Boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir

Boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir
3 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 46 kez okundu.
2019 yılı her anlamda vatandaşın sıkıntılarını gidermek anlamında verimli bir yıl oldu. Bunun ana nedeni yükselen enflasyon değerleri de başta olmak üzere zamlanan tüm yaşamsal ihtiyaçlardır. Özellikle dul ve düzenli geliri olmayan hanımlarımız, yetimlerimiz ve bakıma muhtaç yaşlılarımız için bakanlık ayrı bir özenle çalışıyor diyebiliriz. Bu hizmetlerden bir tanesi de boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir. Bizlerde bugün gerçek ihtiyaç sahibi boşanmış kadına devlet yardımı imkanlarını araştırdık. Sizlerde bu sosyal desteklerden faydalanmak istiyorsanız yazımızda nasıl başvuruda bulunacağınıza dair detayları bulabilirsiniz.

Boşanmış kadına devlet yardımı ne kadar?

Boşanmış kadına devlet yardımı ne kadar

Boşanmış kadına devlet yardımı ne kadar

Bildiğiniz gibi ülkemizin nüfus çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Maalesef ki hayatına ölüm, ayrılık gibi sebeplerden yalnız devam etmek zorunda kalan kadınlarımızın yükü daha ağır. Hele ki ev geçimi sağlayan maaşı olmayan, çocuk okutan annelerimiz için bilhassa ek bir yardım oldukça gereklidir. İşte bu vasıfları taşıyan hanımlarımıza yardım elini uzatan devletimiz dul maaşı ödemektedir. Devletimiz bunu kendi bünyesinden karşılarken sosyal yardımlaşma kurumları, kaymakamlıklar ve Vakıflar genel müdürlükleri bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Dul aylığı adı altında verilen aylık maaş tutarı evde ikamet eden çocuk sayısına bağlı olarak 250 ila 550 lira arasında değişiklik göstermektedir. Diğer kurumların verdikleri yardımları ve aranılan koşullara da aşağıda yer verdik.

Boşanmış  kadına kaymakamlık yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Boşanmış  kadına kaymakamlık yardımı başvurusu nasıl yapılır

Boşanmış  kadına kaymakamlık yardımı başvurusu nasıl yapılır

İhtiyaçlarına yetişemeyen maddi bir desteğe ihtiyacı olan dul hanımların ilk başvurması gereken kurumlar belediyeler ve kaymakamlıklarının binalarına bizzat gidilerek müracaat edilmelidir. Ancak başvuruda bulunmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir faktör var. Sosyal yardımlaşma bünyesinden sizin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirleyen rapor ile tüm yardımlaşma kurumlarına başvurabilirsiniz. Bu belgenin hazırlanması için aylık kira, yakıt, okul giderlerini belirten raporları hazırlamalısınız. Bunlar;

  • kira sözleşmesi,
  • elektrik-su-doğal gaz faturası ve çocuk sayısını belirten nüfus kaydı belgesi gereklidir. Bunlarla birlikte eşiniz vefat etmişse ölüm raporu, boşanmış iseniz mahkeme sonucunuz ve kimlik fotokopiniz ile  başvuruda bulunmalısınız. Tüm bu işlemlerin sonucunda görevli kişilerce eviniz ziyaret edilir. Durumunuz incelenir ve nakdi yardım izni verilir. Bu izin sonucunda Kaymakamlık sosyal yardımlaşma bürosundan aylık minimum 250 lira yardım alabilirsiniz. Bunun dışında kışın yakıt yardımı olarak hane başı 2 parça halinde 40 torba kömür yardımı da yapılmaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumunca bağlanan ölüm veya nafaka maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumunca bağlanan ölüm veya nafaka maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumunca bağlanan ölüm veya nafaka maaşı

SGK bir kişinin yaşamı boyunca sigortalı çalıştığı günlerin raporunu tutmakla birlikte, kişinin vefatından sonra geride kalan eş ve çocuklara da maaş bağlayarak desteğini sağlamaktadır. Bu maaşlardan en önemlisi ölüm maaşıdır.  Çalışanın 1800 günlük sigortasının bulunması halinde, yaşlılık ve malulen emeklisinin de bulunması durumunda geride kalan mağdur eşe ve çocuklara maaş bağlanır. Örneğin emekli maaşı 2 bin olan birisi vefat ettiğinde maaşının % 50 si eşe bağlanır. Bin liralık gelir eşe devredilir. Eğer geride çocuklar kalmışsa onlara da ayriyeten minimum 300 lira yetim maaşı bağlanır. Boşanmış olan eşin de hala sigortalı çalışması durumunda mahkemenin beyan ettiği kadar nafaka bağlanır. Yine ayrılan eş emekli ise maaşı belirlenerek çocuk sayısına göre maaş pay edilir. Ayrılan kadın mağdur edilmez. Bunun yanı sıra kadının vefat etmiş anne veya babası var ise onların sahip oldukları emekli maaşlarından da % 50 lik bir kısım dul kalan kız çocuğa maaş olarak bağlanır.

İki ayda bir ödenen dul maaşı başvurusu için aranılan şartlar neler?

Dul maaşı ülkemizde en fazla ödenen yardımlardan bir tanesidir. Bunun  sebebi eşin vefatı veya ayrılığı olsa dahi yeni bir evliliği beyan etmeyen kadın vatandaşlarımızın bulunmasıdır. Her iki ayda bir ödenen 550 liralık bu yardım için başvuran kişinin; Dul olması, Sigortalı bir işte çalışmıyor olması ve aylık düzenli bir gelirinin olmaması gereklidir. Ayrıca çocukların bulunması halinde yetim maaşı başvurusunda bulunmakla birlikte  gıda, yakıt, okul gideri, günlük sıcak yemek ve bayramlarda ikramiye yardımı yapılmaktadır. Emeklilerin sahip oldukları bayramlarda ikramiye fırsatından da yararlanmış olursunuz. Alacağınız bu ikramiyelerin paylaştırılması da şu şekilde yapılmaktadır.

  • Eşten veya anne- babadan kalan maaş için her bayramda verilen tam ikramiyenin yarısı kadar elinize ikramiye geçecektir. Yani bin lira alıyorsa sizin alacağınız miktar 500 liradır. Emekli ikramiyeleri hakkında yazdığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaçlık aylığı nasıl alınır?

Genellikle öksüz, yetim, dul kalmış maddi durumu zayıf kimselerin ilk başvurduğu kurum Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Bunun ana sebebi detaylı bir inceleme yapılarak gerçek fakirlere ulaşmak ve yardım etmektir. Bu sebeple güçlü bir bütçeye sahiptir. Gerçekten ihtiyacı olan yetim ve dullara  muhtaçlık aylığı adı altında aylık ödenek sağlar. Özellikle anne babası olmayan yetim ve öksüzlere destek sağlanır. 2019 yılı kapsamında ödenen bu miktar 817 lira 50 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu  aylık için başvuru esnasında istenilen belgeler şunlardır;

  • Kimlik belgeniz,
  • Başvuran kişi engelli ise engel raporu, (Engelli muhtaç aylığı başvuru formu)
  • İkametgah belgesi,
  • Yoksulluğunu kanıtlayan onaylı heyet raporu gereklidir. Tüm bunların yanı sıra bir gelir var ise bunun miktarı belirtilmeli verilecek olan aylık bu rakamı ( 817 lira)  geçmeyecek şekilde olmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan KOBİ değer kredisi 2 veren tüm bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mobil PubG uyumlu destekleyen cihazlar

Son zamanlarda gencinden yaşlısına herkesi kendine bağımlı hale getiren bir oyun var. Öyle ki gününün neredeyse 4 de 3 ünü...

Kapat