin HAYBİS de yer alıp almadığı incelir. Tüm şartlar sağlanması durumunda ise 5.000 lira çoban desteği işletme sahibine verilir.

Değerli çobanlar devletin önümdeki yıllarda da vereceği çoban desteklerinden yararlanmak için lütfen sürü yönetimi sertifikanızı en kısa sürede alınır. Bu sizin ve işletme sahipleri için ileri ki zamanlarda ciddi boyutlarda aranacak bir nitelik olacağını unutmayınız.

Çoban Sürü Yönetimi Sertifikası, Desteği Nasıl Alınır ? HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com