Büyükbaş Hayvan Sigortası 2019 Fiyatları

Büyükbaş Hayvan Sigortası 2019 Fiyatları
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 6.595 kez okundu.
Ülkemizde teknolojik anlamda büyük gelişmeler olsa da Türkiye’nin önemli geçim kaynaklarından olan Büyükbaş hayvancılık zamanla gerilemeye hatta çok çok azalmaya başladı. Hatta öyle ki vatandaş el yakan et fiyatlarından ne ete  ne de hayvancılığa yaklaşamaz oldu. Durum öyle ki azalan hayvancılıkla et fiyatları fırladı. Sayılı hayvanlar kıymete bindi. Gayrimenkule, konuta, taşıta derken artık olağan dışı aksilikler için hayvanlarınız sigortalanabiliyor. Özellikle süt hayvanları, cins inekler, mandalar, damızlık danalar sigorta kapsamında yer alacaklar. Tabi ki bu sigorta hakkında bilgisi olmayan çiftçi senelerden tek geçim kaynağı olan hayvanlarını doğal nedenlerden kaybediyor, zararda oluyordu. Cezası hep vatandaşa oluyordu. Ancak hem çiftçiyi hem de hayvancılığı desteklemek isteyen yetkililer büyükbaş hayvancılık sigortasını çıkardı. Bu yolla çiftçi artık  meydana gelen ölümlerden zararlı çıkmayacak. Başta Ziraat bankasının desteklediği bu sigorta işlemleri çiftçinin yüzünü güldürecek niteliktedir. Öyleyse bugün sizlere sigorta kapsamı neleri içine alıyor? Büyükbaş hayvan sigortası 2018 fiyatları neler sizlere biraz bahsedelim.

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir Neleri kapsar

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir Neleri kapsar

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nedir Neleri kapsar? 

Çiftçilerin desteklenmesi için sunulan bu imkan bazı şartlar kapsamında belirli alanları sigortaya dahil ediyor. Bunlara değinecek olursak. Büyükbaş hayvan sigortası mevzuatına göre;

 • Her çeşit kaza, vahşi hayvan saldırısı, böcek, hayvan ısırması, yılan sokması gibi ani olaylar sigortaya dahildir.
 • Yem, ilaç, çayır otlarına bağlı zehirlenmelere bağlı ölümler
 • Deprem, sel , yangın gibi doğal afetler ve güneş çarpması
 • Hayvanın gebelik esnasında yavru ölümü ve düşükleri  sigorta kapsamına alınmaktadır.
 • Yangın veya herhangi bir infilak sonucu uğranan maddi zararlar bahsedilen kapsama dahildir. Ancak genel şartlara bakacak olursak; hayvanların kendinden gelişen hastalık, gebelik ve cerrahi müdahale işlemleri gösterilen teminatın dışındadır. Yapılan sözleşmeye göre ise;
 • Hayvan bulunduğu barınaktan zorla çalınırsa
 • Yapılan hırsızlık esnasında hayvan herhangi bir araç gereç ile yaralanırsa
 • Hayvan sahibi darp edilerek hayvanlar çalınırsa ve teşebbüs edilirse hayvanlarda meydana gelen darbeler, çiftçinin içinde bulunduğu zarar yaptırmış olduğu sigortaya bağlı kalınarak ödenir. Not: Yapılacak olan sigortaya göre hayvanların tarım ve hayvancılık bakanlığınca numaralandırılmış, küpeli olması gereklidir.
Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır


Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır

Büyükbaş Hayvan Sigortası Nasıl Yapılır?

Sigorta sözleşmesi şartlarına göre kapsam altında olan hayvanlardan bahsetmiştir. ister ufak çaplı isterse büyük bir işletmeye sahip olun. Olağan dışı her türlü kaza zararına karşı kendinizi güvenceye alın. İlk önce Ziraat bankası, Halk bankası gibi büyük bankaların sigorta seçenekleri sonra özel destekli firmaların sigortalarına başvurmalısınız. Sizlere sunacakları yıllık bedellere göre tercihinizi yapmalısınız. Sigorta tarihi sizin belirlediğiniz günde başlar ve sizlerin belirlediği bitiş tarihinde poliçeniz son bulur. Hayvanlarınızın resmi alım belgesi, küpe numaralarıyla sigortacılık hizmetine başvurabilirsiniz.. Sigorta firmasının 1 ay içerisinde cayma hakkı vardır. Sigorta yetkilileri poliçe başlatılmadan gerekli gördüğünde veteriner gibi bir yetkiliye hayvanların sağlığını yoklama gibi bir yetkisi de bulunmaktadır. Üretici hayvan sigortası için ilk önce HAYBİS e başvurmalı, onay alıp sigorta acentesine başvuru yapılmalı. Acentenin hayvanları ve çiftçi belgenizi kontrol ederek onaylamasıyla sigorta şirketinden sigortalı sayılırsınız. Ayrıca bu proje devlet destekli olduğundan poliçede belirtilen prim miktarının  % 50 si yani yarısı devlet tarafından sağlanır. Çiftçi den sigorta bedelinin dörtte biri peşin alınır. Kalan diğer kısmı da isteğe bağlı olarak 6 taksite kadar vade yapılabilir.

Sigorta Kapsamı Dışında Kalan Konular

Sigorta Kapsamı Dışında Kalan Konular

Sigorta Kapsamı Dışında Kalan Konular

Yine sigorta hizmetinde belirtilen maddelere göre, bazı durumlar sigorta teminatında yer almaz.Bu haller madde 3 de şöyle aktarılmıştır;

 1. Hayvanların yarış atı, sirk, gösteri gibi deneme esnasında meydana gelen hayvan ölümlerini sigorta kapsamaz.
 2. At vebası, sığır vebası, tüberküloz, brusella, ciğer hastalıkları gibi ciddiyeti olan rahatsız hayvanlar kapsam içerisine alınmazlar.
 3. Kamu otoritesi tarafından el konulan sigortalı hayvanların ölümünden ortaya çıkan zararı karşılamaz.
 4. Herhangi bir savaş,istila, isyan gibi durumlarda askeriyenin olaylarında darp olan hayvanlar sigortaya dahil edilmezler.
Sigorta İçin Aranılan Koşullar Neler


Sigorta İçin Aranılan Koşullar Neler

Sigorta İçin Aranılan Koşullar Neler?

Bildiğiniz gibi ilk önce ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunmalıdır.

 • Hayvanın cinsine göre ön soy kütüğü, hayvanın küpelenmiş ve yaş belgesinin olması gereklidir.
 • Hayvanların barındığı ahır, mera, barınma alanlarının hayvan yetiştiriciliği için aranılan şartları taşımalıdır.
 •  Damızlık süt sığırlarında mıknatıs yutturulması şartı aranır.
 • Buzağı, düveler de yanı kara, IBR, leptosipirosis, brucellosis, pasteurella, vibriosis, e.coli, anthrax, diarrhea, şap aşılarının yapılması mecburidir.
 • İnek ve boğalar için ise IBR, leptosipirosis, brucellosis, vibriosis, trichomoniasis, anthrax, yanı kara, anaplasmosis, mastitli, e. coli, şap gibi aşılarında yapılması şart koşulur. Yapılan tüm aşılar veteriner hekimlerce incelenir. Yapılacak olan gerçek dışı faaliyetler de sigorta tazminatı alınır. Yani sağlıksız hayvan sigorta ettirilmişse yakın zaman da hayvan ölmüşse sigorta şartlarında usulsüzlük anlaşıldığında tazminat hakkı olmaz. Sigorta acentesine faiziyle ödeme yapılması gerekir. ziraat sigorta, halk sigorta, zurich sigorta, Anadolu sigorta, Ak sigorta, alsana sigorta, tarsım sigorta, tarım sigorta ülkemizde bu işi yapan önde gelen sigorta acenteleridir. Sigorta bedelleri sizin hayvan sayınıza ve cinsinize göre değiştiğinden bizzat firmalara başvurarak ödemelerinizi hesaplatabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2019 Hesaplamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Büyükbaş Hayvan Sigortası 2019 Fiyatları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Ebru dedi ki:

  Benim anladığım kadarıyla Brusella hastalığına yakalanan bir hayvanı sigorta kapsamına almıyorsunuz fakat sağlıkli bir hayvanın saglikliyken sigorta yapılmis ve sonrasında hayvan bu hastalığa yakalamışsa düşük yapan buzağının mi zararını karsiliyor yoksa annesi ve buzaginin zararını birlikte mi karşılanıyor?

 2. Yalcin dedi ki:

  Benim 35 adet gebe duvem var gebelik leri 4 5 ay civarı
  1 damızlık tosun var toplam 36 sigorta fiyatı ne kadar

Sayfa başına git