Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

Toplu Para Yatırarak Emekli Nasıl Olunur? (3 Şart Yeterli)

Toplu Para Yatırarak Emekli Nasıl Olunur? (3 Şart Yeterli)

Bugün milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren erken emeklilik konusunu ele aldık. Emeklilikte  yaşa takılanların daha çok gündemde olduğu son günlerde, herkesin merak ettiği 3 şartla toplu para yatırarak emekli nasıl olunur araştırdık. Bildiğiniz gibi ülkemizde yaşam standartlarının altında, asgari ücretle işçilerin çalıştırıldığını biliyoruz. Öyle ki geçen zamanın çalışan kimselere getireceği en büyük iyilik emekliliktir. Yorulmuş bedenler ve ileri yaşların getirdiği sağlık problemleri bir kişinin çalışmadan düzenli maaş alabilmesi için gerekli nedenlerdir. Çünkü senelerce sigortalı çalışmış, maaşını aldığı yılların hakkını fazlasıyla vermiştir. Devletimizin de yapmış olduğu bu yeni düzenlemelere bakarak kısa yoldan emekli olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için SGK’ya prim günlerinizi toplu bir şekilde ödemeniz gereklidir. Peki 2021 yılında istenilen diğer şartlar nelerdir. Detaylarıyla birlikte hepsi yazımızda bulunmaktadır.

Toplu Para Yatırarak Emekli Olma Şartları 2021

Toplu para yatırarak emekli olma şartları nelerdir

Toplu para yatırarak emekli olma şartları nelerdir

Emeklilik eşittir her ay düzenli gelen konforlu paradır. 2021 yılı şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda ise her emeklinin muhakkak üniversite okuyan bir çocuğu, evlenecek yaşta bir evladı olması muhtemel. Çünkü emeklilik yaşı öylesine geç ki gelecek nesil istatistiklere göre 55-60 yaşını geçmiş oluyor. Mezarda emeklilik kavramı da böylece gerçekleşmiş oluyor. Ancak birikmiş prim günlerinizi toplu olarak kapatabilirsiniz. Bayanlarda doğum borçlanması, erkeklerde ise askerlik borçlanmaları ödendiği taktirde vaktinden daha erken bir zamanda emeklilik hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üç önemli şartlardan bahsetmek gerekirse; ilki belirlenen yaş sınırında olmak. İkincisi  istenilen prim gününü çalışarak veya parasına ödeyerek doldurmak. Son olarak ise; sigorta başlangıç tarihinin SSK’nın belirttiği dönemde olması gerekmektedir. Bu üç ana maddeyi sağlamanız halinde kısa sürede emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Güncel yaş düzenlemesine göre erkeklerde emeklilik yaşı 60 bayanlarda ise yıpranma payından kaynaklı 58 tir. Lakin hanım kardeşlerimizin dünyaya getirdiği çocuk sayısı emeklilik yaşını öne çekmektedir. Buda bayanların erkeklere göre daha şanslı olduğunu göstermektedir.

Emekli oldunuz. Sizleri mükemmel fırsatlar beklemektedir. Öncelik olarak emekli maaşınız bağladı diyelim. Almış olduğunuz bankadan diğer bir bankaya maaşınızı taşıdığınızda sizleri çok güzel fırsatlar beklemektedir. Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Hızlı Taşıma Nasıl Yapılır? (e-DEVLET) üzerinden bilgisini verdikten sonra. En Çok Emekliye Promosyon Parası Veren Bankalara göz atmanızı tavsiye ederim.

Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sebebi

Hanımlar için doğum borçlanması erken emeklilik sebebi

Hanımlar için doğum borçlanması erken emeklilik sebebi

İş hayatında kadınlar her zaman önemli bir rol oynamaktadır. Yaşam standartlarının da yükselmesi hanede ki hanımların da çalışmasını maalesef zorunlu kılıyor. Çalışmayanlar ise tek maaş ile geçim sıkıntısı çekiyor. Hem anne hem çalışan olmanın getirdiği zorlukları az çok tahmin edebiliyoruz. Bunun mükafatı olarak Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımızın da özel ricası ile her annenin doğum yaptığı çocuk sayısı başına 2 yıl doğum borçlanmasından yararlanıyorsunuz. Ancak böylesi avantajlı bir durum için birkaç önemli koşulda gerekli bunlara bakmak gerekirse;

 • En önemli koşul sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 3 çocuk şartıdır. 3 çocuk dünyaya getiren kadınlar sadece doğum borçlanmasından faydalanacak. (3 çocuk şartı aranması nüfus sayısının artması için bir teşviktir.)
 • Doğumdan sonra 2 sene içerisinde hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmamış olmalısınız.
 • Doğum yapan annenin bebeğinin dünyaya canlı olarak gelmesi ve 2 yaşa kadar sağ olması aranılan diğer şartlar arasında. İkiz gebelikler de 4 yıl değil 2 yıl olarak kabul edilmektedir.
 • 3 çocuk için toplam 6 yıl (2160 gün ) doğum borçlanmanız kabul edilir. İşte çalışamadığınız bu 6 yıl süresince devlet size çalışmışsınız gibi prim ödemenizi sağlamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek prim gününüzü hesaplatıp, erken emeklilik için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik Borçlanmasını Ödeyerek Erken Emekli Olun

Askerlik borçlanmasını ödeyerek erken emekli olun

Askerlik borçlanmasını ödeyerek erken emekli olun

Son günlerde yapılan askerliğin 6 aya düşmesi ile gelecek nesillerden böyle bir imkan kaldırılmış olsa da. Geçmiş zamanda 1 veya 2 sene askerlik yapmış beylerimiz için askerlik borçlanması 1 yıl erken emeklilik demek. Hanımlar kadar şartları keskin olmamakla birlikte askerde olduğunuz bu süre zarfının parasını size devlet ödeme fırsatı tanıyor. Bu fırsattan yararlana bilmek için ise askerlik dönemdeki borçlarınızı hesaplamanız gerekir. Biz 5 yani 150 gün 12 için ise 360 gün 15 ay askerlik yapan 450 gün en üst süre olan 18 ay askerlik yapan ise 540 gün üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Bu aylara göre sizler için 2021 senesinin 7 ayından itibaren ödenmesi gerekilen asgari ücret bürüt üzerinden bir pirim ödemesi tablosunu çıkardık.

GÜN EN ALT (ASGARİ ÜCRET) ÜST MİKTAR
150 GÜN 5,724.00 TL 37,206.00 TL
360 GÜN 13,737.60 TL  89,294.40 TL
450 GÜN 17,172.00 TL 111,618.00 TL
540 GÜN 20,606.40 TL 133,941.60 TL

2021 Yılının ikinci dönemine göre yapılan askerlik borçlanmaları için de aşağıdaki kredi faiz oranlarından yararlana bilirsiniz.

Askerlik ve Doğum Borçlanması İçin Kredi Alabilirsiniz

Emeklilik yaşınıza erişmiş sadece askerlik ve doğum borcu ödemeleriniz için belirli bir miktar toplu paraya herkes gibi sizin de ihtiyacınız olabilir. 15 bin gibi bu küçük limitler için birçok banka müşterilerine kredi fırsat paketleri sunuyor. Bunların başında Ziraat bankası geliyor olsa da şuan en büyük rağbet 866 Şubesiyle Yapı Kredi İpotekli İhtiyaç Kredisi Veriyor gelmektedir. Yok benim kredi notum bana bankalardan kredi çıkmaz, yada az bir para lazım hiç bankaya bulaşmak istemiyorum diyorsanız o zaman 1 Dakika ‘da Faturalı Hatta Anında Kredi Başvurusu tam size göre.

Bankalardan Kredi Çekecekler İçin İstenilen Belgeler:

 • Kimlik belgesi,
 • Prim borcunuzu gösteren SGK belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • İkametgah belgesi veyahut son 3 aya ait faturanız ile müracaatınızı yapabilirsiniz. Sizde yukarıda bahsettiğimiz 3 emeklilik şartını taşıyorsanız başvuruda geç kalmayın..

Kredi ile emekli olacaklar için önereceğimiz bankalardan bir tanesi kısa vadeler için HSBC bankasıdır. Bankanın bu ay uyguladığı 36 aya kadar için ise bu oran %1.97 olmaktadır. En fazla askerlik borçlanması olan 16.911 TL 2021 yılında EKİM ayı için geri ödemesi ise tabloda olduğu gibi oluşur.

16.911 TL Askerlik Borçlanmasının HSBC Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 1.635,06 TL 19.620,72 TL
24 931,39 TL  22.353,52 TL
30 793,39 TL 23.801,63 TL
34 729,32 TL 24.796,75 TL
36 702,87 TL 702,87 TL

Sadece kimlik numaranız ile bu kredinin başvurusunu yapmak için https://bit.ly/2M42ewZ adresini kullanabilirsiniz. Aklınıza takılan sizleri bu konuda ilgilendiren sorularınız varsa eğer, aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek adına en kısa süre içerisinde dönüş sağlanacaktır.

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Nuriye dedi ki:

  Merhaba
  25.03.1967 doğum tarihim
  07.03.2003 sigorta girisim
  672 gün primim var.Toplu para ödeyip 58 yaşında emekli olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   En son çıkaran yasa ile olabilirsiniz olarak gözükmektedir, ama yinede SGK kurumuna giderek bir teyit ettirmekte fayda vardır.

 2. Engin yılmaz dedi ki:

  Merhaba iyi günler bayanlar ile alakalı ufak bir sorun olacak eşim ile evlenmeden 5 yıll önce bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor du ve Evlenmemize 1 ay kala işten çıktı evlendik 2 tane çoçuğumuz var 3 üncü çoçuğa hamile hayırlısıyla ve suanda ev hanımı kısaca evlenmeden önce eşim sigorta olarak çalışıyor du evlendik 5 yıldır ev hanımı bu konuda onun emekli olması için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

  1. Emre ADIN dedi ki:

   Pirim ödemesi yapmanız gerekiyor, şuan pirim günü dolmamış ki

 3. Engin yılmaz dedi ki:

  3 çocuk için toplam 6 yıl (2160 gün ) doğum borçlanmanız kabul edilir. İşte çalışamadığınız bu 6 yıl süresince devlet size çalışmışsınız gibi prim ödemenizi sağlamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek prim gününüzü hesaplatıp, erken emeklilik için başvurunuzu yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz bu yasadan eşim faydalanabilir mi ? Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorum lütfen eşim ile evlenmeden Önce sigortalı çalışıyordu evlenmemize 1 ay kala işte çıkarıldı ve 5 yıldır evliyiz 2 çoçuk 3 üncü çoçuk ALLah nasip ederse Doğumu olcacak ancak bahsettiğiniz yasadan eşim suan ev hanımı faydalanmaktmı lütfen teşekkürler ederim

Bir Yorum Yazın