Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

5 Yıl Geçmişe Dönük Çiftçilerden Kesilen Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Çiftçilerimize müjde! 5 Yıl geçmişe dönük olarak kesilen %4 stopaj vergisi geri iade ediliyor. Destek ödemlerinden kesilen vergi ödemelerinin iadelerini peki nasıl alacaksınız? Başvuru nereye yapılacak? Bu haberi şimdi yada daha önce duyan çiftçilerimizin en çok merak ettiği konu olmaktadır.

5 Yıl Geçmişe Dönük Çiftçilerden Kesilen Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Bu nedenle, ÇKS den kesilen stopaj vergilerin geri almak isteyenlerin doldurması gerektiği dilekçe örneğine kadar sizin için paylaştık. Son başvuru tarihi 31 aralık 2022 olan vergi iadesi başvurusunda bulmak isteyen çiftçilerimiz. Başvuru harici ayrıca kaç TL geri vergi iadesi alacağınızı da sizin için hesaplama yaptığımızı bilmenizi isteriz.

Neler Var?

Çiftçilerimize 5 Yıl Geriye Dönük %4 Stopaj Vergi Kesintileri İade Ediliyor

Çiftçilerimize harika bir haberimiz var. Eminim gübre ve mazot fiyatlarına yapılan bunca zam sonrasında bu harika haber sizlere ilaç gibi gelecek. Bu müjdeli haberimiz ne diyorsanız. Tam 5 sene geçmişe dönük olarak destek ödemlerinden kesilen %4 stopaj vergileri iade edilmiyor. Tabi bu karar öyle durduk yere de alınmadığını bilmenizi isterim. İçinizden bir çiftçimizin Danıştay‘a yaptığı itiraz başvurusu sonrasında çıktığını da bilmenizi istiyorum. Şanlıurfa ilimizde başvuru yapan çiftçimizin sayesinden vergi iadesinden yararlanmak isteyenler en son 31 aralık 2022 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Bundan tam 12 ay önce muhalefet partisi tarafından da meclise taşınan ve 1 yıl boyunca mecliste bekletilen çiftçilerimizden kesilen stopaj kesintileri başvuruları peki nereye nasıl yapılacak? İşte sizlere doldurmanız gerekilen dilekçe örneği ile ilk olarak bu sorunun cevabı. (Sonrasında ise kaç TL vergi iadesi alacağınızı hesaplama yapacağı)

Çiftçilerimiz Vergi İdadisi Başvurusunda Nasıl Bulunacak? (Dilekçe Örneği)

Yapılan hesaplamaya göre tam 2 milyon çiftçimizin Devlete ödemiş olduğu stopaj vergi kesintisi faizi ile birlikte tam 5 milyar TL olmaktadır. Çiftçilerimizden %4 oranında kesilen bu stopaj ödemesi başvuru yapılması halinde geri alınması için kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe de girmiştir. Haberi daha önce yada şimdi duyan çiftçilerimiz 5 Yıl geçmişe dönük olarak kesilen %4 stopaj kesintilerin iadelerini nasıl alacağınız diye hali ile bizlere sormaktadır. Bu haklı merak ettikleri soruların yanıtını ise doldurmaları gerektikleri dilekçe örneği ile bizde sizin için nereye başvuru yapacağınızla birlikte paylaştık.

  • Çiftçilerimiz kesilen %4 stopaj vergi kesintisini 5 yıl geri dönük olarak almak için bağlı oldukları vergi dairesine başvurmaları gerekektedir.
  • Başvuru için de sadece bir dilekçe doldurmaları gerekir. Doldurmaları gerekilen dilekçe örneği ise word formatında olmak dahil şu şekildedir.

Gelir Vergi Kesintisi İade Dilekçe Örneği:

………………………………………………………. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

Tarafıma Doğrudan Gelir Desteği adı altında ödenen tutarlardan gelir vergisi kesintisi yapılmıştır. En son yapılan kesinti tutarı da dahil olmak üzere beş (5) yıl süreci kapsayan kesinti tutarının tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Bilindiği üzere 14.10.2021 tarihinde kabul edilen ve 26.10.2021 tarih 31640 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 7338 Sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlar da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 11 inci Maddesi ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa Geçici Madde 92 ile; ”Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, çiftçilerin düzeltme zaman aşımı süresi içinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla, 313 sayılı Veri Usul Kanunun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca, tahsil tarihinden itibaren aynı Kanunun 112 nci maddesinin (4) numaralı fıkrası hükmüne göre hesaplanacak faizi ile birlikte red ve iade edilir.

Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak daha önce verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca, taraflara tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın işlem yapılmaz, idarece açılmış olan davalarda sürdürülmez. Faiz yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmez, hükmedilmişse de ödenemez. Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunanların iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz. Hükmü eklenmiştir.

Bu itibarla, konu hakkındaki yasal düzenleme çerçevesinde açılmış herhangi bir davam bulunmamakta olup, tarafıma iade yapılması halinde de dava açmayacağımı bildiri konu hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

 

 

Adı Soyadı:

İmza:

 

Vergi iadesi almak için başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerimizin doldurması gereken dilekçe örneği bu şekilde. Bilgisayarlarına bu dilekçe örneğini indirmek isteyenler ise ⇒ Çiftçi Vergi İadesi Alma Dilekçe Başvuru Örneği bağlantımızı tıklaya bilirsiniz. Böylece vergi iadesi başvuru dilekçe örneği bilgisayarlarınıza word formatında inecektir.

Çiftçilerimiz Destek Ödemelerinden Uygulanan Vergi İadesi Kesinti Kaç Lira Alınacak?

Destek ödemelerinden kesilen %4 stopaj ödemelerinin geri iadesinin nasıl alınacağı merak edildiği kadar kaç TL alınacağını da gündem maddesidir. Her ne kadarda kaç TL tam olarak hesaplanması açıklanmasa da uzmanlar küçükbaş hayvan başı için 8 ila 10 TL arasında bir veri iadesi yapılacağı kanısındadır. Uzmanlar tarafından vergi iadesi en az 8 en fazla ise 10 TL olarak yapılacak vergi iadesi miktarına göre 5 yıllık geri iade ödemesi ise şu şekilde hayvan sayısına göre hesaplanır.

5 YILLIK %4 VERGİ İADESİ HESAPLAMASI
Hayvan Sayısı En Az Vergi İadesi Miktarı (8 TL) En Fazla Vergi İadesi Miktarı (10 TL)
50 2.000 2.500
100 4.000 5.000
150 6.000 7.500
200 8.000 10.000
250 10.000 12.500
300 12.000 15.000
350 14.000 17.500
400 16.000 20.000
500 20.000 25.000
550 22.000 27.500
600 24.000 30.000

Hayvan sayılarına göre kesilen %4 stopaj bedeline göre faizi ile birlikte geri alınacak olan vergi iadesi miktarı ortalama olarak bu tablomuzda olduğu gibi olması beklenmektedir.

Çiftçilerimizden kesilen destek ödemelerine ait vergilerin nasıl geri alınacağından bahsettik. Bunla birlikte hesaplamasını da yine sizin için yaptık. Gelişmeler oldukça anında haberdar olmak istiyorsanız da lütfen bizi youtube kanalımızdan takip ediniz. Adresimiz ise=> https://www.youtube.com/kredim

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın