Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

7 Dk’da Ziraat Bankası İcralık Evlerin İhalesine Katılma

Türkiye'de en fazla müşteri portföyüne sahip olan ilk sıradaki bankalar arasından Ziraat bankası gelmektedir. Yoğun müşteri trafiğine sahip olması demek bir yandan da icralık olarak çok fazla ev ihalesini satışa koyduğu anlamına gelir. Ülke genelinde banka tarafından icra kanalı ile haciz yapılarak el koyulan gayrimenkulleri çok uygun imkanlarla satın alabilirsiniz. Ziraat bankası icra yoluyla el koymuş olduğu satılık gayrimenkulleri 81 ilin tamamında ilahe yöntemi uygulayarak satışa sunmaktadır. Açık arttırmaya sunulan evler Türkiye genelinde olmak üzere çoğunluk ile İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi büyükşehirler de bulunmaktadır. Üstelik satılık gayrimenkuller sitesinde sadece ülke genelinde ilanlar da yer almamaktadır. Türkiye dışında da şubelerinin bulunmuş olduğu Kazakistan, KKTC ve Azerbaycan gibi ülkelere aitte olan satılık daireleri ve gayrimenkulleri de görmeniz mümkündür.

7 Dk’da Ziraat Bankası İcralık Evlerin İhalesine Katılma

Ziraat bankası icradan satılık gayrimenkuller sitesinde sadece apartman veya daireler bulunmamaktadır. Beraberinde dükkanlar, iş yerleri, müstakil evler, benzin istasyonları, çiftlikler, ofis, mesken gibi taşınmazlarda yer almaktadır. İcra yolu ile el konulmuş olan tüm bu taşınmazların ihalesine herkes internet sitesi üzerinden başvuru yapabilir. Açık arttırmaya katılmak için ihale katılım bedelinin ödenmesi yeterli olmaktadır. İhale katılım bedelinin kaç TL olacağı ise satışa sunulan gayrimenkulün muhammen bedeli belirlemektedir. Sizler için bu bedelin nasıl hesaplanacağını da içeriğimizde yer verdik. Sadece 7 dakika içerisinde Ziraat bankasının icralık konutlarına gayrimenkul ihalelerine nasıl katılabileceğinizi ve nasıl teklif vereceğinizi sizler için yazımıza ilaveten resimlerle ve videom ile açıkladım. İnternet sitesi üzerinden düzenlenen 2023 yılı içerisindeki bu ihaleye katılmak isteyenler bahsetmiş olduğumuz adımları sırası ile sağlaması yeterli olacaktır.

Neler Var?

Ziraat Bankası Neler Satıyor? Daire (Ev) İş Yeri (Dükkan) Satıyor Mu?

Ziraat bankası neler satıyor? Daire (ev) iş yeri (dükkan) satıyor mu? Bu sorunuza ”EVET” olarak cevap vermek istiyorum arkadaşlar. Fakat 3 farklı şekilde satıldığını da bilmenizi isterim. 1- Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GYO)’dan satılık gayrimenkuller tarafından. 2- İcradan el koyduklarını ihale ile satışı yapılarak. 3- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) dairelerinin satışı ile yapmaktadır. Bu 3 farklı gayrimenkul satışlarının başvuruları da tabi ki yine farklı şekillerde olmaktadır. Nasıl oluyor diyenler için işte cevabımız 👇

 1. Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GYO)’dan satışları için https://www.ziraatgyo.com.tr/tr/satistaki-gayrimenkuller sayfasındaki ilgi duymuş olduğunuz gayrimenkulde yer alan ”Biz Sizi Arayalım” butona basarak, aramalarını bekleyerek.
 2. TOKİ konutlarının yapımının başlayacağı duyurusunu duyduktan sonra Ziraat bankası şubesine giderek.
  1. Kura bedeli ödenmesi.
  2. Kura çıkması sonrasında satış sözleşmesinin imzalanması.
 3. İcralık gayrimenkuller için ise banka tarafından oluşturulmuş olan ihale sitesi üzerinden teklifte bulunarak yapabilirsiniz.

Ziraat bankası gayrimenkulleri üzerinden en çok sizin ilginizi çeken muhtemelen icralık daireler olmaktadır. Bu nedenden dolayı da sizler için yazımızın devamında nasıl Ziraat bankası hacizli evlerin ihalesine katılabileceğiniz ayrı başlık altında açıkladık. Fakat buna geçmeden önce Ziraat bankasından hacizli gayrimenkullerin ihalesini görelim. 

Ziraat Bankasından Hacizli Gayrimenkullerin İhalesi

Ziraat bankası icra kanalları ile haciz koydurarak gayrimenkulleri satışa kendi İnternet sitesi üzerinden çıkartmaktadır. İcralık evlerin satışları için oluşturulan bu İnternet sitesinde banka sadece gayrimenkul ihalesini de düzenlemekle kalmadığını belirtmek isterim. İhale ile ev satışının yanı sıra sitesinde daha öncede bahsetmiş olduğum gibi Ziraat Bankası İcralık İkinci El Araç Satış İhalesi de düzenlemektedir. Hatta bankamız icralık araçların satışına ilaveten de Ziraat Bankasından İcralık Tarla Arsa Alma İlanları da yer vermektedir. Bu denli çok icralık satış seçeneğinin olması uygun imkanlarla araç, tarla ve gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin sıkla Ziyaret ettiği bir İnternet sitesi olmasına vesile olmuştur. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Bursa dahil olmak üzere ülkemizin her ili için ihale sitemizde icralık evleri görebileceğinizi söylemiştim. Peki, bu evlere ihaleye katılarak nasıl fiyat teklifinde buluna bilirsiniz? Bunu biliyor muydunuz?

Ziraat Bankası Hacizden İcralık Ev İhalesine Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası sadece İstanbul, Ankara, Bursa ve Adana ile İzmir gibi büyük illerimiz için değil, Eskişehir hatta Bilecik ilçesi olan Bozüyük de bile icradan satılık evlere sahiptir. Bu denli fazla hacizli eve sahip olmasının en büyük sebebi ise Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu yapanların sayısının çok fazla bir şekilde olmasıdır. Ayrıca, yüksek miktarlarda kredi kullanmak isteyenlerin yada konut almak için Ziraat bankasını tercih edenlerin bu denli fazla olması icralık konutlarında artmasına neden olmaktadır. Tüm sebeplerden ötürü düşük fiyatlarla icradan ev almak isteyenlerin sıkla uğradığı İnternet sitesi Ziraat bankasına ait olmaktadır. Peki, Ziraat bankasından icralık olarak ev ihalesine nasıl katılabilirsiniz?

 1. İlk olarak yapmanız gereken icradan satın alacağınız eve karar vermeniz gerekir. Bunun için de uğramanız gereken İnternet sitenin adresi https://bit.ly/3kGlUHb burasıdır.
  blank

  Ziraat-bankası-satılık-gayrimenkuller

 2. Girmiş olduğunuz İnternet sitesinden bütün Ziraat bankasına ait icradan hacizle el konulmuş ve satışa çıkarılmış evleri göreceksiniz.
 3. Filtreleme yapmak yani icradan satışta olan evleri ‘İl ve İlçelere’ göre yan tarafta yer alan kutucukla ayıklaya bilirsiniz. (Örneğin: Adana/Kozan)
 4. Apartman dairesi, komple bina ve müstakil ev seçeneklerini de filtre girişi gerçekleştirildikten sonra yine sağ alt tarafta yer alan ‘ARA’ butonuna basmamız gerekir.
 5.  Artık Ziraat bankasının hacizle el koymuş olduğu bütün icralık evlerin listesini görüyor olmamız gerekiyor. Peki, ya şimdi ne olacak?

İhaleye katılmak istediğimiz evin %6 muhammen bedelini teminat olarak herhangi bir Ziraat bankası şubesine yatırılması gerekmektedir. Bu bedeli Ziraat bankası şubesine yatırdığınız zaman banka size ihale sitesine giriş için gerekli olan şifre ve kullanıcı adını verecektir. Size verilen ihale sitesine giriş şifrenizle beğendiniz evin (aşağıda da göstermiş oldum gibi) altında yer alan ‘e-İhale Sitesine Ulaşmak İçin Tıklayın’ bölümünden fiyat teklifinizi yapabilirsiniz.)

blank

Ziraat-Bankası-Hacizden-İcralık-Ev-İhalesine-Başvuru

Fiyat teklifinizi yaptıktan sonra artık ihalenin bitiş süresini beklemeniz gerekir. Bu süre ne yazık ki İnternet sitesinde gözükmemektedir. Bunun nedeni bazı icralık evlerin satışlarında muhammen bedelin üzerinde fiyat teklifi verildiği gibi satış işlemlerin gerçekleşmesinden dolayıdır. Ziraat bankası icralık satışta olan evlerin ihalesi hakkında sıklıkla merak edilip sorulan cevaplar için bir pdf sayfası paylaşmak istiyorum. Ziraat Bankası İcralık Evlere Teklif Verme Kullanım Klavuzu da ayrıca konuyla alakalı sıklıkla sorulan sorularınızın yanıtlarını da bulabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Hacizli İcralık Ev Alma Belge ve Evraklar Nelerdir?

Farz edelim Ziraat bankasının sunmuş olduğu hacizli evlerden bir tanesini almaya karar verdiniz. Bundan dolayı da yukarıda da belirtmiş olduğum ihale sitesine giriş yaparak fiyat teklifinde bulundunuz. Netice olarak ihale size kaldı diyelim. Ziraat bankası evi satın alabilmeniz için bu sefer sizden hali ile bazı evrakları temin temin etmenizi isteyecektir. Bu evraklar ise şunlardır.

 1. Gayrimenkul satış şartnamesi (banka şubesinden verilecek) merak edenler için ise Ziraat Bankası İcralık Ev Satın Alma Şartname Örneği)
 2. Satın alınacak olan ev için ödenen teminatın dekontu
 3. Gerçek kişi satın alacaksa nüfus cüzdanı. Tüzel kişi satın alacaksa da Ticaret Sicil Memurluğundan alınacak olan ‘İktisap Etme Yetkisi Olduğunu Gösteren Ticari Sicil Tasdiknamesi’ istenilir.

Ziraat bankasının icralık evlerine nasıl ihaleye girip teklif verebiliriz ve gerekli olan evrakların neler olduğuna değindik.

Ziraat Bankası İcradan Satılık Gayrimenkullere Nasıl Alınır?

Ziraat bankası icradan satılık gayrimenkuller satışını ihale yöntemiyle yaptığını yukarıda sizlere söylemiştim. Ev almak için kullanmış oldukları krediyi ödeyemeyenler, dairesini yada dükkanını ipotek edenler ve borçlarını ödeyemeyenler icra kanalı ile el koyulmaktadır. Böylece satışlarını bu yöntemle gerçekleştirmektedir. İhale yolu ile açık arttırma şeklinde konulan daire (ev) işyeri (dükkan) gibi gayrimenkullerin satışına şartlara uyum sağlayan herkes katılabilmektedir. İhaleye katılımları internet sitesi üzerinden olduğu için Türkiye’nin 81 ilinden kolaylıkla katılabilirsiniz. İlla o ilde ikametgah etme şartı aranmamaktadır. Nasıl katılacağınızı yukarıda anlatmıştım. Şimdi gelelim diğer atacağınız adımlara.

1-Öncelikle mutlaka almayı belirlemiş olduğunuz her hangi gayrimenkulün teminat bedelini Ziraat Bankasına ödemeniz gerekmektedir. Mülkün muhammen bedeline göre teminat miktarı %6 olmaktadır. İhalesine katılmak istediğiniz gayrimenkullerin tamamını ise https://e-satis.ziraatbank.com.tr/gm-index.intengo?activeTab=allItems bağlantıya tıklamanız halinde görmeniz mümkündür. Muhammen bedeli nasıl hesaplanıyor? Diye düşünenler için hesaplama formülünü hemen sizlerle paylaşayım. Muhammen Bedeli x 6 % = olduğunu söylemiştik.  Buna örnek verecek olursak; 650.000 X 6 % = 39.000 TL olmaktadır. Şimdi sizler için farklı tutarlarda bir teminat tutarı hesaplama tablosu oluşturalım. Şayet sizlerin istediği tabloda yer almayan farklı rakamlar varsa eğer hesaplanmasını yapmak için aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Böylelikle hesaplamasını biz yapmış oluruz.

Muhammen Bedeli Teminat Miktarı
400.000 TL 24.000 TL
500.000 TL 35.000 TL
600.000 TL 36.000 TL
700.000 TL 42.000 TL
800.000 TL 48.000 TL
900.000 TL 54.000 TL
1.000.000 TL 60.000 TL

2- Almak istediğiniz gayrimenkul teminat bedeli Ziraat Bankası şubelerine elden yatırılmaktadır. Teminat bedeli yatırıldıktan sonra SATIŞ ŞARTNAMESİ ve yatırmış olduğunuz teminat bedeline ait dekonta ilave olarak birde bazı evraklar sizlerden istenmektedir. İstenen bu evraklar Gerçek ve Tüzel kişi olarak iki şekilde talep edilmektedir. Hangi evraklar isteniyor diyorsanız işte yanıtımız.

Gerçek kişiler den istenen belgeler:

 1.  ”NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ”

Tüzel kişilerden istenen belgeler:

 1. İlk olarak ”TİCARET SİCİL MEMURLARINDAN ALINMIŞ OLAN GAYRİMENKUL İKTİSAP ETME YETKİSİ” olduğunu gösteren ana sözleşme istenir.
 2. İkincisi ”TİCARİ SİCİL TASDİKNAMESİ” ile şirketi temsil ettiğini gösteren ”TEMSİL BELGESİ” istenir.
 3. Son olarak noter tarafından düzenlenmiş olan ”İMZA SİRKÜLERİ” istenmektedir.

3- Banka tarafından gerekli görülen kontroller yapıldıktan sonra sisteme giriş yapabilmeniz için size bir kullanıcı adı ve kullanmış olduğunuz cep telefonunuza yada e-postanıza şifre kısa mesaj yoluyla gönderilir. Gerçek kişiler için kullanıcı ismi TC kimlik numarası olur. Tüzel kişilerde için ise vergi numarası olmaktadır.

4- Sisteme verilen kullanıcı şifresi ile https://e-satis.ziraatbank.com.tr/gm-login.intengo bu bağlantı üzerinden giriş yapılır. Aşağıdaki gibi görsel karşınıza çıkmış olacaktır. Bu aşamada ilk yapmanız gereken giriş yaptıktan sonra geçici kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmeniz olacaktır.

blank

Ziraat-bankası-sisteme-giriş

5- Sonrasında yeni şifrenizi oluşturmanız ile birlikte sistem tarafından iletişim ve kimlik bilgilerinizi güncelleme yapmanız istenmektedir.

6- Kimlik bilgilerinizi de güncelledikten sonra fiyat teklifi vermek istediğiniz gayrimenkul ekranınızda çıkmış olur. Tercih ederseniz aşağıda resimde görmüş olduğunuz gibi ana ekranda ”TEKLİF VER” butonu ile de bu işlemi yapmanız mümkündür.

blank

Teklif-ver

7- Satın almayı düşündüğünüz ev için fiyat teklifinde bu sayede bulunabiliriniz. İhale süresi tamamlana kadar eğer ki vermiş olduğunuz rakamı geçen başkası olmazsa ihale sizde kalmış olur. Bu sayede girmiş olduğunuz ihaledeki iş yeri/konutu banka üzerinden satın alabilirsiniz.

İhalesini kazanmış olduğunuz konut için isterseniz Ziraat yada farklı bir banka üzerinden konut kredisi çekebilirsiniz. En son da ise size icradan kolay bir şekilde ev satın alabilmeniz için ufak bir sürprizim olacağını da buradan söylemek istiyorum. Konut kredisi kullanacaklar için Ziraat tarafından sağlanan olanaklara ufak süprize geçmeden önce Ziraat bankasından icralık konut alımlarında talep edilen evrak ve şartların neler olduğuna.

Ziraat Bankası İcralık Konut Alımlarında İstenen Şartlar, Evraklar Nelerdir?

Ziraat bankasın dan yada herhangi bir başka bankadan ihaleyi kazandığınız ev için kredi kullanacaklardan bazı şartlar ve gerekli evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların en başında geleni ise gelir belgeniz olmaktadır. İstenilen bu gelir belgesi sadece maaş müşterisi olduğunuz bankalardan talep edilmemektedir. Bazı bankalar ise gelir belgesi yerine başvuruda bulunan kişiden e-devlet şifresi talep etmektedir. E-devlet şifresi isteme sebebine gelecek olursak başvuruda bulunan kişinin çalışıp çalışmadığını görmek adına SGK dokümanının çıktısını almak için istenmektedir.

Ayrıca eşiniz çalışıyorsa eğer ek olarak eşinizin geliri yada kira gibi ek gelirleriniz varsa onların evraklarını da ekleyebilirsiniz. Bu sayede kredinizin çıkma ihtimali çok daha fazla artmış olur. Gelir belgenizi de teslim ettikten sonra kredi notu değerinizde de bir sıkıntı çıkmazsa şayet muhtemelen TC kimlik kartınız ile talep ettiğiniz konut kredisini alabilirsiniz. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için ev yine ipotek altına alınacağından dolayı büyük ihtimal hiç bir banka sizden kefil istemeyecektir diye düşünüyorum. Sizlerde almış olduğunuz evinizin bankaların satılık gayrimenkuller ilanlarında gözükmesini istemiyorsanız? Bütçenize göre taksitlerinizi belirlemeye özen göstermenizi tavsiye ederim. Sıra geldi sizlere söz vermiş olduğum ufak ama sizi mutlu edecek olan güzel haberimin ne olduğuna. Bu önemli bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra şimdi geçelim, bankanın icralık konutlarını satın almada uygulanan faiz oranlarına. 

Ziraat Bankası İcralık Ev Kredisi Vermektedir!

Evet, sizlere vereceğim ufak ama gerçekten harika olan müjdeli haberim ise Ziraat bankasının icradan alacağınız evler için konut kredisi kullandırma imkanı sağlamasıdır. Bunu gerçi icralık gayrimenkul satış sitesinde de görmüş olacaksınız. Ama, ihale sitesinde sağlamış olduğu konut kredisinin detayları yer almadığı için böyle bir başlıkla sizlere bu imkana değinme ihtiyacı duydum. Şayet, bireysel kredi notunuz da sorun yoksa icradan satın alacağınız ev için Ziraat bankasından konut kredisi kullana bilirsiniz. Bireysel Kredi Notu Normalde Kaç Olmalı? da istenilen puanı görebilirsiniz. Onun haricinde ise gelir belgesine sahip olmanız gerekir. İcralık ev için kullanacağınız kredinin aylık taksit ödemesi de bu beyandaki karamın %75 geçmemiş olması gerekir. Yani, 3.000 TL bir gelire sahipseniz aylık taksit ödemeniz en fazla 2.2250 TL olmalıdır. Bankanın sizlere sağlamış olduğu konut kredisinin faiz oranları ve 180 ay vadede geri ödeme örneği ise şua şekildedir.

 • ŞUBAT 2023 için Ziraat Konut kredisi faiz oranı aylık 120 ay için %1.29 olmaktadır. Geri ödeyeceğiniz örnek ödeme planı ise şu şekilde oluşur.
250.000 TL Ziraat Bankası Konut Kredisi  Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
60 6.426,95 TL 385.617,22 TL
75 5.657,65 TL 424.324,38 TL
90 5.166,50 TL 464.985,27 TL
100 4.931,26 TL 493.125,07 TL
120 4.597,75 TL 551.728,74 TL

KASIM ayı için belirlenmiş olan bu faiz oranı ile ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında olan gayrimenkullerin %90 nına kadar kredi kullanma imkanınız bulunmaktadır. Bilir kişi 500.000 TL veya üzerinde bir değer biçti ise o zaman evin %80 kadar konut kredisi çekebileceğinizi de bilmenizi isterim. Bu ay için belirlenen bu faiz oranlarına göre 400.00 TL ila 1.000.00 TL arasındaki miktarlara göre geri ödemeniz ise şu şekilde olmaktadır.

MİKTAR VADE AYLIK ÖDEMENİZ GEREKEN TUTAR  TOPLAM MALİYETİNİZ
400.00 TL 120 AY 6.571,48 TL 788.577,58 TL
600.00 TL 9.857,22 TL 1.182.866,27 TL 
800.00 TL 13.142,96 TL 1.577.154,96 TL
1.000.00 TL 16.428,70 TL 1.971.443,90 TL

Konut kredileri için Ziraat bankası ön başvurularını kendi internet sitesi üzerinden kabul etmektedir. Tercih edenler bu https://bit.ly/2ZqVpNx  bağlantıya tıklamanız halinde karşınıza çıkan formu doldurduğunuzda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kredinin ön başvurularını Ziraat İnternet bankacılığı, ATM ve 444-00-00 çağrı merkezlerinden de kolaylıkla yapabileceğinizi unutmayın!

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın