Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Akciğeri Ne Nasıl Temizler? Faydalı 6 Gıda (Sigara İçenler)

Hepimizin de bildiği akciğerimiz solunum organımızdır. Organımızın bu özelliğinden dolayı da özellikle solunum kanalı ile bir çok hastalık kapılır. Bu hastaların önde gelenleri ise; KOAH, silikozis, astım ve bronşit tir. Tüm bu hastalıkların genelinin nedeni az öncede bahsettiğimiz gibi ise sigara yada ortamdaki kötü hava solunumundan kaynaklıdır. Bu tür solunum kaynaklı hastalıklara yakalanmamak için sigara tüketimini sonlandırmak ve filtreli maske kulunumu sağlamamız gerekir. Tabi her ne kadarda bunlara özen göstersek de bazı (egzos gazı, kömür kaynaklı hava kirliliği) sebeplerin önüne geçememekteyiz. Bu nedenle de akciğerimiz de az öncede listelediğimiz hastalıkların biri yada daha fazlasını yaşamaktayız. Peki bu durumda ne yapacağız? Elbette ilk olarak hekimimize başvuracak. Buna ilaveten ise; akciğerimizi temizleyen gıdaları tüketmemiz gerekir. Bunun için sizlere tam 6 gıdanın hangisi olduğundan bahsettim.

Akciğeri Ne Nasıl Temizler? Faydalı 6 Gıda (Sigara İçenler)

Akciğer temizleme (sigara tüketimi, korana vb.) için yararlı 6 gıdanın yanı sıra 2 faydalı şeye daha yer verdim. Bunlardan bir tanesi Pro.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU tarafından akciğeri temizleyen kür tür.  Bir diğeri ise gündelik hayatlarımızda da kolayca tükete bileceğimiz akciğere son derece faydalı doğal çaylardır. Akciğer sağlığını düşünenler için bu yararlı gıda, kür ve çayların yanı sıra son olarak da zararlı olanların neler olduğundan da bahsetmeden geçmedik.

Neler Var?

Akciğer Sağlığını Nasıl Koruruz?

Sigaranın sağlığa ne kadar çok zararlı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Özellikle tütün ürünlerinin kullanımı ve hava kirliliği akciğerimizi son derece olumsuz etkilemektedir. Tabi sadece bunun kalmayıp akciğer sağlığımızı etkileyen bir çok farklı faktörler de vardır. Bunlar nelerdir derseniz en başında beslenme alışkanlığımız yer almaktadır. Bu sebepten dolayı zararlı besinler ve gıdalar tükettiğimizde yine akciğer sağlığımızı tehlikeye atmış olmaktayız. Yani kısacası diğer tüm organlarımızda olduğu gibi akciğer sağlığını da yine korumak bizlerin elinde diyebiliriz.

Artık biliyoruz ki akciğerimizin sağlığını korumak için;

 1. En başta sigara,
 2. Sonrasında kirli hava ortamları
 3. Son olarak ise beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyormuş.

Akciğerimizin için zararlı olan tüm bu şeylerden uzak durmakta, bence şöyle bir bakıldığında bizim elimizde olmaktadır. Sanırım kirli havayı ve sigarayı aramızda bilmeyenimiz yoktur. Peki ya diğer önemli husus zararlı olan gıdalar neler bunların neler olduğunu biliyor musunuz? Bence bir çoğumuzun bu gıdaların neler olduğundan haberi dahi yok. Bu sebeple bir sonraki alt başlıklarımda sizler için akciğere zararlı besinlerin neler olduğunu da paylaştım. Tabi buna geçmeden önce ilk olarak akciğere nelerin iyi geldiğini görelim. Hatta bunların yanında birde akciğere yararlı bitkiler ile birlikte ayrıca muhteşem faydalı kür tarifini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Akciğere Faydalı Gıdalar Hangileridir?

Akciğere faydalı olan gıdalar hangileridir? Sorusunu yanıtlamadan önce akciğer sağlığına en iyi gelen gıda ve bitki  tüketimiyle bu hayati organımızı bir çok hastalıktan korumuş olacağınızı bilmenizi isterim. Hatta başlamış mevcut olan bir akciğer hastalığınız varsa dahi tedavi sürecini de olumlu olarak sonuçlandırabilirsiniz. Peki, akciğer sağlığına son derece bu kadar faydası büyük olan gıda ve bitkiler nelerdir? Şimdi sizlere tam 6 tane günlük yaşantımızda da rahatlıkla bulabileceğimiz bitkilerin neler olduğunu söylüyorum.

 1. İlk birinci sırada akciğer sağlığına önem veren ve düşünenler için beta karoten içeren bitkilerin tüketilmesi en başta gelmektedir. Peki içeriğinde beta karoten içeren bu bitkiler hangileridir? Haydi şimdi gelin ilk sırayı alandan başlayalım.
  • İlk sırada havuç yerini almaktadır.
  • Tabi havuç’un yanı sıra ise içeriğinde bol miktarda beta karoten bulunduran diğer bir bitki yani meyve  kayısı olmaktadır.
  • Sonrasında patates
  • Dolmalık biber
  • Balkabağı olarak sonlandırabiliriz. Tabi diğer bazı bitkilerde de bulunmaktadır. Ama bizler içeriğinde en fazla miktarda beta karoten bulunan bitkileri sizler için ele aldık.

   blank

   Havuç–patates-kayısı-dolma-biber-bal-kabağı

 2. Meyvelerin sağlığımız açısından faydası saymakla bitmez. Fakat C vitamini içeren meyveler akciğerin de fazlası ile dostu olmaktadır. Ayrıca içeriğinde tüm akciğeri koruyan bir antioksidan bulunmaktadır. Akciğere faydası olduğu kadar, C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi bedenimizdeki toksinlerden de arındırmış oluruz. Tüm bunların yanında birde bolca c vitamini aldığımız zaman akciğer kanserine karşı olan riski de son derece azaltmış oluyoruz. Şimdi gelelim içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran gıdaların neler olduğuna.
  • Portakal
  • Kivi
  • Limon
  • Çilek
  • Ananas
  • Kırmızı dolma biber olmaktadır.

   blank

   portakal-kivi-limon-çilek-ananas-kırmızı-dolma-biber

 3. Akciğere faydalı olan bitkilerin arasında bulunan bir diğeri ise yeşil yapraklı bitkiler olmaktadır. İçlerinde özellikle bol miktarda B vitamini barındıran bu bitkiler solunum sisteminize son derece fazlası ile yararlı olmaktadır. Ayrıca içlerinde folat bulunduğu içinde astım ve bronşite karşıda koruma kalkanı olmaktadır. Akciğerinizin temizlenmesine yararlı olan bitki gurupları ise
  • Karalahana
  • Hardal otu
  • Ispanak
  • Karnabahar olmaktadır.

   blank

   Karalahana-hardal-otu-ıspanak-karnabahar

 4. Aslında sağlıkla ilgili olan tüm konularımızda sarımsağın önemimden bahsediyorum. Sarımsak akciğere olduğu kadar vücudumuzun nerede ise tüm organlarına çok fazla denecek kadar faydası bulunmaktadır. Çünkü sarımsaktaki alisin bileşeni doğal bir antibiyotik olduğunu biliyor muydunuz? Bu antibiyotikler sayesinde akciğerler de tıkanıklık yapan solunum enfeksiyonlarını kolayca gidermektedir. Ayrıca kan sulandırma özelliğine sahip olan sarımsak damar hastalıklarına da faydası oldukça yüksektir. Bunun sayesinde de akciğer de biriken hava kirliliği ve sigara kaynaklı rahatsızlıkların çok hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

  blank

  Sarımsak

 5. Şimdi sırası ile akciğere faydalı olan diğer bitkiler ile devam edelim. Bu bitki guruplarının arasında bitki çayları da bulunmaktadır. Çayların en başında ilk sırayı yeşil çay almaktadır. Şayet yeşil çayı düzenli bir şekilde tüketir isek, akciğerlerinizde sıvı birikmesine engel olacağı için sağlıklı bir akciğere sahip olmuş oluruz. Ayrıca yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidanlar C vitamininden de güçlü olduğu için kalp ve beyin sağlığı içinde önemli rol oynamaktadır.

  blank

  Yeşil-Çay

 6. En son olarak vereceğimiz bitki türü. Daha çok akciğer kaynaklı olan soğuk algınlığı veya grip için son derece faydası olduğundan da yüksek görünen zencefil olmaktadır. Neden zencefil derseniz? İçeriğinde doğal detoks etkisi yapan intihap giderici bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı da akciğer ve solunum yolunda biriken iltihapları çok daha hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalarda zencefilin astım ve diğer solunum yolu hastalıkların belirtilerinin de azaltıldığı gözlemlenmiştir.

  blank

  Zencefil

Giriş bölümünde de özellikle söylediğim sözü böylelikle yerine getirdiğimi düşünüyorum. Akciğer sağlığına faydalı olan tam 6 tane gıdanın hangileri olduğunu sizlerle paylaştım.

Şimdi sıra geldi gündelik hayatımızda da kolayca hazırlayıp, rahatça tükete bileceğimiz akciğer sağlığına faydalı çay gurubunun hangileri olduğuna. Sonrasında sırası ile yine önemli bilgiler ile yazımıza devam edeceğiz.

Akciğere Yararlı Bitkisel Çaylar

Evet arkadaşlar yukarıda akciğer sağlığına faydalı olan gıdaların tam 6 tanesini sırası ile içerikleri ile beraber paylaştık. Tabi tüm bu gıdaların yanı sıra birde bazı bitkisel çaylar da bulunmaktadır. Akciğere faydalı olan bu bitkisel çayların hangileri olduğunu paylaşmadan önce sizlere önemli ufak bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Bu ise akciğerimize yararlı olan bitkisel çayları imkanınız varsa eğer evinizde kendinizin doğal bir şekilde hazırlamanız olacaktır. Nedenini söylememe hiç gerek yok sanırım. Sadece 5 dakika içinde hazırlamanız mümkün. Yapacağınız kaynayan bir suya akciğere faydalı bitkileri ilave ederek kendi organik bitkisel çayınızı üreterek sağlığınıza önem vermiş olacaksınız. Akciğere faydalı çayların tüketimi için bu önemli hatırlatmayı da yaptıktan sonra şimdi akciğere yararlı olan bitkisel çayların hangileri olduğuna gelebiliriz.

 1. İlk sırayı yine yeşil çay almaktadır.
 2. Arkasından meyve çayları yani çilek, portakal, kivi, limon, ananas gibi meyveler ile kendinizin hazırlamış olduğu doğal çaylar.
 3. Yine kendinizin sadece 5 dakika içerisinde kaynatıp hazırlayabileceği keçi boynuzu çayı olmaktadır. Kaynatıp direk suyunu içebilirsiniz.
 4. Son olarak ise kekik çayı gelmektedir.

Vermiş olduğumuz bu çaylar akciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici özelliklerine sahip olmaktadır. Akciğere faydalı olan bu çayları hemen hemen tüm aktarlarda bulmanız mümkündür. Diyelim ki bulamadınız. Onları da az önce yukarıda bahsetmiş olduğum gibi 5 dakika kaynamış suda bekletip, daha sonra süzerek suyunu içebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere akciğere yararlı olan bitkisel çayları sırası ile sizler için paylaştık. Şimdi sıra geldi akciğeri temizleyen harika bir kür tarifinin paylaşımına. Üstelik Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU tarafından verilen kür tarifi.

