Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

17 Tane Devlet Destekli Ahır Yapımı Hibeli Projeleri (Çizimler)

17 Tane Devlet Destekli Ahır Yapımı Hibeli Projeleri (Çizimler)

Müjde, artık Türkiye genelinde tüm illerimiz için çiftçilerimize ahır/ağıl yapımları için yapılan harcamaların %50 si devletten! