Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

2022 Eski Hükümlüye İŞKUR KOSGEB Hibe Projesi (60 Bin TL)

Eski hükümler 2022 de kendi işlerini kurmak istedikleri zaman devlet onlara İŞKUR ile KOSGEB üzerinden hibe vermektedir. Devletin işletmelerinin giderleri için vermiş olduğu bu teşvik miktarları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Buna göre İŞKUR üzerinden işletme kurmaları halinde bürüt asgari ücretin yaklaşık 15 katı yani 44.000 TL olmaktadırlar.

2022 Eski Hükümlüye İŞKUR KOSGEB Hibe Projesi (60 Bin TL)

KOSGEB üzerinden yeni bir iş yeri kurmaları durumunda ise bu hibe miktarı Geleneksel Girişimcilik Destek Programıyla 65.000 TL yer olmaktadır. Ayrıca KOSGEB üzerinden İMALAT sektöründe yer almaları halinde ise bu miktar İleri Girişimcilik Destek Programı ile 65.000+270.000 TL kadar çıkmaktadır.

Eski Hükümlüye İş Kurma Devlet Destekleri 2022

Yeniden topluma kazandırmak adına eski hükümlülere açacakları yeni iş yerleri için devlet hibe destek kredisi vermektedir. Bu destekleri ülkemizde eski hükümlülere 2 kurum sağlamaktadır. Bu kurumlarımız ise şunlardır.

 1. KOSGEB
 2. İŞKUR

Bu her iki kurumunda sağlamış olduğu olanaklar farklıdır. Dolayısı ile şartları da kurumlara göre değişiklik göstermektedir. İŞKUR tarafından sağlanan hibe miktarları bürüt asgari ücretin 15 katına çıkmaktadır. Bu miktar şuan için 2.943*15 = 44.000 TL tir. KOSGEB üzerinden ise kurulacak olan işletmeler de bu miktar 65.000 TL+290.000 TL kadar uzanmaktadır. Sizlerden bu durumda tek dikkat etmeniz için ricam! Bir kurumdan hibe aldıktan sonra diğer bir kurumda hibe bir daha alamayacağınız tır. Bu neden ile lütfen ayağınıza kadar gelen bu imkanları çok daha iyi değerlendirmek için sizlere imkan sağlayan bu iki kurumun olanaklarını çok iyi bir şekilde inceleyiniz. Kurumların her ikisinin de imkanlarından yararlana bilmeniz için mutlaka ”Girişimcilik Belgeniz” olması gerektiğinden sizlere ilk olarak bu belgenin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Daha sonra ise sizlere İŞKUR ve KOSGEB tarafından sağlanan hibe projelerine değineceğim.

Eski Hükümlü Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alabilir? ( Sertifika )

Yeni açacağınız iş yeri için ister İŞKUR ister iseniz de KOSGEB den hibe alacak olun mutlaka ilk olarak elinizde bir ” Girişimcilik Sertifikası ” olması gerekmektedir. Bu sertifikayı artık almak inanın ki çok kolay. Günlerce eğitim süresi beklemeden. Eğitime girmek için ön elemelere katılmadan doğrudan bu sertifikayı ”Uzaktan Eğitim” katılım göstererek alabilirsiniz. Eğitime katılım göstermeniz için tek almanız gereken herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi tir. Alacağınız e-Devlet şifresi ile eğitimleri İnternet üzerinden almak için lütfen şu adımları sırası ile gerçekleştirin.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
 2. Sağ üst köşeden ” Giriş Yap ” diyelim
 3. Karşımıza çıkan e-Devlet ile giriş yap butonuna tıklatalım
 4. Sistem giriş yap diyelim
 5. Şimdi yenide doğruca uzaktan eğitim sitesine giriş yapmış olacağız.
 6. Ekranı alta doğru indirelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümüne ”Eğitime Başla” diyerek giriş yapalım.
 7. Bizi karşılayan 10 videoyu sırası ile izleyerek video sonrasındaki testleri cevaplayalım. Testleri doğru cevap vermeniz çok da önemli değil 😉 ama verir iseniz ileri dönemlerde size faydalı olacaktır.
 8. Bütün adımlar sonrasında ” Sertifika Al ” demeniz ile girişimcilik belgenizi alabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi eğitimleri almak ne kadarda artık kolay. 🙂 Hadi şimdi hem İŞKUR hem de KOSGEB tarafından sizlere sağlanan iş yeri açma hibe miktarlarına değinelim.

İŞKUR Eski Hükümlü Proje Örnekleri Başvuru Rehberi

İŞKUR eski hükümlere bürüt asgari ücretin tam 15 katına kadar hibe vermektedir. Bu miktar şuan için bürüt asgari ücret 2.943 TL olduğuna göre 44.000 TL olmaktadır. Tabi bu oran yıllara göre artacaktır, ama şuan için bu şekilde. Bu hibe miktarından yararlana bilmeniz için biraz önce bahsetmiş olduğumuz şekilde girişimcilik belgesi sahibi olmanız aranan ilk şarttır. Sonrası ise İŞKUR tarafından proje başvuru rehberinde yer alan bu şartlara da uygun olmanız gerekmekte siniz.

 1. İŞKUR‘a kayıtlı olmak
 2. 18 Yaşını tamamlamış olmanız
 3. Eski hükümlü olmanız
 4. Hangi neden ile olur ise olsun emekli olmamanız
 5. Kendi üzerine ait aktif herhangi bir iş yerinizin olmaması
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah ediyor olmanız.
 7. KOSGEB onaylı girişimcilik belgesi sahibi olmanız. ( yukarıda bahsetmiş olduğum belge )
 8. Herhangi bir nedenden ötürü icra dosyanızın olmaması

gerekmektedir. Ayrıca aşağıdaki suçlardan dolayı hüküm yememiş olmaları gerekmektedir.

blank

Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi Başvuru Formu 2022/1/2

KOSGEB üzerinden girişimcilik eğitimini tamamlayıp sertifikasını alan eski hükümlüler. Belirtilen şartlara da uygun olması durumunda. İŞKUR üzerinden ”DUYURULAR” bölümünden yapılan 1. ve 2. çağrılar ile başvuruları yapabilirler. Başvurularını kesinlik ile doğrudan İŞKUR birimlerine yapmamaları gerekmektedir.! Başvuru işlemlerini yapacakları yol haritası şu şekilde olmalıdır.

 1. Adalet Bakanlığı ilgili birimler olan Denetimli Serbestlik Müdürlükleri
 2. Koruma Kollar, Denetimli Serbestlik ve Ceza İnfaz Müdürlükleri

Üzerinden yapmaları gerekmektedir. Başvuru için istenilen belgeler ise şunlardır.

 1. Talep Dilekçesi  Adalet Bakanlığı birimleri tarafından yazılacak olan resmi yazı)
 2. Proje Başvuru Formu (ÖRNEK BURADA)
 3. Kimlik Fotokopisi
 4. İstenilmesi durumunda iş koluna ait diploma
 5. KOSGEB onaylı girişimcilik sertifikası
 6. Varsa proje kapsamında diğer kurumlar ile iş birliği belgesi
 7. Bütçe Tablosu ( Proje Formu Olan EK-B de ekledim var )
 8. Vergi dairesinden alınmış son bir ayını gösteren vergi mükellefiyet belgesi
 9. Herhangi bir icra dosyasının olmadığını gösteren belge
 10. Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinden alınacak olan hayvancılık ile ilgisi var yada yok belgesi

İstenilmektedir.

KOSGEB Eski Hükümlüye Hibe İş Yeri Açma Desteği

KOSGEB’de eski hükümlülere yeni iş yeri kurmaları halinde hibe desteği sağlamaktadır. KOSGEB tarafından sağlanan bu destekler 270.000 TL kadar çıkmaktadır. Kurum bu desteği eski hükümlüye oluşturmuş olduğu ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” üzerinden vermektedir. Bu ana destek programın altında ise sizler için 2 tane program ile hibe vermektedir.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği en fazla 65.000 TL
 2. İleri Girişimci Desteği en fazla 270.000 TL

Bu iki programında kendi ait şartları bulunmaktadır. Bu şartlar bana kalır ise İŞKUR tarafından aranan şartlara göre çok daha hafiftir. Ancak, hibe içeriğini değerlendirmeyi sizlerin taktirine bırakıyorum. Ben görevim gereği sizlere bu imkanları en açıklayıcı şekilde anlatacağım 🙂

Eski Hükümlülere Hibe 2022’da 65.000 TL

Eski hükümlüye 65.000 TL kadar hibe KOSGEB üzerinden ”Geleneksel Girişimci Desteği” programı ile verilmektedir. Bu programın sizlere sağlamış olduğu imkanları gösteren bir tabloyu sizler için aşağıda yer veriyorum. Sonrasında ise detaylı bir şekilde destek programının içeriğini sizlere açıklayacağım.

blank

Tablomuzda önemli yerleri sizler için altını çizdim. Burada destek 2 basamaktan ibarettir. Biri ” Kuruluş Desteği ” bir diğeri de ” Performans Desteği ” olmaktadır. Şimdi sırası ile gelin bunları inceleyelim.

 • Kuruluş Desteği: Gerçek kişi tarafından kurulan iş yerleri için bir defaya mahsus verilen 5.000 TL tir. Şayet iş yeri Limited yani sermaye şirketi ise bu destekten bir defaya mahsus 10.000 TL alırsınız.
 • Performans Desteği: Bu destek ise 2 defada verilmektedir. Birincisi iş yerinin kurulduğu 1 ile 12 ayı tamamlaması ile ikincisi ise iş yerinin 12 ile 24 aya tamamlaması ile verilmektedir. Burada verilen destek tamamen çalıştırmış olduğunuz işçi sayısının prim gün sayısı ile alakalıdır. Bunun hesaplamasını sizde yapabilirsiniz. 365 gün içinde ortalama 250 gün çalışma prim günü var kabul edersek. Şayet iş yerinizde 1 tane primini ödeyeceğiniz çalışan çalıştırır iseniz işletmenizin 12 ay sonunda 5.000 TL daha hibe alırsınız. 2 ile 3 kişi çalıştırır iseniz de bu miktar 10.000 TL olacaktır. Ama, 4 ile 5 kişi çalıştırıp da 1080 puan ve üzerine çıkarsanız bu hibe 20.000 TL olacaktır.

Dolayısı ile işletmenizin ilk senesinde en fazla 10.000 TL kuruluş desteği olarak hibe alırsınız. En fazla 20.000 TL de performans desteği olarak alıp 30.000 TL hibe iş yerinizin ilk senesinde alabilirsiniz. İşletmenizin ikinci senesinde yine aynı performansı seyrederseniz bu kez 20.000 TL daha hibe alır toplamda 50.000 TL kadar bu hibe çıkar.

Eğer ki.! 30 yaşından ufak bir girişimci iseniz de her iki performans döneminde + 5.000 TL + 5.000 TL olmak üzere toplam 10.000 TL alırsınız ve toplamda bu programdan 60.000 TL hibe alırsınız. (iş fikriniz tehlikeli işler sınıfında ise +5.000 daha alır toplamda 65.000 TL hibeniz çıkar)

Öz düşüncem: İŞKUR desteği ile kıyasladığımızda şayet çalıştıracak eleman sayınız fazla ise kesinlik ile KOSGEB ” Geleneksel Girişimci Desteği ” programını seçiniz derim.!

Eski Hükümlüye Müjde 270.000 TL Hibe

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi KOSGEB eski hükümlüye bir de 2700.000 TL hibe vermektedir. Bunu ise yine aynı ana başlık ama ”İleri Girişimcilik Destek Programı” alt başlığı ile vermektedir. Bu programın içeriği ”Kuruluş Desteği” dahil olmak üzere 1. ve 2. performans desteği dahil bire bir ”Geleneksek Girişimcilik Destek” programı ile aynıdır. İleri Girişimcilik Destek Programı farkı ise aşağıdaki tabloda kendi belli etmektedir.

blank

 • İş fikriniz şayet KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde ”Düşük, Orta Teknolojik” düzeyde yer alıyor ise 100.000 TL harcamanıza 75.000 TL hibe alırsınız. Alınan makine yerli ise o zaman 90.000 TL hibe alırsınız.
 • Orta Yüksek Teknolojik düzeyde ise bu kez 200.000 TL harcamanıza 150.000 TL hibe alırsınız. Yine alınan makine yerli üretim ise 180.000 TL hibe alırsınız.
 • Yüksek Düzeyde ise 300.000 TL harcamanıza 225.000 TL hibe alırsınız. Yerli üretim olması durumunda ise bu miktar 270 bin TL çıkar.

Alacağınız makinelerin RESMİ GAZETE de yer alan yerli malı tebliğine uygun olması yeterlidir.

Eksi Hükümlülere Hibe Şartları (KOSGEB)

Eski hükümlerin İŞKUR ‘dan destek almaları için şartlarını yukarıda belirtmiştik. KOSGEB’ den destek alabilmeleri için ise aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • İleri Girişimci Desteği için iş fikrinin BURADA YER ALAN SEKTÖRLER içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • İleri Girişimci Desteğin den yararlanacak olan eski hükümlünün ilk olarak ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” sonrasında ise ” İleri Girişimcilik Eğitimi ” alması gerekmektedir.
 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programından yararlanacak olan eski hükümlünün iş fikrinin KOSGEB Desteklenen sektörler içerisinde yer alması yeterlidir.
 • Almış olduğu cezasının FETÖ ve PKK ile bir bağlantısının olmaması yeterlidir.
 • 18 Yaşından büyük olması yeterlidir.
 • Daha önce KOSGEB yada İŞKUR ‘dan hibe almamış olmaması gerekmektedir.

gerekmektedir. Lütfen hem İŞKUR hem de KOSGEB üzerinden hibe almak isteyen eski hükümlü kader mahkumlarımız. Lütfen aklınıza takılan soruları bizler ile yorumlarda paylaşınız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalamamız: 2.5]
Ziyaretçi Yorumları - 73 Yorum
 1. Bünyamin Tekinşen dedi ki:

  Ben eski hükümlüyüm aktif iş yerim var ve şuan piyasa bozuk olduğu için ve mali gücüm çok olmadığı İçin iş yerime ürün alamıyorum. Kredi alıp iş yerime ürün alıp çalışmama devam etmek istiyorum. Ama okuduğum bir çok kredi ve Hibe lerde önüme en az bir tane engel çıkıyor. Biri diyor maliye kaydın olmayacak dükkanı mı mı kapatayım bırı diyorki icran olmayacak ki türkiyede şuan olmayan adam varmı çok merak ettiğim bir konu. Gerekirse geri ödemeli olsun kredi alabilicem bir yol varmı bu konuda beni aydınlatırsanız minnettar olurum

 2. Suzan dedi ki:

  2020 başvuru tarihleri ne zaman acaba

  1. Admin dedi ki:

   Genelde içerikte belirtmiş olduğumuz aylarda başvurular yapılmaktadır. Sene değişse bile ayları değişmemektedir.

 3. Emre ugunuk dedi ki:

  Yapmış olduğunuz uygulama cokk guzel

  1. Admin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. ”İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır” Peygamber (sav) efendimizin sözü ile çıktık bu yola. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

   1. Ahmet çanak dedi ki:

    Ben hayvan üzeri hibe almak istiyorum ceza evinde ciktim nasıl alaçam bide başvurular ne zaman

    1. Emre ADIN dedi ki:

     Öncelik ile çok geçmiş olsun, hayvan almak için hibe İŞKUR ne yazık ki sağlamamaktadır. TKDK desteklerinden yararlanarak işletmenizi kurabilirsiniz.

 4. Emre ugunuk dedi ki:

  Ben ceza evinden yeni ciktim hayvancılık üzerine is kurmak istiyorum bana yardım edin

  1. Admin dedi ki:

   İŞKUR hayvancılık üzerine destek ne yazık ki vermemektedir. Ticari alanda faaliyet göstermeniz durumunda senede 2 defa hibe olanakları sağlamaktadır.

 5. Ugur dedi ki:

  Kıraathane veya kokoreç dükkanı açabillirmiyim

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Evet, her ikisi de destek kapsamında gözükmektedir.

 6. Esra dedi ki:

  400 m2 Istiridye mantar tesisim var iceri girmeden once yaptirdim ve 1,5 yil aradan sonra yeniden baslsmak istiyorum ama hibe icin iskur u yoksa kosgeb mi bilemedim ve Ben uygun uyum onuda pek anlamadim tesekkurler

  1. Emre ADIN dedi ki:

   KOSGEB zaten mantar yetiştiriciliğine destek vermez. İŞKUR ise bir ihtimal verebilir, ama İŞKUR seçeneği olur ise çok avantajlı yararlanacağınız aşikar.

 7. hasan canbolat dedi ki:

  slm ben topraksız tarım yapmak iştiyorum çiek morol bunun gıbi seyler arsam yok denecek kadar ama evın bolkonu damı apacak olursam aklasık 800mt karayı buur
  buna göre kosgeb veye is kur hibe olarak neker veriyor hükümlü kiradisi ne kadar ala bılırım veye sizin bir öneriniz varmı

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Üzgünüm ama her iki kurumda bitkisel üretim konularına destek vermiyor.

 8. Bynevzat dedi ki:

  Evimin kenarında aynı arsa içinde ve köyümüzn içinde 15 MT uzunluk 6 MT genişliğinde büykbaş ve küçükbaş besiciliği için uygun hayvan ahırım var ama besi kuzusu yetiştirmek istiyorum 15 yıldır şehirde SSK lı çalıştım şimdi köyüme döndüm bu ahırda besicilik yapmak istiyorum en uygun hangi banka veya devlet destekli kredi alabilirim teşekkürler

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Ahırınızı göstererek işletme belgesi çıkartıp (Tarım İl Müdürlüğünden) daha sonra nerede ise faizsiz olarak Ziraat bankasından hayvan kredisi alabilirsiniz.

 9. Deniz dedi ki:

  Eski hükümlüyüm. Girişimcilik belgem war. Fakat isyeri açacak finansmanın yok. Sıfırdan nasıl hibe alabilirim.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Üzgünüm ama sıfırdan destek alamıyorsunuz 🙁

 10. Murat uz dedi ki:

  Merhaba ben eski hukumluyum hayvancilik yapmak istiyorum nasil destek ala bilirim

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Eski hükümlüler için sağlanan destekler temmuz ayında sondu efendim. İŞKUR tarafından sağlanan bir sonraki hayvancılık hibe destekleri ise 2021 senesinde başlayacaktır.

Bir Yorum Yazın