DEVLET Kredi

3 Adımda Hurda Teşvikiyle Sıfır Araç Alma

21.09.2019
103
3 Adımda Hurda Teşvikiyle Sıfır Araç Alma

Ülkemizde son yıllarda oluşturulan taşıt kampanyaları dahilinde artık hemen herkesin evinde bir arabası var. Bilhassa kuş serisi şahin, doğan gibi araçlarda uygun fiyatlı olmasından kaynaklı birçok gencin ehliyet alır almaz sahip olduğu araçlardan. Bu tarz eski model arabalar, yeni kullanıcılar için çok rağbet görse de devlet bu araçların trafikte tehlike oluşturmasını istemiyor. Bir önlem amacıyla da bu taşıtları değerlendirmek adına hurda araç teşviki kararı almıştı. Böylece vatandaş elindeki aracı daha güzel bir fiyata hem değerlendirmiş hemde sıfır bir araca sahip olmuş olacak. Özellikle araç satışında devleşen şirketlerin hazırlamış olduğu cazip seçenekler ile aracınızı değerinden yüksek bedellere teslim ederek, bir yenisine sahip olabilirsiniz. Bugün bizlerde siz kıymetli okurlarımız için 3 adımda hurda teşvikiyle sıfır araç nasıl alınır ele aldık. Detayların tümü yazımızda.

Hurda Teşviki Şartları Neler?

Hurda Teşviki Şartları Neler

Hurda Teşviki Şartları Neler

Öncelikle milyonlarca vatandaşımızı  yakından ilgilendiren bu konuyu kapsayan yasa nedir bir bakalım. Modeli 16 yıl  öncesine dayanan, yani 16 yaşını geçmiş araçlar için geçerli olan bu durumdan faydalanarak her türlü taşıt işlevi gören aracınızı hurda teşviki yasasından faydalandıra bilirsiniz. 27 Mart 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan yasa 31 aralık 2019 tarihinde son bulacak. Elinde hurda aracı bulunanların acele etmesi gerektiğini belirtmeden geçemeyeceğiz. Genel itibariyle koşullara bakacak olursak;

  • Araç yaşı 16 yaş ve üzerini mutlaka geçmelidir.
  • Bu yasa kapsamında hurda araca verilecek olan ÖTV indirimi en fazla 10 bin lira olacaktır. Fakat verilen indirimi sizler sahip olduğunuz markanın firmasına başvurarak aracınızı daha yüksek bir miktara satmanız mümkündür.
  • Teşvikten faydalanmak için üzerinde mevcut olan tüm vergi borçları ve trafik cezalarının ödenmiş olması gereklidir.
  • Araç üzerinde bulunan borç ve rehinler kalkmıyorsa, yasal bir af çıkartılması dahilinde bu problemden de kurtulabilirsiniz.
  • Araç hurda için teslim edilirken motorunun üzerinde olması gerekir.
  • Kamyon, kamyonet, tır, minibüs ve otobüs gibi büyük araçlar içinde minimum ödenecek teşvik miktarı 10 bin liradır.
  • Müracaat etmeniz halinde elinizde muhakkak aracın imha edileceğine dair evrak bulunmalıdır.

Hurda Araç Teşviki İçin Nereye Başvurmalıyım?

Hurda Araç Teşviki İçin Nereye Başvurmalıyım

Hurda Araç Teşviki İçin Nereye Başvurmalıyım

İlk önce bu teşvikten faydalanmak için bulunduğunuz il veya en yakın ilçenin noterine başvurun. Başvuru esnasında araca ait ruhsat, aracın plakası ve kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız gereklidir. Noterin yaptığı incelemelere göre onaylı bir evrak ile İl Özel idaresi birimlerine başvurmanız yeterlidir. Ardından oradan da verilecek belge ile aracınızı hurda toplama alanına götürüp teslim ediniz. Yürür olmayan araçlar için belirli bir miktar karşılığında çekici ile teslim edilir. Teslim sırasında buradan araç teslim alındı beyanının bulunduğu teslimat belgesi ile notere yeniden giderek araç trafikten düşürüldü, hurdaya teslim edildi denir. İşlem tamamlandıktan sonra elinizde ki belge ile hurda araç teşvikini hemen teslim alabilirsiniz.

Hurda Araçları Kim Topluyor?

Hurda Araçları Kim Topluyor

Hurda Araçları Kim Topluyor

Çoğu vatandaşımız için fırsat olan bu yasa bazı kimseler tarafından çıkar kapısı olmuş durumda. Bilhassa bu işin uygulamasını bilen galericiler bu tarz araçları toplayarak toplu ÖTV indirimden faydalanıyor. 46 Bin liralık araç için 10 bin, 46 bin ile 80 bin arası sıfır araç indiriminde 8 bin, 80 bin üzerinde ise 3 bin lira ÖTV indirimi uygulanacaktır. Satışı azalan taşıt araç sektörünü canlandırmak amaçlı olan bu teşvik ile araç olmasa dahi belge ile bu desteği alabiliyorsunuz. Ancak dediğimiz gibi uyanık geçinen bir takım kişiler uygun fiyata aldıkları hurda araçları iki, üç katına satarak bu durumu rant’ a çeviriyorlar. Yani hurda araçları toplayan galericiler, hurdacılar bu işi rant’ a çevirmiş durumdalar bunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.

ÖTV İndirimi Yapan Araçlar Hangileri?

ÖTV indirimi Yapan Araçlar Hangileri

ÖTV indirimi Yapan Araçlar Hangileri

Aynı markayı taşıyan araçların eskisi verilip yenisine sırf bu nedenle daha fazla indirim uygulandığını belirtmiştik. Öyle ki bu büyük araç firmalarının hazırladığı sıfır araç kampanyaları kimilerine çok cazip gelirken kimileri de alım gücü olmadığından değerlendirmek istemiyor. Gelelim asıl konumuza Renault, Toyota, Fiat, Nissan. Volkswagen, Mercedes, BMW gibi birçok araç ülkemizde bu imkanı bayilerinde tanıyor. Ancak her bir markanın tanıdığı fiyat aralığı tabi ki çok farklı. Bu sebeple Fiat ve Renault marka araçlar daha uygun olmasından tercihler bu marka taşıtlardan yana olmaktadır. Bizlerin size önerisi otomobil bayilerini tek tek gezip ÖTV indirimlerini takip etmeli elinizdeki aracı en yüksek hangi bayi almayı kabul ediyorsa aracınızı hurda araç teşviki ile verebilirsiniz.

p>

3 Adımda Hurda Teşvikiyle Sıfır Araç Alma HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DEVLETKredi.Com