Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Belediyeler geçim zorluluğu çeken, yardıma muhtaç insanlarımıza maddi manevi destekler vermektedir. Yiyecek, içecek, gıda, yakıt ve giyim yardımları yaparak, tüm ihtiyaçların da yanlarında olurlar. Bunun dışında geçimini karşılamakta zorlanan ailelerin, okula giden çocuklarına da desteklerde bulunmaktadırlar.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Okuyup meslek sahibi olabilmeleri için de burs imkanları da vermektedir. Verilen bu burs imkanlarına kaç TL olduğu ise yerel belediyelere göre değişmektedir. 2022 yılında kimlere, nasıl verileceği ise yine belediyelerin aramış olduğu şartlara bağlı olmaktır.

Neler Var?

Belediye Bursu Nedir? Hakkında Bilinmeyenler

Belediyeler her yıl sosyal yardım desteği için belirli miktarda bütçe ayırırlar. Bu ayırmış oldukları bütçeler ile kendi sınırları içerisinde ikametgah eden öğrencilere maddi destek verirler. Yardıma muhtaç, geçim sıkıntısı çeken, zor durumda olan ailelere böylece maddi destekte bulunurlar. Bununla birlikte ise ilk ve ortaöğretim ile lise ve yüksek öğrenim gören öğrencilerimize yine maddi destek sağlanır. Sağlanan bu desteğe ise belediye bursu denir.

blank

Belediye-Bursu-Nedir-Belediye-Bursu -Hakkında-Bilinmeyenler

Geçmiş yıllarda, yüksek öğrenim ve üniversite de okuyan öğrencilerimize belediyelerimizin burs vermesi yasaktı. Ama şuan için Anayasamızda bulunan  5102 sayılı Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin kanun kapsamında yer alan maddeler, düzenlenmiştir. Yapılan bu düzenleme ile birlikte belediyelerin burs verme yetkisi üniversite okuyan, yüksek öğrenim gören öğrencilerimize kadar çıkartılmıştır. Bu kanun değişikliğinden haberdar olmayan vatandaşlarımız hala belediyelerin, yüksek öğrenim gören öğrencilerimizin, belediye bursundan yararlanamadıklarını zannediyorlar. Öğrenciler, kurumların yapmış olduğu bu yardımları duymamış veya konu hakkında yanlış bilgilere sahiptirler. Fakat kanunlar değişti ve bu burstan bütün öğrencilerimiz yaralanmakladır. Yapılan bu son değişiklikler doğrultusunda, belediyeler yüksek öğrenim öğrencilerine yapmış oldukları burs ve maddi yardımları Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna https://kygm.gsb.gov.tr/ bildirmek zorundadır. Bu bildirimleri belediyeler üç (3) aylık periyodlar dahilinde yapmalıdır. Bu yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluk ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencileri için geçerli değildir. Herhangi bir resmi kuruma bildirmelerine gerek yoktur. Peki, burs almayı düşünen vatandaşlarımız nasıl bir yol izlemelidir.

Belediye Bursu Nasıl Alınır?

Günümüzde eğitim hayatlarını çok rahat sürdüren öğrenciler olduğu gibi, eğitimleri maddi şartlardan dolayı yarım kalan çok fazla sayıda öğrenciler de var. Bu yüzden beledilerimiz maddi ve manevi destek çıkarak azimli olup, okumak isteyen öğrencilerimizin yanında oluyor. Gerek maddi, gerekse kırtasiye malzemeleri ile (defter, kitap, boya kalem) okul için, aklınıza gelebilecek, her türlü ihtiyaçlara da destek veriyorlar. Her belediye bölgesinde bulunan, durumu olmayan eğitimlerinde başarılı olup, eğitim hayatlarına devam etmek için, başvuruda bulunmuş, öğrencilere bu destek çıkıyor. Peki belediyenin vermiş oldu bu burslar nasıl alınır?

Yaşamış olduğunuz il ve ilçelerin belediyelerine, başvuru yaparak, gerekli olan evrakları tamamladığınız taktirde sizlerde bu burs desteklerini alabilirsiniz. Daha sonra süreç ise şu şekilde işlemektedir.

Bu aşamada sosyal yardım müdürleri yada kadın kolları ekipmanları görevlendirilmiş oluyor. Bir takım araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Siz başvurunuzu yapıp, gerekli evraklarınızı teslim ettikten sonra, işleminiz görevli kişiler tarafından incelemeye alınıp, denetime tabi tutulursunuz. Size verilen süre içerisinde geri dönüş yapacaklardır. Sizin bu aşamada beklemekten başka hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu denetimler sonunda eğer burs almanız uygun görülürse, size bilgilendirme yapılıp, düzenli olarak bütün desteklerden faydalanabilecekseniz.

blank

Belediye-Bursu-Nasıl-Alınır

Belediyelerin bu süreç içinde dikkat etmiş olduğu bu şartlar neler diyorsanız da aşağıdaki başlıkta bula bilirsiniz.

Belediye Bursu Başvuru Şartları Nelerdir? Ve Kimlere Verilir?

Belediye bursundan yaralanmak isteyen öğrenciler, belediyeye gidip başvuru talebinde bulunabilirler. Başvuru sırasında sizden bazı şartlar aranız. Bu şartların en başında ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekir. Daha sonra belediyelerin burs vereceği öğrencilerinden aramış olduğu diğer şartlara da sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartlar neler derseniz?

 • 25 yaşından gün almamış küçük olmanız gerekmektedir.
 • Size kazanç getiren, her hangi bir iş yerinde çalışıyor olmamanız gerekmektedir.
 • Ciddi anlamda ihtiyaç sahibi olmanız ve  sigortalı olarak (SGK’lı, BAĞ-KUR’lu, Emekli Sandığı gibi) bir işte çalışıyor, olmamanız gerekmektedir.
 • Kazanç ve gelir durumunuza bakarak maddi desteğe ihtiyacı olduğu kanıtlanması gerekmektedir.
 • Başka kurumlardan veya herhangi özel bir yerden burs almamanız gerekmektedir.
 • Başvuranın üzerinize kayıtlı (araç, ev, arsa, tarla gibi) hiçbir şey olmaması gerekmektedir.
 • Ailenizin gelir düzeni hesaplanarak durumlarına bakılarak, gerçek ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir.

blank

 • TEV (Türk Eğitim Vakfı) bursu gibi öğrenci burslarından yararlanmıyor olmanız gerekmektedir.
 • Özel üniversitelerde okuyor olmamak, vakıf üniversitelerinde okumanız gerekmektedir.
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim almamanız gerekmektedir.
 • Temiz bir sicile sahip olmanız, adli sicil kaydınınız olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda karakterinizde temiz olması gerekmektedir.
 • Ücretli bir öğrenci değişim programından faydalanmamış olmanız gerekmektedir.
 • Bütün burs şartlarına uymanız gerekmektedir.
 • Burs alacak öğrencinin, not ortalamasının, 4 üzerinden 2,5 olması gerekmektedir. Ve aynı zamanda alttan dersi olmaması gerekmektedir.

Belediye bursları sınırlı sayıda öğrencilere verildiğinden dolayı, burs başvurusu için istenen şartlara uyum sağlayan her öğrenci için burs çıkma durumu çok düşüktür. Bu yüzden herkese çıkmamaktadır.

ÖNCELİKLİ OLARAK;
Maddi durumu gereçten kötü olup ihtiyacı olan kişiler araştırılıyor, Ve aralarında sıralama yapılarak, asıl ihtiyaç sahibi olan öğrencilere öncelik tanınarak, en fakir öğrencilere belediye bursu bağlanıyor. Ailesinde kendi dışında, okuyan öğrenciler var ise, onların burs alımı daha kolay oluyor. Birden fazla çok çocuğu okula giden ailelerin eğitim giderlerini ve ihtiyaçlarını, karşılamakta zorlanan, oturdukları ev kirada olan, ailelerin çocukları bu konuda daha çok şanslı oluyorlar. Ayrıca ailelerinden veya ebeveynlerinden biri vefat etmiş olanlara, kız çocuklarına (bu belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir.) belediyeler burs verirken bu kişilere öncelik tanırlar.

Bu şartları göz önünde bulundurarak başvurmuş iseniz, şimdi tek yapmanız gereken gerekli evrakları hazırlamaktır.

Belediye Bursu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belediye yardımları il ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır. Bu yardımların amacı gerçekten durumu zor olup muhtaç olan ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edebilmesi için sağlanmaktadır. Belediye bursu almaya karar veren öğrenciler, belediyeye başvuru yaptıktan sonra aşağıdaki gerekli belgeleri hazırlamaları gerekir.

 • Kimlik kartı fotokopisi ve aslı,
 • Okuldan alınacak öğrenci belgesi, aslı ve fotokopisi,
 • Üniversite öğrencileri için, yüksek öğrenime kayıtlı olduğunu gösteren öğrenci belgesi,
 • Belediye burs başvuru dilekçesi, (belediyelerden alınması gerekmektedir)
 • Muhtarlık tarafından alınan, muhtaçlık ( fakirlik ) belgesi.

