DEVLET Kredi

Butik Pastane Açmak İçin Neler Gerekli? (İzinler-Evraklar)

Butik Pastane Açmak İçin Neler Gerekli? (İzinler-Evraklar)

Senelerdir küçük bir pastane hayali kurdunuz. Yaptığınız tatlı, hamur işi artık sadece evle sınırlandırılmamalı diyorsanız butik pastane açma konusunda yardım almalısınız. Pastane açma konusunda neler gerekli bizzat araştırdık. Sizler de başkasının yanında işçi olarak çalışmaktan sıkıldınız mı yada evde oturup yıllarınızın boşa geçtiğine mi inandınız. Öyleyse  el becerim var pastaneyi çekip çeviririm diyorsanız artık sizin de bir  butik pastaneniz olabilir. Bu düşünceyi taşıyan kimselere bugün ki yazımız yardımcı olacaktır. İşlemleri başlatmak için neler gerekli gelin birlikte bakalım.

Butik Pastane Nedir?

Butik Pastane Nedir


Butik Pastane Nedir

Ev hanımlarının iş hayatına atılması, bir çok yönden iyi olsa da evde sıcacık bir kek, sürpriz bir anne pastası yapımını da azaltmıştır. İşte bu nokta da anne eli değmiş ürünlerin sıcaklığını yaşamak isteyen küçük şık pastanelere başvurarak istediklerini alabilmekteler. Özellikle son dönemlerde revaçta olan pasta ve süsleme, doğum günü organizasyonu işleri bu tarz yerlere güzel paralar kazandırmaktadır. Anlattığımız gibi küçük ama şık ürünler yapıp, satışa sunan her türlü pasta, hamur işi yapan yerlere butik pastane denmektedir. Hamur işleri benden sorulur. Halk eğitimden de sertifikam var diyorsanız. Bu iş tam sizlik yazımızın devamında gerekli aşamalar yer almaktadır.

Butik Pastane Açmak İçin Gerekli Evraklar


Butik Pastane Açmak İçin Gerekli Evraklar

Butik Pastane Açmak İçin Gerekli Evraklar

Küçük bir yer olsa da pastane gıda ürünleri sattığından dolayı birçok hijyen ve sağlık kuralına uygun onaylı bir şekilde hizmet vermelidir. Pastanenizi açmaya karar verdikten sonra  bir takım belgeleri hazırlamanız gereklidir. Bu belgeleri hazırlamanız gereklidir. Bu belgeleri neler tek tek sırasıyla listeleyecek olursak;

 1. Sıhhi işletme başvuru formu
 2. TC kimlik fotokopisi
 3. İmza sirküleri örneği
 4. 2 adet son 1 yılda çekilmiş fotograf
 5. Pastaneyi açtığınız yer sizin ise tapu fotokopisi, kiraysa kira sözleşmesi gereklidir.
 6. Yapı kullanmak için izin belgesi
 7.  Vergi levhası
 8. Kayıtlı olduğunuz odanın üye fotokopisi
 9. İsteğe bağlı kurstan pasta ustalık belgesi
 10. İtfaiye raporu
 11. Sicil tasdiknamesi ve tüm bu evrakları bir arada sunmanız için dosyaya ihtiyacınız vardır. Evrakları Tamamlamanız halinde işletmenizi istediğiniz dizayn da açabilirsiniz.
Butik Pastane Açmak İçin Neler Gerekl

Butik Pastane Açmak İçin Neler Gerekli

Pastane Açmanız Halinde Gerekli Olacak Malzemeler Nelerdir

Pastane açmak dışarıdan basit, evde yapılan ürünler gibi kolay görünse de aslında çok emek gerektiren bir iştir. Çünkü her gün aynı tatta , ölçüler de yapmak aynı lezzeti yakalamak ustalık gerektiren bir durumdur. Tabi ki fazlaca yaptığınız bu ürünlerin sunumu için çok farklı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Hamur yoğurma leğenleri, çırpma telleri, spatulalar, kurabiye kalıpları, pasta şekilleri için figürler, tepsiler, kavanozlar, soğutucu dolaplar malzemeleri muhafaza etmek için buzdolabı, fırın, elektrikli ocaklara ihtiyacınız olacaktır. Başlarda kafanız da oluşturduğunuz ürünlerin malzemelerini alıp satışlarınız çoğaldıkça gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Tabi ki belirli bir satış düzeyine gelmeden çok külfetli ürünler alıp kendinizi de sıkıntıya düşürmemenizi tavsiye ederiz.

Pastane Nasıl Açılır?

Pastane kavramı geçmişe göre günümüzde daha kapsamlıdır. Eskiden küçük pastaneler sadece simit, poğaça satılırdı. Şimdilerde pastane denilince akla tatlı,tuzlu çeşitleri olan pasta ürünlerine sahip hatta birkaç masası olup kahvaltı salonu olarak hizmet veren yerler gelir akıla, böyle bir niyete girmişseniz ilk önce saha araştırması yapın bu tarz iş yapan yerlerin sık olduğu yerlerde hızlı iş yapamazsınız. Birde bu işe başladığınız yer iş yapılacak türden işlek olmalıdır. Örneğin; Okul, hastane, üniversite yakınlarında butik pastaneler çok tutulmalıdır. Özellikle öğrencilerin bütçesinin kısıtlı olması simit, poğaça yada basit bir kahvaltı yapmalarına neden olur. Bu da siz yeni işletmelerin yararına olacaktır. Araştırma konusunda da ilk zamanlar sizler için önemlidir. Müşteri neyi daha çok tüketiyor, hangi ürün rağbet görüyor fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Ona göre çok satışı olan ürünler üretilir. İş kurma sürecinde çevrenizdeki esnafların yönlendirmeleri de sizin için faydalı olacaktır.

Pastane Açmanın Püf Noktaları Neler

Pastane Açmanın Püf Noktaları Neler

Pastane Açmanın Püf Noktaları Neler?

 • İşletme açmak için belirli bir bütçe hazırlayın. Küçük bir yer için bile en az 15 bin sermayeniz olmalıdır. Kısaca neye ne kadar harcayacağınızı hesaplayarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Konum olarak her gün müşteri yoğunluğunun olduğu işlek yerler tercih edilmelidir.
 •  Pastane de kullanılacak her türlü ürünü sıfır bulamazsınız. Örneğin; Dolap, fırın gibi bunlar için ikinci el ürünler satın alabilirsiniz. Pastanenizin tam olarak ne üzerine hizmet vereceğine karar verin. Tatlı tuzlu, pasta kahvaltı salonu, çay salonu gibi.
 • Eğer bu işler elinizden gelmiyor ya da kendinize güvenmiyorsanız. Mutlaka bu işin ehli olan bir ustaya ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra kasa da duracak servis yapacak deneyimli, güvenilir elemanlara da ihtiyacınız olacaktır.
 • Pastanenin açılmış olduğu ilk günlerde müşterilere ikramlarınız olsun. Yada haftalık bir üründe kampanyanız olsun. Müşteri çekmenin kısa yollarını arayın. Elemanlarınız güler yüzlü ve hizmetkar olsunlar.
 •  Pastane açacağınız hafta açılışa özel el broşürleri bastırabilir. Reklamınızı yapabilirsiniz.
 • Açılışa özel indirimli ürünleriniz, ücretsiz ikramlarınız mutlaka bulunsun.
 • Diğer pastanelerden farklı birkaç çeşit ürününüz bulunsun. Hatta o ürünle tanıtılmanız daha kalıcı olacaktır. Örneğin; Böcek çeşitleri, pide çeşitleri gibi
 • Son olarak müşterinin müşterinin ilk dikkat ettiği husus hijyen ve görselliktir. Vitrine koyduğunuz ürünler dikkat çekici olmalıdır. Sadece dükkan değil elemanlarında kişisel bakımı (saç, tırnak, giyim) düzgün olmalıdır. Tüm bu bahsettiğimiz detaylar sizi rakiplerinize karşı 1-0 öne geçmenizi sağlayacaktır. Bol kazançlı günler dileriz.

 

Butik Pastane Açmak İçin Neler Gerekli? (İzinler-Evraklar) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Mustafa erol dedi ki:

  sadece satışa yönelik bir dükkan açmak istesek satılıcak ürünleri isim yapmış bir pastaneden hazır getirtip satmak istesek dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir
  herhangi bir oda kaydı ve bu aylık sağlık muayenesi gereklimidjr

 2. blank Zekai AYDIN dedi ki:

  Üretim yapmadan büyük bir postaneden bütün ürünleri alıp satmak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz. Oda kaydı gerekli mi?
  Mevcut çalışmakta olan lokantamiz var onun içersinde bir reyon koyabilir miyiz? Kolay gelsin teşekkürler.

  1. blank Admin dedi ki:

   Lokanta içerisinde reyon koyma işi belediye ile sizin aranız da olan bir konudur. Ama, her iki konuda gıda olduğu için sorun olmaktadır. Herhangi bir kayıt işlemi yapmanıza gerek yoktur.

DEVLETKredi.Com