Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

5 Dakikada İnternet Üzerinden İŞKUR İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır?

Saatlerce İŞKUR kaydı olmak için sıra beklemenize artık lüzum kalmadı. Çünkü; internet üzerinden sadece 5 dakikanızı arayarak İŞKUR işsizlik kaydı oluşturabilirsiniz. Üstelik sadece online olarak İŞKUR kaydı oluşturmakla da kalınmamaktadır. Arzu ederseniz İŞKUR iş bulma pozisyonunuzu da aktif edebiliyorsunuz. Böylece kuruma işverenler tarafından verilen iş imkanlarıyla da tanışmış olmaktasınız.

5 Dakikada İnternet Üzerinden İŞKUR İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır?

Bitmedi! İŞKUR internet üzerinden e-devlet aracılığıyla da bir çok olanağı sağlamaya başlamıştır. Bunların en başında ise kendi pozisyonunuza uygun olarak iş ilanlarına filtre uygulayarak görebilmeniz tir. Peki, İŞKUR tarafından işsizlere sağlanan işsizlik maaşı başvuru yapma dahil tüm bunlara nasıl başvuru yapabiliyorsunuz? Hepsini sizler için aşağıda resimli hatta videolu olarak aşağıda anlattık.

Neler Var?

İŞKUR Kaydı Neden İstenilmektedir? Kayıt Olmanız Sizlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İŞKUR’a kayıt olmanız sizlere ne gibi avantajlar sağlar. İŞKUR kaydı neden istenmektedir? gibi sorularınızın hepsini sizler için açıklayacağız. Gelin şimdi hep birlikte ilk olarak İŞKUR kaydının nasıl yapıldığını görelim. İŞKUR’un sağlamış olduğu teşvik ve desteklerinden  yararlanabilmek adına tabii ki de ön şart olarak istihdam edilecek kişilerin İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. Bu kaydı gerçekleştirdikten sonra yararlanabileceğiniz bir çok avantajlarda bulunmaktadır. Bu avantajlar ise;

 • İlk olarak size can suyu olacak işsizlik maaşı bağlanmış olmasıdır.
 • İkincisi yine kaydınızı yaptırmış olduğunuz İŞKUR tarafından sizin isteğiniz yönünde, uygun pozisyonda iş bulma imkanı doğmuş olacaktır.
 • Kurum tarafından verilen hibe desteklerinden ve İşyeri Açma Kredisi 2022 (Yeni Dükkan Açacaklar) 
 • imkanlarından isterseniz yararlanabilirsiniz. Buna engelli ve eski hükümlülerde dahil olabiliyor.
 • İŞKUR tarafından iş başı eğitimleri alarak günlük yevmiye kazanmanız. Bununla birlikte bu sayede birde meslek sahibi olmanız olacaktır.

Evet arkadaşlar İŞKUR’un sağlamış olduğu avantajları sizlerde gördünüz. Sağlanan bu imkanlar şu anki koşullarda gayet iyi değil mi? Bence mükemmel. Şimdi işsiz kalan arkadaşlarımız neden İŞKUR’a kayıt olmak istemesin ki. Bu avantajlar haricinde sizlere bir çok imkanlar da sağlamış olduğunu söylemiştik değil mi? Bu imkanlar hakkında sizlere detaylı bir çok bilgi verdik. Sizler için yapmış olduğumuz araştırmalar ise.,

Sizce de bu imkanlar oldukça iyi değil mi? Vermiş olduğumuz linklerden bilgi alarak sizlerde İŞKUR üzerinden iş bulma imkanına sahip olabilirsiniz. Şimdi siz değerli arkadaşlarımda daha net almış olmalı. İŞKUR kaydının neden istenildiğini. Peki İŞKUR’a nasıl kayıt olunur? Kayır sırasında istenilen başvuru evrakları var mı? Gelin şimdi hep birlikte bu sorularımıza cevap bulalım.

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? Başvuru Evrakları Nelerdir?

Görmüş olduğum üzere sizlerin de bu konu epey bir dikkatinizi çekmiş olmalı ki şuan buradasınız. Avantajlar mükemmel demiştim sizlere. Şimdi gelelim İŞKUR’ nasıl kayıt olunacağına ve başvuru esnasından istenilen evrakların neler olduğuna. İŞKUR’a kayıt olabilmek için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

 1. Klasik yöntemi kullanmak isterseniz bağlı olduğunuz il veya ilçedeki İŞKUR binasına giderek kayıt işleminizi şahsen kendiniz müracaat ederek yaptırabilirsiniz.
 2. İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.
 3. Son olarak ise e-devlet üzerinden İŞKUR kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ben şahsen müracaatta bulunmak istiyorum diyen arkadaşlarımız. Bunun için ilçede ikametgah ediyorsanız. İlla ki İŞKUR il müdürlük binasına gitmenize gerek yoktur. Daha önceki yıllarda İŞKUR binaları her yerde bulunmamaktaydı. Bu sebepten dolayı illerde bulunan İŞKUR binalarına müracaatta bulunuluyordu. Fakat şuan 2022 yılında her ilçede mutlaka İŞKUR’un bir bürosu bulunmaktadır. Bu büroların çoğunluğu yerel belediye binalarında yada belediye ye yakın yerlerde olmaktadır. İl müdürlüklerine veya ilçe ofislerinden İŞKUR’a kayıt olmak için sizlerden sadece 2 tane önemli olan evrak istemektedirler. Bu evraklar ise;

 1. Üzerinde muhakkak TC kimlik numaranızın bulunmuş olduğu nüfus cüzdanınız,
 2. Çalışmanızı sonlandırmış olduğunuz, en son yerden sizlere verilen işten çıkış belgeniz

olmaktadır. Sadece bu 2 belge ile şahsen İŞKUR kaydınızı il müdürlük yada ilçe ofislerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Şayet ben başvurumu internet üzerinden yapmak istiyorum diyorsanız, da yukarıda vermiş olduğum son 2 yöntemi kullanacaksınız. Yani ya İŞKUR’un resmi internet sayfası üzerinden yada e-devlet aracılığı ile yapacaksınız. Bu iki yer üzerinden nasıl İŞKUR’a kayıt olunur diyorsanız da sizler için aşağıda ilgili bağlantılarıyla birlikte resimlerle paylaştık. Vereceğimiz yolu izlemeniz halinde kolay bir şekilde zaman harcamadan yapabileceğinize eminim.

İnternet’ten İŞKUR Kaydı Sadece 5 Dakikada Nasıl Yapılır? (İş Bulma Pozisyonunu Aktif Etme)

Zamanım benim için değerli kayıt için saatlerimi harcaman istemiyorum diyenler için. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte bir çok işleminizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunu İŞKUR kaydı da dahil olmaktadır. İnternet üzerinden İŞKUR kaydınızı nasıl yapacağınızı ve iş bulma pozisyonunuzu nasıl aktif edeceksiniz. Hepsini sizlere adım adım resimler ile anlatacağım.

İlk olarak verdiğimiz bu https://bit.ly/34CrVRsadres üzerinden giriş yapalım. Giriş yapmanız halinde karşınıza hemen resimde de görmüş olduğunuz üzere ”Üyelik Sözleşmesi” çıkmış olacaktır. Bu sözleşmeyi ”Onaylıyorum” demeniz gerekmektedir.

blank

İŞKUR-internet-sayfasına-giriş

 • Onayladıktan sonraki adımda karşınıza çıkan ekranda ki ”Kişisel Bilgilerinizi” eksiksiz ve doğru bir şekilde girelim. Sonra altta bulunan kişisel verileri okuduğunuzu belirten kutucuğa da onay verelim.
  blank

  Kişisel-bilgiler-ve-ileri-butonu

  Resimde gösterdiğim gibi işaretlemeyi de  yaparak ”İleri’ butonuna basarak devam edelim.