Akciğeri Temizleyen Kür Tarifi (Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU)

Sağlığımızın değerini bir hastalık ile karşı karşıya gelince anlıyoruz. Öyle değil mi? Arkadaşlar. Aslında düzenli beslensek, yediklerimize içtiklerimize dikkat etmiş olsak büyük bir sorun ile karşılaşmayacağımızın hepimiz farkındayız diye düşünüyorum. Vücudumuzdaki bütün organlarımız bizler ayrı önemi var. Bu sebepten dolayı da sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Buraya kadar akciğerinizi temizleyen, koruyan gıdaların neler olduğunu, hangi  doğal çayları tüketebileceğimizden bahsettik.

 • Değerli hocamızın sağlığımız bakımından vermiş olduğu bir çok kür tarifleri bulunmaktadır. En başında da zayıflama kürleri gelmektedir. Şayet sizlerin de bu şekilde bir probleminiz varsa İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Kürlerinden En İyi 5 Tanesini sizler için başka bir sayfamda paylaştım. Önemli bilgiler mevcuttur.

Şimdi ise sıra geldi akciğerde bulunan sorunu gideren ve özellikle biriken toksinleri temizleyen bir kür tarifi vermeye. Bu  kür tarifine geçmeden önce bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Sizler için paylaşacağımız akciğeri temizleyen bu kür tarifimizi sayın Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmiştir. Türk kimyager, akademisyen, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı ve ayrıca Cumhurbaşkanı baş danışmanı olan hocamızın akciğer temizleme kür tarifinin yanı sıra sizlere nasıl kullanacağınızı da istinaden yapılan paylaşımlara göre ele aldık.

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım litre su
 • 6 veya 7 tane keçiboynuzu

Hazırlanışı:

 • Yarım litre suyu kaynamaya bırakalım.
 • Su kaynarken diğer bir yandan 6 veya 7 tane keçiboynuzunu bol suda yıkayalım.
 • Kaynayan suyun içerisine, yıkadığımız keçi boynuzlarını ilave edelim.
 • Yaklaşık 4 veya 5 dakika kaynayalım.
 • Süresi dolduktan sonra altını kapatarak 20 dakika kadar soğumaya bırakalım. Böylece kür tarifimiz hazırdır.

Kullanımı:

 • Hazırlamış olduğunuz bu kürü 1 ay hiç aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor.
 • Günlük taze olarak yaptığınız kürü özellikle aç karnına olacak şekilde sabah ve akşam tüketebilirsiniz.

Vermiş olduğumuz bu kür tarifi özellikle akciğer kaynaklı olan ne yapsanız da bir türlü çare bulamadığınız inatçı öksürükler için de deva olmaktadır. Değerli hocamız Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu akciğeri temizleyen bu kürün yanı sıra özellikle bir de sigara kullanan arkadaşlarımız için bazı tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiye ise her ay düzenli bir şekilde günde bir defa sabah ve akşam bir bağ tere otu tüketilmesi olmaktadır. Kıymetli hocamız tarafından verilen akciğer sağlığımıza yönelik paylaşmış olan videomuzu görmek isterseniz eğer https://www.youtube.com/watch?v=9zUlgLteBEE bu bağlantıdan rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu önemli bilgiyi de verdikten sonra şimdi sıra geldi akciğere zararlı yiyeceklerin neler olduğuna.

Akciğere Zararlı Yiyecekler Neler?

Akciğere zararlı yiyecekler neler? Var mı? Elbette akciğere zararlı yiyecekler bulunmaktadır.  Fakat akciğere bu gıdalardan daha çok zarar veren ise 2 şeydir. Bunların birincisi sigara, ikincisi ise soluduğumuz hava kirliliği olmaktadır. Nefes alıp vermek için solumuş olduğumuz bu hava kirliliği kömür, araçların egzozlarından çıkan duman yada fabrikalarda oluşan seramik veya demir tozları olmaktadır. Solunum yolu ile oluşan bu tür hastalıklar ise farklı bir şekilde vücudumuzda kendini gösterebilmektedir. En çok görüleni ise maalesef ki kanser ve silikozis olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan korunmanın tek çaresi ise filtreli maske kullanmak. Ayrıca sigara tüketimini de sonlandırmak olacaktır. Şimdi akciğere zarar veren yiyeceklerin neler olduğuna sırası ile geçebiliriz.

 • Hazır yiyecekler
 • Hamur işleri ( Börek, poğaça, kek gibi )
 • Pilav
 • Makarna

Bildiğiniz üzere bu gıdaların tamamının içerisinde nişasta bulunmaktadır. Kısacası buradan da anlaşılacağı üzere akciğerimizi yoran gıdaların içeriğinde nişasta barındıran gıdalar olmaktadır.

Bacaklarınızda yada basenlerinizde şikayetiniz varsa yağlanma, sarkma yada aşırı kilo gibi Basen Bacak İncelten Diyet Kür Hareketler Sadece 1 Ayda çözümünü sizler için tüm detayları ve görseller ile ele aldık.

Akciğerimize zararlı ve faydalı olan besinlerin neler olduğunu buraya kadar sizler için sırası ile anlattığımı düşünüyorum. Şimdi son olarak sıra geldi akciğer konumuz hakkında en çok merak edilen soruyu cevaplamaya. Bu soru ise akciğere yemek, su özellikle kedi, köpek gibi hayvan tüylerinin kaçmasının sonucun da ne olmasıdır. Haydi gelin bakalım neler ile karşılaşabilirmişiz görelim.

Kedi, Köpek Tüyü Akciğere Zarar Verir Mi? (Alerjik, Astım Vb.)

Özellikle dünya genelinde yaşamış olduğumuz pandemiden sonra bir çoğumuz evine nefes olsun, çocuklarıma arkadaş olsun diye hayvan sahiplendirdiler. Şuan 2022 yılında görüyoruz ki çoğumuzun evinde halen evcil hayvanlar bulunmaktadır. Şahsen kendimden de örnek vererek açıklayayım benim evimde de bir kedi bulunmaktadır. Evinde her hangi bir hayvan besleyen bir çok kişide olduğu gibi dökülen tüyler gerçekten çok fazla can sıkıcı olmaktadır. Kendim adıma söylüyorum ne yaptıysam da bu dökülen tüylerin maalesef ki önüne geçemedim.

Eminim ki siz değerli okurlarımda biliyordur. Belki tüy dökülmesini azalta bilirsiniz ama kesinlikle tamamen önüne geçmemiz mümkün değildir. Evimizde beslemiş olduğumuz köpek yada daha çok kedilerden dökülen bu tüyler ise farkında olmazsak eğer en ufak hava sirkülasyonunda havada görülebilmektedir. Yine farkında olmadan da ciğerlerimize soluduğumuz bu hava ile birlikte bu tüyleri teneffüs etmiş oluyoruz. Peki, solunum yolu ile aldığımız kedi, köpek tüyleri akciğerimize zarar verir mi? Bu sorunuzun cevabını Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör‘ün yapmış olduğu açıklamaya göre sizlere vermek istiyorum.

 • Kedi tüyü insan sağlığına zararlı olmamaktadır.

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör’ün açıklamasına göre kedi tüyü insanlara zararlı hissi yetine ise farklı rahatsızlıklar durumlarında kapıldığını ifade ediyor. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Astım
 2. Alerji
 3. Kist

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör her ne kadarda kedi tüylerinin insan sağlığına zararı olmadığını söylemiş olursa olsun. Tüylerin dökülmesinin nedeni olarak ise hayvanların bünyesinde yaşayan bazı parazitlerin olgunlaşmayı tamamladıktan sonra yumurtalamaya başlamasından itibaren, tüylerin insan vücuduna geçmesiyle zarar verebileceğini vurgulamış oldu. Bunun önlemi olarak ise de mutlaka kedilerinizin parazit aşılarının zamanında yapılması gerektiğinin de altını çizerek söyledi. Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör beyin videolu olarak bu açıklaması ise https://www.youtube.com/watch?v=gZN6ACtwGlc&t=48s bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.


Konu ile alakalı sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmına bırakabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlanmış olacaktır.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın