Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

5 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (GÜNLÜK ORANLAR)

+Depreme dayanıksız müstakil yada katlı binanızı 2022 yılında da çok avantajlı kentsel dönüşüm kredisi ile yenileyebilirsiniz. Enerji verimliliklerine göre yıllık %5 yani aylık %0.41 faiz indirimli kredi kullana bilmektesiniz. Yenileme yapacağınız binanın şartlara uygun olması durumunda işyeri dahil olmak üzere kanun kapsamında düşük faizli kullana bileceğiniz kentsel dönüşüm kredisinin hesaplama tablosunu sizler için yaptım.

5 Adımda Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (GÜNLÜK ORANLAR)

Tabi devletimizin halkına dayanıklı binalarda yaşam konforu sağlaması için sağlamış olduğu destekler bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında geçirilen süre için kira desteği de ayrıca alabileceğinizi belirtmek isterim.

Neler Var?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Tam Olarak Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi tam olarak nedir? diye sorarsanız sizlere oluşturulan kanun ile bunun cevabını verebilirim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ”6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında depreme dayanıksız yapıların yeniden inşası için T.C. vatandaşlarına sağlanan kredi faiz desteğidir. Bu kanun kapsamında sadece vatandaşlarımıza yenilenecek olan konutlar için  kredi faiz desteği sağlanmakla kalınmamaktadır. Ayrıca, binanın yeniden inşası için geçen belli bir süre için kira desteği de sağlanmaktadır. Kanun kapsamında kullandırılacak olan kredi için yenilecek olan binanın enerji verimliliğine göre faiz indirim desteği sağlanmaktadır. Enerji verimliliğine göre KONUT & İŞYERİ için senelik ve aylık olarak mevcut konut kredilerine ilaveten uygulanan faiz indirim desteği şu şekildedir.

KONUT:

 • Standart konutlar yıllık %4 aylık %0.33
 • B Sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip bina yapımlarında senelik %4.5 aylık ise %0.37
 • A Sınıfı enerji verimliliğine sahip bina yapımları için yıllık %5 aylık ise %0.41

İŞYERİ:

 • Standart bireysel işyeri için yıllık %3 aylık ise %0.25
 • B sınıfı enerji verimliliğine sahip işyeri için yıllık %3.5 aylık ise %0.29
 • A sınıfı verimliliğine sahip iş yeri için kullanılacak kentsel dönüşüm kredisinde senelik %4 aylık %0.33 oranında

faiz indirim desteği alırsınız. Sıfırdan iş yeri satın alacaklar için İşyeri Kredisi 120 Ay Vadeli Veren Bankalar fırsatlarını değerlendirmesini tavsiye ederim. Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında hak sahiplerine kullandırılacak olan kredi miktarı en fazla 125.000 liradır. Ayrıca, aynı bina için toplamda en fazla 625.000 TL faiz indirim destekli kredi kullana bilirsiniz. Buda 5 daireye tekabül etmektedir.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullana Bilir? Yetkili Kurumlar

Devletten faiz desteği alarak kentsel dönüşüm kredisi kullana bilmeniz için bazı temel şartlara sahip yapınız olması gerekir. Bu şartlar ise size ait olan işyeri yada konutun ya ”RİSKLİ ALAN” içerisinde yer alması yada ”Riskli Yapı” konumunda olması gerekmektedir. Bu kararı verecek kurumlar ise 6306 sayılı kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş kurum yada kuruluşlar olmaktadır. Dolayısı ile yetkilendirilmiş olan bu kurum bu kararı verirken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmaktadır.

 • Riskli Alan: Zemin yapısı bakımında üzerindeki konut yada iş yerinin can ve mal kaybına yol açacağı AFAD tarafından rapor edilen yerleşimlerdir.
 • Riskli Yapı: Ekonomik olarak ömrünü tamamlamış, depreme karşı dayanıksız olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden veya Şehircilik İl Müdürlüğünden yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından alınmış raporlu binaya denir

6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların tespiti için yetkili kurum ve kuruluşlara ait adres ve iletişi bilgileri => https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar adresinde yer almaktadır. Bu kurumlara başvuru yapmanız durumunda binanızın riskli yapı raporu alına bilmesi için süreç 10 adımlı başlıktan oluşan bir yola girer.

 1. Vatandaşın Riskli Yapı Tespit Yaptırma Talebinde Bulunması: Talepler kanun kapsamında yetki verilmiş kurum ve kuruluşlara elektronik yazılım sistemi üzerinden yapılır.
 2. Riskli Tespit Edilen Yapılar: Lisanslı kuruluşlar tarafından yapılan inceleme raporun İl Müdürlüğüne iletilmesi.
 3. Maliklere Tebligat Gönderilmesi
 4. Riskli Yapı Tespitine İtiraz: Tebligat sonrası 15 gün içerisinde yapılan itirazların değerlendirilmesi
 5. Riskli Yapıların Yıktırılması
 6. Yıkım Süreci ve Kontrolü
 7. Bakanlıkça Yıkım Kararı
 8. Yıkım Sonrası Uygulama
 9. Netlik Çoğunluğun Sağlanması
 10. Satış ve Uygulama İşlemleri

Bu yol sonrasında ise alınacak rapor ile Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalara başvuru da bulunabilirsiniz. Bu imkanlardan yararlanacak kişiler ise 3 guruptan oluşur.

 1. Riskli yapı yada riskli alan raporlu konutlarını yeniden inşa ettirmek isteyenler
 2. Riskli yapıda en az 1 sene kiracı veya sınırlı aynı hakka sahip olanlar
 3. Riskli yapı yada riskli alan raporu sahip olan hak sahiplerinin başka bir konut/işyeri satın almaları

Rapora sahip olan bu 3 kesimdeki vatandaşlarımıza bankaların kullandırmış olduğu kredi faiz oranları ise şu şekilde yer almaktadır.

👉 Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü telefon numarası: 0-312-219-77-91

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama Tablosu 2023

Kentsel dönüşüm kredisinin hesaplaması kredi kullanacağınız bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra ise kredi faiz desteği yine iş yeri ve konut (mesken) yapıya göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu yapılar için kullanılacak olan inşaat projesinin enerji sınıfına göre faiz indirim oranı değişmektedir. Standart konutlar için uygulanan faiz indirim oranı senelik %4 aylık ise %0.33 faiz olmaktadır. Güncel olarak kentsel dönüşüm kredisini hesaplama yapmamız için bu faiz indirimi sonrasında bankaların bize uygulamış olduğu faiz oranını bilmemiz gerekir.

 • ŞUBAT 2023 yıl/ay için bankaların güncel faiz oranı ve indirim sonrası kullandırmış oldukları kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı ise tablomuzda yer aldığı gibidir.
BANKALAR GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI %0.33 FAİZ İNDİRİMİ SONRASI AYLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANI
Ziraat Bankası %1.29 %0.96
Vakıfbank %1.29 %0.96
Halkbank %1.20 %0.87
ING %2.14 %1.81
TEB %3.75 %3.42
ŞEKERBANK %3.60 %3.27
DENİZBANK %2.99 %2.66
AKBANK %2.11 %1.78
Garanti Bankası %2.77 %2.44

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların artık güncel faiz oranları biliyoruz. Peki, bankalar tarafından sağlanan bu cazip kredi faiz oranları için binanızın sadece riskli yapı yada alanda olması yeterli oluyor mu? Kesinlikle hayır.. Ayrıca başvuru sahiplerinin şu şartlara da sahip olması gerekir.

Bu şartlara uygun iseniz kentsel dönüşüm kredisi veren aşağıdaki önerdiğimiz bankaların olanaklarından yararlana bilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi HALKBANK Faiz Oranları

Devlete ait bankalar içerisinde yer alan Türkiye Halk Bankası kentsel dönüşüm kredisini belki de en düşük faizli olarak veren bankalarımız arasında yer almaktadır. HALBANK 120 ay vadeli olarak müşterilerine bu imkanı sağlamaktadır. Doğal afetlere dayanıksız yada risk altında olan binanız için HALKBANK üzerinden kentsel dönüşüm kredisini 125.000 TL kadar kullana bilirsiniz. Bankamızın bu ay için uygulamış olduğu kredinin faiz ve hesaplama tablosu ise şu şekilde oluşmaktadır.

 • ŞUBAT 2023 ayında Türkiye Halk Bankası konut kredisi faiz oranları normalde aylık %1.20 oranındadır. Devlet faiz desteği olan aylık %0.33 faiz indirimi sonrasında bu faiz oranı aylık %0.87 oranına düşmektedir.
HALKBANK Kentsel Dönüşüm Kredisi 120 Ay Hesaplama
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 732,70 TL 87.924,02 TL
75.000 TL 1.099,05 TL 131.885,43 TL
100.000 TL 1.465,40 TL 175.847,55 TL
125.000 TL 1.831,75 TL 219.809,27 TL

Başvuru işlemleriniz için Türkiye Halk Bankası şubelerine şahsen olarak yapmanız gerekmektedir. Detay 231.315,80 TL’lik bilgi almak isteyenler ücretsiz olarak 0-850-222-04-00 numaraları da araya bilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ziraat Bankası Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat bankası da halkımız tarafından kentsel dönüşüm kredisi kullanmak için en çok tercih edilen bir diğer bankamızdır. Bankamızdan 120 ay vadeli olarak kentsel dönüşüm kredisi kullana bilirsiniz. Toplamda Ziraat bankasından 625.000 TL kadar kentsel dönüşüm kredisi kullan bilirsiniz. Devlet faiz desteği sonrasında Ziraat bankası tarafından uygulanacak olan kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı ve hesaplama tablosu ise şu şekilde oluşur.

