Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği
6 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 3.405 kez okundu.
Ülkemizde son yıllarda hayvancılıkta büyük gerileme yaşandı. Bununla birlikte köylerden şehirlere büyük bir göç başladı. İşte bu sebeple hem köyleri canlandırmak hem de hayvancılığa destek olmak amacıyla Gıda tarım ve hayvancılık bakanımız, köylerine geri dönen vatandaşımıza asgari ücret ve sigorta yapılacağı müjdesini verdi. Sizlerde hayvancılık yapmak istiyor, kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız. Her aileye 300 damızlık koyun projesi için derlediğimiz konuyu mutlaka okuyun. Makalemiz de başvurular ne zaman ve nereye yapılacak? aranan koşullar neler hepsi yer almaktadır. Teşvikten sizde yararlanmak istiyorsanız aradığınız tüm yanıtlar burada.

Konu videomuz

Her Aileye 300 Tane Damızlık Koyun Projesi

Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığımızın çiftçiye destek amaçlı, köyüne dönen her haneye 300 koyun, asgari ücret ve sigorta desteği vereceğini açıkladı. Bu teşvik ile hem vatandaş sevinecek hemde hayvancılık kalkınacak. Kısacası bu projeye kendi işinin patronu ol. Adı verilmiştir. Sizde şehir hayatına ayak uyduramıyor ve köyünüzü özlüyorsanız bu hibe desteğini kaçırmayın. Peki merak ettiğiniz sorulara değinecek olursak; proje için başvuru koşulları neler bir bakalım.

300 Koyun Hibe Almak İçin Aranılan Şartlar Neler?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 Yaşını doldurmuş olmak
 • Son beş yıl içerisinde devletten hibe desteği almamış olmak
 • 41 yaşını aşmamış olmak
 • Başvuru yaptığı süreçte sigortalı bir işte çalışmıyor olması gereklidir. Çünkü işsiz kardeşlerimiz bu teşvik de öncelikli olacaklardır.
 • Kişinin ikamet ettiği köyde belirli bir araziye sahip olması gereklidir.
 • Geçmiş hibe alımlarında devlete borçlu olmaması ve sicil bozukluğu olmamalıdır.
 • Aynı zamanda eşinizin de sigortalı bir işte çalışmaması aranılan şartlar arasındadır.

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği İçin İstenen Belgeler Hangileri?

 • Kimlik belgesi fotokopisi ya da ehliyet, pasaport fotokopisi
 • Geçmiş sigorta dokümanın bulunduğu doküman
 • Köyde ikamet edeceğiniz araziye ait tapu bilgileri
 • Çiftçi kayıt belgesi ( Belgeniz olmasa da olur, fakat belge size öncelik sağlayacaktır.)
 • İpotek için istenilen başka teminatlar varsa onlara ait belgeler
 • Şuan SGK da çalışmadığınıza dair belge
 • Vergi dairesinden esnaf olmadığınıza dair belge
 • Diploma fotokopiniz
 • İkametgah belgesi
 • Proje için istenecek olan diğer evraklar
Kendi İşinin Patronu Ol Projesi Kimleri Kapsıyor

Ülkemizde istihdamı amaçlayan bu proje ile hayvancılık hayatına destek ve sürüyü artırmak planlanmaktadır. Çiftçilerimize yeniden bir şans tanımak için damızlık koyun dağıtılacak. Üstelik bu hibe karşısında sadece arazinin ipoteği ve kişinin hayvanlarıyla ilgilenmesi istenecek. Bu esna da çiftçinin sigortası devlet eliyle karşılanacak. Üzerine bir de asgari ücret verilecek. Fırsatlar bununla sınırlı değil, hayvanlarınızın hasta olması durumunda ve aşı gibi veteriner giderlerini de devlet destekleyecek. Hatta yem ve ilaçlarınız da proje kapsamında karşılanacaktır. Emir altında çalışmak istemeyen, köyünün, hayvanlarının hasretini çeken tüm vatandaşlarımızın bir ipotek karşılığında sahip olabileceği bir teşvik projesidir.

Geri Ödemeler Nasıl Olacak

Verilmiş olan 300 koyun bir yıl içerisinde 2 kere kuzuluyor. Hadi yarısını yaşıyor kabul edelim. 300 yavru verdiğini düşünerek bu hayvanları tekrardan devlete satarak koyun  borcunuzun bir kısmını buradan temin edebilirsiniz. Tabi ki bu ödemeleri yaparken bu ücret sizin asgari ücretinizi etkilemeyecek  ve sigortanız aynı şekilde ödenmeye devam edilecek. En basitinden bir hesaplama yapacak olursak 300 koyunun yavruladığını farz edelim. 300 kuzu 2018 fiyatlarıyla 700 800 lira civarı olarak satışa sunulmaktadır. 300 kuzu da aşağı yukarı 210 lira para eder. Sene de çift kuzulayan koyun için 420 bin lira gelir çok iyi bir paradır. Üstelik hala elinizde ki kalan hayvanların beslenip yetiştirilmesi için destek devam ettirilecektir. İster canlı satın isterse erkek kuzuları kesim için satışa sunun her türlü size kazanç getirecek bulunmaz. Bir proje fırsatıyla karşı karşıyasınız. Acil kazanca ihtiyacı olan kimseler için mutlaka değerlendirilecek bir fırsattır.

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği.

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak Nereye Yapılacak?

Gıda ve Tarım ve Hayvancılık bakanımız Eşref FAKIBABA medya karşısına geçerek. Proje hakkında açıklamalar yaptı. Verilecek desteğin kaba taslak şartlarını, hayvan sayısını, asgari ücret ve düzenli sigorta desteği sağlayacaklarını belirtti. Ancak tarihi konusunda net bir şey söylemedi. Bizler teşvik desteklerini uzun zamandır inceleyen kimseler olarak, bu projenin mart ayında uygulamaya açılacağını ön görüyoruz. Köyden , şehire göçü engellemek amaçlı  düşünülen bu proje sadece hayvancılığı değil. Eski doğal yaşamı da canlandırmak adına düşünülmüş çok faydalı bir teşviktir. Aile düzenini, köy hayatını, işsizliği, hayvancılığı, birçok alanı baz alan  bu proje ülkemizin kalkınması ve vatandaşlarımız için çok faydalı olacaktır. Gıda, tarım ve hayvancılık birimlerine başvurularını bizzat kendiniz yapmalısınız. Sizden istenen evrakları yanınızda bulundurunuz.  Ayrıca sizden istenilen koşulları sağlamanız halinde bir ay içerisinde hibe desteği ile ilgili sonucunuz açıklanacaktır. Devletimizin sağladığı bu ayrıcalıklar çiftçimizin yüzünü güldürecek, fiyatından dolayı alamadığımız et fiyatları da biraz daha ucuzlayacak her halükarda hem vatandaş hemde esnaf da kazanmış olacak. Devletimizin sağladığı bu teşvikleri takip etmek istiyorsanız sayfamızı düzenli olarak takip etmenizi siz okuyucularımıza tavsiye ederiz . Bol kazançlı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Çiftçiye 300 Koyun Hibe Desteği Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Yavuz donat dedi ki:

  Yurtdisinda kalan insanlar faydalanabiliyormu?

Sayfa başına git