Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Çalışan Anneye Devlet Yardımı 2022 (5 Kurumdan)

Hem anne hem de çalışan olmak çok zordur. 2022 senesin hayat şartlarının ağırlığı anneleri ne yazık ki çalışma hayatına itmektedir. Elbette her anne gibi çalışan annelerde evladını kendisi yetiştirmek ister fakat iş sektöründe de bayanlara da ihtiyaç vardır.

Çalışan Anneye Devlet Yardımı 2022 (5 Kurumdan)

Çalışan kadınların bu mağduriyetini gidermek için start butonuna basan Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tüm özel sektörde yada kamuda çalışan anneyi desteklemek adına (kreş) çocuk bakım projesi ve doğum parası ile gebelik öncesi ve sonrası izin imkanları tanımaktadır.

Neler Var?

Çalışan Anneye Sağlanan Devlet Yardımları

Herhangi bir yerde çalışan anne için devlet bir çok hak verdi. Bunların başında ise çocuklarına bakacak olan büyük anne para desteği. Çalışmış olduğu işletmede süt izni alması ve doğrum öncesi ve sonrasında ki izin haklarından sadece bir kaçı. Şartlara uygun tüm anneler bu imkanlardan aşağıdaki adımları izleyerek yararlanabilir.

Çocuk Bakımı Desteği Almak İçin Sizden Aranan Başvuru Şartları Nedir ?

 • TC vatandaşı olmak
 • Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmış bulunmak
 • Çocuğun 0-2 yaş aralığında olması
 • Asgari ücretin iki katından az maaş alması
 • Uygulamanın yapılacağı pilot illerde (İstanbul İzmir Ankara Bursa Antalya) ikamet ediyor olmak
 • Çocuk bakıcısının eşini veya kendisinin 3 cü dereceye kadar akrabası olmaması gerekir. En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta başlangıcı yaptırmış olmak şartıyla çocuk bakıcısı edinmesi gerekmektedir.

blankBakıcı İçin Hangi Şartlar Aranır

 • Cinsiyetinin bayan olması
 • TC vatandaşı olması
 • 30 gün tam primini yatırmış çalışan olması
 • En az ilkokul mezunu olması
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Uygulama olan pilot illerde ikamet (İstanbul İzmir Ankara Bursa Antalya)   ediyor olması

Çalışan Anneye Doğrum Yardım Parası 2022

Devlet sosyal güvenliğe bağlı çalışan her annemize devlet desteği yapmakta. Bakıcı parasıyla sınırlı kalmayan bu yardımlar nelerdir? Sizler bu yardımlardan nasıl yararlanırsınız? Hepsi yazımızda bulunmakta. Bunların başında anneye rapor parası veriliyor. Çalışan anne doğuma 2 ay kala doğumdan sonra ise 4 buçuk aya kadar izin(iş göremez niteliğinde) kullanabiliyor.Bu raporlu sayıldığı süreçte devletten maaşınızı almaya devam ediyorsunuz. Ayrıca doğum paranızda bir başvuru kadar yakın. Doğum sonrası devletimiz aileye bir miktar para yardımında bulunmaktadır (15 mayıs 2016 dan sonraki doğumlar ).  İlk çocukta 300  ikinci çocukta 600 üç çocuk ve üssüne 900 lira ücret verilmektedir. Doğumdan sonra bebeğin doğum belgesiyle SGK ya yapılan başvuru sonucu PTT den 2 ay içinde paranızı alabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin ilk süt parası da bakanlık tarafından karşılanmaktadır. 1 ocak 2016 dan itibaren emzirme ödeneği adı altında anne ve babalara 122 TL süt parası yardımı da yapılacak. SSK yada bağ-kur kayıtlı iseniz bu yardımdan faydalanabiliyorsunuz. Sizlerde bu yardımı alabilmek için geç kalmayın zira alınmayan süt paraları 5 yıl içerisinde SGK ya kalmaktadır.