Kamu kurumlarına ve belediyelere yapılmış olan başvurularda eskisi kadar çok belge ve evrak istenmiyor. Gerekli olan evraklar dışında, diğer tüm bilgiler online olarak yapılmaktadır.

blank

Belediye-Bursu-İçin-Gerekli-Belgeler-Nelerdir

Belediye bursunun size uygun olmadığını düşünüyorsanız eğer, kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilir, oraya da talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca belediye bursu ne zaman verilecektir diye merak eden öğrencilerimiz, sadece başvuru yapmış oldukları belediyeden öğrenebilirler. Çünkü her belediye bursun ne zaman verileceğine, kendisi karar vermektedir.

Devletten Okuyan Çocuğu SED Yardım Parası Desteği zor durumdaki ailelere can suyu oldu. Sizlerde yararlanmak istiyorsanız muhakkak bağlantımızı izleyiniz.

Bu nedenle kesin bir tarih vermek, şu gün, şu tarihte alabilirsiniz demek, yanlış bilgi vermek demektir. doğru olmaz. Şimdi gelelim belediye bursu için verilen miktarın ne kadar olduğuna, aşağıdaki yazımızda bu bilgilere de, sizler için  yer verdik.

Belediye Bursunda Verilen Miktar Ne Kadardır?

Belediyeler kendi bütçelerini, kendileri oluşturan kamu kuruluşlarıdır. Resmi ve özel kuruluşların haricinde burs imkanı sağlayan belediyeler, yıl içerisinde sosyal yardım için, belirli bir oranda bütçelerini ayırırlar. Ne kadar sosyal yardım için ayıracaklarını ve bu sosyal yardımı ne şekilde dağıtacaklarına, kendileri karar verme yetkisine sahiptirler. Bu tutar içerisinde

 • Verilmiş olan burslar,
 • Maddi yardımlar,
 • Giyim yardımları,
 • Yakacak yardımları,
 • Eğitim ve kırtasiye yardımları,
 • Gıda yardımları,
 • Sağlık yardımları, gibi

Çeşitlilik gösteren yardımlarda bulunmaktadır. Bu durumda büyük şehir belediyelerinin, il ve ilçe belediyelerinin sosyal yardım için ayrılmış olan, miktarlar farklılık göstermektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı, belediye burslarına verilen miktar ne kadardır? Sorusuna net ve kesin  bir cevap vermek doğru değildir.

blank

Belediye-Bursunda-Verilen-Miktar-Ne-Kadardır-

Yanlış bilgiler vermemek için net bir cevap vermek söz konusu olamaz. Belediye bursunda verilen miktar ne kadar olacak, bu tamamen belediyenin kendi kararına ve belediye meclislerinin karar verdiği bütçeye göre farklılıklar gösterir. Özellikle büyük şehir belediyelerinin, gelirlerinin daha fazla olması nedeni ile daha yüksek tutarlarda burs verme olanakları daha yüksektir. Bunu en iyi şekilde ikametgah yaptığınız il veya ilçenizin belediyesine başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Kaba bir şekilde hesaplayacak olursak, geçmiş olduğumuz yılları göz ününe alarak, belediyelerin  ihtiyaç sahibi öğrencilerine vermiş olduğu burs imkanı, 100 Türk Lirası ile 500 Türk Lirası arasında değişiklikler göstermektedir. 

Eğer belediye burs başvurusundan olumlu cevap almadıysanız. Öğrenciliğe devam edip, okulunuzu ve derslerinizi ihmal etmeden, ek iş yaparak, gelir sahibi olabilirsiniz. Farklı çeşitlerde yapabileceğiniz , bir çok ek gelir kaynakları var. Evde Çalışmak İstiyorum Diyenler Bu İş Fırsatları Kaçmaz! sitesini ziyaret ederek bilgiler alabilirsiniz.

Belediye Bursu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Burs sorgulama işlemlerini yapmak için farklı alternatifler vardır. Bazı belediyeler burs başvuru sonuçlarını, resmi internet sitesi kullanarak bilgi vermeyi tercih etmektedirler. Belediye burs başvurusu yapan öğrencilerimiz başvurusunu tamamladıktan sonra, düzenli olarak, belediyenizin internet sitesini, takip etmeleri gerekiyor. Belediyelerin tercih ettiği diğer bir yöntem ise, mesaj yolu ile SMS göndererek bilgi vermeyi tercih ederler. Başvuru da bulunduğunuz belediye bu yöntemi tercih ediyorsa beklemekten başka çareniz ne yazık ki yok. Beledilerimizin bir kısmı ise bu yöntemlerin hiçbirini kullanmıyor. Bizzat kendiniz başvuruda bulunduğunuz, belediyeyi telefon ile arayarak yada belediyeye giderek bilgi alabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın