Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Seracılık Kredisi (Yüzde 75 Destek)

7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Seracılık Kredisi (Yüzde 75 Destek)

Ziraat bankası 2021 yılında seracılık faaliyetlerine vermiş olduğu kredi desteğinde ciddi iyileştirmeler yaptı. Daha önceleri 60 ay yani 5 yıl vadeli olarak verilen seracılık kredisi 2021 yılının başlarında 7 yıl vadeli olarak yeniden düzenlendi. Üstelik 7 yıl vadeli düşük faizler ile verilen seracılık kredilerinde çiftçimiz arzu ederse ilk 2 yıl ödemesiz olarak bu kredi fırsatından yararlana bilecek. İşte seracılık ile uğraşan çiftçilerimizi yakından ilgilendiren Antalya dan bizlere ulaşan bu müjdeli haberin tam detayı.

Ziraat Bankası Sera Kredisi 2021’de Yeniden Şekillendi

Ziraat-Bankası-Sera-Kredisi-Faiz-Oranları

Antalya ‘dan seracılık ile uğraşan çiftçilerimize müjdeli bir haber geldi. Buna göre seracılık da yeni dönemde Ziraat bankasının kredi vadeleri 7 yıl vadeli olarak verilecek. 84 ay vadeli olarak verilecek olan seracılık kredilerinde arzu ederse çiftçimiz 2 yıl hiç ödemesiz olarak da yararlana bilecek. 3 başlık altında verilecek olan seracılık kredilerinde kredi üst miktarı tam 10.000.000 lira.! İşte seracılık ile uğraşan çiftçilerimize 3 başlık altında verilecek olan 7 yıl vadeli seracılık kredisinin içeriği.

Sera Yapımına Yatırımlara %75 Kredi İmkanı

Sıfırdan sera yapımı için yatırım yapacak olan çiftçilerimizin yapmış oldukları yatırımların %75 kadar 7 yıl vadeli olarak düşük faizler ile kredi imkanları sağlanacaktır. Üstelik seracılığa yatırım yapacak olan çiftçilerimize 7 yıl vadeli olarak Ziraat bankasından verilecek olan kredinin 2 yıl ödemesi de olmayacaktır.! Ayrıca kullanılan seracılık kredisinin geri ödeme takvimini de çiftçimiz belirleyecektir.

 • 100.000 Lira kullanacaklar için 75.000 lira kredi çıkmaktadır.
 • 125.000 TL kullanacak olan çiftçimize çıkacak olan kredi miktarı 93.750 TL
 • 150.000 Liralık bir sera yatırımı yapacak olan çiftçimize ise 112.500 lira kredi çıkmaktadır.

Daha Önce Kurulmuş Seracılık Faaliyetlerine Sağlanan Destek!

Daha önce seracılık ile uğraşan çiftçilerimiz de devletin sağlamış olduğu bu imkanlardan yararlana bilecektir. Herhangi nedenden ötürü seracılık faaliyetlerini yürütemeyen, atıl durumda olan seraların, yeniden modernize edilmesi ve faaliyete geçmesi için uzun vadeli krediler verilecektir. Devletimizin atıl durumdaki seralara sağlamış olduğu bu desteği sayesinde hem atıl seralar yeniden hayat bulacak, hemde sıfırdan sera kurmak için harcanan kayıp zamanın önünde geçilmiş olunacaktır.

Mevcut Seraların Onarılmasına Yönelik Krediler

 Mevcutta faal durumda olan seraların onarılması içinde devletten düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanları başlamıştır. Doğal afetler başta olmak üzere tüm nedenler den dolayı mevcut seraların uğramış olduğu zararlara yönelik yapılacak olan yatırımlar için harcamalara yine uygun faizli ve uzun vadeli kredi imkanları sağlanacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Şimdi gelelim çiftçimizi en çok ilgilendiren seracılık kredilerinde Ziraat bankasının uygulamış olduğu kredi faiz oranının ne kadara olduğuna. Yatırım ve işletme dönemine göre belirlenen faiz destek tablosu şekilde oluşmaktadır.

Ziraat bankası sera kredisi faiz oranları destek tablosu

Ziraat bankası sera kredisi faiz oranları destek tablosu

2020 yılından başlayıp 2021 yılını da kapsayan faiz destekleri sizin de gördüğünüz gibi 10.000.000 TL kadar iki şekilde sağlanmıştır. Yatırım yani sıfırdan kurulacak olan seralara 750 bin TL kadar %75 faiz desteği oldukça çiftçilerimizin yüzünü güldürecek gibi gözükmektedir. Ziraat bankasının seracılık sektörüne uygulamış olduğu kredi faiz oranları ise yıllara göre şu şekildedir.

 • 0-12 vadelerde senelik %8 faiz uygulanır. Ancak 750.000 lira için yatırım yapacak olan çiftçilerimiz için %75 faiz desteği ile bu oran %2 kadar düşmektedir.
 • 12 ile 48 ay için yıllık %10 faiz uygulanır ancak 750.001 den 5.000.000 TL kadar ise sera yatırımları için %2.5 senelik faiz uygulanmaktadır.
 • 4 yıl ile 7 yıl vadeler için ise Ziraat bankası seracılık kredisini normalde senelik %11 olarak uygulamaktadır. Faiz desteği ile bu oran %3 kadar düşmektedir.

Detaylı bilgi https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz-ZB/basin-odasi/BasinBultenleri/basin-bulteni-08022019.pdf adresinde yer almaktadır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Hesaplama İşlemleri

Şimdi Ziraat bankası sera kredisi kullanacak olan çiftçilerimiz için 100.000 liraya kadar olan destek kapsamında bir hesaplama yapacağım. Bu hesaplama için ele alacağım rakam için tüm vadeler için hesaplama işlemini gerçekleştireceğim.

 1. 100.000 lira 12 aylık kullanacaklar için uygulana faiz miktarı senelik %8 aylık ise 0.66 dır. Buna göre 12 vadeli taksit ödemeniz 8.768,54 TL olacaktır.
 2. 1 ile 4 yıl vadeli olarak kullanacaklar için uygulanan faiz senelik %10 aylık ise 0.83 dür. 4 yıl vadeli 100 bin lira kullanacak olan çiftçimizin aylık taksit ödemesi 2.631,03 TL olacaktır. Toplam geri ödeyeceği miktar ise 126.289,36 TL
 3. 4 ile 7 yıl vade için senelik %11 aylık ise 0.91 faiz uygulanır. Buna göre ise 7 yıl vadeli ( 84 ay ) 100 bin TL aylık ödemesi 1.824,86 TL olacaktır. Toplamda geri ödemeniz 153.287,73 TL olacaktır.

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi Şartları Nedir?

Gelelim şimdi bankaların seracılık faaliyetinde bulunan yada yeni sıfırdan başlayacak olan girişimcilerden talep ettiği evraklara ve istediği şartlara. Tüm bankaların sizden istediği seracılık kredisi hemen hemen aynıdır. Onun için tek kalem adı altında bir yere yazacağım.

 1. Mutlaka çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) belgesi olması gerekmektedir.
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi, her kredi başvurusunda olduğu gibi.
 3. İkametgah ve varsa üzerinize ait tapu kayıtları
 4. Seracılık faaliyetini gösterdiğiniz araziye ait tapu yada kira kontratı
 5. Kontrollü örtü altı üretim yaptığınızı gösteren belge
 6. Şayet sera satın alacak iseniz alınacak olan seranın bilir kişi tutanağı
 7. Devlete vergi borcunuzun olmaması gerekmektedir.

gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın