DEVLET Kredi

2020 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? (60 Bin TL Hibe)

2020 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? (60 Bin TL Hibe)

KOSGEB 2020 senesinde benimde kendime ait iş yerim olsun diyen yeni girişimcilere 370 bin TL kadar hibe kredisi vermektedir. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile 60.000 TL ile İleri Girişimcilik Destek Programı ile 370.000 TL kadar çıkan iş yeri açma hibe desteği nasıl alınır? Kendi işinin olması hayalini kuran ev hanımları için özel kadın girişimci desteği, engelli, gazi ve 1. derecede şehit yakınlarını en az 10.000 TL daha fazladan verilen teşvik kredisi başvuru şartları artık çok daha kolay.

KOSGEB Yeni İş Yeri Açacak Olan Girişimcilere Hibe Vermeye Devam Ediyor!

18 yaşından büyük ve kendi iş yerinizin olmasının hayalini kuruyorsanız bunu KOSGEB ile birlikte yapmak size muazzam bir ayrıcalık sağlayacaktır. KOBİ ve yeni girişimcileri desteklemem amacı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB her yıl olduğu gibi bu yılda hibe desteklerini vermektedir. Geçtiğimiz senelere göre her ne kadarda yeni girişimcilere verilecek olan destek programında köklü olarak bir değişikliğe gidilmiş olsa da verilecek olan hibe miktarları oldukça fazla bir şekilde arttırılmıştır. Yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere 2 destek programı halinde verilen teşvikler 60.000 TL den başlayıp toplamda 370.000 TL kadar çıkmaktadır. KOSGEB tarafından oluşturulan bu her iki destek programı gelin isterseniz ilk olarak bir tanıyalım. Daha sonra ise açacağımız işletme için bu hibe imkanlarından nasıl istifade edebileceğimizi hem resimli hemde videolu olarak görelim.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

İş fikri KOSGEB Desteklenen sektörler içerisinde yer alan yeni girişimciler için kurulmuş olan bir destek programdır. Program 2020 yılı itibarı ile 60.000 TL kadar hibe olanağı sağlamaktadır. Kuruluş ve Performans desteği olmak üzere iki şekilde Geleneksek Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe alabilirsiniz. Gazi, engelli ve 1. derece şehit yakınları ile 30 yaşını aşmamış tüm yeni girişimciler ve kadın girişimciler bu destek programı kapsamında KOSGEB’den en az 10.000 TL daha fazla bir şekilde yararlana bilirler. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe teşvik tablosu aşağıdaki gibidir.

Destek programında yer alan hibe rakamları şu anlama gelmektedir.

 1. Programdan yararlanmaya hak kazanan girişimci ”Kuruluş Desteği” adı altında 5.000 TL işletmesini kurduğu ana alır. Şayet bu girişimci 30 yaşından genç yada Gazi, engelli, 1. derece şehit yakını veya kadın girişimci ise o zaman bu miktar 10.000 TL çıkar. Kurulan işletme sermaye şirketi ise o zaman ”Kuruluş Desteği” 10.000 TL olur.
 2. Performans desteği ise işletmenin kurulduğu 1 ay ile 24 ay arasını kapsamaktadır. Bu dönem 1. ile 12 ay arasında geçen döneme 1. performans 12. ile 24. ay içinde geçen süre zarfına ise 2. performans dönemi denir. 1. performans döneminde eğer ki çalışanlarınız ile birlikte 1010 gün yada üstü bir prim ödeme gününe sahip olursanız dönem sonunda kurum size 20.000 TL hibe verir. Kuruluş desteği ile birlikte ilk 12 içinde KOSGEB’den böylece 30.000 TL hibe almaya hak kazanmış olursunuz.2. Performans döneminde ise yine KOSGEB size 5.000 TL hibe verir. Ama, Gazi, engelli 1. derece şehit yakını ile kadın girişimci iseniz o zaman bu oran 10.000 TL çıkar. 2. Performans döneminde 1440 puan yada üstü bir pirim ödemesine erişir iseniz KOSGEB’den yine 20.000 TL hibe alırsınız. 2. Performans döneminde de toplamda 30.000 TL hibe almış olursunuz.

Böylece ile her iki performans dönemi için de toplamda 60.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB İleri Girişimci Destek Program sadece iş fikri burada yer alan NACE kodlarında olanlar yararlana bilir. Destek programında yer alan hibe miktarları 225.000 TL kadar yapacakları 300.000 TL makine alımları için çıkmaktadır. İleri Girimci Destek Programı NACE kodlarında iş fikri yer alan girişimciler ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hibe imkanlarından yararlandığı gibi ayrıca aşağıda yer alan tablodaki hibe imkanlarından istifade edebilir.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı NACE kodlarında iş fikrine sahip olan yeni işletme kuran girişimciler tabloda da görüldüğü gibi iş fikrinin kategorisine göre 3 şekilde hibe imkanı sağlanır.

 1. Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi için 100.000 TL makine alımlarına 75.000 TL hibe
 2. Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi içerisinde iş fikrine sahip olanların 200.000 TL makine alımlarına 150.000 TL hibe
 3. Yüksek Teknoloji kategorisinde iş fikrine sahip olanların 300.000 TL makine alımlarına ise 225.000 TL kadar hibe verilmektedir.

Bu makine alımlarında dikkat edilecek olan en önemli husus ise alınacak olan makinelerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yayımladığı YERLİ MALI TEBLİGATINA uygun olması gerekir. İleri Girişimciler bu destek programları haricinde bir de danışmanlık giderleri için desteklenmektedir. Alacakları danışmanlık desteği içinde 10.000 TL kadar olan fatura bedelinin 7.500 TL miktarını geri hibe olarak alabilir.

KOSGEB Hibe Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şayet iş fikriniz KOSGEB hibe destek başvurusu tarafından desteklenen NACE kodları içerisinde yer alıyor ise bazı şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartlara uygun olmanız durumu haricinde ayrıca bazı kurum tarafından aranan kaideleri de yerine getirmeniz gerekir. Peki, 60.000 TL hibe toplamda ise makine alımları için 300.000 TL alım için 225.000 geri ödem desteğinden yararlana bilmek için ne gibi şartlara uygun ve yerine getirmeliyiz.

 1. 18 yaşından büyük olmalısınız.
 2. Okur yazar olmalısınız
 3. Daha önce KOSGEB hibe desteğinden yararlanmıyor olmalısınız.
 4. Herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubu olmamanız gerekir.

Şayet bu şartlara uygun iseniz o zaman şimdide aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirmeniz gerekmektedir.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almalısınız.
 2. e-devlet üzerinden KOSGEB ”Girişimcilik Destek Programı” başvursun da bulunmalısınız
 3. Gerekli evraklar ile KOSGEB İl Müdürlüğü’ne müracaat edip
 4. Hazırladığınız KOSGEB İş Planı Projesi sunmanız

gerekir. Şimdi KOSGEB Girişimcilik Desteği alma şartlarını sağlayanların oluşturulan destek programında yer alan hibe imkanlarına giden yolu adımlar halinde nasıl yapılacağına bakalım.

1-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Alınması

İş fikriniz KOSGEB Desteklenen sektörler içerisinde yer alıyorsa ve kurum tarafından aranan şartlara sahipseniz o zaman yukarıda yer alan destek programlarına başvuru yapmak için ilk yapılması gerekilen ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alınmasıdır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi artık İnternet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifreniz ile İnternet’e bağlı herhangi bir teknolojik alet ile bu eğitimleri rahatlık ile Türkiye’nin her yerinden istediğiniz vakit alabilirsiniz. Uzaktan Eğitim adı ile verilen Girişimcilik Eğitimlerini şu adımları sağlayarak kolaylık ile alabilirsiniz.

 1. Eğitim sitesine giriş yapalım => https://lms.kosgeb.gov.tr/
 2. Sağ üst taraftan ”Giriş Yap” diyelim
 3. e-Devlet şifremizi girelim
 4. Yönlendirilen sayfanın en altında yer alan ”Öne Çıkan Eğitimler” adı altında verilen ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altındaki ”Eğitime Tıkla” giriş yapalım.
 5. Açılan sayfadaki bütün videoları izleyerek sonlarındaki testleri çözelim.

Girişimcilik belgemiz video ve testlerin sonrasında hazır olacaktır.

2-İşletmemizi Kuralım

İşletmemizi kendi maddi olanaklarımız ile kuralım. İşletme kurarken artık eski gibi sıfır makine almamız gerekmiyor. Ama kuracağımız işletme Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurulması şarttır. Kuracağınız işletmenin giderlerinin ne kadar olduğunun da ayrıca bir önemi yoktur. Fakat, iş fikriniz ”KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı” dahilinde ise o zaman alınacak olan makinelerin sıfır, faturalı ve Sanayi Bakanlığı’nın YERLİ MALI TEBLİGATINA uygun olmasına çok önem vermeniz gerekir. İşletmemizi kurduktan sonra;

 • Vergi Dairesi bildirimi
 • Belediye ruhsatı
 • SGK bildirimi
 • Meslek Odası kaydı

işlemlerini de sağladıktan son KOSGEB Kredisi nasıl alınır da son adıma geçebiliriz.

3-KOSGEB Destek Başvurusunda Bulunma

Burada kadar her şey tamam ise artık KOSGEB Girişimcilik Destek Programı başvurusunda buluna biliriz. Bu programa başvuru yapmadan önce ama bazı işlemleri yerine getirmemiz gerekir. Bu işlemler ise yine e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Sırası ile sizler ile paylaştığımız işlemlerin üzerine tıklandığı zaman nasıl yapılacağı resimli olarak anlatılmıştır.

 1. KOSGEB KOBİ Giriş (Veri Tabanına İşletme Kaydı) yapalım.
 2. KOBİ Beyannamesi Doldurma yapalım

Sonra https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler sayfasına e-devlet şifremiz ile birlikte giriş yapalım. Sayfada yer alan ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” altındaki ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Geleneksel Girişimci Desteği” bağlantısını tıklatalım.

Karşımıza çıkan destek başvurunu sağlayalım. Bütün yapmış olduğumuz başvuru sonrası evrakların çıktılarını alarak KOSGEB İl Müdürlüğümüze gidelim. Evrakları teslim edelim. Evraklarımız eksiksiz ise kurum bize KOSGEB İş planı sunumu yapmak için bir bir gün verecektir. O gün geldiğinde hazırladığımız iş planı projesini sunarsak ve onay alırsa ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programları” dan yararlan biliriz.!

İşletmenizi Kurmak İçin Krediye Mi İhtiyacınız Var?

Harika bir iş fikrine sahipsiniz ama bunu yapacak nakit paranız yok ise üzülmeyin. Bir çok banka artık nakit ihtiyacı olan girişimcilere gelir belgesiz olarak dahi kredi vermektedir. Bunun detaylı açıklamasını sizlere Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor? 1 2 3 Aylık Çekebilir Mi? de daha önce açıklamıştım. İş fikrini canlandıracak olan ama krediye ihtiyacı olanlar için bizlerde bu konuda bir yardımcı olmak istedik. Sizler için de her ay güncelenen bir kredi tablosu oluşturduk. Tabloda yer alan bankamız siz girişimcilere en iyi imkanlar ile kredi veren örnek bankamızdır.

 • Buna göre mayıs 2020 için en iyi banka TEB bankasıdır. Bankanın bu ay 24 aya kadar %0.94 uygulayıp 36 aya %1.03 ve geri kalan aylara ise %1.60 faiz oranı uygulamaktadır.
En İyi Girişimci Kredisi TEB Bankasının 60 Ay Vadeli Geri Ödeme Tablosu
MİKTAR AYLIK ÖDEME TOPLAM ÖDEME
20.000 TL 564,27 TL 33.856,26 TL
30.000 TL 846,40 TL 50.784,39 TL
40.000 TL 1.128,54 TL 67.712,20 TL
50.000 TL 1.410,67 TL 84.640,57 TL
60.000 TL 1.692,81 TL 101.568,43 TL

TEB bankası kredi ön başvurusunu İnternet üzerinden BURADAN rahatlık ile yapabilirsiniz.

2020 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? (60 Bin TL Hibe) HAKKINDA LÜTFEN SORUNUZU SORUNUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Serhat Öztürk dedi ki:

  Merhabalar ben bir kuyumcu dükkanı acmak istiyorum bunun icin faizsiz kredi destegi alabiliyormuyuz alabiliyorsak ne kadara kadar alabiluyoruz ayrica daha detayli bilgi almak icin nereye basvurabiliriz

  1. blank Admin dedi ki:

   Merhaba, 47.77.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda altın ve diğer değerli metallerden takı, eşya ve mücevherat perakende ticareti (kuyumculuk ürünleri perakende ticareti dahil, gümüşten olanlar hariç) bu kod ile sektörünüz destek alıyor. İlk önce girişimcilik belgesi almanız gerekiyor.

 2. blank hasan eş dedi ki:

  merhaba girşimcilik ve ileri girişimcilik sertifikam var. kırtasiyemizin ikinci şubesini açmak istiyoruz hibe veya faizsiz kredi desteği alabiliyormuyum

  1. blank Emre ADIN dedi ki:

   2. şube açmak için destek ne yazık ki alamazsınız.

DEVLETKredi.Com