DEVLETKredi.Com

İşyeri Açma Kredisi 2020 (5 Bankanın Kampanyası)

İşyeri Açma Kredisi 2020 (5 Bankanın Kampanyası)

Esnaf olmaya karar verdi iseniz o zaman bunu en düşük maliyetler ile yapmanız gerekmektedir. Özellik ile nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi almayı düşünüyorsanız mutlaka sonuna kadar bu içeriği okuyunuz. 2 yerden işyeri açmak için hibe alabilirsiniz. Bu kurumlar İŞKUR ve KOSGEB’dir. 2020’da bir çok bürokrasi engel kaldırarak 60 bin TL kadar hibe almak artık çok kolay. Bunla beraber yine kamu bankası olan Ziraat ile özel sermayeli Akbank dahil bir çok finansman kuruluşu sizlere faizsiz yada düşük oranlara sahip nakit olanakları sağlaya bilmektedirler.

İş Kurma Kredisi Devletten Nasıl Alınır? (60 bin TL Hibe)

Güzel bir iş fikriniz var az bir şeyde sermayeniz var ise bunu devlet ile işbirliği ile yapmanız sizin her türlü menfaatinize olacaktır. Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Devlet yardımı ile diyorsanız o zaman size 2 kurumu tavsiye edeceğim.

 1. KOSGEB
 2. İŞKUR

Bu her iki kurumda her sene olduğu gibi bu yıl içinde yeni girişimcilere hibe vererek açmış olduğu iş yerlerini desteklemektedir. Şayet eski hükümlü değil iseniz benim sizlere naçizane tavsiyem yeni iş yeri açmak için hibe yolu olarak KOSGEB kurumunu tercih etmenizdir. Bunun sebepleri ise kısaca şunlardan ibarettir.

 1. Hibe imkanlarına çok daha hızlı bir şekilde erişim sağlarsınız.
 2. İşletmenizi kurduktan sonrada KOSGEB’den faizsiz kredi gibi destekler alabilirsiniz.

Şimdi adımlar halinde iş kurmak için KOSGEB’ den nasıl istifade edebiliriz, gelin ilk olarak ondan bahsedelim. Daha sonra ise bankaların sizlere sağlamış oldukları imkanlara değinelim.

KOSGEB Destekli İş Yeri Nasıl Açılır? (DETAYLI ANLATIM)

Bu konu hakkında İnternet üzerinden bir çok asılsız haber dolanmaktadır. Dolanan bu haberlerin bir çoğuda güncellenmediği için sizlere eski uygulama hakkında bilgi ne yazık ki vermektedir. Sizler ile paylaşacağım bu bilgiler herkesin rahatlık ile anlaya bileceği en son uygulamada yer alan bilgilerdir. KOSGEB üzerinden 50 ile 60 bin TL hibe ile iş yeri kurabilirsiniz. ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak güncellenen ismi ile yeni iş yeri açacaklara verilen bu hibe 2 ye ayrılmaktadır. Ayrılan bu 2 destek programı ise tamamen iş fikrinize göre belirlenir. Bunu ben sizlere aşağıda yer alan tabloda net bir şekilde açıkladım.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
Gerçek Kişi Statüsünde Kurulmuş İşletmeler En Fazla 50 Bin TL Hibe
Sermaye Şirketi Üzerine Kurulmuş İşletmeler En Fazla 60 Bin TL Hibe

Gerçek Kişi Statüsünde Kurulmuş İşletme: Hiç bir ortalık olmayan kendi adınıza açmış olduğunuz iş yerleridir. Buna örnek vermem gerekir ise;

 • Kuaförler salonları
 • Lazer Epilasyon Merkezleri
 • Market, Kasap, Şarküteri gibi
 • Oto yıkama
 • Lokanta

işletmelerden oluşmaktadır.

Sermaye Şirketi Üzerine Kurulmuş Olan İşletmeler: Bu tür işletmeler bir kaç ortak ile kurulmuş olan limited şirketlerinden oluşmaktadır. Bunlara örnek verir ise de sanayi dükkanları, üretime dayalı yan ürün üretim işletmeleri gibi diye biliriz.

KOSGEB bu her iki kesim içinde ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” kapsamında vermiş olduğu desteği eskisi gibi artık almış olduğunuz yada ileride alacağınız makine için vermemektedir. 2020 yılı itibarı ile verilecek olan hibe destekleri prim hesaplamasına göre sizlere verilir! Dolayısı ile en üst hibe desteği olan 50.000 ile 60.000 lira hibe desteği alabilmeniz için en az 1 yıl boyunca 3 çalışana sahip olmanız gerekir. Çalışanlar için prim hesaplamasına siz dahil değilsiniz! Prim hesaplaması ve çalıştıracağınız işçi için alacağınız toplam destek hesaplamasını sizler için yaptım.

 • Gerçek Kişi Statüsünde Kurulmuş İşletmeler
5.000 TL Sabit Hibe
Senelik 180 ile 539 Pirim 5.000 TL 1 Çalışan
Yıllık 540 ile 1079 Pirim 10.000 TL 2 Çalışan
1080 ve üstü için 20.000 TL 3 Çalışan
 • Sermaye Şirketi Kuracak Olan Girişimciler
10.000 TL Sabit Hibe
Senelik 360 ile 1079 Prim 5.000 TL 1 Çalışan
Yıllık 1080 ile 1439 Prim 15.000 TL 3 Çalışan
1440 ve üstü için 20.000 TL 4 Çalışan

Sonuç olarak ”gerçek kişi” olarak iş yerini KOSGEB üzerinden kurar ve en az 3 kişi çalıştırır iseniz ilk yıl 25.000 TL ikinci yılda 25.000 TL toplam 50.000 lira hibe alırsınız. Sermaye şirketi olarak kurar iseniz ve 4 çalışanın primlerini tam olarak öderseniz ilk sene 30.000 TL ikinci yıl yine 25.000 TL olmak üzere toplamda 55.000 TL alırsınız. Destek programı oldukça anlaşılır bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. Yinede bu program hakkında sorunuz olur ise lütfen sorunuz. Şimdi gelelim bu imkanlara nasıl başvuruda bileceksiniz.

 • 18 ile 30 yaş arasındaki girişimciler ile gazi, engelli, kadın ve şehit yakınları her iki performans döneminde 5.000 + 5.000 = 10.000 TL toplamda ayrıca hibe alacaklardır.!

1- İş Fikriniz KOSGEB Desteklenen Sektörlerde Olması Şarttır!

KOSGEB destekleri ile iş yeri kurmak için ilk olarak iş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıp almadığına bakınız. Şayet iş fikriniz KOSGEB tarafından destek almıyor ise hiç KOSGEB ‘den hibe alacağım diye medet ummayın. Bu neden ile kurum tarafından oluşturulmuş NACE kodları içerisinde mutlaka iş fikrinizi araştırın. Bunu yapmak aslına bakılır ise çok kolay.

 1. Ya buradan KOSGEB tarafından oluşturulan listede iş fikrinizi bulunuz.
 2. Yada kuruma ait resmi İnternet sitesine buradan giriş yaparak açılan kutucuğa iş fikrinizin ismini giriniz.

Kutucuğa iş fikrini girerek iş fikrinizin destek alıp almadığını öğrenmek çok daha basittir. Aşağıda sizlere bunun bir örneği gösterdim.

Artık 2 şeyi biliyoruz. Bunlardan biri KOSGEB’den ne kadar hibeyi alabileceğimizi 2. olarak ise hibe alabilmek için ilk şart olan iş fikrimizin KOSGEB tarafından desteklenen NACE kodları içerisinde ye alıp almadığını. Artık buraya kadar her şey tamam ise kurumdan hibe almak için yolumuza devam edebiliriz.

2- Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Alınır!

Girişimciliği Geliştirme Destek programından yararlana bilmeniz için aranan 2. şart ise ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” almanızdır. Yine bu eğitim içinde sistem çok daha hızlı hale getirtilmiştir. Daha önceleri bir çok girişimci sertifikasını alabilmek için nüfusun az olduğu ilçelere gidip eğitim almaktaydı. Ama işler şimdi o kadar hızlandı ki artık bu eğitimler İnternet üzerinden verilmektedir. Tabi yok ben hala eski usul ( derslikte ) eğitim almak istiyorum diyorsanız hala o sistemde devam etmektedir. Ama benim tavsiyem İnternet üzerinden eğitim videolarını izleyerek Online olarak sınav olup sertifika sahibi olmanızdır. Hali ile bunun nasıl yapılacağını buna göre anlatacağım. Bunun için ise sırası ile şu adımları yapınız.

 1. Yok ise bir e-devlet şifresi alınız.
 2. Uzaktan eğitim için bu https://lms.kosgeb.gov.tr/ adrese giriş yapınız.
 3. Daha sonra sayfa altında ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” başlığı altındaki ”Eğitime Başla” butonuna basınız.
 4. Karşınıza çıkan 10 videoyu sonuna kadar izleyiniz.
 5.  Videoları izleyip sonunda testleri yapınız.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra buradan belgenizin çıktısını alınız. 😉 Şimdi belgemizi de aldık hadi iş yeri açmak için KOSGEB den hibe için devam edelim.

3- İş Yerinizi Açın Bütün Giderleri Sağlayın

Şimdi geldik asıl terleyeceğimiz noktaya. Buda herkesin canını sıkan konu şüphesiz ki kendi öz sermayemiz ile iş yerimizi açmamız dır. Evet doğru duydunuz. KOSGEB’den yukarıda belirtmiş olduğumuz ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” kapsamında hibe alabilmek için ilk önce kendi paramız ile iş yerimizi açmamız gerekiyor. Ama sermayeniz yok ise de üzülmeyin. En alt başlık altında size işyeri açmak için kredi veren bankaları güncel faiz oranları ile yer vereceğim. Şartları sağlamanız durumundan bahsi geçen bankadan bireysel ihtiyaç kredisi kullanarak’da iş yeri açabilirsiniz. Benim bir çok arkadaşım o şekilde işini açıp almış olduğu KOSGEB hibesi ile kredilerini kapatmıştır. İş yeri açarken eski sistem gibi yok sıfır makine almanız, yok efendim yerli üretim alet edevat almanız gerekmiyor. Yada birinci dereceden herhangi bir alış veriş yaparak da işletmenizi kurmamamız filan da gerekmiyor. Sıfırdan iş yeri kurduktan sonra ne alırsanız alın buna sadece siz karar verebiliyorsunuz. Yeni sistem de bu gerçekten çok iyi oldu. İş yeri açarken de lütfen şunları dikkat edin.

 1. İş yerinin ana cadde üzerine veya işlek tarifi kolay bir yerden tutmaya
 2. Belediyeden herhangi bir yasal sorun yaşamayacağınızı (ustalık belgesi, yerleşim yeri mesafeleri)
 3. İyi bir muhasebeci ile anlaşmaya
 4. Kira kontratı yapmaya

Bunlara dikkat edip ister bayilik alıp ister ise kendi imkanlarınız ile iş yerinizi Türk Ticaret Kanunları kapsamında kurunuz. Şimdi sıra geldi son adıma…

4- KOSGEB ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programına” Başvurma

Artık 50.000 yada 60.000 TL hibe almak için son adıma geldik. Bunun için ilk olarak işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt etmeniz gerekir.

Kayıt işlemini vergi yada T.C. kimlik numaranız ile bir de çıkarmış olduğunuz vergi levhanız da yer alan ”İşe Başlama Tarihi” ile sisteme giriş yaparak yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıda sizin de görmüş olduğunuz gibi bölgenize ait KOSGEB birimine başvuru yapmalısınız.

Kurul başvurunuza onay verir sizden taahhütname alınır ise 50 Tane KOSGEB İş Planı Örneği içerisinden size uygun olan bir projeyi indirip, gerekli düzenlemeleri yapınız. Daha sonra size verilen sunum gününde iş planınız sunum yapıp hibe imkanlarından yararlanınız.

Ufak tefek detayları belki atlamış olabilirim. Ama genel olarak KOSGEB iş yeri hibesi almak için sistem bu şekilde ilerliyor. Ayrıca, KOSGEB size ücretsiz danışmalık hizmeti de verecektir. Danışmanız’dan telefon üzerinden dahi destek alabilirsiniz.

5- Türkiye Halk Bankası İş Yeri Açma Kredisi

Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi şayet hiç bir sermayeniz yok ise yeni açacağınız iş yeri için bankalardan kredi kullana bilirsiniz. Ben bunun için sizlere ilk önereceğim banka Türkiye Halk Bankası’dır. Bunun nedeni ise nasıl ise devlet çiftçilere 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası İnek Kredisi veriyor ise yeni girişimcileri de Türkiye Halk Bankası üzerinden destekleyerek kredi vermektedir. Türkiye Halk Bankası bu kapsam da girişimcinin niteliğine göre 4 tane kredi paketi oluşturmuştur. Bu kredi paketleri ve özellikleri ise şu şekildedir.

 1. Genç Girişimci Kredisi: 1 Yıl ödemesiz olarak tam 50.000 TL verilmektedir. 30 yaşını aşmamış kurmak istediği iş yeri için yüksek okul okumuş yeni girişimcilere verilir. Geri ödeme ise aylık eşit taksitli tir.
 2. Cesur Girişimci Kredisi: En az kuracağı iş için 2 yıl deneyimli olan ver yüksek okulunu okuyan girişimcilere verilir. 35 yaşının aşmamış girişimcilere verilen bu kredinin üst limiti 75.000 TL tir. 12 ay ana para ödemesiz 48 ay vadeli olarak girişimciye verilir.
 3. Usta Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış en az ilk okul mezunu açacağı iş yeri için 5 yıllık deneyime sahip girişimcilere verilir. 1 yıl ödemesiz olarak 30.000 TL verilmektedir.
 4. Mucit Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış, patent hakkı almış, teknomarketler ‘de faaliyet gösteren KOSGEB yada TUBİTAK, TTGV den hibe almaya hak kazanmış girişimciler için oluşturulmuş bir kredi paketidir. 75.000 TL kadar verilen kredi 48 ay vadeli ve 12 ay ödemesiz tir.

Detaylı bilgiyi 0-850-222-04-01 çağrı merkezlerinden öğrene bilirsiniz.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisi

Bir kamu bankası olan Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz yanı sıra yatırım amaçlı iş yeri almak isteyenlere kredi vermektedir. Ayrıca, 120 ay vadeli olarak vermiş olduğu bu kredi ile iş yeri de satın alabilirsiniz. Ancak iş yeri açmak için kredi bu paket ile alamazsınız.! Ziraat bankası üzerinden kredi kullanarak şayet bir iş yeri açmayı planlıyor iseniz bunu en güzel ”Bireysel İhtiyaç Kredisi” kullanarak gerçekleştire bilirsiniz. Benimde sizlere tavsiyem şayet bireysel ihtiyaç kredisi kullanarak iş yeri açacaksanız kesinlik ile bunu Ziraat bankası üzerinden gerçekleştirmenizdir. Bunun en büyük nedeni ise hiç kuşkusuz ki bankanın kredi faiz oranlarının çok düşük olmasıdır. Bankaya ait güncel kredi faiz oranları ise hesaplamaları ile şu şekilde yer almaktadır.

 • Ziraat Bankası kasım ayı için 36 aya kadar olan bütün vadelerde iş yeri açacak girişimcilere sabit %1.42 faiz uygulamaktadır. Bu faizler ile farklı tutar ve vadelere göre kredi geri ödeme tablonuz şu şekilde oluşur.
42.500 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 3.946,08 TL 47.353,07 TL
24 2.172,38 TL 52.137,28 TL
36 1.589,17 TL 57.210,23 TL
48
60

olacaktır. Başvuru işlemlerinizi hemen BURADAN yapabilirsiniz. Bankanın bu olanaklarının yanı sıra Ziraat Bankasından İcralık Tarla Arsa Alma İlanları da göz atamanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok uygun imkanlar ile arsa ve tarları ihale sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Yeni İş Yeri Açtım Kredi Çekebilir Miyim?

Yeni iş yeri açtım kredi çekebilir miyim sorunuz 2 yanıtı var hem evet hem hayır. Diyorsunuz ki bu nasıl oluyor şimdi hemen açıklayayım. Eğer ki ticari kredi çekecek iseniz en az 6 aylık bir esnaflık geçmeniz olması gerektiği için hayır. Ama bireysel ihtiyaç kredisi kullanacak iseniz o zaman iyi bir KKB kredi notu ile evet.! Şayet iyi bir kredi notuna sahip iseniz hiç bankaya gitmeden kredi kullana bilirsiniz. Hatta gelir belgesiz ve kefilsiz olarak kredinizi nerede ise bütün bankalardan alabilirsiniz. Bu amaç ile size önereceğim bankalar.

 1. Akbank
 2. QNB Finansbank
 3. Garanti Bankası
 4. ENPARA uygulaması
 5. Denizbank

sırası ile gelmektedir.

Akbank İş Yeri Açma Kredisi Var Mıdır?

Akbank iş yeri açma kredisi tıpkı Ziraat bankasında olduğu gibi yoktur. Ama gelir belgesiz olarak bu bankadan anında bireysel kredi çekerek kredi sahibi olabilirsiniz. Bunu yapmak için iyi bir kredi notun haricinde ise 2 şeye ihtiyacınız var.

 1. Akbank vadesiz mevduat hesabına
 2. Akbank İnternet bankacılık şifresine

Bunlar her ikisine de Akbank şubesine giderek anında temin edebilirsiniz. Hatta bu hesapları aldığınız an kredi başvurusunu İnternet üzerinden Akbank direk ile hemen yapıp aşağıdaki faiz imkanları ile kredinizi kullana bilirsiniz. AKBANK haricinde farklı bankalardan gelir beyansız olarak kredi kullanmak istiyorsanız 5 En İyi Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar içinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Tercihin AKBANK’dan yana ise o zaman bankanın sizlere bu ay uyguladığı kredinin imkanları şu şekildedir.

Faiz oranı;

AKBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.82 %1.80 %1.78

Geri ödeme planı;

32.500 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 3.108,02 TL 37.296,25 TL
24 1.749,61 TL 41.990,68 TL
36 1.303,08 TL 46.911,07 TL
48
60

Cep telefonu numaranız ile başvuru yapmak için bu formu doldurmanız yeterlidir.

İşyeri Açma Kredisi 2020 (5 Bankanın Kampanyası) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Bekir dedi ki:

  29 yıllık müşteri potansiyeli çok iyi olan ve hareketli bir cadde üzerinde olan erkek kuaför dükkanı devir almak istiyorum. Ustalık be kalfalık diplomam var. Hiç sermayem yok ve gelir belgesi sunamıyorum. Ancak iş yerini devir aldığımda resmi olarak vergi mükellefi ve iş veren olacağım. Bu şekilde şu an kredi çekebilirmiyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   Türkiye Halk bankasının sizin gibi ustalara sağlamış olduğu çok avantajlı girişimci kredileri bulunmaktadır. Bence, mutlaka bir gidip görüşün.

DEVLETKredi.Com