Boşanan Dul Kalan Kadınlar Devletten 550 TL Maaş Yardımı Nasıl Alır ?

Boşanan Dul Kalan Kadınlar Devletten 550 TL Maaş Yardımı Nasıl Alır ?
20 Haziran 2019 tarihinde eklendi, 81 kez okundu.
Devlet desteklerini tek tek ele aldığımız bugünlerde toplumumuzun kanayan yarası olan olan dul hanımlara sağlanan olanaklardan bahsetmek istedik. Bildiğiniz gibi evi geçindirmekle yükümlü olan bayanların sayısı günden güne artmakta. İşin içerisine birde çocuklar girdiğinde ciddi anlamda maddi bir desteğe muhakkak ihtiyaç bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın bilhassa kadın ve çocuk konusunda hassasiyetini son yıllarda daha çok hissetmekte. Maddi desteğin diğer tüm gereksinimleri kısmen giderdiği düşünülerek en çok bu konuda yoğunlaşıldığı da görmekteyiz. Bizlerde eşinden boşanan kadına ne kadar aylık veriliyor, şartlar neler? Nafaka alan kadın dul maaşı alabilir mi? Boşanan Dul Kalan Kadınlar Devletten 550 TL Maaş Yardımı Nasıl Alır? Tüm merak edilen konular bugün burada..

Eşinden boşanan dul kalan kadına maaş yardımı 2019

Eşinden boşanan dul kalan kadına maaş yardımı 2019

Yeni nesil evliliklerin bir çoğu ufak çaplı sorunlarda dahi boşanma aşamasına gelebiliyor. Bunu son yıllarda ki boşanma oranlarına bakarak daha net anlayabiliriz. Fakat bu ayrılıklar sadece psikolojik ve manevi yönleri değil aksine en fazla maddi kayıpları beraberinde getiriyor. Erkeklerin mağduriyeti çok az olsa da hanım kardeşlerimizin geçimini sağlaması, çocuk büyütüp okutması maalesef büyük bir sıkıntı. Tüm bu detayları inceden inceye düşünen Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız her iki ayda bir düzenli olarak ihtiyaç sahibi hanımlarımıza dul maaşı sağlamaktadır. Aylık maaş olarak 2019 yılında 550 liralık bir miktar belirlenmiş olup. Ramazan ve Kurban bayramı kapsamında 500 liralık birer kereye mahsus ikramiye verilmektedir. Toplam yılda iki kez 1050 liralık bir maaş yardımı alabilmektedirler. Bunun dışında valiliklerin ve sosyal yardım kuruluşlarının verdiği maddi desteklerden de hanımların yararlanması mümkün. Ayrıca bu yardımların haricinde yakıt, gıda, eğitim ve barınma gibi ihtiyaçlar içinde sosyal yardımlar sağlanır.

Dul maaşı alabilmek için aranılan şartlar neler?

Dul maaşı alabilmek için aranılan şartlar neler

Dul maaşı kapsamında maaş alan hanımların bu yardımdan faydalanabilmesi için bir takım koşullar taşıması gereklidir. Bunların başında;

 • Bayanın eşinin vefat etmiş veyahut eşinden boşanmış olması gereklidir.
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olmaması,
 • Vefat etmiş olan anne, baba veya eşten düzenli olarak maaş almıyor olması,
 • Bu ölüm veya ayrılık sonrasında yeniden evlenmemesi gereklidir. Son yıllarda resmi nikah kıydırmadan devletten dul maaşı veya sosyal yardımlardan faydalanan kadın vatandaş sayısı da bir hayli fazla. Bahsetmiş olduğumuz bu durumlar sizler için geçerli değilse maaştan faydalanamaz. Resmi nikahsız imam nikahı ile yaşanılan bir birliktelik varsa cezai bir yaptırıma tabii tutulmanız kaçınılmazdır.
Dul aylığı başvurusu nereden nasıl yapılır?

Dul aylığı başvurusu nereden nasıl yapılır

Ciddi anlamda ihtiyacı olan ve düzenli bir geliri olmayan hanımların devletin bu sosyal yardımlarına başvurması muhakkaktır. Fakat ölüm, ayrılık gibi zor yaşam koşullarıyla yeni baş başa kalmış bayanlar için bu başvurular nereden nasıl yapılır açıklamak istedik. İlk evvela elinizin altında bulunan İnternet üzerinden kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sayfasına girerek şifrenizi doğrulayınız. Sonrasında açılan sayfadan arama butonuna tıklayarak sosyal güvenlik yazınız. Açılmış olan sosyal güvenlik sayfasından ölüm yardımı veya dul aylığı seçeneğine tıklayarak kimlik bilgileriniz ile müracaat edebilirsiniz. Bir diğer ve en çok tercih edilen yol ise SGK il veya ilçe müdürlüklerine giderek aşağıda belirteceğimiz belgeleri teslim ederek başvurusunu yapabilir. Peki nedir bu evraklar;

 • TC kimlik belgesi,
 • Eş vefat etmiş ise ölüm belgesi fotokopisi, ayrılınmış ise boşanma evrakları,
 • Dul maaşı başvuru dilekçesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Gelir durumunu gösteren belge,
 • Oturduğu ev kira ise kira sözleşmesi,
 • 2 Adet vesikalık fotoğrafı başvuru sırasında teslim etmeniz gerekmektedir.

Vakıflar ve belediyeler tarafından sağlanan diğer yardımlar nelerdir?

Kaymakamlık, Belediyeler ve Sosyal yardımlaşma vakıfları genellikle sosyal konularda en aktif kurumlardır. Aile kurumuna en kolay ulaşan bu resmi kurumlar SGK dışında da nakdi yardım, gıda, yakıt, barınma, sağlık, ulaşım ve eğitim giderleri gibi birçok konuda yardımcı olmaktadır. Gıda ve giyim yardımlarında çoğunlukla alışveriş çeki dağıtılırken. Kira, eğitim ve ulaşım gibi giderler içinde aylık banka hesaplarına 100 lira gibi bir miktar yatırılmaktadır. Bunun dışında daha büyük ihtiyacı olan vatandaşlarımız için Vakıflar Genel Müdürlüğü aylık olarak dul ve yetim kardeşlerimize 680 lira gibi bir yardımda bulunmaktadır. Ayrıca SGK ve diğer bu kurumların verdiği bu aylıkların kesilmemesi için sigortalı bir işe başlamamak ve evlenmemek gerekir. Özellikle çocuğu bulunan hanımların bu yardımlardan faydalanma olanağı daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Yardım Parası 2019 'da 1,2 ve 3 Çocuğa Ne Kadar ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git