Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

6 Ay Ödemesiz İş Yeri Açan Kadınlara Faizsiz HALKBANK Kredisi

6 Ay Ödemesiz İş Yeri Açan Kadınlara Faizsiz HALKBANK Kredisi

2021 yılında Türkiye Halk Bankası ile KOSGEB harika bir projeye imza attı. Başlattıkları kampanya ile de yeni iş yeri açacak olan kadın girişimciye hem hibe hem ise 6 ay ödemesiz banka kredisi imkanı sağladılar. Böylece HALKBANK iş yeri açacak olan bayanların sermaye sıkıntısı 50 bin TL kadar çömüş oldu. İş yerleri açık olan kadınlarında 100.000 TL kadar işletme ihtiyaçlarını kredi ile tedarik sağladı. KOSGEB ise 2 yıllık kadın girişimcilere destek programı uyguladı. Uyguladığı bu hibe programı ile de kadın girişimcilerin açtıkları dükkanın açılış giderlerine 10.000 TL kadar hibe verdi. Bununla da yetinmeyen KOSGEB ayrıca 2 sene boyunca eleman çalıştıran kadın girişimcinin ödediği prim miktarına göre 40.000 TL varan hibe desteği de sağladı. Perakende, İnternet yada doğrudan tüketiciye satış haricide üretime yönelik işletme kuran kadınlara sağladığı destekler ise adeta dudak uçuklattı. Bu tür iş fikirlerine ise kurum alacakları makine desteğini bu sene için 270.000 TL kadar çıkarttı. Böylelikle sizin de görmüş olduğunuz gibi HALKBANK ile sermaye sıkıntınızı çözebilir, KOSGEB ile de hibe desteği alabilmektesiniz. Peki, faizsiz olarak verilen 100.000 TL kadar kredi ile toplamda 335.000 TL varan hibe desteğini Devletten nasıl alabilirsiniz?

İş Kurmak İstiyorum Nereden Destek Alabilirim?

Yeni bir iş yeri kuracaksanız ve nereden destek alabilirim diyorsanız ilk olarak çok doğru bir yerde olduğunuzu bilmeniz isterim. Çünkü burada kesin olarak hangi kurumlardan net olarak ne kadar hibe desteği alabileceğinizi 2021 yılı verilerine göre bulabileceksiniz. Geçtiğimiz yıllara nazaran bu sene bahsedeceğim kurumlar üstelik o kadar çok destek veriliyor ki! hangisinden başlayacağımı inan ben dahi şaşırmış durumdayım. Hele bir de özellikle 30 yaş altı kadın girişimci iseniz sizlere sağlanan destekleri bir görseniz, iş yeri açmayacaksanız dahi açamaya kalkacağınıza eminim. Hazırsanız ilk olarak iş kuracaklara hangi kurumların ne kadar destek verdiği ile birlikte bir görelim. Sonrasında ise bu destekleri nasıl alabileceğinize geçmek istiyorum.

 • Türkiye Halk Bankası: 50.000 ile 100.000 TL arasından 6 ay ödemesiz kredi.
 • KOSGEB & HALKBANK: Ortak işbirliği ile KOBİ finansman destek programı üzerinden 50.000 ile 70.000 TL faizsiz kredi verilmektedir.
 • KOSGEB: Girişimcilik Destek Programı kapsamında 65.000 TL açılış ve pirim ödemesi desteği sağlamaktadır. Ayrıca iş fikri NACE koduna göre 270.000 TL makine alım desteği vermektedir.
 • Mikro Kredi: Faizsiz olarak ev hanımlara verilen 1.000 TL den başlayıp 20.000
 • SGK: 12 aylık BAĞKUR ödeme muafiyeti sağlamaktadır. Bu miktar ise aylık 10.55 TL aylık ise 12.660 TL bir cebinizde para kalacak anlamına gelmektedir.
 • GİB: Yine yeni iş yeri açacak olan girişimcilere yıllık 70.000 kadar gelir beyanı muafiyeti sağlamaktadır. En fazla 3 sene verilecek olan bu destekle 210.000 TL bir vergi avantajı yakalamış olursunuz.
 • İŞKUR: Asgari ücretin tam 15 katına kadar hibe desteği vermektedir. Böylelikle verilen hibe desteği 2021 de bürüt asgari ücret 2.943 olduğunu ele alırsak toplamda 44.145 TL kadar çıkmaktadır.

İş kurmak istiyorum diyenler için böylece listemizdeki kurumlar hem sermaye hem ise hammadde ile makine alımlarına kadar sizlerin de görmüş olduğunuz gibi destek verilmektedir. Yeni iş yeri açan kadınlara sağlanan tüm bu destekleri ayrı sayfalarda açıkladım. Özel olarak verilen destekleri açıkladığım ilgili sayfaların adresleri ise şu şekildedir.

Kadın girişimcilere listemizde sıraladığımız kurumların 3 tanesinin imkanlarını yukarıdaki bağlantılarda detaylı bir şekilde yer verdik. Yer vermediğimiz GİB, BAĞKUR ve Türkiye Halk Bankası imkanlarını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Kadınlara Özel Banka Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? HALKBANK

Kadın girişimcilere bir çok banka özel ayrıcalıklı ir kurmaları için teşvik kredisi vermektedir. Bankalar tarafından verilen bu kredilerin HALKBANK harici tamamı kendi işini kurmuş bayan işletme sahiplerine yönelik olmaktadır. Üstelik hepsi de belli bir faizli olmaktadır. Bu nedenle hiç o bankalardan sizlere bahsetmeyeceğim. Evet, belki Türkiye Halk Bankası da kendi işini kurmuş olan kadın girişimcilere bazı kredileri faizli sağlamaktadır. Fakat, bir diğer seçenek olan yeni iş yeri kuracak kadınlara faizsiz kredi vermek içinde kapıyı açık bırakmaktadır. Böylece Türkiye Halk Bankası 70.000 TL faizsiz olarak krediyi yeni iş yeri açacak kadınlara vermektedir.

Kadınlara Özel Banka Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

100.000 TL kadar işletme kredisini de 6 aylık ödemesiz olarak faaliyet dönemi içerisinde vermektedir. Siz kadın girişimcilerimizde anlayacağı gibi, Türkiye Halk Bankası kadın girişimcilere iki seçenek kapsamında böylece teşvik kredisi sağlamaktadır. Sağlamış olduğu bu üç kredi türüne göre de yararlanacaklardan da bazı şartlar talep eder. Dolayısıyla kadınlara özel banka teşvik kredisi HALKBANK üzerinden nasıl alınır? diyenler, önce ilk bu şartlara sahip olmalıdır.

36 AY VADELİ 6 AY ÖDEMESİZ KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ ŞARTI
 • Kendi işini kurmuş, şahıs yada ortak şirketi olması durumunda ise en az %50 hisse sahibi olanlar

36 Ay Vadeli 6 Ay Ödemesiz Kadın Girişimci Kredisi Özellikleri:

 • 6 Aylık işletme sahibi kadınlara 100.000 TL üst limitlerle verilir.
 • Yeni işini kurmuş bayan girişimcilerimize ise en fazla 50.000 TL üst limitlerle verilmektedir.
 • 6 Ay ana para ödemesiz olarak verilir. Kredini faiz ödemeleri 3 aylık olarak hesaplanır.
 • Diğer kalan ayların ödemeleri aylık eşit taksi ödemelidir.
 • Kredi vadesi boyun EFT ve HAVALE ücretleri kadın girişimcilerimizden alınmaz.
 • En az 5 bin TL limitli olarak paraf kart verilir.
FAİZSİZ İŞ YERİ KREDİSİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR
 • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında en az 1 senelik ustalık belgesine sahip olanlar. En az 12 ay boyunca işletmelerini faal olarak çalıştırdığını kanıtlamaları durumunda
 • KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Belgesi alarak, iş planı projesini kurula onay aldıranlar

Faizsiz Kadın Girişimci Kredisi Özellikleri:

 • 30 Yaş altı girişimcilik sertifikası sahibi kadın girişimcilere 100.000 TL
 • 1 senelik ustalık belgesi sahibi olup, 12 ay içinde iş yeri açanlara 225.000 TL faizsiz kredi verilmektedir.

 

KOBİ FİNANSMAN DESTEK KREDİSİ ŞARTLARI
 • KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı
 • KOSGEB KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel
 • KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile işini kurmuş faal olan işletmeler

KOBİ Finansman Destek Kredisi Özellikleri:

 • Normalde 50 bin TL olarak verilir, ancak kadın girişimci olduğunuz için üst limit 70.000 TL olmaktadır.
 • 36 ay vadeli olarak sağlanır.
 • Aylık eşit taksitli olarak ödenir.
 • %10 cari faiz oranına indirim uygulanır.

Temel olarak her üç HALKBANK kadın girişimci kredilerinde aranan şartlar ve özellikleri bu şekildedir. Şartlar içinde yer alan maddelerin nasıl yerine getirileceğini anlatan bağlantılarımız aşağıdadır.

HALKBANK Kadın Girişimci Kredisi Başvuru Şartlarına İlişkin Yardımcı Bağlantılar:

Türkiye Halk Bankası kadın girişimcilere sağlamış olduğu imkanlar şartları ile birlikte bu şekildedir. Peki, bu kredilerin faiz oranları ne kadardır. Şimdide bunun hesaplamasına geçelim.

HALKBANK Kadın Girişimci Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? HESAPLAMA

HALKBANK kadın girişimcilere yukarıda bahsetmiş olduğu 3 faklı kredi imkanı sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi faizsiz olarak vermiş olduğu kredidir. Bunun hesaplamasını sanırım yapmama gerek yok. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, işlem ücretleri çıktıktan sonra çekilecek kredi tutarını direk vadeye bölmeniz yeterlidir. İş yeri açacak yada açacak olan kadın girişimcilere verilen diğer bir kredi desteği ise 6 ay ödemesiz işletme kredisidir. Bu kredinin faiz oranları ne kadar olduğunu, başvuru yapacaklar için geri ödeme planı ile birlikte HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama Tablosu sayfamda sürekli güncel olarak bulunmaktadır. Bu nedenle 50.000 TL ile 100.000 TL kadar verilen bu işletme kredisinin hesaplamasını da burada yapmayacağım. Peki, burada hangi kadın girişimci kredisinin hesaplamasını yapacağım? Tabi ki daha önce hiç sayfamda yer vermediğim, KOBİ finansman destek kredisinin.

HALKBANK-Kadın-Girişimci-Kredisi-Faiz-Oranları-Ne-Kadar-HESAPLAMA

KOBİ finansman destek kredisinin hesaplamasını yapmak için ilk olarak faiz oranının kaç olduğunu bilmemiz gerekiyor. Devlet tarafından uygulana faiz desteğinin ne kadar olduğunu biliyoruz. Yukarıda cari faiz oranına göre bunun %10 olduğundan bahsetmiştim. Buna göre şimdi yıllık HALKBANK cari faiz oranını da öğrenir, %10 indirim sağlar ve bunu da aya bölersek istediğimiz sonuca kavuşmuş olacağız. Peki, bu ay için Türkiye Halk Bankasının cari faiz oranı kaç?

 • TEMMUZ 2021 yılı için senelik olarak %19 oranındadır. Bu orana 10 puan bir indirim uygulanır. Böylece cari faiz oranı yıllık %9 olmaktadır. Aylık ise bu oran 9/12= %0.75 olur. Aylık sabit ödemeli kredinizin geri ödeme planı ise de şu şekilde oluşmaktadır.
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 28 2.028,14 TL 56.787,77 TL
30 1.909,22 TL 57.276,68 TL
32 1.805,26 TL 57.768,30 TL
34 1.713,60 TL 58.262,47 TL
36 1.632,20 TL 58.759,38 TL

KOBİ finansman destek programı kredilerinden yararlanmak isteyenler kadın girişimcilerden aranan şartları yukarıda yer verdik. Bu şartları sağlamanız durumunda tüm bu düşük faizli kredi imkanlarından yararlana bilirsiniz. Üstelik HALKBANK cari faiz oranı senelik %10 oranına düştüğü zaman faizsiz olarak dahi bu krediyi çekebilmektesiniz.

Yeni İşyeri Açanlara Vergi BAĞKUR Sigorta Muafiyeti 2021

2021 yılı için yeni iş yeri açacak kadın yada erkek girişimcilere bir destekte GİB ve SGK dan geldi. Sağlanan bu destekler özellikle işletmenizin kuruluş döneminde size can suyu olacak gibi gözükmektedir. GİB ve SGK tarafından sağlanan bu destekler nedir? diyorsanız. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından destek 3 yıllık vergi muafiyeti konusunda sizleri rahatlatacaktır. Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından yeni iş yeri açan kadın ve erkek girişimcilere sağlanan destek ise vergi muafiyeti sağlamaktadır. Yeni iş yeri açanlara vergi ve BAĞKUR sigorta muafiyeti detayları ise şu şekildedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB):

 • 30 yaşından aşağı olmanız durumunda yıllık gelir beyannamesinden 70.000 TL kadar muaf olursunuz. Toplam 3 sene her yıl 70 bin TL vergi muafiyetinden tam olarak yararlana bilmeniz için 27 yaşında olmanız yeterlidir.
 • Toplam olarak sağlanan vergi muafiyeti böylece 210.000 TL olacaktır.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK):

 • 12 ay boyunca BAĞKUR pirim ödemenizi sizin yerinize devletimiz yapacaktır. Böylece en az aylık sigorta pirimi olan 1.055 TL de ödemek zorunda kalmazsınız. Bu miktar 12 ile çarpıldığı zaman ise karşımıza 12.660 TL gibi bir rakam ile çıkmaktadır.

Böylece toplam olarak yeni iş yeri açacak erkek ve kadın girişimciler, 30 yaş altında olmaları durumunda toplamda 236.660 TL gibi bir vergi ile BAĞKUR muafiyeti sonra ceplerinde para kalır.

Evet, değerli kadın girişimciler. Sizlere açacağınız iş yeri için HALKBANK tarafından sağlanan banka kredilerinden bahsettik. 6 ay ödemesiz olarak verilen kredilerin yanı sıra düşük faizli sağlan kredilerin hesaplamalarını da yaptık. konu hakkında sormak istediklerinizi lütfen bizlere iletmekten çekinmeyin. Yorumlarda iletmeniz durumunda gün içinde sizlere geri dönüş yapacağımızı da bilmenizi isterim.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın