Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ?
4 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 279 kez okundu.
Bireysel emeklilik sistemi, insanların bir nevi geleceğini garantiye almak için tedbirdir. Günümüzde kazanç sağlamak kolay ancak birikim yapmak oldukça zordur. Çünkü paranın harcanırken hiç değeri yok, tasarruf ederken vardır. Bu nedenle siz birikim yapamayan okurlarımız için bugün ki yazımızın konusu birikimin en kazançlı olanı yani bireysel emeklilik sistemidir. Çalışan vatandaşlarımız, memurlarımız, ev hanımlarımız, serbest meslek yapanlarımız her ay düzenli bir miktar ödeyerek emekli olabilirsiniz. Bu sistem de kimileri çift emekli kimisi ise kendi yatırdığı parayı toplu alarak geleceğini güvenceye alabilecek. Peki bu denli yararlı olduğunu vurguladığımız  sistemin şartları neler? BES nasıl hesaplanır? tüm detaylar burada.. Sizler de garantili bir birikim yapmak istiyor, fakat karar veremiyorsanız başlıkları mutlaka inceleyin.

Bireysel Emeklilik Nasıl Yapılır?

Çalışan kimselerin sigortalarıyla emekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak daha fazlasını yapabilmekte mümkün. Bireysel emeklilik sistemi siz çalışırken ayrı bir sigortaya sahip olmanızı sağlar. Böylelikle çift güvenceli olursunuz. İster senelerce ödediğiniz bu miktarı %15 devletin eklediği faizle birlikte toplu alırsınız, isterseniz de emekli olarak her ay maaş tutarınca aylık olarak alabilirsiniz. Şimdilerde emeklilik şirketlerinin yanında hemen her bankada bireysel emeklilik uygulaması bulunduğundan devlet destekli bankalara ve özel sermayeli tüm bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Aylık yapacağınız ödeme dilimlerini hesaplayarak. Kimliğinizle müracaat edebilirsiniz. Başka bir işleme ihtiyacınız olmayacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları Neler?

Bireysel emeklilik devletin sağladığı emeklilik sistemine benzer ancak tek fark ödemeleri siz yaparsınız. İster düzenli olarak elden öder isterseniz maaşınızdan kesintiler halinde de ödeyebilirsiniz. Eğer gençlikte yapmanız gereken 10 şey varsa bunlardan birisi de bireysel emekliliktir. Çünkü istediğiniz o yazlığı yada hayal ettiğiniz küçük tekneye emekli maaşınıza dokunmadan ancak bu şekilde sahip olabilirsiniz. Yani ilerleyen yaşınızda bu parayı toplu şekilde değerlendirerek herhangi bir hayalinize kavuşabilirsiniz. Öyleyse gelelim böylesi avantajlı bir sistem için aranılan şartlar neler?

  •  18 yaşını aşmış herkes bireysel emeklilik sistemi için başvurabilir. Hatta ebeveynler 18 yaş altı çocukları için devredilebilir Bireysel emeklilik yaptırabilir.
  • Ödemeler her ay belirlediğiniz tarihler de ödenmelidir. Aksatılmamalıdır.
  • Bireysel emeklilik sistemi programına göre ilk 6 ay kesintisiz ödeme sağlanmalıdır.
  •  Sözleşmeden vazgeçilse dahi bile yapılan ödemeler sigorta şirketine kalır.
  • Sigorta sistemine yatırılan bu paralar sizin seçtiğiniz emeklilik fonunda birikimi sağlanır.
  •  Bankacılık işlemlerin de bir olumsuzluk yaşamamanız yetkililerin dikkat ettiği bir başka husustur.
  • Bireysel emeklilik sistemine devlet de katkı da bulunmaktadır. Lakin bu katkı payının miktarı yatırılan bedelin yüzde 25 i kadar olacaktır.
  •  Birikiminizin sağlandığı fonu 6 kez değiştirme hakkınız vardır
  • Sistemden toplam 10 seneyi doldurmadan ayrılırsanız, birikiminizden büyük kesintiler olur.
  • BES kısa vadeli birikimler için uygun değildir. Kısa süreli yatırımlar için farklı tasarruf yollarını denemelisiniz.
Bireysel Emeklilik Hesaplama

Herkes geleceğini güvene almak,  yaşlılığında rahat etmek, gençliğin de çalıştıklarının meyvelerini yemek ister. Evde biriktirilen para bir yere kadar muhafaza edilir. Evde çalınma, harcanma korkusu yaşamaktansa  herhangi bir sigorta şirketine teslim ederek bireysel emeklilik hesabı açtırarak bu işe başlangıç yapabilirsiniz. Yukarıda gerekli şartlardan bahsetmiştik. Bu şartlar size de uyuyorsa hemen başvurabilirsiniz. Peki tasarruf ölçüsü nedir? Hesaplamalar neye göre yapılır? biraz da bunlara değinelim. Her sigorta şirketinin faiz oranı aylık kesintileri hepsinin birbirinden farklıdır. Öyleyse ülkemizde ki  en çok bireysel emeklilik hizmeti veren firmalardan biraz bahsedelim.

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Anadolu Hayat Emeklilik

Ülkemizde ki ilk hayat sigortası 1990 yılında İstanbul da kuruldu. Ülkenin en büyük fonuna sahip olan Anadolu hayat emeklilik İstanbul merkez olmak üzere Ankara, Adana, Bursa, İzmir, Kocaeli, Antalya, Trabzon ve Kıbrıs da birçok şubeye sahiptir. Ayrıca 300 e varan büroyla hizmet vermektedir. Birikim hesaplaması için faiz oranı her ay değişim olduğundan fon değerlerini İnternet sayfasına girerek öğrenebilirsiniz. Kesintiler fon toplam kesintisi, para piyasası azami günlük toplam gider kesintisi ve ek yönetim giderleri, giriş aidatı gibi kesintiler yapılacaktır. Güvenle paranızı biriktire bileceğiniz şirketin tüm günlük faaliyetleri kurulan gözetim birimi tarafından takip altında tutulmaktadır. Ayrıca yatırmış olduğunuz paralara haciz işlemi yapılamaz.

Konu Videomuz

Bir önceki yazımız olan Eve Haciz Gelirse Ne Olur Hangi Hallerde İcra Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git