Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Afgan Özbek Suriyeli Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar!

Afgan Özbek Suriyeli Çoban Arıyorum Diyenlere İlanlar!

Hayvancılıkta maliyetlerin artması ne yazık ki çiftçilerimizin işçilik giderlerinde tasarrufa gitmesine neden olmuştur. Maliyetlerin başında gelen çoban masrafları için ise farklı arayışlara giren çiftçilerimiz ülkemizde göçmen konumunda olan Afgan ile Özbek ve Suriyeli çobanlarda çözümü bulmuşlardır. Hayvancılık konularında oldukça tecrübeli olan özellik ile Afgan göçmenlerin ilanlarını 2022 yılında ücretsiz olarak sizler için yer verdim. Daha çok yatılı olarak tercih edilen göçmen çobanlar için ilanlar arayan ve aranan olarak da telefon numaraları girilmesine izin verilerek forumda yer almaktadır, bilginize!

Neler Var?

Afgan Çoban Arıyorum Nasıl Bulurum?

Bilecik/Bozüyük ilçesinde Günyarık köyünde evli birisiyim. Kayın birader küçükbaş hayvancılık ile 25 senedir uğraşmaktadır. Afgan göçmenler ülkemize gelene kadar gerçekten çoban sıkıntısı çektiğini defalarca şahit oldum. Yüksek maliyet oranlarını bir kenara koyun şuan yerli çoban istihdamında ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Afgan göçmenlerin ülkemize gelmesi ile birlikte ise çoban arıyorum ama nasıl bulurum sorunu kesinlik ile ortadan kalkmıştır.  Gerçi sınır kapıların açılması ile birlikte bir kısmı ülke dışına çıkmak istedi ama şuan halen ülkemizde hayvancılık için çobanlık yapacak kadar ciddi sayıda Afgan sığınmacı vardır. Peki Afgan yada diğer Suriyeli ile Özbek çoban arıyorum diyenler için maliyet oranları ne kadar? İşte sizler için daha önce 50 100 Başlık Koyun Besleme Yıllık Maliyeti hazırladığım gibi Afgan çobanların sizlere olan maliyet miktarı.

 • Afganların çoğu sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları yoktur. Dolayısı ile diğer çobanlara yapacağınız sigara masraflarını Afgan çobanlar için yapmazsınız.
 • Afgan çobanlar sizlere herhangi bir ulaşım masrafı çıkarmaz. Belirleyeceğiniz herhangi bir göz odada kesinlik ile sıkıntısız bir şekilde konaklama yapacaktır.
 • Maaşlarını çoğunluk ile aylık alırlar. Aylık ise büyük yada küçükbaş hiç fark etmeksizin 2.000 TL den başlamaktadır. Bu sürü sahibin inisiyatifine ve Afgan çobanın işe olan ilgisine göre 4.000 TL kadar çıktığı görülmüştür.

Bu masrafların haricinde size en fazla bir ayda 100 kontur masrafı olacaktır. Bence koyun yada büyükbaş için Afgan çoban arıyorsanız kesinlik ile en doğrusunu yapıyorsunuz. Afgan çoban bulmak için ise yapmanız gereken tek şey bize ilan bırakmanız olacaktır. Gün içerisinde bıraktığınız ilanı yayına alacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

blank

Yukarıda resimde de yine Bilecik/Bozüyük ama kendi köyüm olan Poyra köyünden arkadaşım Sezgin YETKİNLER ve beraber çalıştığı çobanını görüyorsunuz.

Afgan İşçi Elaman Arıyorum Diyenler İle İş Arayanlar Buraya!

Afganlar ülkemizde sadece Çobanlık ile ön planda yer almamaktadırlar. Bir çok alanda işçi olarak da gerçekten ciddi şekilde işlerini yapmaktadırlar. Özellik ile bana Afgan kökenli kardeşlerimiz çobanlık haricinde lokanta sektöründe çok sık denk geldiler. Sonrasında ise kahvehaneler de inşaat işlerinden Afgan kökenli göre bilmekteyiz. Bu ve daha farklı sektörlerde Afgan işçi eleman arıyorum diyenler de yine sayfamıza ücretsiz olarak ilan bırakabilirler. Aynı şekilde Afgan kökenli olarak ülkemizde mülteci pozisyonuna kalanlarda iş bulma ilanlarını bizim sayfamız üzerinden yine ücretsiz olarak bırakabilirler. Kargo İle Evlere Verilen İş İmkanları gibi nasılsa ilanlar ücretsiz olarak 3 sendir yayımlıyor isek emin olun sizin mesajlarınızı da hiç bir bedel talep etmeden yayımlayacağız.

Afgan Çoban ve İşçiler Nasıldır? (Gözlemlerim)

Afgan çoban ve lokanta gibi işletmelerde çalışan çok kişi ile muhabbetim oldu. Hatta facebook arkadaş listeme bakar iseniz bir çoğu ile arkadaş dahi oldum. Açık olmam gerekir ise hepsini gerçekten çok sevdim. Kesinlik ile çok saygılı ve çalışan kişiler.

blank

Dini inançları bizden çok daha fazla olduğunu bizzat gözlemledim. Asla hırsızlık yada malınıza sarar gelecek diye düşünmeyin. Tabi, yine de her türlü tedbirinizi de almayı ihmal etmemek gerek. Onun haricinde gözlemlediğin en büyük sıkıntı ise Afgan özellik ile çobanları başka iş bulduğunda direk bırakıp gitmeleridir. Buda sanırım onlar için normal bir durum. Nihayetinde ülkemizde ailelerinden ayrı olarak para için duruyorlar. Türkiye de Afganlıların ne kadar kalacağı ve pasaport işlemleri ile çalışma izinleri hakkında bilgiyi konsolosluk sitenizden güncel olarak isterseniz öğrenebilirsiniz.

Afganlılar hakkında en çok merak edilen sorular ve yanıtları ise;

 • Afganlılar Türkiye Vatandaşı Olabilir Mi?
  • Evet, olabilir.
 • Afganlılar Türk Vatandaşı Olma Şartı Nedir?
  • En önemli şart en az 5 yıl Türkiye’ye kesintisiz olarak giriş ve çıkış yaptığını gösteren EMG den alınan belge.

Farklı merak ettiğiniz soruları ise aşağıda bizlere sora bilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 26 Yorum
 1. Ömer kaya dedi ki:

  Siirt kurtalan da küçükbaş sürüye bakacak baharda sağacak yatılı afgan çoban veya aile aranıyor yatma ve her nevi ihtiyaç karşılanacak 05444867118 maaş 2500ile 3000 arası değişecektir

 2. İlkkan dedi ki:

  100 baş büyükbaş 40 I sağmal inek bakacak çoban aranıyor Gaziantep’te hayvancılıktan anlayan kişiler varsa maaş 3-3,5

 3. Çağrı dedi ki:

  Nevsehir de 100 tane koyuna bakacak çoban arıyorum yemek yatacak yer bana ait 12 ay iş 0531 0151625

Bir Yorum Yazın