 • ŞUBAT ayı için Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı aylık %1.29 faiz oranındadır. Devlet kentsel kredisi faiz desteği sonrasında ise bu faiz oranı aylık %0.96 oranına kadar düşmektedir.
Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama
Miktar 60 Ay Taksit Ödeme Miktarı 120 Ay Taksit Ödeme Miktarı
150.000 TL 3.476,57 TL 2.313,15 TL
275.000 TL 6.373,70 TL  4.240,77 TL
350.000 TL 8.111,99 TL 5.397,35 TL
525.000 TL 12.167,98 TL 8.096,02 TL

Başvuruları yine şahsen olarak Ziraat bankalarına şahsen olarak yapmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu (Harika Oranlar) ile 125.000 liranın kalan kısmını da isterseniz ipotekli olarak kullanabilirsiniz. Peki, hem HALKBANK hem ise Ziraat bankası tarafından sağlanan kentsel dönüşüm kredileri için hangi evraklar istenilmektedir?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvuru Gerekli Evrakları Nedir?

Ziraat bankası yada HALKBANK veya herhangi bir özel bankaya kentsel dönüşüm kredisi başvurusu için bazı evrakları tanzim etmeniz gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uygun iseniz bu evrakları hazırlayarak devletimizin yapısını yenilemek isteyenlere sağladığı imkanlardan yararlana bilirsiniz. Kurum ve bankalar tarafından istenilen gerekli evraklar ise şunlardır.

 • Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya Çevre İl Müdürlüğü’nden alınacak olan riskli bina tespit raporu
 • Hak sahipleri ile müteahhit firma ile yapılan inşaat yapım sözleşmesi
 • Tapu belgesi ve şayet var ise yapı ruhsatı
 • Kentsel dönüşüm sonrasında kat irtifakı çıkmış yeni tapu
 • İl/İlçe Müdürlüklerinden alınmış riskli yapının boşaltıldığına dahil belge
 • İş yeri işletenlerden ise o iş yerini işlettiğini gösteren vergi levhası
 • Banka kredi başvuru formu
 • Gelir belgesi
 • İnşaat yapım sözleşmesi
 • Evli ise eş mukafaknamesi

istenilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi için konut yapımları için en fazla 120 ay işyeri için ise en fazla 84 aya kadar 2 yıl sadece faiz ödemeli kredi kullandırılmaktadır.!

Kentsel dönüşüm kredileri hakkında en çok merak edilen sorularınızı aşağıda yanıtladık.

 • Kentsel Dönüşüm Kredisine Başvuru Yapma Tarihi Var Mı?
  • Hayır, kentsel dönüşüm kredilerine başvuru yapmak için herhangi bir son tarih yoktur.
 • Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi İllere Verilmektedir?
  • Türkiye’de yer alan bütün illerimiz için bu imkanlar sağlanmaktadır.
 • Kentsel Dönüşüm Kira Desteği Kaç TL tir?
  • Kiracıya aylık 1.150 TL kadar kira yardımı 18 ay boyunca yapılmaktadır.
 • Kentsel Dönüşüm Taşınma Desteği Var Mı? Ne Kadar?
  • Evet, kentsel dönüşüm kapsamında taşınma desteği alırsınız. Bu da bir kereye mahsus olarak 5.750 TL olmaktadır.

Cevapladığımız sorularımıza ilave etmek istediğiniz sorular varsa bizlere bunu aşağıda iletebilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalamamız: 3]
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. yaşar dedi ki:

  merhaba halkbanktan sadece 125 000 tl mi çekebiliyoruz , 400 000 tl çekme durumumuz yok mu , bu sınır nasıl belirleniyor

 2. Adnan dedi ki:

  Kanun okuyup yazı yazmayin, Gerçekte Devlet bankalarï kentsel dönüşüm kredisi vermiyor. Aylardır uğraşıyorum. Varsa devlet bankasından bu krediyi alan yazsın. Reklamdan başka birşey değil. Özel bankalar veriyor. Onlarda faiz oranı çok yüksek.

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Kamu bankaların resmi internet sitesinden bilgiler alınmıştır Adanan bey.

 3. Sait dedi ki:

  Kredi firmaya toptan verilirmi şahısa verilirse toptan verilirmi yoksa firmaya parça parça mı verilir

Bir Yorum Yazın