Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası

Çalışmayan ev hanımı anneler de 2022 yılında devletten canlı yapacakları her doğum için yardım parası alabilmektedir. Halkımız tarafından süt veya bez parası olarak da bilinen devletimiz tarafından ise doğum yapan anneye bir küçük altın kampanyası diye tanımlanan bu yardım parası 2015 yılında başlamış ve günümüze kadar gelmiştir.

Çalışmayan Anneye Devlet Doğum Yardım Parası

Sizler ile paylaştığımız başvuru dilekçesi ile nereye müracaat edeceğinizi, canlı her doğan bebe için ne kadar para alabileceğinizi ve başvuru sonrasında yardım paranızı ne kadar zaman da nasıl alacağınızı videolu olarak sitemiz de yer verdik.

Neler Var?

Çalışmayan Ev Hanımlarına Devletten Doğum Yardım Parası

Torba yasa ile 2015 tarihinde başlatılan ve günümüze kadar gelen çalışmayan anneye doğum yardım parası uygulaması ile bir çok anne canlı olarak yapmış oldukları çocukları için devletimizden para yardımı alabilmektedirler. Halk arasından bez veya süt parası olarak da bilinen bu parayı devletimiz annelere yaptıkları doğum için hediye altın uygulaması olarak ülkemize kazandırmış ve şimdiye kadar da oldukça başarılı bir şekilde sürdürülmüştür. Kamu yada özel sektör de çalışan annelerimizin dahil yararlana bildiği bu imkanlara başvuru yapmanız mutlaka şarttır. Başvuru işlemlerinin sağlanabilmesi için doldurmanız gereken basit bir dilekçe ile en fazla 2 ay içerisinde belirtmiş olduğunuz T.C. kimlik numarasına ödemeniz devlet tarafından yapılacak, PTT tarafından da tahsilatınız sağlanacaktır. Burada ki çalışmayan anne doğum yardım parası başvuru dilekçesi ile başvurularınızı şu şekilde yapabilirsiniz.

Doğum Yardım Parası Başvurularının Yapılacağı Adresler Şunlardır

Canlı olarak dünyaya erkek yada kız çocuğu getiren her anneye devletimiz 2019 senesinde de doğrum yardım parası adı altında belli bir ödenek yapmaktadır. Az evvel paylaştığımız dilekçe ile doğum sonrasında çocuğunuzun nüfus cüzdanı veya doğum kağıdı ile aşağıdaki kurumlara şahsen yada posta aracılığı ile müracaatlarınızı sağlaya bilirsiniz.

 • Ülke dışında doğum yapan Türk annelerimiz başvurularını konsolosluk yada büyük elçiliklere
 • Şehirlerde nüfus eden ve dünyaya canlı bir bebek getiren annelerimiz başvurularını dilekçe ile Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya Sosyal İşler Müdürlüklerine
 • Köylerde yada kasabalarda ikametgah edip canlı dünyaya çocuk getiren annelerimiz veya eşleri başvuruları için kaymakamlık binaları içinde hizmet gösteren ” Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ” isimli olarak kurulan vakıflara yapabilirler.

Devlet Doğum Yardım Ödeneği 2021 Senesi İçin Ne Kadardır ?

Her yıl çeşitli verilere göre düzenlenen devlet doğum yardım ödeneği 2019 senesi için güncel olarak aşağıdaki gibi olmaktadır. Yaptığınız çocuk sayısına göre bir defaya mahsus her canlı doğan çocuk için verilecek olan ödenek şu şekildedir.

 1. Ev hanımı annemiz il yavrusunu dünyaya getirdiği zaman alacağı para 300 TL
 2. İkinci çocuğuna doğum yapan anne 400 TL
 3. Şuan ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendinin de dediği gibi her eve 3 çocuk! sözünü dinleyip yapana 600 TL süt yada diğer adı ile bez veya genel ismi ile doğum yardımı yapılmaktadır.
 4. Aldığımız bir habere göre ise ekiz çocuk dünya getirenlere ise 1.000 TL verilmektedir.

Haber Anlatım Videosu

Lütfen merak ettiğiniz sorularınıza ya bizlere yada daha sağlıklı bir bilgi almak için ise 183 veya 144 numaraları arayınız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Dar gelirli İnsanlara verilen daireler saçma sapan bahanelerle geri alındı bunları bizlere tekrar geri iade edecekler midir rica ediyorum bu konuda bilgilendirilmesi bir de kedimiz de denetime gelenler tarafından o anda bulunmadığınız için yıllarca yaptığımız ödemeleri rağmen yine de evlerimiz elimizden alındı

 2. Ayça genç dedi ki:

  Verıyo guzelde 1sefer her ay versenız ne olur sankı

  1. Admin dedi ki:

   İnşallah o da olur Ayça hanım

Bir Yorum Yazın