60 Bin TL KOSGEB İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Devlet Desteği

60 Bin TL KOSGEB İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Devlet Desteği
28 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 5.443 kez okundu.
Hiç sıkılmadan sonuna kadar bu içeriğimizi okursanız sizlere KOSGEB ile İŞKUR tarafından sağlanmış olan desteklerden bahsedeceğiz. Bu teşvikler ile kendi işletmenizi bir çok girişimciye nazaran %20 özel avantajlar ile kurabilirsiniz. 2019 senesinde yeniden düzenlenen devlet destekleri ile 60.000 liraya kadar hibe alabilmek artık çok kolay. Üstelin, düzenlenen yeni sistem ile eğitimlerinizi bile İnternet üzerinden yerinizden kalkamadan ala bilmektesiniz. Tabi devlet destekleri sadece hibeler ile kalmayıp Türkiye Halk Bankasının özel kredileri de devam etmektedir.

Engellilere İş Kurma Desteği 2019 Hibe Olanakları Nelerdir ?

Güzel bir iş fikriniz var.! Bunu kendi başınıza yada bir sevdiğiniz ile birlikte yapmak istiyorsanız size hibe imkanı sağlayacak olan iki güzel kurumumuz var. Bunlardan biri KOSGEB diğeri ise İŞKUR’ dur. Sizlere sağlanan bu avantajlar ile çir çok girişimciye oran ile işletmeniz için %20 varan hibeler alabilirsiniz. Şayet hiç bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor iseniz ve daha önce devletten iş kurmak için hibe almadı iseniz. O zaman gelin beraber işinizi kuralım. Gönlünüzün ve aklınızın yatmış olduğu çalışanlar işe işletmenizi işletip büyütelim. Peki, iş yerimizi devlet desteği ile kurmak için İŞ-KUR mu ? yoksa KOSGEB mi ? tercih etmelisiniz ? Şimdi ilk olarak ikisini bir karşılaştıralım. Daha sonra nasıl başvuru yapılacak onlara değinip, kurumlar arasındaki tercihi de en güzeli siz engelli kardeşlerimize bırakım.

 • KOSGEB: Engellilere 60.000 TL kadar hibe imkanı sağlamaktadır. Ayrıca iş fikri ” İMALAT ” sektöründe yer alıyor ise bu destek 370.000 TL kadar çıkmaktadır. Hibeler 2019 itibarı ile çalıştırmış olduğunuz eleman sayısının ödenmiş prim gün sayısına göre belirlenmektedir.
 • İŞKUR: 50 Bin TL hibe vermektedir. Ödemelerin belirlenmesinde asıl olan yapılan harcamalardır.

Kabaca her iki kurumunda sizlere sağlamış olduğu yeni iş yeri için hibe imkanlarından bahsettim. Ancak her ikisininde bir ortak noktası var. İki kurumda bu hibeler ala bilmeni için sizden ” Girişimcilik Belgesi ” almanızı istemektedir. Bu belgenin nasıl alınacağını bahsedip, iki kurumun hibe başvuruları için yol haritasına değindikten sonra. Hiç sermayesi olamayan engellilerimiz için 5 Yerden Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Alabilirsiniz konusuna değineceğimi belirtmek isterim.

Engelliler Girişimcilik Sertifikasını En Kolay Nasıl Alabilir ?

01.0.2019 da artık girişimcilik sertifikası almak çok ama çok kolay. Özellik ile bu yenilik engelli kardeşlerimize çok fazla yaradığını düşünüyorum. Artık girişimcilik belgesi almak için;

 1. Evinizden çıkmanıza gerek yok.!
 2. Herhangi bir tarih beklemenize gerek yok!
 3. Kontenjan derdi yok!

Tüm bu avantajlar ile İnternet üzerinden ister bilgisayarınız’dan isterseniz de cep telefonu hatta tablet üzerinden dahi bu eğitimleri online olarak alabilirsiniz. Bu işlemi yaparak girişimcilik belgesi almanız için ihtiyacınız olacak 2 şey ise;

 1. PTT’den alacağınız 2 TL ile e-devlet şifreniz.
 2. İnternet’te bağlı herhangi bir teknolojik cihaz

Onun haricinde hiç bir şeye ihtiyacınız yoktur. Peki, bu belgeyi bahsetmiş olduğum şekilde nasıl alabilirsiniz. İşte, adımlar halinde girişimcilik belgesini İnternet üzerinden alma.

 1. İlk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
 2. Daha sonra sağ üst köşede yer alan ” GİRİŞ YAP ” butonuna basalım.
 3. Karşınıza çıkan sayfanın altında yer alan ” e-Devlet ile Giriş ” butonuna basalım
 4. Açılan sayfada T.C. kimlik numaramız ve e-Devlet şifremiz ile giriş işlemimizi sağlayalım.
 5. Sayfanın altında ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden eğitimini almak istediğimiz eğitim programı için ” EĞİTİME BAŞLA ” diyelim.

Peki, siz hangi eğitimi almalısınız. Bakın işte burası gerçekten çok önemli. Bu eğitimler 2 şekilde yer almaktadır. Onu sizlere şu şekilde net olarak açıklayayım.

 1. Eğer ki ” İMALAT ” sektörüne ait bir NACE kodu adı altında bir işletme kuracaksanız. O zaman almanız gereken eğitim ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” olması gerekmektedir. İleri girişimcilik eğitimi NACE kodları ise tam liste burada yer alır.
 2. Eğer ki iş fikriniz ” İleri Girişimcilik Sektörü NACE kodları içerisinde yer almıyor ve KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir ? içerisinde yer alıyor ise o zaman almanız gereken eğitim ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ‘tir.

Şimdi hangi eğitimi almanız gerektiğini bildiğimize göre ilgili eğitime ait ” EĞİTİME BAŞLA ” butonuna basalım. Karşımıza 9 tane kadar eğitim videosu çıkacaktır. Bütün bu videoları SIRASI ile izlememiz ve derslere ait videolar bittikten sonrada test sorulana doğru bir şekilde cevap vermemiz gerekmektedir. Bu süreci tamamladık sonra yine sertifikamızı İnternet üzerinden çıktısını alabiliriz.

” KATILIM BELGESİ ” sekmesini tıklaması ile hak etmiş oldukları belgeyi PDF formatın’da alabilirler. Şimdi hem iŞKUR hemde KOSGEB’ den iş yeri açma için hibe almanın önündeki en büyük engel olan girişimcilik belgemizi aldık. Peki şimdi ne yapmamız gerekiyor ? Bunun için gelin isterseniz hem KOSGEB hemde İŞKUR tarafından sizlere tanınan olanaklara bir göz atalım. Daha sonra hangi devlet destek programına başvuru yapacaksınız, bunu kararını da size bırakalım.

KOSGEB Engelli Desteği 2019 Hibe Olanakları Nedir ?

2019 senesinde KOSGEB destekleri nerede ise sil baştan yeniden inşa edildi. Ben hiç eski desteklerin neler olduğuna girmeden mevcut olan desteklerden bahsedeceğim. Değişmeyen tek şey ise engelli girişimcilere halen verilen imtiyaz. KOSGEB ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” ana adı altında 2 şekilde yeni iş yeri kuracaklara hibe desteği vermektedir. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile 60.000 Lira
 2. İleri Girişimci Destek Programı ile 370.000 TL kadar destek vermektedir.

Siz hangi programa ait NACE kodu ile iş yeri kuracak ve buna göre hangi eğitimi aldı iseniz o programa başvuru yapmanız gerekmektedir. Şimdi ben her iki destek programına da başvuru yapacağınızı var sayarak bunlara ait hibe olanaklarını en anlaşılır şekilde sizlere anlatacağım.

Geleneksel Girişimci Destek Programı

Program daha öncede bahsetmiş olduğum gibi ” İMALAT ” sektöründe yer almayan girişimcileri kapsamaktadır. Şayet herhangi bir ürün imal etmeyecek iseniz ve iş fikriniz buradaki iş fikirlerin içerisinde yer almıyor ama KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alıyor ise bu program sizin için oluşturuldu. Programın sizlere ” Gerçek Kişi Statüsünde İş Yeri Açmanız Halinde ” sağladığı imkanlar ise şöyledir.

 1. İşletmenin açılış giderleri için verilen hibe 5.000 TL tir.
 2. İşletmenizde şayet 1 sene içinde 1 sigortalı çalıştır iseniz pirim gün sayısı da 180 ile 539 arasında olur ise o zaman 5.000 TL daha hibe alırsınız. Ama 1 sene ortalama 2 kişi çalıştırır ve pirim sayısı olarak 540 ile 1079 arasını yakalarsanız o zaman 10.000 lira hibe alırsınız. Yada yine işletmenizin birinci yılında ortalama 3 çalışan ile 1080 üzerinde herhangi bir prim gününü yakalar iseniz o zaman ilk yıl 20.000 lira hibe alırsınız.

İlk yıl 5.000 TL + en üst pirim gününe göre 20.000 lira hibe ile toplam 25.000 TL buna ilaveten 5.000 TL de engelli girişimci olduğunuz için toplamda 30.000 TL hibe alırsınız. Aynı performansı işletmenizin 1 senesi bittikten sonra aşağıdaki şekilde sergiler iseniz.

 1. 5.000 TL kuruluş desteği
 2. 360 – ile 1079 pirim ödemeniz halinde 5.000 TL
 3. 1080 ile 1439 pirim gününü şayet yakalar iseniz o zaman 15.000 TL
 4. 1440 puanın üzerine çıkarsanız da 20.000 TL hibe alacaksınız.

İkinci yıl ise en fazla 20.000 TL hibe +5.000 TL de engelli girişimci olduğunuz için hibe 5.000 TL de açılış desteği olmak üzere 30.000 TL de böyle alırsınız toplam 60.000 TL hibe almış olursunuz. Bu diğer girişimcilere göre +10.000 TL daha fazla hibe demektir.!

Yukarıdaki tabloda sizin de gördüğünüz gibi şayet işletmeniz ” Sermaye Şirketler Statüsünde ” yer alıyor ise o zaman her iki dönemde 5.000 TL yerine 10.000 TL hibe alacaksınız. Şimdi gelelim bu destek başvurusunu nasıl yapabileceğimize. Daha sonra ise İŞKUR imkanlarından bahsedeceğiz.

Engellilere İş Yeri Açma İmkanı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Şayet KOSGEB destekleri ile iş yeri açmaya karar verdi isek o zaman yapmamız gereken bir kaç işlem daha geriye kalıyor. Ama ilk olarak iş yerinizi kendi imkanlarınız ile kurmanız gerekiyor. Bu süreçte şayet dükkanınızı tutunuz ise sizi bekleyen yasal prosedürler şunlar olacaktır.

 1. Vergi dairesine kayıt olma
 2. Belediye’den ruhsatınızı çıkarma
 3. Kendi meslek odanıza kayıt işlemleri

bu işlemleri de halledip artık işletmeniz faaliyete geçti ise artık açtığınız iş yeri için hibe almak adına KOSGEB’e başvuruda buluna bilirsiniz. Başvuru işlemleri kabaca şu adımlardan oluşmaktadır.

 1. KOSGEB veri tabanına işletme kaydını oluşturmalısınız. Bunu KBS yani Kobi Bilgi Sistemi adı verilen siteden BURADAN yapabilirsiniz.
 2. Daha sonra kendi KOSGEB birimine giderek size orada verilecek olan destek başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Başvurunuz kurum tarafından incelenir. Şayet uygun görülürse sizden bir KOSGEB iş planı projesi hazırlanması istenilecek tir. Sizlere verilen boş iş planı projesine işletmenize ve geleceğe yönelik finansal adımlarınızı belirtip bunu da sunup yaparsanız büyük ihtimal ile hibe başvurunuz onay alacaktır.

 • 444-1-567
 • 0-312-595-28-00

Çağrı merkezlerinden de konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Yada aklınıza takılanları bize de sorabilirsiniz.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği 2019 Ne Kadar ?

Hibe ile iş yeri kuracak olan engellilere bir destekte İŞKUR üzerinden sağlanmaktadır. İŞKUR bu kapsamda işini kuracak olan engellilere 50.000 TL hibe vermektedir. Hemen yeri gelmiş iken belirtmek isterim ki hem KOSGEB hemde İŞKUR için hibe başvurusunda bulunamazsınız. Şayet bu hibe miktarı için İŞKUR başvurusu yapmak istiyorsanız, daha öncede belirmiş olduğum gibi ” Girişimcilik Sertifikası ” olması gerekmektedir. Bu belge sahibi iseniz.

 1. İş yeri kuruluş işlemlerindeki resmi giderler için 3.000 TL hibe
 2. İşletme giderleri için 12 ay süre boyunca işletmenin ısınma, elektrik, su ve kira için 11.000 TL
 3. Kuruluş desteği olarak işletmenize ihtiyaç duyulan makine ve teçhizat alımları içinde en fazla 36.000 lira hibe alabilirsiniz.

İŞKUR hibe başvuruları için KOSGEB gibi belli bir prim sayısına ulaşmanız gerekmez. Hali ile herhangi bir çalışana şayet ihtiyaç duymuyor iseniz çalıştırmakta zorunda değilsiniz.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Başvuru Şartları🙋‍♀️

Şimdi gelelim İŞKUR engelli hibesine kimler nasıl başvuru yapabilir. Öncelik ile bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ve başvuru için yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekildedir.

 1. İş gücünden en az %40 kayıp yaşamış olmanız ( Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ). Bu kapsamda sağlık kurulundan rapor almış olmanız gerekir.
 2. İŞKUR kayıtlı olmak
 3. En az %40 engelli olduğunu gösteren belge
 4. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 5. Hangi sebepten olur iseniz olun emekli olamamış olmanız.!
 6. Kendi üzerine iş yeri olmaması gerekir. Ayrıca en az 1 yıl içerisinde terk vergi mükellefi olarak gözükmemesi gerekmektedir.
 7. İş yerini kuracağı il içerisinde ikametgah ediyor olması
 8. KOSGEB ‘den girişimcilik belgesi sahibi olması
 9. Kuracağı işe yönelik sertifika veya diploma sahibi olması gerekmektedir.
 10. Herhangi bir icra dosyasına sahip olmaması gerekmektedir.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Başvuru Formu📝

Belirtilen şartlara uygun iseniz ve İŞKUR tarafından size verilecek olan 50.000 lira hibeyi almak istiyorsanız aşağıdaki evrakları başvuru formu ile teslim etmeniz gerekmektedir.

 1. Hibe talep dilekçesi
 2. Proje başvuru formu
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Kuracağın iş için mevzuatlar gerekmesi halinde bu iş dalı için gerekli olan sertifika veya diploma
 5. KOSGEB girişimcilik sertifikası fotokopisi
 6. Şayet varsa proje kapsamında iş birliği içerisindeki kurum yada kuruluşlara ait belgeler
 7. Başvuru formu EK-1/A da yer alan bütçe tablosu
 8. Aslı gibi yapılmış engelli sağlık raporu
 9. Vergi dairesinden alınmış olan son bir ay içerisini gösteren vergi mükellefiyet durumunu gösteren belge
 10. Tarım il / ilçe Müdürlüklerinden alınacak olan ” işletme belgesi ”
 11. Herhangi bir icrası olmadığını gösteren taahhütname

İstenilmektedir.

Engellilere İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ?

Yukarıdaki desteklerden istifade edebilmek için ilk olarak işletmenizi kendiniz kurmanız gerekmektedir. Şayet hiç sermayeniz yok ise sakın üzülmeyin, kararsamlığa da düşmeyin. Çünkü emin olun ki bir çok engelli girişimci sermayesi olmadı için bankalardan kredi kullanarak işletmesini kurmakta daha sonra ise aldıkları hibe ile borçlarını kapamaktadır. Sizlerde bu tekniği kullana bilirsiniz. Üstelik 2022 engelli maaşına dahi sahip olmasanız bile artık bir çok bankadan kredi kullana biliyorsunuz. Kredi kullanmanız için sizlere tavsiye edeceğim bankalar sırası ile şunlardır.

 1. Ziraat bankası
 2. Halk Bankası
 3. Vakıfbank
 4. Akbank
 5. QNB Finansbank
 6. ICBC

Bu bankaları sizlere tavsiye etmemin neden kredi faiz oranların bir çok bankaya nazaran daha düşük olmasıdır. Ayrıca bu bankaların içerisinde yer alan Türkiye Halk Bankası şartlara uygun olmanız halinde sizlere düşük hatta faizsiz dahi iş yeri açmak için kredi olanağını 4 paket halinde sağlamaktadır. Bu pakette yer alan krediler ve ödeme koşulları şöyledir.

 1. Genç Girişimci Kredisi: 50.000 TL 1 yıl ödemesiz 48 ay vadeli. Kurduğun iş kolunda yüksek okul okumuş olmanız yeterlidir.
 2. Cesur Girişimci Kredisi: Kurmak istediği iş için 2 yıl yüksek okul okuyan en az 2 yıl deneyimi olanlara verilir. Kredinin üst limiti 75.000 TL dir. 12 ay ödemesiz olarak bu krediden yararlana bilirsiniz.
 3. Usta Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış en az açacağı iş yeri için 5 yıl deneyime sahip engelli girişimcilere verilmektedir. 1 yıl ödemesiz 30.000 TL 36 ay vadeli olarak verilir.
 4. Mucit Girişimci Kredisi: KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlar üzerinden hibe almaya hak sahibi olmuş. 30 yaşını aşmamış. Açacağı iş yeri için patent almış girişimcilere verilir. 75.000 TL 12 ay hiç ödemesiz tam 48 ay vadeli olarak verilmektedir.

Bu krediler ile de işiniz olmuyor ise o zaman size aynın en düşük faizli bireysel ihtiyaç kredisi veren bankayı taktim edeyim.

 • Ekim ayında en düşük bireysel ihtiyaç kredisi veren banka %1.29 faiz oranı ile ING olmaktadır. Bankadan 30.00 TL çekerseniz 60 ay vadeli aylık ödemeniz 771,23 TL olacaktır.
 • 40.000 TL aylık ödemesi 1.028,31 TL
 • 50.000 TL aylık ödemesi ise en çok 1.285,39 TL olacaktır.

Değerli engelliler yeni bir iş yeri açmanız için devletten hibe bankalardan da kredinizi bulduk. Artık gerisi sizin eliniz’de 😉

Bir önceki yazımız olan 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

60 Bin TL KOSGEB İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Devlet Desteği Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Fatma Akın dedi ki:

  Benim kızım engelli vasisi benim koskebin kredisinden yarArlana bilirmiyim kendim koskep sertikamı aldım param yok kredi kullanabilirmiyim işe ihtiyacım var cevap verirseniz sevinirim

Sayfa başına git