2019 ‘da Engellilere devlet destekleri 5 tane

2019 ‘da Engellilere devlet destekleri 5 tane
14 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 40 kez okundu.
Bugüne dek birçok konuda devletin sağladığı desteklerden kapsamlı olarak bahsettik. Hayat şartlarının herkesten çok zor olan özürlü vatandaşlarımızı da unutmayarak onlar için detaylı bir araştırma yaptık. Sağlıklı bireylere göre kazanç sağlamak, ihtiyaçlarını gidermek elbette zor. Özellikle bir iş verenin yanında çalışarak aile geçimini sağlamak veya engeli ağır olan vatandaşımızın bakımını üstlenmek bir hayli masraflı. Ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının düzenlemiş olduğu engellilere yönelik yardımlar gerçekten engelli ailelerine müjde olacak cinsten. Sizlerde bu tür bir vasfa sahip ve engellilere yapılan yardımlar nelerdir merak ediyorsanız yazımızı mutlaka inceleyiniz.

2019 da Engellilere devlet destekleri nelerdir ?

2019 da Engellilere devlet destekleri nelerdir

2019 da Engellilere devlet destekleri nelerdir

Normal bireyler için bile yaşam şartları zorken engelli vatandaşlarımız için kazanç sağlamak, maddi giderleri karşılamak bir hayli güç. Tüm bunları göz önünde bulunduran Sosyal politikalardan sorumlu yetkililer geniş düzenlemeler yaptılar. Engelli kimseler için devlet destekleri genişletildi. Buna göre kişinin engel derecesine ve engeline yönelik düzenli bir maaş, vergi indirimleri, devlet kurumlarında geçerli olan indirimler, çalışma hayatında yer alabilmesi için sınavlarda sağlanan bir takım kolaylıklar da devlet destekleri arasında sayılmaktadır. Ancak gerçekten bakıma ihtiyacı olan ve özel eğitime gereksinim duyan kimselerin bu desteklerden daha fazla yararlanması muhtemeldir. Yüzde 40 dan başlayarak yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı ve yakınlarına bağlanan maddi destekleri tek tek başlıklar olarak ele aldık. Engelli maaşı  almak için aranılan koşullar neler hepsi alt başlıklarımızda.

Engelli aylığı nasıl bağlanır?

Engelli aylığı nasıl bağlanır

Engelli aylığı nasıl bağlanır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üstlenmiş olduğu bu gelir desteğini heyet raporu kararınca vermektedir.  Daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse 2022 sayılı yasa kapsamında bulunan bu maaş desteği ikiye ayrılmaktadır. 18 Yaşını geçmiş olan engelli vatandaşlarımız için ayrı bir maaş, engeli olan bireyin 18 yaşından küçük olup bakımını bir yakını karşılıyorsa verilen farklı bir maaştır. % 40 ila %69 engeli bulunan vatandaşlarımızı kapsayan  engelli maaşını (minimum 480,22 – maksimum 720, 33 kuruş ) almak için gerek diğer şartlar şu şekilde;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Doktor heyetinden almış olduğu raporda en az % 40 – 69  engelinin olması gereklidir.
 • 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından küçük olmak,
 • SGK kapsamında herhangi bir geliri, sosyal güvencesi olmayan (nafaka, yetim maaşı, dul maaşı gibi)
 • Aile içerisine giren kazancın aylık gelir ortalaması asgari ücretin 3 de 1 inden (666, 67 kuruş) az olanlar ,
 • İş başvurusunda bulunmuş fakat iş bulamayıp gelir kazanamayanlar,
 • Kamu birimlerinin engelli kadrosunda çalışmıyor olmak,
 • 2828 sayılı yasa kapsamında devletten harçlık almıyor olmanız gerekmektedir.
Engelli bakım maaşı almak için aranılan koşullar neler?