Başvuru için, sadece çocuğunuz doğum kağıdını kendi personel işleri müdürlüğüne yada şefliğine götürmeniz yeterli olacaktır. Hak ettiğiniz doğum yardım parasını bir da ki maaşınız da yattığını görebilirsiniz. Şayet ilk ay ki maaşınız da bu farkı göremezseniz lütfen konuyu yine personel şefliği ile görüşünüz

Çalışan Anneye Yarım Gün İzni

Yayınlanan torba yasası çalışan anneyi epeyce memnun etti. Anneye bakıcı parası desteğinin yanı sıra yarım gün çalışma izni de verildi. Devlet katkısı olarak yarım gün izne 823 TL ödeme yapılacak. Engelli bir çocuğa sahipseniz ödemeniz 823 TL nin üzerinde olacaktır. Ayrıca anne ve babadan birisi çocuk okula başlayana dek yarım gün çalışma hakkı bulunuyor. Bu demektir ki devlet anne kadar çocuğu da koruyor. Çocukla daha çok vakit geçirilmesini hedefliyor. Her anne gibi babada bu yarım gün izninden faydalanabilir.

Yarım Gün Çalışan Anne Ne Kadar Maaş Alacak

Yarım zamanlı çalışan anne veya baba aldığı normal maaşın yarısını alacak artı devlet katkısı olan 823 TL dende faydalanacak. Nasıl mı? Kısaca hesaplarsak 2 bin lira maaş alan bir çalışan yarım gün çalışarak bin lira alacak. İlaveten devlet yardımı olan 823 TL de alacak. Toplamda 1 823 TL maaş alacak olan çalışan yarım gün çalışarak karda olacaktır. Çalışan anne babaysanız bu fırsatı değerlendirmenizi öneririz.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Son üç sene içerisinde 600 prim gününüzün yatmış olması gerekir. Yani haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılmış olması gerekmektedir. Analık izni bitiminde 30 gün içerisinde yarım gün çalışabilirlik izni için başvuru yapılmalıdır.

100 Avro Çalışan Anneye Devlet Kreş Desteği hakkında bilgi almak için bu sayfamızı lütfen okuyunuz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 30 Yorum
 1. Halime dedi ki:

  Meraba ben 5 kasımda doğum yaptım.raporun 14 ocakta bitti yıllık iznimi kullandım.31 ocaktan bu yanada ücretsiz izindeyim.yarım gün çalışıp tam maaş alma hakkım varmı başvurabilir miyim.

 2. Keciban dedi ki:

  Mrb 16 ocak 2019 da doğum yaptım 18 mart da iş başı yapicam bakıcı yardımın dan nasıl faydalana bilirim

 3. Ferde dedi ki:

  Merhaba calışan annelerin bebeklerine annane bakınca alınan yardım devam ediyormu

 4. Dılber Macar dedi ki:

  Merhaba.Özel sektörde çalışan 2 çocuk annesiyim.Oğlum 23,05,2011 doğumlu Kızım 22,08,2017.İkisine de babaanne yada bazen büyük anne bakıyor.Oğlum yarım gün devlet okuluna gidiyor,Kızım ise evde.Bu durumda devletten nasıl bir yardım desteği alabilirim.Bilgi verirseniz memnun olurum.Teşekkürler

 5. Meltem dedi ki:

  Meehabalar benim ikibuçuk yasinda oğlum var yeni ise girdim fakat çocuğa bakmak için annem geliyor kendisi başka birine bakıyordu ucretli simdi anneme ödenek alabilirmiyim cunku benim aldığım ücret asgari ucret bakıcıya verebilecek kadar yüksek değil nasıl bir yol izlemeliyim

 6. demet dedi ki:

  Merhaba,
  Siteniz üzerinizde yazan bazı bilgiler maalesef doğru değil.Bakıcı desteği ile ilgili kurumların sağladığı bir ödeme mevcut değil. KURUMSAL ÇOCUK BAKIMI PROJESİ kapsamında Eğitimli bakıcılar için verilen ödeme mevcut. Yazmış olduğunuz koşullarda bir desteğin varlığından kurumlar bile haberdar değil. Ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

 7. Revzete delidere dedi ki:

  Çalışan bir anneyim bu yardımdan nasıl faydalanan bilirim

 8. Gülsüm dedi ki:

  Çalışan Bi anneyim bir oglum var nasıl Bi yardım dan yararlanan bilirim ben çalışırken oglum yalnız kalıyor vardıya lı çalışıyorum oglum 9 yaşında

Bir Yorum Yazın