Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (e-Devlet Üzerinden)

ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (e-Devlet Üzerinden)

Çiftçi kayıt sistemi birçok vatandaşımızın bilgilerinin kayda alındığı programdır. Buna göre  Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının çiftçinin işlenen arazileri, hasat ettiği ürünleri, alınan satılan hayvanların bilgileri her an kayıt altında olduğundan tüm tarımsal politikalar buna göre düzenlenir. Böylece sistemli çalışılarak çiftçiyi kalkındırmak ülkeyi tarımsal anlamda yükseltmek hedeflerine yaklaşılmış olunur. Aynı zamanda üreticilerimize verilen devlet destekleri ve sigorta güvencelerinden fayda sağlamak isteyen çiftçilerimiz bu veri tabanına kayıt olduklarında bu fırsatlardan faydalanabilirler. Bugün sizlere çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt olunur? ÇKS sorgulama işlemi nasıl yapılır? Tüm yönleriyle bahsedeceğiz.

Neler Var?

ÇKS Nedir? ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) il ve ilçe müdürlüklerinin beyanlarıyla tarım bakanlığınca denetlenen bir veri tabanıdır. Bu sisteme göre zamanla bütün çiftçiler bu programa kayıtlı olacak. Tüm tarımsal işlemler bir elde toplanacak. O yüzdendir ki yasaya koyulan tarımsal politikalar, devlet desteklerine de ilk önce bu tabana kayıt olanlar yararlanabilir. Peki ÇKS kaydı nasıl yapılır? Nerelere başvurmamız gereklidir? Gelin bakalım  hepsi yazımızın devamında. Çiftçi kayıt sistemine  dahil olmak için bulunduğunuz ilçe tarım müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. Başvuruya giderken yanınızda şu evraklar bulunmalıdır.

 1. Başvuru dilekçesi( ilçe müdürlüklerinden size verilecek)
 2. Ziraat odasından onaylı çiftçi belgesi
 3. Çiftçi (A,B,C) formları doldurulmuş halde
 4. İmza sirküleri
 5. Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi
 6. Kullanılan tarım arazisi kira ise kira kontratı, kendinizin ise tapu fotokopisi
 7. Nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Gerçekten çiftçilik yaptığınıza dair gelen denetlemeciler den onay görmüş keşif raporu ile müracaatınızı yapabilirsiniz.
ÇKS Sorgula İşlemi

ÇKS Sorgula İşlemi

ÇKS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tarım ve hayvancılık işlerinin kuruluşu ya da geliştirilmesi için Çiftçi kayıt sistemine dahil olmanız gereklidir. Bu sisteme kayıtlı olduğunuzdan devletin sağladığı tarımsal desteklerin hepsinden haberdar olabilirsiniz. Kaydını yaptırmış üreticilerimizin ise ikinci sorunu ÇKS sorgulama işlemidir. Sorgulama sayfasını kullanması bilmeyen çiftçilerimiz için resimli ve detaylı anlatımlarımızla bugün sizlere yardımcı olacağız. Öncelikle kaydınızın yapıldığından emin olduktan sonra İnternet bağlanarak e- devlet sisteminize şifrenizi girerek giriş yapın. Açılan e- devlet sayfasından arama butonuna çiftçi kayıt sistemi yazın ve çıktığında sorgulama işlemi  için sizden iki adım istenecektir. Bunlardan birisi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ikincisi ise vergi numaranız dır. ÇKS sayfası açıldığında bu numaralarınızı girmelisiniz. Ardında altında çıkan resim doğrulama ekranında ki numaraları ekranda ki boş alana yazın. Ardından altında çıkan resim doğrulama ekranında ki numaraları ekranda ki boş yere yazın. Ardından altında çıkan resim doğrulama ekranında ki numaraları ekranda  bulunan boş alana yazın. Sonra altta ki giriş butonuna basın.

ÇKS Sorgula İşlemi

ÇKS Nedir ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır.

ÇKS Nedir ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır.

Bu işlemler tamamlandığında çiftçi kayıt sayfanız açılacaktır. Bu sayfa da görüntülenen size ait bilgiler şöyledir;

 1. Çiftçi kayıt sistemi numarası
 2. Ardından size verilen işletme no
 3. İşletme adı
 4.  Başvuru yaptığınız merkezin bilgileri ekranda görünecektir. Böylelikle istediğiniz Çiftçi Kayıt Sorgulama sorununuzu halletmiş olursunuz. Bahsettiğimiz adımların hepsini doğru uygulamanız halinde problemsiz çiftçi kayıt sayfanıza ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmak için de şifre gereklidir. Eğer hala e-devlet şifresi edinmemişseniz. En yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenizi vezneden temin edebilirsiniz. E-devlet şifresi önemli güvenlik gerektiren bir şey olduğundan zarf içerisinde teslim edilir. Ve bu şifreyi kimseyle paylaşmaması gerektiğini belirtir. Zaten e devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra sizin belirlediğiniz sayılar ve harfler bütününden güvenilir bir şifre belirleyerek artık girişlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.
Çiftçi Kayıt Sisteminin Faydaları

Çiftçi Kayıt Sisteminin Faydaları

Çiftçi Kayıt Sisteminin Faydaları

Şu ana kadar çiftçi kayıt sistemi nedir? Nasıl kayıt olunur? Nasıl sorgulama  yapılır ele aldık. Fakat bu işlemlerden hiç haberi bile olmayan vatandaşlarımız var. Bu sebeple ÇKS ye kayıt olmanın bir çiftçiye faydaları nelerdir? Birazda bundan bahsetmek istedik. Öncelikle son yıllarda gelişen teknoloji tarıma ve hayvancılığa olan ilgiyi azalttı. Bundandır ki ülkemiz bu alanlar da oldukça geriledi. Dışarıya muhtaç hale geldik. Ülke sorunu haline gelen durum yetkilileri harekete geçirdi. ÇKS sistemiyle üretimi olan ürünler, alınan satılan hangi ürün üretilmiyor hepsi veriler aracılığıyla denetlenir. Az üretimi olan ürünler devlet teşviği sağlanarak rağbet görülmeye yeniden üretilmeye başlanır. Azalan ürünlerin artırılması böyle planlanır. Böylece hem çiftçi destek alarak azalan ürünlerinin başına geçer üretimi artırır. Hem de ülke dışarı bağlı olmaktan kurtulur. Artık yok olmaya yüz tutan meslekler gibi gün geçtikçe kaybettiğimiz tarımsal ürünlerin kazanımını sağlamış oluruz. Hayata geçirilen bu sistem vatandaşı ve tarımsal ülke politikamızı korumaya yöneliktir. Geçmişte çiftçilik yapmış bu sebeplerle bırakmış iseniz ya da Hep hayalinizde kendi ürününüzü yetiştirip satmak var ise en kısa zamanda Çiftçi kayıt sistemine üye olun ve devletin size sunmuş olduğu teşviklerden haberdar olarak cebinize ve ülkemize katkıda bulunun. Bu ülkenin ekonomisinin kalkınması teknolojinin yanı sıra bilinçli çiftçilerin elindedir. Kendini ve üretimini geliştiren çiftçi her zaman kazanandır. Siz çiftçilerimize bol mahsullü bol kazançlı günler dileriz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın