DEVLET Kredi

5 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Faiz Oranları)

5 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Faiz Oranları)

2020’de eskimiş müstakil yada katlı binanızı çok avantajlı kentsel dönüşüm kredisi ile yenileyebilirsiniz. Devlet faiz destekleri ile kullanacağınız kredi ile sıfır bir daireye yada binaya sahip olabilirsiniz. Enerji verimliliklerine göre yıllık %5 yani aylık %0.41 faiz indirimli kredi kullana bilmektesiniz. Yenileme yapacağınız binanın şartlara uygun olması durumunda işyeri dahil olmak üzere kanun kapsamında düşük fazili kullana bileceğiniz kentsel dönüşüm kredisinin hesaplama tablosunu sizler için yaptım.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Faiz Desteği 2020

Kentsel dönüşüm kredisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ”6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında kullandırılan bir nevi devlet faiz indirim destekli konut kredisidir. Yenilecek olan binanın enerji verimliliğine göre mevcut konut kredisi faiz oranlarına ilaveten faiz indirimi alarak kredi kullanabilirsiniz. Enerji verimliliğine göre KONUT & İŞYERİ için senelik ve aylık olarak mevcut konut kredilerine ilaveten uygulanan faiz indirim desteği şu şekildedir.

KONUT:

 • Standart konutlar yıllık %4 aylık %0.33
 • B Sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip bina yapımlarında senelik %4.5 aylık ise %0.37
 • A Sınıfı enerji verimliliğine sahip bina yapımları için yıllık %5 aylık ise %0.41

İŞYERİ:

 • Standart bireysel işyeri için yıllık %3 aylık ise %0.25
 • B sınıfı enerji verimliliğine sahip işyeri için yıllık %3.5 aylık ise %0.29
 • A sınıfı verimliliğine sahip iş yeri için kullanılacak kentsel dönüşüm kredisinde senelik %4 aylık %0.33 oranında

faiz indirim desteği alırsınız. Sıfırdan iş yeri satın alacaklar için İşyeri Kredisi 120 Ay Vadeli Veren Bankalar fırsatlarını değerlendirmesini tavsiye ederim. Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında hak sahiplerine kullandırılacak olan kredi miktarı en fazla 125.000 liradır. Ayrıca, aynı bina için toplamda en fazla 625.000 TL faiz indirim destekli kredi kullana bilirsiniz. Buda 5 daireye tekabül etmektedir.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullana Bilir? Yetkili Kurumlar

Devlet faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi kullana bilmeniz için size ait olan işyeri yada konutun ya ”RİSKLİ ALAN” içerisinde yer alması yada ”Riskli Yapı” konumunda olması gerekmektedir. Bu kararı verecek kurumlar ise 6306 sayılı kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş kurum yada kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır.

 • Riskli Alan: Zemin yapısı bakımında üzerindeki konut yada iş yerinin can ve mal kaybına yol açacağı AFAD tarafından rapor edilen yerleşimlerdir.
 • Riskli Yapı: Ekonomik olarak ömrünü tamamlamış, depreme karşı dayanıksız olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden veya Şehircilik İl Müdürlüğünden yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından alınmış raporlu binaya denir

6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların tespiti için yetkili kurum ve kuruluşlara ait adres ve iletişi bilgileri => https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar adresinde yer almaktadır. Bu kurumlara başvuru yapmanız durumunda binanızın riskli yapı raporu alına bilmesi için süreç 10 adımlı başlıktan oluşan bir yola girer.

 1. Vatandaşın Riskli Yapı Tespit Yaptırma Talebinde Bulunması: Talepler kanun kapsamında yetki verilmiş kurum ve kuruluşlara elektronik yazılım sistemi üzerinden yapılır.
 2. Riskli Tespit Edilen Yapılar: Lisanslı kuruluşlar tarafından yapılan inceleme raporun İl Müdürlüğüne iletilmesi.
 3. Maliklere Tebligat Gönderilmesi
 4. Riskli Yapı Tespitine İtiraz: Tebligat sonrası 15 gün içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi
 5. Riskli Yapıların Yıktırılması
 6. Yıkım Süreci ve Kontrolü
 7. Bakanlıkça Yıkım Kararı
 8. Yıkım Sonrası Uygulama
 9. Netlik Çoğunluğun Sağlanması
 10. Satış ve Uygulama İşlemleri

Bu yol sonrasında ise alınacak rapor ile Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalara başvuru da bulunabilirsiniz. Bu imkanlardan yararlanacak kişiler ise 3 guruptan oluşur.

 1. Riskli yapı yada alan raporlu konutlarını yeniden inşa ettirmek isteyenler
 2. Riskli yapıda en az 1 sene kiracı veya sınırlı aynı hakka sahip olanlar
 3. Riskli yapı yada alan raporu sahip olan hak sahiplerinin başka bir konut/işyeri satın almaları

👉 Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü telefon numarası: 0-312-219-77-91

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama Tablosu 2020

Kentsel dönüşüm kredisinin hesaplaması kredi kullanacağınız bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra ise kredi faiz desteği yine iş yeri ve konut (mesken) yapıya göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu yapılar için kullanılacak olan inşaat projesinin enerji sınıfına göre faiz indirim oranı değişir.

 • Standart konutlar için uygulana faiz indirim oranına olan senelik %4 aylık ise %0.33 faiz indirimine göre faiz hesaplama tablosu şu şekilde oluşmaktadır.
BANKALAR GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI %0.33 FAİZ İNDİRİMİ SONRASI AYLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANI
Ziraat Bankası %0.94 %0.61
Vakıfbank %0.93 %0.60
Halkbank %0.94 %0.61
ING %0.93 %0.60
TEB %0.94 %0.61
ŞEKERBANK %1.39 %1.06
DENİZBANK %1.09 %0.76
AKBANK %0.99 %0.66
Garanti Bankası %1.02 %0.69

Esnaf Sanatkarlar Odası Kredi Hesaplama Tablosu faiz oranlarına çok yakın bir şekilde kentsel dönüşüm kredisini bu bankalardan kullana bilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Halkbank Faiz Oranları

Devlete ait bankalar içerisinde yer alan Türkiye Halk Bankası kentsel dönüşüm kredisini en düşük faizli olarak veren bankalarımız arasında yer almaktadır. Kentsel kredi için Halkbank tercihinde bulunanlar için uygulanacak faiz oranlarını sizler için hesaplama yaparak paylaştık.

MAYIS 2020 ayında Türkiye Halk Bankası konut kredisi faiz oranları normalde aylık %0.94 oranındadır. Devlet faiz desteği olan aylık %0.33 faiz indirimi sonrasında bu faiz oranı aylık %0.61 oranına düşmektedir.

HALKBANK Kentsel Dönüşüm Kredisi 120 Ay Hesaplama
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 627 TL 75.305 TL
75.000 TL 941 TL 112.959 TL
100.000 TL 1.255 TL 150.611 TL
125.000 TL 1.568 TL 188.264 TL

Başvuru işlemleriniz için Türkiye Halk Bankası şubelerine şahsen olarak başvurmanız gerekmekte siniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ziraat Bankası

Ziraat bankası da halkımız tarafından kentsel dönüşüm kredisi kullanmak için en çok tercih edilen bir diğer bankamızdır. Bankamızdan 120 ay vadeli olarak kentsel dönüşüm kredisi kullana bilirsiniz. Devlet faiz desteği sonrasında Ziraat bankası tarafından uygulanacak olan kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı ve hesaplama tablosu ise şu şekilde oluşur.

MAYIS ayı için Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı aylık %0,94 faiz oranındadır. Devlet kentsel kredisi faiz desteği sonrasında ise bu faiz oranı aylık %0,61 oranına kadar düşmektedir.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama
Miktar 60 Ay Taksit Ödeme Miktarı 120 Ay Taksit Ödeme Miktarı
150.000 TL 3.098 TL 1.882 TL
275.000 TL 5.679 TL 3.451 TL
350.000 TL 7.228 TL 4.392 TL
525.000 TL 10.843 TL 6.589 TL

Başvuruları yine şahsen olarak Ziraat bankalarına şahsen olarak yapmanız gerekmektedir.Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu (Harika Oranlar) ile 125.000 liranın kalan kısmını da ipotekli olarak kullanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvuru Gerekli Evrakları Nedir?

Ziraat bankası yada Halkbank veya herhangi bir özel bankaya kentsel dönüşüm kredisi başvurusu için bazı evrakları tanzim etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar ise şunlardır.

 • Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya Çevre İl Müdürlüğü ‘den alınacak olan riskli bina tespit raporu
 • Hak sahipleri ile müteahhit firma ile yapılan inşaat yapım sözleşmesi
 • Tapu belgesi ve şayet var ise yapı ruhsatı
 • Kentsel dönüşüm sonrasında kat irtifakı çıkmış yeni tapu
 • İl/İlçe Müdürlüklerinden alınmış riskli yapının boşaltıldığına dahil belge
 • İş yeri işletenlerden ise o iş yerini işlettiğini gösteren vergi levhası
 • Banka kredi başvuru formu
 • Gelir belgesi
 • İnşaat yapım sözleşmesi
 • Evli ise eş muvafakatnamesi

istenilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi için konut yapımları için en fazla 120 ay işyeri için ise en fazla 84 aya kadar 2 yıl sadece faiz ödemeli kredi kullandırılmaktadır.!

5 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Faiz Oranları) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com