Engelli bakım maaşı almak için aranılan koşullar neler

Engelli bakım maaşı almak için aranılan koşullar neler

Bir diğer adıyla muhtaç aylığı adıyla her ay engelli vatandaşlarımızın yakınlarına bakım maaşı bağlanmaktadır. Devlet eliyle desteklenen bu aylık için engel durumunun en az % 40 olması gerekmektedir. Fiilen kendine bakabiliyor olsa bile bu maaştan faydalanabilirler. Ancak engel oranı % 50 ve üzeri olanlar ağır engel durumunu karşılıyorsa kişinin anne, baba, kardeş veya eşi bu yardımdan faydalanabilirler. Genel şartlara bakacak olursak;

 • Engelli yakını maaşı için başvurulan kişinin en az %40 lık bir engelinin bulunması gerekir.
 • Sigorta Güvenlik Kurumu kapsamında hiçbir sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir.( Yetim, öksüz, dul durumu hariç)
 • Hane içerisinde ikamet eden kişilerin kişi başı düşen gelir miktarı 1 330 lirayı geçmemelidir. Bu miktar asgari ücretin 3 de 2 ine tekabül etmelidir.
 • Bakım maaşı için başvuran kişinin de 18 yaş üzeri bir birey olması şartı aranır. Bunlara ek olarak evde bakım aylığı için ağır engeli bulunduğunun ve kendi ihtiyaçlarını bir başına gideremediğine dair değerlendirme heyetine başvuruda bulunulmalıdır. Şayet bu durumda olup anne ve babalarını küçük yaşta kaybetmiş bakacak kimsesi olmayan yakınlarının SGK güvencesinden faydalanan birisi iseniz bu maaşı alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Engelli vatandaşlarımıza yönelik sağlanan imkanlar

Engelli vatandaşlarımıza yönelik sağlanan imkanlar

Engelli vatandaşlarımıza yönelik sağlanan imkanlar

Normal insanlara göre yaşam koşulları daha zor gelen engelli kardeşlerimize devlet bünyesinde bir takım kolaylıklar sunulmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bütçeleri sarsan vergi ödemeleridir. Normal şahıslara göre bir miktar indirimli ödemeler engeli olan vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse;

 1. ÖTV muafiyeti  sıfır araç alımında, özel araç ve gereçlerde (kişisel baston, kabartmalı kitap, tablet, protez gibi), motorlu taşıtlarda MTV, gümrük vergisi, konut alımı ve genel emlak vergisi muafiyeti engel derecenize göre geçerlidir.
 2. Gelir vergisinde ki indirimlerde yıl sonunda kesilen senelik gelir vergisi ödemelerini indirimli gerçekleştirirler.
 3. Bunun dışında ulaşımda kullanılan toplu taşıma araçları ücretini , müze, tiyatro gibi sosyal katılım alanları biletlerini, şehirler arası ulaşımı, ücretli park alanlarında girişleri %50 indirimli olarak kullanmaları sağlanmaktadır.
 4. Engelli kardeşlerimizin topluma daha çok kazandırmak amacıyla iletişim  için operatör tarifelerini daha uygun faturalar ile  ödemeleri sağlanmaktadır.
 5. Devlet bünyesinden özel ücretsiz kurs alabileceği gibi kamuya yerleşmek ve iş sahibi olabilmek için gerçekleştirilen tüm sınavlarda (KPSS, ÖSYM sınavları) engelli kadrosu ile daha düşük puanlar ile işe başlaması sağlanır. Bunun dışında her türlü sosyal yardımdan faydalanmaları sağlanır. Ayrıca engelli emekli 2018- 2019 prim ödemelerini hesaplamak için paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir
Boşanmış dul kadınlara devlet sosyal yardımı verilmektedir

2019 yılı her anlamda vatandaşın sıkıntılarını gidermek anlamında verimli bir yıl oldu. Bunun ana nedeni yükselen enflasyon değerleri de başta...

Kapat