 • Sizlerden şimdi adres ve iletişim bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bilgileri girdikten sonra sayfanın devamında üyelik için şifre belirleme olacaktır. Şimdi geldi sıra şifre belirlemeye şifrenizi akılda kalacak ve sizin unutmayacağınız gibi belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise ”Üyeliği Oluştur ve Devam Et” diyerek, ilerlemeye devam edelim.

  blank

  İleri

 • Böylelikle üyelik işlemlerini tamamlamış oluyoruz. Şimdi sıra geldi iş aramanızı aktif etmeye. Bunu da yapmak için karşınıza çıkan Uyarıya ”Tamam” diyelim.

  blank

  uyarı

 • Bu yolda sistem sizlerden öğrenim bilgilerinizi isteyecektir. Öğrenim bilgilerinizi girip, ardından ”Ekle” tuşuna basmalınız.

  blank

  öğrenim-bilgileri

 • Ekranda gördüğünüz üzere meslek bölümü ile ilgili size ait olan meslek seçiminizi yapmalısınız. Yine ”Ekle” diyerek yolumuza devam edelim.

  blank

  mesleki-bilgiler

 • Sıra geldi menü üzerinde bulunan ”Yeni Kayıt Düzenle” diyerek, açılan alandan resimde gördüğünüz gibi ”AKTİF” bölümüne ”Kaydet” diyelim

  blank

  Kişisel-Bilgiler

Vermiş olduğumuz bu yolu izlemeniz halinde son yapmış olduğunuz işlem sonrasında İŞKUR kaydınız veri tabanında oluşmuş oldu. Bununla beraber aynı zamanda da iş bulma pozisyonunuz aktif edilmiş oldu. Artık hem İŞKUR kaydımız var. Hem de veri tabanında yer alarak, iş bulma pozisyonumuz aktif olmuş oluyor. Tabi ki vermiş olduğumuz işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız.😊

blank

Kişisel-Bilgiler

Eğer arzu ederseniz daha sonra sol menüde bulunan, iş tecrübelerinizi, iş tercihlerinizi de doldurabilirsiniz. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra artık tamamen %100 işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız. Birde sizler için aşağıya👇  bu konu ile alakalı olduğunu düşündüğüm bir video bırakıyorum.

Bu video sayesinde de sesli olarak dinleyerek daha kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece %100’lük oranında İŞKUR kaydınızın tamamlanmış olur. Şimdi sıra geldi e-devlet üzerinden İŞKUR kaydı nasıl yapılmaktadır. Bunu görelim. Ne dersiniz?

e-Devlet Üzerinden İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?

Bildiğiniz üzere e-devlet üzerinden bir çok işlemimizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. E-devlet sistemi içerisinde İŞKUR uygulamalarına da kolaylıkla erişim sağlayabiliyoruz. Tabi bunun için ilk önce bir e-devlet şifremiz olması gereklidir. Sizin hala bir e- devlet şifreniz yoksa bunun içinde bir çözüm önerimiz var. PTT Gitmeden İnternet’ten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? adresinde sizlere gerekli olan tüm detayları anlattık. Vermiş olduğumuz linke tıklamanız halinde sizin de bir e-devlet şifreniz olur. Üstelik hiç bir ücret ödemeden bedavaya temin edebilirsiniz. Yalnız bir bilgiyi de sizlerle paylaşmam gerekirse e-Devlet üzerinden İŞKUR kaydı gerçekleştiremezsiniz. Sebebini görecek olursak yukarıda da bahsettiğim gibi ilk önce İŞKUR’a kayıt olmanız gerekecektir. Daha sonrasında ise vermiş olduğum yolu izleyerek, aşağıda resimde de görmüş olduğunuz gibi uyarı almış olursunuz.

blank

İŞKUR-kaydınız-olmadığından-dolayı-bu-hizmetten-yararlanamazsınız.

Yukarıda İŞKUR’un internet sayfası üzerinden bahsettiğimiz şekilde aktif etmeniz halinde ise e-Devlet üzerinden yararlanabileceğiniz İŞKUR olanakları şunlardır.

 1. İş aramanız halinde iş başvurularınızı ve iş ilanlarına e-devlet üzerinden bakıp, başvuruda bulunabilirsiniz.
 2. Her hangi bir işçi sendikalarının üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Yine işçi sendikalara üyelik sorgulamalarını ve doğrulamasını yapabilirsiniz.
 4. Geçici iş gücü desteğinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.
 5. Özellikle son dönemlerde en yaygın olan KÇÖ yani kısa çalışma ödeneğinden e-devlet üzerinden yararlanabilirsiniz.

Vermiş olduğum tüm bu işlemleri e-Devlet üzerinden İŞKUR uygulaması olmadan da yapabiliyorsunuz. Sanırım sizin de şuan burada olma nedeniz İŞKUR İş İlanları ve Başvurusu olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı da ilk olarak yukarıda anlattığımız yolu izleyerek İŞKUR kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sonrasında ise e-devlet üzerinden bu uygulamalara nasıl erişim sağlayacağınız aşağıda resimler ile bahsedeceğim.

 1. İlk olarak yapmanız gereken buradan giriş yapmak olacaktır.

  blank

  E-DEVLET-İŞKURA-GİRİŞ

 2. Burada sizden sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranızı ve Şifrenizi isteyecektir. Bilgileri girdikten sonra giriş yapmanız gerekecek.

  blank

  E-devlet-için-TC-kimlik-numaranız-ve-şifrenizi-girerek-giriş-yapalım

 3. Giriş yapmanız halinde sol menüde ”İş İlanları ve Başvuru” butonu bulanmaktadır. Resimde görmüş olduğunuz bu butona sadece tek bir defa tıklayalım.

  blank

  İş-İlanları-ve-Başvurubutonu

 4. Açılan pencere üzerinde yer alan
  • Meslek
  • Çalışma Yeri
  • Ülke
  • İl gibi kriterler bazında işçi arayan iş yerlerini sorgulamak için istemiş olduğu bilgileri yanıtlayalım. Bu işlemleri doldurmanız aslında hem sizin için hem de işverenler için önemli olmaktadır. Bu bilgileri tamamlamanız halinde ”ARA” tuşuna basarak ilerlemeye devam edelim.

   blank

   Açılan-pencerede-yer-alan-Meslek,-Çalışma-Yeri,-Ülke,-İl

Bu işlemleri tamamlamanız halinde sizler için kendi belirlemiş olduğunuz kriterlerde iş bulma ilanları oluşmuş olacak. Tabi ki yine bu iş ilanları İŞKUR sistemi tarafından sizlere yöneltilecektir. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. Birde sizlere önemli bir bilgi daha vermek istiyorum.

Buraya kadar gelmişken son olarak sizler için yine ilginizi çekecek bir konudan bahsetmek istiyorum. Hatırlarsanız yukarıda işsizlik ödeneğinden bahsetmiştim. Bu ödeneğin e-devlet üzerinden sorgulamasını yapabilirsiniz. Şayet yukarıda bahsetmiş olduğumuz şekilde e-devlet sistemine giriş yaptı iseniz. Yine bunu da sorgulamak için https://bit.ly/3skORgn sadece bu bağlantıyı tıklamanız yeterli olacaktır. Kısacası e-devlet sistemine giriş yapayım aramalar kısmında bulmaya çalışayım diye uğraşmadan direk bu link sayesinde istediğinize sahip olabilirsiniz. Ve doğrudan ne kadar işsizlik ödeneğini aldığınız karşınıza çıkmış olur.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın