Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

50 Baş Süt İnek Çiftliği Ahır Projesi Ölçüleri, Maliyet Hesaplaması

Büyükbaş hayvancılık için süt inekçiliği tercihinde bulunan yada bulunacakların kuşkusuz en büyük maliyet kalemi çiftliğin inşasıdır. 50 ve sonradan 10 başa kadar çıkacak olan çiftliğin inşası ve yardımcı malzemelerin alımında her ne kadarda hesaplama sonrasında çıkan rakamlar TL olarak yüksek gözükmektedir. Fakat ne kadar yüksek gibi gözükse de size bu konuda müjdeli bir haberimiz var. O da TKDK tarafından IPARD programı kapsamında 42 ilde %65 KKYDP kapsamında 81 ilimizin tamamında %50 hibe verilmesidir.

50 Baş Süt İnek Çiftliği Ahır Projesi Ölçüleri, Maliyet Hesaplaması

Hibe destek garantili olarak ölçülerini paylaşmış olduğumuz modern süt inekçilik projemiz 2022 yılı içerisin de Türkiye’nin bütün bölgelerine uyumlu olmaktadır. Modern ve insan iş gücünü en alt seviyeye düşüren büyükbaş hayvan çiftliği projemiz estetik görünümlü ve uzun vadelerde istifade edebileceğiniz kullanışlı bir ahır modelidir. Ucuz ve kaliteli bir büyükbaş süt hayvancılık için ahır projemiz ayrıca en az buzağı hastalıkların yaşandığı bir çizime sahiptir.

Neler Var?

Yüksek Çatılı Fener Açıklığı Geniş Olan Süt İnek Ahır Projesi

50 adet büyükbaş süt ineği ahır projemiz yüksek çatıya ve fener açıklığı geniş olan bir yapıya sahip olacağını şimdiden belirtmek isterim. Bunun nedeni ise hayvanlarımızı sıcaklık stresinden korumak ve ahırda oluşabilecek olan amonyak gazını rahat bir şekilde fenerden atılmasını sağlamaktadır. Böylece ağır içinde sürekli olarak temiz bir haca sirkülasyonu olacaktır. Bu özelliklere sahip olan ahırımız çift yatak ve sıyırıcı özelliklerine sahip olarak tasarlanmıştır. Ayrıca kapalı besicilik için birim hayvan başına en ekonomik yapıya sahip olan projemizin ölçülerini iki aşamada sizlerle paylaşacağımızı da bilmenizi isterim. Bunun nedeni ise 200 300 Başlık Modern Damızlık Koyun Keçi Çiftlik Projesi de bahsetmiş olduğum gibi maliyet hesaplamasının ayrıca projenin çok daha iyi şekilde anlaşılmasıdır. Hazırsanız şimdi sıyırıcı, yem yolumuz ve yatak alanlarımızın da dahil olmuş olduğu 50 başlık süt inekçiliği ahır projemizin dış ölçüleriyle başlıyoruz.

50 Başlık Süt İnek Ahır Projesinin Dış Yapı Ölçüleri Ne Kadar?

50 başlık süt ineği ahır projemizin ortasında yer alan yem yolu ile iki bölüme ayrıldığını belirtmek isterim. Ayrılan bu iki alanın ölçüleri ise tamamen aynıdır. Yüksek bir çatıya sahip ayrıca geniş bir fenere yani havalandırma kanalına sahip olan 50 başlık inek çiftliğimiz çift yatak sistemine sahiptir. Buna bağlı olarak da çift sıyırıcı yolundan oluşmaktadır. Çift sıyırıcı ve yatak sistemine sahip 50 başlık inek ahırı projesi olarak da tanımlanan bu yapımıza ait ölçüler ise şu şekildedir.

 • Kenar duvar yer yüksekliği 4 metre
 • Fenere kadar olan orta yüksekliği 7 metre
 • Fener yüksekliği 1.2 metre (toplamda orta bölüm yüksekliği 8.2 metredir.)
 • Sıyırıcı yolumuz 2.4 metre
 • Yatak yolumuz 4.8 metre
 • Diğer sıyırıcı yolumuz 3.3 metre
 • Yem yolumuz 4.4 metre

Olmaktadır. Bu ölçülerin aynıları ahırın diğer tarafı içinde aynı şekilde resimde de gözüktüğü gibi olmaktadır.

blank

50 başlık süt inek ahır projemizin dış yapısında birde gezinti alanlarımızın olması gerekir. Bu alanların ölçüleri ise şu şekildedir.

 • Uzunluğu 10 metre
 • Gezinti alanına bağlı olarak büyükbaşların bakım ve aşısı için 70 cm ebat da gezinti yolu olması gerekmektedir.

Bu alana ait olan görsel de aşağıdaki olduğu gibidir.

blank

Evet, değerli çiftçiler hibe garantili 50 başlık süt inekçiliği ahır projemizin dış ebat ölçüleri bu şekilde olduğu gibidir. Şimdi ahır projemizin iç yapı özelliklerine ve ölçülerine gelebiliriz.

50 Büyükbaşlık Hayvan Projemizin İç Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

50 büyükbaşlık süt inekçiliği projemizin iç yapısı ikiye ayrılır. Yem yolumuzun bir tarafı tamamen sağmal hayvanların bulunduğu alandır. Diğer karşıdaki alan ise sağmal hayvanlardan doğan buzağılar yer aldığı bölümdür. Aynı zamanda işletmemizin revir ve doğum hanesi de yine karşı alanda yer alır. Sizinde gördüğünüz gibi büyükbaş süt hayvancılığı projemizin iç alanı yem yoluyla ikiye ayrılmıştır. Şimdi ikiye ayrılan bu alanın her iki köşesinin de yer alan bölümlerin krokisini birlikte resimli bir şekilde yer verelim. Ölçülerini yukarıda yer verdiğim için burada yeniden bu detaya girmeyeceğimi de bilmenizi isterim.

 • Ortada süt hayvanlarımızın bulunacağı alan yer alması gerekir.
 • Yatağın sol ve sağ kısmında büyük ve küçük gübre sıyırıcılarımız yer alması gerekir
 • Her iki yatağın başlarında resimde de gözüktüğü gibi bir geçiş alanı olması gerekir.
blank

50 Büyükbaşlık Hayvan Projemizin İç Ölçüleri Nasıl Olmalıdır

 • Geçiş alanların olduğu yerlerde devrilmez suluklar olaması gerekir. Resimde yine bunları sizler için paylaştım.

blank

Bu bahsetmiş olduğum alanlar büyükbaş süt ineklerimizin durdukları alana aittir. Şimdi resimde sıra geldi ağılı mızın diğer bölümünde neler olaması gerektiğine.

 • Doğumhane
 • 2-6 aylık yeni doğan buzağılar
 • 7-16 aylık buzağıların durduğu bölüm
 • Revir

Bu bölümlerin genel olarak görseli aşağıdaki gibidir.

blank

Daha sonra isterseniz bu bölümü dışarı çıkartarak 100 sağmal süt inekçiliği için bir alanınız oluşabilir. 50 yada daha sonradan 100 büyükbaşlık hayvana çıkarabileceğiniz besi haneniz için bir de sağım haneye ihtiyacınız olacaktır. Sağım haneni için teknik bilgilere geçmeden önce sizlere bir müjdem olacak. Bu müjdem de bu bahsetmiş olduğum projeyi Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları ile kolaylıkla sağlaya bilmenizdir. Müjdeli haberimi de sizler için yer verdikten sonra şimdi sağımhane başlığımıza geçebiliriz.

Süt İneği Sağımhane Projesi Ölçüleri

2*5 sağımhane modelimiz den burada sizlerden bahsedeceğiz. Sağım yapılacak alan ve süt tankının olacağı yer ile birlikte bu projemiz iki bölümden oluşmaktadır. Projemizin eni 5.6 metre olurken boyu 16.5 metre olmaktadır. Süt sağımhanemizin yüksekliği ise 3 metre olması yeterlidir. İleride şayet bunun üzerine ev yada ofis yapmak isteyen olur ise 1 metre saçak bırakması gerekmektedir. 2*5 sağım sistemi ile genel olarak ölçülerini verdiğimiz projeyle 100 büyükbaş hayvancılığı için süt sağımı yapabilirsiniz. Projeye ait görsel aşağıdaki gibidir.

blank

Tahta üzerinde genel olarak görünüş çizimi ise şu şekildedir.

blank

Süt sağımhane projesinin nasıl olması gerektiğini de hep birlikte gördük. Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Desteği Şartları imkanlarından da yararlana şimdi bu harika projenin maliyet hesaplamasına geçebiliriz.

50 100 Başlık Süt İneği Ahır Projesinin Maliyet Hesaplaması

50 yada 100 büyükbaş süt inekçiliği için ahır projesinin maliyet hesaplamalarını burada yer vereceğim. Hesaplama işleminde sadece betonarme kapalı alan olan çiftliğimizin maliyeti yer almayacaktır. Burada tam teşekkürlü olarak anahtar teslimi tesisimizde olaması gereken diğer giderlerinde maliyet hesapları bulunacaktır. Örneğin; sağımhane, gübre çukur, kaba yem deposu ile slaj çukuru ve ihtiyaç olması halinde bakıcı evi gibi. Tabi maliyet hesaplamaların da yine bu kalemler sadece bulunmayacaktır. Buna ilaveten 100 büyükbaş süt ineği ahır projesinin içerisinde yer alan makine ve teçhizatlar da bulunacaktır. Şimdi gelelim, tüm bu maliyetlerin ne kadar? olduğunu TL bazında hesaplanması. İşte güncel rakamlarlar 100 başa kadar süt inekçiliği maliyetinin kaç TL olduğu.

 • Ahır Maliyeti: m2 maliyeti ortalama olarak 700 ile 750 TL arasındadır. 765 m2*725 TL= 555.000 TL olacaktır.
 • Sağımhane: m2 maliyeti 750 TL tir. Toplam 93 m2*750= 70.000 TL
 • Gübre Çukuru: M2 600 ile 650 TL olmaktadır. 1400 m2*600=85.000 TL
 • Kaba Yem Deposu: Ortalama m2 maliyeti 350 TL tir. 250 m2*350TL = 87.500 TL olacaktır.
 • Silaj Çukuru: 300 ile 350 TL m2 maliyeti vardır. 37.500 TL maliyeti çıkar
 • Bakıcı Evi: 65.000 TL

Bunların haricinde makine ve teçhizat maliyetleri ise şu şekildedir.

 • Yem Karma Makinesi: 60.000 TL
 • Yem Ezme Makinesi: 7.500 TL
 • Gübre Sıyırıcı Sitemi (2 tane) 60.000 TL
 • Gübre Pompası: 10.000 TL
 • Gübre Karıştırıcı: 20.00 TL
 • Devirmeli Suluk: 12.000 TL
 • Kaşıma Fırçası: 12.000 TL
 • Podok Demirleri: 30.000 TL
 • Süt Sağlam Sistemi: 50.000 TL
 • 2 Tonluk Süt Soğutma Tankı: 20.000 TL
 • Yemlik Kilitli Demir Seti: 15.000 TL
 • Yatak Durak Demir Seti: 15.000 TL
 • Hayvan Yatakları: 15.000 TL
 • Buza Kulübesi: 12.000 TL olmaktadır.

Toplam maliyetlerin ne kadar olacağına gelmeden önce merak edenler için buzağı kulübesinin resmini sizler için paylaşmak istiyorum.

blank

Evet, bu paylaşımı da yaptıktan sonra merakla beklenen 50 büyükbaş süt ineği için ahır projemizin toplam maliyetinin ne kadar olduğuna gelebiliriz. Ahır inşaat maliyeti 900.000 TL + Makine Ekipman maliyeti 340.000 TL olup toplamda 1.240.000 TL size tam teşekkürlü olarak mal olur. Bu giderin %65 kadarını TKDK dan %50 sini de Tarım İl Müdürlüklerine giderek KKYDP üzerinden hibe alabileceğinizi belirtmek isterim. 13 Etap KKYDP hibelerin bildirisini ve başvuru forumlarını buradaki adresten bulabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalamamız: 3]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Bilal Aktekin dedi ki:

  emeğinize sağlık gerçekten çok bilgilendirici yazılar paylaşmışsınız. Acaba projenin statik hesap ve dwg çizimlerini benimle paylaşma ihtimaliniz var mı?

Bir Yorum Yazın