3 Şartla Toplu Para Yatırarak Emekli Nasıl Olunur?

3 Şartla Toplu Para Yatırarak Emekli Nasıl Olunur?
18 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 60 kez okundu.
Bugün milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren erken emeklilik konusunu ele aldık. Emeklilikte  yaşa takılanların daha çok gündemde olduğu son günlerde, herkesin merak ettiği 3 şartla toplu para yatırarak emekli nasıl olunur araştırdık. Bildiğiniz gibi ülkemizde yaşam standartlarının altında, asgari ücretle işçilerin çalıştırıldığını biliyoruz. Öyle ki geçen zamanın çalışan kimselere getireceği en büyük iyilik emekliliktir. Yorulmuş bedenler ve ileri yaşların getirdiği sağlık problemleri bir kişinin çalışmadan düzenli maaş alabilmesi için gerekli nedenlerdir. Çünkü senelerce sigortalı çalışmış, maaşını aldığı yılların hakkını fazlasıyla vermiştir. Devletimizin de yapmış olduğu bu yeni düzenlemelere bakarak kısa yoldan emekli olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için SGK’ ya prim günlerinizi toplu bir şekilde ödemeniz gereklidir. Peki diğer şartlar neler detaylarıyla hepsi yazımızda..

Toplu para yatırarak emekli olma şartları nelerdir?

Toplu para yatırarak emekli olma şartları nelerdir

Toplu para yatırarak emekli olma şartları nelerdir

Emeklilik eşittir her ay düzenli gelen konforlu paradır. 2019 yılı şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda ise her emeklinin muhakkak üniversite okuyan bir çocuğu, evlenecek yaşta bir evladı olması muhtemel. Çünkü emeklilik yaşı öylesine geç ki gelecek nesil istatistiklere göre 55-60 yaşını geçmiş oluyor. Mezarda emeklilik kavramı da böylece gerçekleşmiş oluyor. Ancak birikmiş prim günlerinizi toplu olarak kapatabilirsiniz. Bayanlarda doğum borçlanması, erkeklerde ise askerlik borçlanmaları ödendiği taktirde vaktinden daha erken bir zamanda emeklilik hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üç önemli şartlardan bahsetmek gerekirse; ilki belirlenen yaş sınırında olmak, ikincisi  istenilen prim gününü çalışarak veya parasına ödeyerek doldurmak ve sigorta başlangıç tarihinin ise SGK’ nın belirttiği dönemde olması gerekmektedir. Bu üç ana maddeyi sağlamanız halinde kısa sürede emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Güncel yaş düzenlemesine göre erkeklerde emeklilik yaşı 60 bayanlarda ise yıpranma payından kaynaklı 58 dir. Lakin hanım kardeşlerimizin dünyaya getirdiği çocuk sayısı emeklilik yaşını öne çekmektedir. Buda bayanların erkeklere göre daha şanslı olduğunu göstermektedir.

Hanımlar için doğum borçlanması erken emeklilik sebebi

Hanımlar için doğum borçlanması erken emeklilik sebebi

Hanımlar için doğum borçlanması erken emeklilik sebebi

İş hayatında kadınlar her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Yaşam standartlarının da yükselmesi hanede ki hanımların da çalışmasını maalesef zorunlu kılıyor. Çalışmayanlar ise tek maaş ile geçim sıkıntısı çekiyor. Hem anne hem çalışan olmanın getirdiği zorlukları az çok tahmin edebiliyoruz. Bunun mükafatı olarak Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın da özel ricası ile her annenin doğum yaptığı çocuk sayısı başına 2 yıl doğum borçlanmasından yararlanıyorsunuz. Ancak böylesi avantajlı bir durum için birkaç önemli koşulda gerekli bunlara bakmak gerekirse;

  • En önemli koşul sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 3 çocuk şartıdır. 3 çocuk dünyaya getiren kadınlar sadece doğum borçlanmasından faydalanacak. ( 3 çocuk şartı aranması nüfus sayısının artması için bir teşviktir.)
  • Doğumdan sonra 2 sene içerisinde hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmamış olmalısınız.
  • Doğum yapan annenin bebeğinin dünyaya canlı olarak gelmesi ve 2 yaşa kadar sağ olması aranılan diğer şartlar arasında. İkiz gebelikler de 4 yıl değil 2 yıl olarak kabul edilmektedir.
  • 3 çocuk için toplam 6 yıl (2160 gün ) doğum borçlanmanız kabul edilir. İşte çalışamadığınız bu 6 yıl süresince devlet size çalışmışsınız gibi prim ödemenizi sağlamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek prim gününüzü hesaplatıp, erken emeklilik için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödeyerek erken emekli olun

Askerlik borçlanmasını ödeyerek erken emekli olun

Askerlik borçlanmasını ödeyerek erken emekli olun

Son günlerde yapılan askerliğin 6 aya düşmesi ile gelecek nesillerden böyle bir imkan kaldırılmış olsa da. Geçmiş zamanda 1 veya 2 sene askerlik yapmış beylerimiz için askerlik borçlanması 1 yıl erken emeklilik demek. Hanımlar kadar şartları keskin olmamakla birlikte askerde olduğunuz bu süre zarfının parasını size devlet ödeme fırsatı tanıyor. 2019 yılı askerlik borçlanması günlük tutarı 27,28 liradır. 12 Aylık bir askerlik primi ödemek isteyen kimsenin ödeyeceği toplu miktar ise 9.824,26 TL dir.  Bir nevi 1991 sigorta girişli olan bir kimse 1 yıl yani 1990 sigorta girişi yapılmış sayılıyor.

Askerlik ve doğum borçlanması için kredi alabilirsiniz

Emeklilik yaşınıza erişmiş sadece askerlik ve doğum borcu ödemeleriniz için belirli bir miktar toplu paraya herkes gibi sizinde ihtiyacınız olabilir. 15 bin gibi bu küçük limitler için birçok banka müşterilerine fırsat paketleri sunuyor. Bunların başında Ziraat bankası geliyor olsa da şuan en büyük rağbet Deniz bankın emekli olmak isteyenlere özel kredi adı altında sunduğu kampanyasıdır. SGK prim borcunu kapatmak için verilecek olan bu krediyi üstelik 3 ay erteleme imkanınız da bulunmaktadır. Kefil, ipotek şartı taşımadan uygun faiz seçenekleriyle kredinizi alabilirsiniz. Prim ödemesi kredisi için gerekli belgeler;

  • Kimlik belgesi,
  • Prim borcunuzu gösteren SGK belgesi,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi veyahut son 3 aya ait faturanız ile müracaatınızı yapabilirsiniz. Sizde yukarıda bahsettiğimiz 3 emeklilik şartını taşıyorsanız başvuruda geç kalmayın..

Bir önceki yazımız olan 1 saat içinde acil para bulma yöntemlerinden 4 kesin olanı nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git