Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Apart ve Otel KOSGEB Devlet Desteklemeleri Nelerdir?

Apart ve Otel KOSGEB Devlet Desteklemeleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri ile otel işletmeciliği için hibe alabilirsiniz. Bu ister butik tarzı olsun ister ise Antalya, Alanya gibi turizm merkezleri dahil olmak kaydı ile apart yada pansiyon hatta bungalov tarzı bir işletme de olabilmektedir. Ayrıca sıfırdan otel yapmak isteyenler için de ülkemizin belirlenmiş tam 42 ili içinde %70 varan hibe imkanlarından da istifade edebilmekte siniz. Desteklenen iller içerisinde inşa edeceğiniz işletmeniz için TKDK tarafından, var olan yada sıfırdan kuracağınız konaklama yeriniz içinde KOSGEB’ den nasıl teşvik alacağınızı sizler için açıkladık.

KOSGEB Butik Otel, Pansiyon Desteği Ne Kadardır ?

KOSGEB destekleri ile sıfırdan Otel yada pansiyon veya herhangi bir konaklama işletmesi kurabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında var olan işletmeniz için başta sıfır faizli kredi olmak kaydı ile bir çok desteği alabilirsiniz. İlk olarak sıfırdan konaklama üzerine işletme kuracaklar için KOSGEB ‘in desteklerinin neler olduğuna değinmek istiyorum. KOSGEB’ in sıfırdan kurulacak olan bir konaklama işlemesine vereceği destek ilk etap da 60.000 TL kadar olan hibe imkanlarıdır. Bu desteğin KOSGEB tarafından verildiğini görmenin en açık yolu ise sektöre ait NACE kodunun KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıp almadığını görmek ‘den geçmektedir. Gelin şimdi isterseniz herhangi bir Butik Otel dahil olmak üzere Pansiyon gibi işletmelere ait KOSGEB ‘de yer alan NACE koduna bir bakalım. Daha sonra ise sıfırdan kurulacak olan hibe desteklerin neler olduğu ve nasıl başvuru yapılacağına bakalım.

Evet, sizlerinde görmüş olduğunuz gibi KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde otel, pansiyon, apart yada butik tarzı konaklamalar;

👉 I-KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ

ana başlığında yer almaktadır. ” NACE: Konaklama ” adı altında ise hepsi destek görmektedir. Şimdi gelelim 60.00 TL kadar hibe imkanları ile nasıl bu saymış olduğumuz konaklama işletmelerinden herhangi birini nasıl açacağımıza.

KOSGEB Otel, Apart Desteği Ne Kadar ? ( Nasıl Alınır ? )

KOSGEB Otel yada herhangi bir Apart işletmesi kuracak olanları ” Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ” ile hibe imkanları sağlamaktadır. Peki, bu desteği ne kadar ? isterseniz bir desteğe ait tablomuz ile buna bir bakalım. Sonra sizler için destek tablosunun içeriğini açıklayacağım.

KOSGEB Apart yada Otel gibi işletme kuracaklar için vereceği hibe miktarı yukarıda tabloda yer almaktadır. Bu tablodaki rakamları elde etmek için artık eskisi gibi belirli bir harcama sağlamanız gerekmemektedir. Bunun yerine çalışan prim gün sayısına ihtiyacınız vardır. Tablodaki verileri açıklar isek, şu sonuca ulaşırız.

✅ İşletmenizi KOSGEB destekleri kurduğunuz an kurum size 5.000 TL hibe sorgusuz sualsiz verir.

✅ İşletmenin kurulduğu 1. ay ile 12 ay içerisindeki geçen süre zarfında şayet 1080 puan prim gün sayısına ulaşır iseniz 12. ay sonunda 20.000 TL hibe alırsınız.

👉 Yani, işletmenizin ilk yılında 25.000 TL hibe imkanlarından KOSGEB’den yararlanırsınız. Ancak.! Gazi, engelli, kadın yada 30 yaşından aşağıya genç girişimci iseniz 12. ay sonunda ekstra olarak bir 5.000 TL daha hibe alırsınız.

✅ İşletmenizin 12. ile 24. ay içerisinde aynı performansı yine sergiler iseniz bu kez yine 20.000 TL hibe alırsınız.

👉Aynı şekilde şayet engelli, gazi, şehit yakını yada kadın veya 30 yaşını aşmamış genç girişimci iseniz 5.000 TL daha hibe alırsınız.

💥 Toplamda ise 24. ay sonunda cebinize 30.000 TL + 25.000 TL = 55.000 TL hibe para girecektir.

Otel Hibe Destekleri Başvurusu Nasıl Yapılır ? ( KOSGEB )

KOSGEB Apart, Otel desteği tablosunda yer lan miktardaki hibe imkanlarından yararlana bilmeniz için bazı adımları sırası ile sağlamanız gerekmektedir. Bu adımların en başında ise şüphesiz olarak almanız gereken girişimcilik sertifikası gelmektedir. Girişimcilik sertifikasını almanız artık inanın ki çok kolay. İnternet’e bağlı herhangi bir teknolojik alet ile bu sertifikayı bir günde yerinizden dahi kalmakta dan rahatlık ile alabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan ise;

✔ PTT’den 2 TL karşılığında alacağınız bir e-Devlet şifresidir.

Şayet bir e-Devlet şifresi sahibi iseniz sırası ile şu adımları gerçekleştirirseniz. Hemen girişimcilik sertifikasını alabilir, sonra hibe almak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üstünde yer alan ” Giriş Yap ” butonuna tıklatalım.
 3. e-Devlet ile Giriş Yap Diyelim
 4. e-Devlet şifremizi girelim ” Giriş Yapalım ”
 5. Otomatik olarak yine ” Uzaktan Eğitim ” sitesine giriş yapmış olacağız.
 6. Şimdi sayfanın en altında yer alan ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” bölümüne ” Eğitime Başla ” diyerek giriş yapalım.
 7. Bizi karşılayan 10 videoyu sırası ile izleyelim ve sonunda testleri çözelim.

hepsi bu kadar. Artık girişimcilik eğitimi bitmiş ve son test sonrasında sertifikanız oluşması gerekmektedir. Şayet oluşmadı ise lütfen bir de e-Devlet şifreniz ile https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications bu adres üzerinden kontrolünü sağlayınız.! Artık gönül rahatlığı ile Otel, pansiyon, apart yada motel veya butik otelinizi açabilirsiniz. Hibe başvurusunu ise,

 1. KOSGEB Veri tabanı kaydı oluşturarak
 2. Kendi KOSGEB kurumuna başvuruda bulunup
 3. Size verilen tarih ve saatte hazırlayacağınız KOSGEB iş planı projesi ile yapabilirsiniz.

TKDK Butik Otel, Pansiyon, Apart Konaklama Hibe Miktarı

Konaklama sektörüne hibe veren bir diğer kurum iste TKDK ‘dır. Sıfırdan kuracağınız Otel, pansiyon yada herhangi bir apart gibi konaklama sektörü için %70 varan oranlarda yapacağınız giderler için hibe alabilirsiniz. IPARD-2 kapsamında Turizm sektörüne verilecek olan bu destekler için TKDK aşağıdaki ” TEDBİR ” kodunu bünyesinde barındırmaktadır.

👉 302-4 Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri

TKDK tarafından oluşturulan bu tedbir kodu ile kuracağınız işletme için hibe alabilmeniz gereken 2 şey çok önemlidir.

 1. Mutlaka kurulacak olan konaklama işletmesi TKDK tarafından desteklenen iller içerisinde yer alması.
 2. Sektörünüze ait hibe başvuruların ” Çağrı İlanları ” ile sizlere duyurulması.

TKDK tarafından desteklenen iller tam 42 tanedir. Bu illerimiz ise şunlardır.

Şayet bu illere ait kırsal alanlarda konaklama sektörüne dahil bir işletme kuracaksanız, artık IPARD-2 desteklerinden yararlanmak için kurumun hibe çağrılarını takip etmeniz gerekir.

👉 Bunun takibini yapmak için ise TKDK ” DUYURLAR ” listesini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Desteklenen iller içerisinde iseniz ve 65 yaşını aşmamış bir yatırımcı iseniz ” Duyurular ” da konaklama sektörüne ait hibe desteğin açılması ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yol haritası 14 adımdan oluşmaktadır.

TKDK konaklama sektöründe hibeler hakkında daha detaylı bilgi almak için mesai saatleri içerisinde yardım masasına da başvuruda buluna bilirsiniz.

 • Yardım Masası: 444-85-35

Kurum üzerinden Turizm sektöründe otel kuran bir girişimcinin örnek projesine ise aşağıdaki bağlantıdan erişim sağlaya bilirsiniz.

https://www.tkdk.gov.tr/IpardUygulamaOrnek/ozlem-dinlenme-tesisleri-kirsal-turizm-424

Ziyaretçi Yorumları - 31 Yorum
 1. Taylan dedi ki:

  5 yıllık balıkesir avsa adasında apart bir otelim var tkdk yada kosgep’ten hiç hibe almadım şimdi almak için bir fırsat varmııdır

Bir Yorum Yazın