Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

7 Dk’da Ziraat Bankası İcralık Evlerin İhalesine Katılma

Türkiye'de en fazla müşteri portföyüne sahip olan ilk sıradaki bankalar arasından Ziraat bankası gelmektedir. Yoğun müşteri trafiğine sahip olması demek bir yandan da icralık olarak çok fazla ev ihalesini satışa koyduğu anlamına gelir. Ülke genelinde banka tarafından icra kanalı ile haciz yapılarak el koyulan gayrimenkulleri çok uygun imkanlarla satın alabilirsiniz.

7 Dk’da Ziraat Bankası İcralık Evlerin İhalesine Katılma

Sadece 7 dakika içerisinde Ziraat bankasının icralık konutlarına nasıl teklif vereceğinizi sizler için yazımıza ilaveten videom ile açıkladım. İnternet sitesi üzerinden düzenlenen 2022 yılı içerisindeki bu ihaleye katılmak isteyenler bahsetmiş olduğumuz adımları sırası ile sağlaması yeterli olacaktır. Bu adımların nasıl yapılacağına değinmeden ama icralık evlere teklif vermeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken diğer önemli hususları açıklamak istiyorum.

Ziraat Bankasından Hacizli Gayrimenkullerin İhalesi

Ziraat bankası icra kanalları ile haciz koydurarak gayrimenkulleri satışa kendi İnternet sitesi üzerinden çıkartmaktadır. İcralık evlerin satışları için oluşturulan bu İnternet sitesinde banka sadece gayrimenkul ihalesini de düzenlemekle kalmadığını belirtmek isterim. İhale ile ev satışının yanı sıra sitesinde daha öncede bahsetmiş olduğum gibi Ziraat Bankası İcralık İkinci El Araç Satış İhalesi de düzenlemektedir. Hatta bankamız icralık araçların satışına ilaveten de Ziraat Bankasından İcralık Tarla Arsa Alma İlanları da yer vermektedir. Bu denli çok icralık satış seçeneğinin olması uygun imkanlarla araç, tarla ve gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin sıkla Ziyaret ettiği bir İnternet sitesi olmasına vesile olmuştur. İstanbul, Ankara, Adana ve Bursa dahil olmak üzere ülkemizin her ili için ihale sitemizde icralık evleri görebileceğinizi söylemiştim. Peki, bu evlere ihaleye katılarak nasıl fiyat teklifinde buluna bilirsiniz bunu biliyor musunuz?

Ziraat Bankası Hacizden İcralık Ev İhalesine Başvuru

Ziraat bankası sadece İstanbul, Ankara, Bursa ve Adana ile İzmir gibi büyük illerimiz için değil, Eskişehir hatta Bilecik ilçesi olan Bozüyük de bile icradan satılık evlere sahiptir. Bu denli fazla hacizli eve sahip olmasının en büyük sebebi ise Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu yapanların sayısının çok fazla bir şekilde olmasıdır. Ayrıca, yüksek miktarlarda kredi kullanmak isteyenlerin yada konut almak için Ziraat bankasını tercih edenlerin bu denli fazla olması icralık konutlarında artmasına neden olmaktadır. Tüm sebeplerden ötürü düşük fiyatlarla icradan ev almak isteyenlerin sıkla uğradığı İnternet sitesi Ziraat bankasına ait olmaktadır. Peki, Ziraat bankasından icralık olarak ev ihalesine nasıl katılabilirsiniz?

  1. İlk olarak yapmanız gereken icradan satın alacağınız eve karar vermeniz gerekir. Bunun için de uğramanız gereken İnternet sitenin adresi https://bit.ly/3kGlUHb burasıdır.
  2. Girmiş olduğunuz İnternet sitesinden bütün Ziraat bankasına ait icradan hacizle el konulmuş ve satışa çıkarılmış evleri göreceksiniz.
  3. Filtreleme yapmak yani icradan satışta olan evleri ‘İl ve İlçelere’ göre yan tarafta yer alan kutucukla ayıklaya bilirsiniz. (Örneğin: Adana/Kozan)
  4. Apartman dairesi, komple bina ve müstakil ev seçeneklerini de filtre girişi gerçekleştirildikten sonra yine sağ alt tarafta yer alan ‘ARA’ butonuna basmamız gerekir.
  5.  Artık Ziraat bankasının hacizle el koymuş olduğu bütün icralık evlerin listesini görüyor olmamız gerekiyor. Peki, ya şimdi ne olacak?

İhaleye katılmak istediğimiz evin %6 muhammen bedelini teminat olarak herhangi bir Ziraat bankası şubesine yatırılması gerekmektedir. Bu bedeli Ziraat bankası şubesine yatırdığınız zaman banka size ihale sitesine giriş için gerekli olan şifre ve kullanıcı adını verecektir. Size verilen ihale sitesine giriş şifrenizle beğendiniz evin (aşağıda da göstermiş oldum gibi) altında yer alan ‘e-İhale Sitesine Ulaşmak İçin Tıklayın’ bölümünden fiyat teklifinizi yapabilirsiniz.)

Ziraat-Bankası-Hacizden-İcralık-Ev-İhalesine-Başvuru

Fiyat teklifinizi yaptıktan sonra artık ihalenin bitiş süresini beklemeniz gerekir. Bu süre ne yazık ki İnternet sitesinde gözükmemektedir. Bunun nedeni bazı icralık evlerin satışlarında muhammen bedelin üzerinde fiyat teklifi verildiği gibi satış işlemlerin gerçekleşmesinden dolayıdır. Ziraat bankası icralık satışta olan evlerin ihalesi hakkında sıklıkla merak edilip sorulan cevaplar için bir pdf sayfası paylaşmak istiyorum. Ziraat Bankası İcralık Evlere Teklif Verme Kullanım Klavuzu da ayrıca konuyla alakalı sıklıkla sorulan sorularınızın yanıtlarını da bulabilirsiniz. Şimdi geçelim, bankanın icralık konutlarını satın alma şartlarının neler olduğuna. En son da ise size icradan kolay bir şekilde ev satın alabilmeniz için ufak bir sürprizim olacağını da buradan söylemek istiyorum.

Ziraat Bankası Hacizli İcralık Ev Alma Belgeleri Nelerdir?

Farz edelim Ziraat bankasının sunmuş olduğu hacizli evlerden bir tanesini almaya karar verdiniz. Bundan dolayı da yukarıda da belirtmiş olduğum ihale sitesine giriş yaparak fiyat teklifinde bulundunuz. Netice olarak ihale size kaldı diyelim. Ziraat bankası evi satın alabilmeniz için bu sefer sizden hali ile bazı evrakları temin temin etmenizi isteyecektir. Bu evraklar ise şunlardır.

  1. Gayrimenkul satış şartnamesi (banka şubesinden verilecek merak edenler için ise Ziraat Bankası İcralık Ev Satın Alma Şartname Örneği)
  2. Satın alınacak olan ev için ödenen teminatın dekontu
  3. Gerçek kişi satın alacaksa nüfus cüzdanı. Tüzel kişi satın alacaksa da Ticaret Sicil Memurluğundan alınacak olan ‘İktisap Etme Yetkisi Olduğunu Gösteren Ticari Sicil Tasdiknamesi’ istenilir.

Ziraat bankasının icralık evlerine nasıl ihaleye girip teklif verebiliriz ve gerekli olan evrakların neler olduğuna değindik. Sıra geldi sizlere söz vermiş olduğum ufak ama sizi mutlu edecek olan güzel haberimin ne olduğuna.

Ziraat Bankası İcralık Ev Kredisi Vermektedir!

Evet, sizlere vereceğim ufak ama gerçekten harika olan müjdeli haberim ise Ziraat bankasının icradan alacağınız evler için konut kredisi kullandırma imkanı sağlamasıdır. Bunu gerçi icralık gayrimenkul satış sitesinde de görmüş olacaksınız. Ama, ihale sitesinde sağlamış olduğu konut kredisinin detayları yer almadığı için böyle bir başlıkla sizlere bu imkana değinme ihtiyacı duydum. Şayet, bireysel kredi notunuz da sorun yoksa icradan satın alacağınız ev için Ziraat bankasından konut kredisi kullana bilirsiniz. Bireysel Kredi Notu Normalde Kaç Olmalı? da istenilen puanı görebilirsiniz. Onun haricinde ise gelir belgesine sahip olmanız gerekir. İcralık ev için kullanacağınız kredinin aylık taksit ödemesi de bu beyandaki karamın %75 geçmemiş olması gerekir. Yani, 3.000 TL bir gelire sahipseniz aylık taksit ödemeniz en fazla 2.2250 TL olmalıdır. Bankanın sizlere sağlamış olduğu konut kredisinin faiz oranları ve 180 ay vadede geri ödeme örneği ise şua şekildedir.

  • HAZİRAN 2022 için Ziraat Konut kredisi faiz oranı aylık 120 ay için %1.29 olmaktadır. Geri ödeyeceğiniz örnek ödeme planı ise şu şekilde oluşur.
250.000 TL Ziraat Bankası Konut Kredisi  Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
60 6.426,95 TL 385.617,22 TL
75 5.657,65 TL 424.324,38 TL
90 5.166,50 TL 464.985,27 TL
100 4.931,26 TL 493.125,07 TL
120 4.597,75 TL 551.728,74 TL

Kredinin ön başvurularını Ziraat İnternet bankacılığı, ATM ve 444-00-00 çağrı merkezlerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın