5 Harika Bankadan İkinci Derece İpotekli Kredi

5 Harika Bankadan İkinci Derece İpotekli Kredi
30 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.
Kredi notu düşük olan, bankaların yolunu tutan her vatandaş olumlu sonuç alamaya biliyor.  Böylesi durumlarda ihtiyaç sahibi kimseler için  ipotekli kredi çekmek tek çözüm yolu oluyor. Eş dosttan borç alma devrinin de kapandığını düşünürsek.  İşte bankalardan olumsuz yanıt alan kimseler için teminatınız ipotekli dahi olsa ikinci kez rehin koyularak nasıl kredi başvurusu yapılır bahsedeceğiz. Öncelikle ev ipotekli kredi veren bankalar hangileri detaylarıyla araştırdık. Sizlerde 5 harika bankadan ikinci derece ipotekli kredi  nasıl alınır diyorsanız yazımızı inceleyiniz.

İkinci derece ipotekli kredi ne demek?

İkinci derece ipotekli kredi ne demek

İkinci derece ipotekli kredi ne demek

Bildiğiniz üzere değerli bir malı rehin göstererek kendinizde finansman sağlamak uzun senelerdir mevcut. Bu sistemi büyük faktoring şirketleri de, küçük çaplı tefeciler de uygulamaktaydı. İşlemi resmi kanallara dökerek yapmak isteyenlerin tercihleri ise bankalardan yana oldu. İpotek konut, iş yeri, araç, arsa gibi kıymetli gayrimenkullere borç ödemeleri bitene dek bankanın elinin altında olması demektir. Yani kredi çekip işletme açmak istiyorsunuz ancak elinizde peşinat yok. Bankalardan kredi çekmek için ise gelir durumunuz risk gösteriyor. İşte bu noktada üzerinize kayıtlı olan değer görecek mallara rehin koydurarak gayrimenkulün kıymetine göre %80 oranında kredi alabilirsiniz. Bundan da öte bu krediyi aldınız ve yine aynı şekilde acil nakit ihtiyacınız oldu. Üzülmeyin tekrar bankanız ile iletişime geçerek aynı mal üzerine ipotek koydurarak sıkıntınızı giderebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için gayrimenkulün değerince sunulan miktarın tamamınca kredi çekmemiş olmanız veya bu borcu yarılamış, çekeceğiniz miktarın eksper değerince onaylanması gerekmektedir. Aynı banka ile aynı mal üzerinden devam ettiğiniz sürece ikinci derece ipotek sizler için eşsiz bir seçenektir. Peki bu işlemi gerçekleştirmek için hangi koşullar gerekli bir bakalım.

İkinci dereceden ipotekli kredi alabilmek için aranılan şartlar neler?

İkinci dereceden ipotekli kredi alabilmek için aranılan şartlar neler

İkinci dereceden ipotekli kredi alabilmek için aranılan şartlar neler

İlk önce bankanızla aranızda olan iletişiminiz çok önemli bu demek oluyor ki ödemeleriniz gününde gerçekleşiyor mu? Daha önce hiç dosyanız icraya düşmüş mü? Kısacası temiz bir sicil, yüksek bir kredi notu sizin için en mühim faktör. Bunun dışında ipotek gerçekleştirdiğiniz malın ekspertiz değeri ikinci kez kredi alabilmenin diğer anahtarıdır. Lakin örnek verecek olursak 300 bin liralık bir konutunuz var ipotek ettirdiniz eksper size 200 bin liralık değer gösterdi ve kredinizi 150 bin lira olarak çektiniz. Geriye kalan 50 bin liralık limitinizi ikinci kez başvurarak çekebilirsiniz. Ya da 200 bin liralık kredinin tamamını çektiniz fakat geçen bu sürede 100 bin lirasını ödediniz tekrar aynı malı ipotek göstererek 100 bin lira daha kredi alabilirsiniz. Gelir durumunuz ve yukarıda bahsettiğimiz koşulları sağlamanız halinde ikinci hatta üçüncü dereceden ipotek ile kredi alabilirsiniz. Başvuru sırasında gelir belgesi, kimlik fotokopisi ve tapu fotokopisi yeterli olacaktır.  Bu imkanı tanıyan bankalardan bahsetmek gerekirse en başta; Deniz bank, Vakıf bank, Garanti bankası, Ziraat bankası ve Halk bankası gelmektedir. Bankaların büyük çoğunluğunda bu özellik bulunsa da ismi geçen bankaların müşteri kitlesi daha fazladır.

Hangi bankalar ikinci derece ipotekli kredi veriyor?

Hangi bankalar ikinci derece ipotekli kredi veriyor

Hangi bankalar ikinci derece ipotekli kredi veriyor

Ülkemizde yabancı sermayeli birçok bankanın yanı sıra devlet destekli bankalarımızda bulunmakta. Memur ve emekli vatandaşlarımızında genellikle bu bankaları tercih ettiğini hepimiz biliyoruz. Gerek uygun faiz oranları, gerekse uzun vade seçenekleriyle daha cazip gelmektedir. Ancak biz araştırmalarımız sonucu 5 banka üzerinde yoğunlaşarak, bu konu hakkında değişken olsa da güncel faiz oranlarıyla size bilgi vermek istedik.

  • Ziraat bankası: Yüksek limitli çekmek istediğiniz krediler için sizlere 60 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Bu vade süresi konut gibi seçeneklerde 120 ayı bulabiliyor. Konut ipoteği için; %80 iş yeri için %75 imar gören arsalar için ise %50 si kadar kredi kullandırılır. Kredi ödemesi boyunca deprem ve yaşam sigortaları zorunlu olarak yapılır. Güncel  tüketici faiz oranı %1.80, konut kredisi %1.50, taşıt kredisi faiz oranı ise %1.76 dır.
  • Garanti bankası:  Evini gösterene hazır mortgage kredisi sloganıyla birçok kimseye teminatla kredi olanağı sağlamaktadır. En yeni garanti bankası konut kredisi faiz oranı % 1.69 , taşıt kredisi %2.05 , ihtiyaç kredisi faiz oranı ise %2.22 dir.
  • Vakıfbank: Sarı panjur kampanyasıyla binlerce kişiyi ev sahibi yapan Vakıfbank ipotekli kredi sisteminde önde gelen bankalarımızdan. Güncel faiz oranı ise %1.69 civarında seyretmektedir.
  • Deniz bank: Diğer bankalara oranla faiz oranı biraz yüksek olsa da müşteri memnuniyeti bir hayli fazladır. Sunduğu cazip paketler ile müşterilerinin yüzünü güldüren bankanın güncel ihtiyaç kredisi faiz oranı %2.95, konut kredisi %2.49, taşıt kredisi %2.75 dir.
  • Halk bankası: Düşen faiz oranlarını en iyi devlet bankalarında hissedersiniz. Bunlardan biri de Halk bankasıdır. Faiz oranlarına bakıldığında ihtiyaç kredisi %1.85, konut kredisi %1.49, araç kredisi ise %1.76 dır. İpotek olsa dahi 120 ayı bulan vade imkanıyla ihtiyaç sahibi müşterilerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 120 Ay Vadeli Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git