DEVLET Kredi

5 Dakikada Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma

16.09.2019
115
5 Dakikada Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma

Günümüzde kredi kartı kullanmayan, vatandaş ya da kredi kartı olmadan satış yapan esnaf bulmanız çok zor. Buna binaen hemen herkesinde bu ödemelerle alakalı mutlaka bir sorunu da bulunuyor diyebiliriz.  İşte bu kadar çok hayatımızda aktif olan kartların, aidat sorunlarını bugün kapsamlı olarak ele aldık. Bankaların ödemek istemediği bu miktarı artık 5 dakika da kredi kartı aidatı olarak e-devlet üzerinden geri almanız mümkün. Tek tek bahsedeceğimiz bu adımların birçok kart kullanıcısının yüzünü güldüreceğinden eminiz.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma 2019

Kredi kartı aidatı geri alma 2019

Kredi kartı aidatı geri alma 2019

Siz okurlarımızı yakından ilgilendiren kredi kartları konusunu her zaman yakından takip etmekteyiz. Olumlu, olumsuz her türlü faktörleri bugüne dek ele alarak sizlere açıkladık. Çok büyük meblağlar olmasa bile kredi kartı aidatlarını geri aldığınızda ufak ödemeler ile anlık sorunlarınızı aşmanız mümkün. Peki nedir bu kredi kartı aidatı geri iadesi nasıl mümkün bahsedelim. Bankaların müşterilerinin kredi kartı kullanımları, senelik limitlerine göre kategorilendirip senelik masraf bedeli olarak göstererek kişilere ödettirdiği miktara kart aidatı denir. Minimum 75 liradan başlayıp 200 liraya varan bu ödemeler için birçok vatandaş şikayetçiydi. Geçtiğimiz yıllarda Yargıtay’ ın almış olduğu karar ile en az 10 yıllık kart kullanıcısı olan kimseler geriye dönük 10 yıllık kart aidatlarını geri alabilecekler. Üstelik bu işlemi e- devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilecekler. Peki bu ödemeyi alabilmek için yapılması gereken hangi adımlar bir bakalım.

E- Devlet Kart Aidatı Nasıl Alınır?

E-Devlet kart aidatı nasıl alınır

E-Devlet kart aidatı nasıl alınır

Bildiğiniz gibi birkaç yıldır devletin bütün resmi işlemleri e- devlet kapısından yapılıyor. Bunlardan birisi de kredi kartların aidatlarının geri ödemesidir. Bankalara müracaat ederek de alabileceğiniz bu iadeyi e-devlet (risk raporu nasıl sorgulanır detaylar için tıklayın.) üzerinden daha bir kısa yolla almanız mümkün. İlk önce e-devlet şifreniz ve kimlik bilgileriniz ile sisteme giriş yapınız. (Eğer hala bir şifreye sahip değilseniz en yakın PTT şubesinden kolayca temin edebilirsiniz.) İkinci olarak bağlı olduğunuz bankanın size hesap işlemleri sonrasında verdiği dekontu muhakkak kaybetmeyin. Çünkü iadesini isterken size lazım olacak. Bankanın mail adresine kimlik bilgilerimizin ve dekont bilgilerimizin bulunduğu bir dilekçe yazarak mail adresine gönderelim. Banka bize aidatın geri ödenmesi hakkında onay veriyor ise sorun bulunmuyor, bankaya gidip imzanızı atarak iadeyi teslim alabilirsiniz. Şayet banka bu iadeyi kabul etmiyor, olumsuz yanıt veriyorsa ise işlemlerimizi e-devlet  üzerinden yasal olarak takip edeceğiz demektir. Size gönderilen olumsuz sonuçlu maili kaydedin. E-devlet’ e sistem üzerinden giriş yaparak Türkiye Bankalar Birliğinin hakem heyetine şikayetinizi bildirin. Buradan ulaşabilirsiniz. Belirttiğimiz sayfaya eriştikten sonra kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile doğrulama yapınız. Ardından yeni başvuru adımına geçerek başvuru adımlarında gereken boşlukları dolduralım. Son olarak karşımıza çıkacak olan bankaların listesinden bağlı olduğunuz bankayı seçip, gerekli bilgileri girerek işlemi sonlandırın. TBB’ inden bir ay içerisinde gelecek olan yanıt ile en geç bir ay içerisinde talep ettiğiniz kart aidatınızı alabilirsiniz. TBB hakem heyetine ulaşmak için tıklayınız.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği

Resmi dairelerle olan başvurularımızı ister birebir giderek kurumdan isterse artık İnternet üzerinden e-mail yoluyla gerçekleştirebiliriz. Ancak her iki seçenekte de yazılı bir beyanda bulunmanız gerekir. Bu isteğinizi bir dilekçe yoluyla arz etmelisiniz. Bu sebeple bugün kredi kartınızın aidat geri ödemesi için dilekçe nasıl yazılır basitçe örnek vereceğiz;

                                                                   Türkiye Ziraat Bankası Müdürlüğü’ne

3841 7982 4961 2113 5178 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan 16.09.2019 tarihinde alınan kredi kartı aidatı altındaki 130 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

                                                                                                                                                       İsim / Soyad

                                                                                                                                                              İmza

Bankaya Giderek Kredi kartı Aidatınızı Birkaç Dakika’ da İadesini Alabilirsiniz

Kredi kartı aidatı geri alma dilekçe örneği

Kredi kartı aidatı geri alma dilekçe örneği

Yukarıda oturduğunuz yerden aidatınızı geri nasıl alabileceğinizi anlattık. Bunun dışında üşenmeyip şubeye gidecek vatandaşlarımız içinde nasıl başvuru yapılır biraz bahsedelim. Kredi kartınız hangi bankaya aitse o şubeye giderek kart işlemlerine müracaat ediniz. Yine yukarıda yazdığımız metni kendi bilgileriniz ile yeniden düzenleyerek dilekçenizi görevli çalışana teslim ediniz. Bu sizin bankadan ilk beyanınız. Bankanın bu geri iadeyi onaylaması halinde hemen paranızı hesabınızdan çekebilirsiniz. Fakat olumsuz yanıt verilmişse e-devlet üzerinden başvurunuzu yapıp. Türkiye Bankalar Birliğine şikayetinizi gerçekleştirip aidat iadesini alabilirsiniz. Her türlü koşulda şartlar uygunsa banka sizden kestiği bu miktarı size geri ödemek zorunda. Bunun dışında kartla ilgili yaşadığınız sorunlar içinde ayrıca bu bahsettiğimiz yol ile şikayetçi olabilirsiniz. Tüm bu hakları size tüketiciyi korumak maksatlı Yargıtay sağlıyor. Bu haklarınızı sonuna arayarak kesintilerinizin tamamını alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatını Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı aidatı, banka kullanıcısının müşteri olma ücretidir. Bankanın kartını kullanıyor ve o banka adı altında finansal işlemlerinizi takip ediyorsanız sizden senelik olarak belirli bir miktar ödeme talep ediliyor. Müşteriye bu parayı talep ederlerken bir takım hizmet bedellerini, dosya masraflarını sebep gösterirler. Peki belirtilen bu aidat ödemesini yapmazsak ne olur? Birçok bankanın günümüzde artık aidatsız kredi kartları bulunmaktadır. Tercihinizi bu yönde kullanmak akıllıca olacaktır. Ancak bazı sebepler dolayısıyla aidatlı kredi kartı kullanmak zorunda kalmış iseniz belirtilen tutarı ödemek zorundasınız. Ödemediğiniz taktirde hesap işlemleriniz den bu ücret tahsil edilir. Bu ücreti vermemek için 15 günlük bir süreçte kredi kartınızı iptal ettirebilir. 180 Günlük bir süre dolmamış ise kartı hiçbir şekilde kullanmamış iseniz kart aidatı bedeli istenmeyecektir.

5 Dakikada Kredi Kartı Aidatını E-Devlet Üzerinden Geri Alma HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com