Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

400 500 TL Kızılay Yardım Kartı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Kızılay yardıma ihtiyacı duyan ailelere 2022 ramazan ayında 400, 450 ila 500 TL arasında yardım parası verdiğini VATAN gazetesi ile duyurdu. Tabi, Türk Kızılay sosyal yardımları sadece bunlarla sınırlıda olmadığını bilmelisiniz.

400 500 TL Kızılay Yardım Kartı Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Bunların haricinde en çok HALKBANK yardım kartı ve gıda (erzak) yardımları da vermektedir. Bu yardımlar kimlere veriyor? Nasıl başvuru yaparak alabiliriz? diyenler ise 2022 yılına ait olan bahsetmiş olduğumuz formu doldurmaları yeterli olacaktır.

Neler Var?

Kızılay Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Veriliyor?

Kızıla yardımları içinde en çok ilgi yardım kartına olmaktadır. Bundan dolayı ihtiyaç sahipleri yardım kartı nasıl alınır? Kimlere veriliyor? diye sürekli bizlere sormaktadır. Bizler de sizler için Kızılay yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? nereden alınır? bunun araştırmasını yaptık. Böylece, kimlerin bu kartı alabileceğinin yanıtı da ALO 168 Kızılay hattından öğrenmiş olduk.

blank

Kızılay hizmet hattına almış olduğumuz bu yanıt bir çok kişiyi hayal kırıklığına düşürecek sanki. Çünkü, ben Kızılay yardım kartının kimlere verildiğini duyunca bir hayli açıkçası üzüldüm. Çünkü, Kızılay yardım kartı ne yazık ki sadece mülteci ailelere verilmektedir. Yani, anlayacağınız, her ne kadarda yardıma muhtaç olursanız olun, Kızılay yardım kartını alabilmeniz için mülteci olmanız gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yardım Kartı Başvurusu bahsetmiş olduğumuz şekilde yaparak, alış veriş parası alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bundan dolayı da ülkemizde mülteci olarak zorunlu bulunan Afgan yada Suriyeli gibi uyruklara sahip değilseniz bu kartı alamıyorsunuz. Eğer bu yazımızı okuyan mülteci kardeşimiz iseniz Kızılay yardım kartını şu şekilde alabilirsiniz.

 1. Size en yakın mülteci kampına kayıt olarak
 2. ALO 168 Kızılay yardım hattını arayarak
 3. https://twitter.com/multecilerorgtr den de yardım alabilirsiniz.

Kimlerin Kızılay yardım kartı alabileceğini de değinmeden önce bilmenizi istediğimiz bir konu var. O ise hemen aşağıda özellikle belirtmiş olduğumuz bu kartın finansmanının kim olduğudur.

Kızılay Yardım Kartı Finansmanı Kimdir?
Kızılay yardım kartının finansmanı Avrupa birliğidir. Bu yardım parası SUY yani Sosyal Uyum Yardımı olarak verilir. Kızılay sadece bu yardım parasının verilmesine aracıdır.

Kızılay yardım kartının da finansmanının kim olduğuna değindikten sonra, bu kartı kimler alabiliyor? şimdi buna da biraz açıklık getirmemiz lazım.

 1. Kimsesi olmayan 18 ile 59 yaş arasındaki kadınlar
 2. Tek başına olup kimsesiz 60 yaş üzeri olanlar
 3. 18 yaş altında en az bir çocuk sahibi, yalnız anne yada babalar
 4. Yetkili Devlet hastaneleri tarafından alınan en az %40 engelli aile bireyi olanlar
 5. 4 den fazla çocuklu aileler
 6. Çok sayıda bakmakla yükümlü aile fertleri

Mülteciler haricinde Türk Kızılay tarafından yardıma muhtaç ailelere sağlanan diğer yardımların da olduğunu bilmenizi isterim. Peki, bu yardımlar nelerdir? Nasıl başvuru yapılır?

Devletten Muhtaç Ailelere Kira Yardımı Nasıl Alınır? konumuzu sizler için güncelledik. Kira destekleri hakkında bilgi almak isteyenler ilgili bağlantımızı takip edebilirler.

Şimdi gelin hep birlikte bir de bu sorunun yanıtını bulalım.

Kızılay Sosyal Yardımları Başka Nelerdir?

Türk Kızılay sosyal yardımlarının kapsamını almış olduğu bağışlarla sürekli genişletmektedir. Bağış formu üzerinden Kızılay ile irtibata geçen binlerce hayır severler tarafından yapılan yardımlar, ihtiyaç sahiplerine çeşitli şekillerde iletilmektedir. Bunlar neler derseniz? en başında verilen erzak yardım paketi geldiğini söyleyebilirim. Milyonlarca aileye bu kapsamda erzak yardımı yapılmaktadır. Halen de erzak yardımları yapılmaya devam edilmektedir. Peki, Türk Kızılay erzak yardımı haricinde proje kapsamında muhtaç ailelere başka ne tür yardımlar sağlar.

 1. Korona nedeni ile yurt dışında gelen ailelere yemek yardımı.
 2. Sosyal nakdi yardım kapsamında 400 TL yardım parası verilmesi için yapılan çalışmalar. (Detaylar https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/176/korona-dayanisma-projesi-genel-bagis bu sayfada yer almaktadır.)
 3. Hijyen malzeme desteği.
 4. Sevgi bohçası projesi ile giyim yardımları.
 5. Sağlık yardımları. (tekerlekli sandalye dahil)
 6. Aşevi ile sıcak yemek yardımları.

Kızılay yardımları bunların haricinde bir kaç tane daha belli dönemlerde yapıldığı da bilinir. Bunların içinde Ramazan ayında yapılan kurban eti dağıtımları olmaktadır. Son olarak ise VATAN gazetesinin haberinde de yer alan 400 ile 500 TL nakdi yardımlarda gündemde yer almaktadır. Peki, bu yardımlara nasıl başvuru yapılır? Bunun cevabını sizlere nakit para yardımı ve diğer sosyal yardımlar olarak iki şekilde cevaplamak istiyorum.

Devletten Yakacak Kömür Yardımı Başvurusu (Ne Zaman Dağıtılacak) da evinizin ısıma giderleri için de yardım alabilirsiniz.

İşte, bu iki yardımın detayları ve başvuruların nasıl yapılacağı.

Kızılay Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Forum

Kızılay sosyal yardımlarını yılın 12 ayı hiç aralıksız sağlamaya devam etmektedir. Allah, bu yardımları yapandan da aracılık eden Kızılay’dan da razı olsun. Bizlerde sizleri Kızılay yardımları hakkında elimizden geldiği kadar doğru bir şekilde bilinçlendirmek istedik. Böylece, kurum tarafından yapılan bu yardımların gerçekten ihtiyaç sahibi ailelere ulaşması için biraz olsun çorbada tuzumuz olsun istedik.

blank

Çok değerli yardıma muhtaç ailelerimiz. Kızılay yardım başvurularını almak için bir kaç yolla müracaatlarını gerçekleştire bilirsiniz. Bunlardan ilki Kızılay tarafından kurulmuş olan destek hattı olmaktadır. Destek hattının numarası 168 olmaktadır. Bu numarayı arayarak, ikametgah etmiş olduğunuz il/ilçe Kızılay yetkilisinin iletişim numarasını öğrene bilirsiniz. Sizlere verilen bölge Kızılay görevlisinden böylece yardım başvurusu yapabilirsiniz. Kızılay yardım başvurusunda bulunmak için bu birinci yöntem tir. Diğer ikinci bir yöntem ise kurumun iletişim forum doldurulması ile sağlanır. Bunun içinde yapmanız gereken, https://www.kizilay.org.tr/Iletisim adresine giriş yaparak ilgili formu doldurmanız yeterlidir. Diğer başvuru yolları ise şunlardır.

Türk Kızılay sosyal yardım alma ve verme başvuruları için yollar neler olduğundan bahsettik. Şimdi sıra geldi özellikle son günlerde kamuoyunda sıklıkla dile gelen 400 500 TL yardım parasının hakkında açıklama yapmaya.

400 450 500 TL Kızılay Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Veriliyor?

2022 Ramazan ayında gündeme bomba gibi bir yardı yapıldığı düştü. Bu ise Kızılay tarafından yapılan 400, 450 yada 500 TL gibi rakamlarda nakit para yardımıydı. Bizde bu yardımların gerçekten yapılıp yapılmadığını araştırmak için kollara sıvadık. Bunun için bir çok yeri aramaktan da çekinmedik. Elimize geçen bulgulardan bir tanesi ise ulusal çaplı yayın yapan VATAN gazetesinde yer alan açıklamaydı. Kaynağı bu bağlantı olan açıklamada ise 400 500 TL yardım parası kimlere verilir? veriliyor mu? için şu şekilde bir açıklama metni yer almaktaydı.

Toplam 206 bin yardıma ihtiyacı olan haneye 500 TL yardım parası veriliyor. Üst limit olarak verilen 500 TL yardım parası 2022 ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı. Bu ödemeler peyderpey yani bölümler halinde verilmiştir. Verilen bu yardım paralarının başvuruları alınmamaktadır. Dağıtılan yardım parası ise daha önce alınan Devlet kanallarındaki ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

VATAN gazetesinde yer alan 500 TL Kızılay yardım parası hakkındaki bilgilendirme bu şekilde tir. Peki, burada kimlere verileceği nasıl tespit edilmiştir. Bunu da deneyimlerimize dayanarak şu şekilde yanıtlamak istiyorum. Çok büyük olasılıkla yardıma muhtaç ailelerin listesi SYDV den alındı. Çünkü bunun örneğini bizler bir çok kez rastladık. Şayet sizlerde ola ki verilecek olan 400 500 TL yardım parası almak için Sosyal Yardımlaşma Derneği Vakfında bundan dolayı isminizin olmasını öneririz. Bu kurumun adresini de google arama motoruna SYDV yazarak ilçenizdeki adresini öğrene bilirsiniz.

blank

VATAN gazetesi haricinde yine yaptığımız 500 TL yardım paraları hakkında Kızılay resmi İnternet sayfasında konu ile ilgili bir paragrafa daha rastladık. Burada ise şu ibare geçmektedir. ”Tük Kızılay geçim sıkıntı çeken 75 bin aileye 400 TL yardım parası vermek için çalışma yürütmektedir.”  Bununda resmini yukarıda sizler için paylaştım değerli arkadaşlar.

Bizlerle paylaşmak istediğiniz soru yada düşünceleriniz varsa eğer aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Sizlere gün içerisinde muhakkak dönüş sağlamış olacağız.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın