Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

60 Bin TL Hibe İle Kendi İşinizi Devlet Destekli Kurun

60 Bin TL Hibe İle Kendi İşinizi Devlet Destekli Kurun

Kendi işinizi kurmadan önce devlet desteklerini bir gözden geçirmenizi şiddet ile tavsiye ederim. Çok büyük ihtimal ile iş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Dolayısı ile bir harcayacağınız efor ile işletme giderlerinizin bir çoğunu devlet kurumu olan KOSGEB’e yükleye bilirsiniz. Destekler bunun ile sınırlı da kalmayıp işletmenizin 1 senesini doldurması halinde 100.000 liraya kadar da faizsiz kredi olanaklarından yararlana bilmektesiniz. Pekala bu nasıl oluyor ?

Neler Var?

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim ?

İş kuracak olan yeni girişimcilerin sıklık ile merak etmiş oldukları konunun başında acaba hangi iş kursam devlet desteği alabilirim. İlk olarak şunun altını çizerek belirtmek isterim ki ülkemizde yeni kurulacak olan bir işi destekleyen tek kurum KOSGEB’dir. Hali ile bu kurumdan destek alabilmeniz için ise bazı kaideleri yerine getirmeniz gerekir. Bunların içinde ise en önemlisi ” Devlet destekli ne iş yapabilirim ” sorunun cevabı yatmaktadır. Birim, 2 kesime ayrılmaktadır.

Peki, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler hangileri. ? Buna ben hiç kimsenin kafası karışmayacak şekilde şu şekilde cevap verebilirim. ” Ticari faaliyet içerisinde yer alan nerede ise bütün iş alanları ” Eğer ki bir ticaret hane kuruyorsanız, emin olun ki KOSGEB  tarafından destek alabilirsiniz. Bundan daha net bir şekilde emin olmak için lütfen KOSGEB nace kodu sorgulama işlemini bu bağlantıdaki kutucuktan gerçekleştirin.

KOSGEB İş Kurma Destek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Artık aklımızda en büyük soru olan ” Devlet destekli ne iş yaparım ” sorusuna cevabı net olarak bulduk öyle değil mi.? Ayrıca, hangi kurumdan kuracağımız iş için destek alabileceğimizi de biliyoruz. ? Eğer ki sizi temin ederim, şu iki şartta uygun iseniz,

 1. 18 yaşından büyük. ( üst yaş fark etmez, devlet memuru olmayan )
 2. Daha önce KOSGEB  desteği almamış

kesinle KOSGEB’ den ciddi destekler alabiliriz. Biraz sonra bir alt başlıkta bahsedeceğim bu desteğin alına bilmesin ilk adımı ise sadece gireceğiniz bir ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine ” bakmaktadır. Bu eğitim başvurusu’da artık çok kolaylaştı. Hiç evinizden çıkmadan dahi eğitim başvurusunu bir e-devlet şifresi ile gerçekleştire biliyorsunuz. Hadi gelin şimdi eğitim başvuru işlemi nasıl yapılır, ona bakalım.

 1. İlk olarak e-devlet giriş işlemini yapın.
 2. Daha sonra buradaki bağlantıya giriş yapalım.
 3. Açılan pencere de ” Eğitime Kayıt ” demeniz ile artık eğitim kaydınız oluşmuş olacaktır.
 4. Açılan sayfadan bütün videoları izledikten sonra eğitimi tamamlamış olup, girişimcilik sertifikanızı almış olacaksınız.

Artık anında girişimcilik sertifikamızı da aldık. Sıra geldi kurumun desteklerini incelemeye.

İş Kurmak İçin Devlet Desteği 2021 ‘da Ne Kadardır ?

blank

İş-Kurmak-İçin-Devlet-Desteği

Artık KOSGEB ‘den destek alabilmek için ciddi bir yol kat ettik. Bu yolda sektörümüzün desteklendiğini öğrendik. İyi bir işletme kurabilmek için ve KOSGEB başvurusu için ihtiyaç duyduğumuz girişimcilik sertifikamızı aldık. Peki bu serüvenin sonunda acaba ” İş kurmak için devlet desteği ” bize ne kadar olacak.? KOSGEB bu desteği bizlere ” Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ” adı altında vermektedir. Program;

 • Geleneksel girişimcilere 60.000 TL hibe
 • İleri girişimcilere ise 370.000 TL kadar destek

imkanları sağlamaktadır. Sizlere sunulan bu imkanları buradan görebilirsiniz. Geleneksel girişimcilik desteği daha çok kırtasiye, kuaför, market gibi üretime destek olmayan ticarethaneler ” ileri Girişimciler ” ise teknolojik yada herhangi bir makineye yönelik imalat yapan işletmeleri kas etmektedir.

Geleneksel Girişimciler Verilen Destek Miktarlarının Tablosu

Bu programdan 50.000 TL kadar hibe alabilirsiniz. Şayet, engelli, gazi yada kadın girişimci iseniz bu miktar 60.000 TL kadar çıkmaktadır.

 1. Her şekilde kurum size kuruluş Desteği: 5.000 Lira
 2. 1. Performans dönemini yani işletmenizin 1 sene içerisinde toplam çalışan sayınız 3 kişi ve primlerini tam olarak yatırdı iseniz ( 1080 gün ) KOSGEB size 20.000 lira hibe vermektedir.

1 yıl sonunda toplam alacağınız hibe normal girişimciler için 25.000 TL olacaktır. Kadın, gazi, engelli, şehit yakınları için ise bu miktar + 5.000 TL daha ilave edilerek 30.000 TL çıkacaktır. Aynı şekilde 2. yılınızda’da aynı performansı gerçekleştirmeniz halinde yine normal bir girişimci KOSGEB’den 25.000 TL kadın, engelli, gazi ve şehit yakınları ise 30.000 TL alacaktır.

Sermaye Şirketi Statüsünde Kurulmuş Olan Şirketlere KOSGEB Destek Miktarı

Şayet kuracağınız işletme Türk Ticaret Kanuna‘ göre kuruluş sermayesi paylara bölünmüş bir işletme ise o zaman KOSGEB’den alacağınız destek oranı artarak değişmektedir. Limited şirketler ve Anonim şirketler adı alında bir işletme kuracaksanız o zaman KOSGEB sizlere;

 1. Kuruluş Desteği adı altında 10.000 TL hibe
 2. En üst performans kapsamında ( 1440 gün primi yakalamanız halinde ) 20.000 TL hibe vermektedir. Gazi, engelli, şehit yakını olmanız durumunda ise bu miktar 25.000 TL çıkmaktadır.

Aynı şekilde 2 yılınızı’da tamamlar iseniz normal bir girişimci 30 bin TL toplamda 60.000 TL hibe almaktadır. Gazi engelli ve kadın ile şehit yakınları ise toplamda 70.000 TL kadar hibe KOSGEB’den bu program ile alabilirler.

İş Kurmak İstiyorum Nereden Destek Alabilirim ?

Değerli girişimciler sizlere iş kurmak için nereden destek alabileceğinizi detaylı bir şekilde anlattım. Bu süreç daha eski günlere göre çok daha hızlı bir şekilde ilerlediğini belirtmek isterim. Tabi sağlanan KOSGEB desteğinde’de ciddi anlamda değişiklik oldu. Bu değişikliğin artılarını ve eksilerini tartmanız için bunu sizlere bırakıyorum.

 • Daha önceleri verilen hibe işletme giderleri için sağlanmaktaydı. İşletmenizde istihdam edilen çalışan sayısına bakılmıyordu.
 • Şimdi ise verilen desteğin büyük bir bölümü işletmenizde çalışanların prim ödemlerine karşılık olarak verilmektedir. En fazla 3 çalışan sayesinden en üst miktar olan 60.000 TL hibe alabiliyorsunuz.

Sorularınızı bizlere sorabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 21 Yorum
 1. Mücahit dedi ki:

  0 destek alıp iş kuramıyor muyuz

Bir Yorum Yazın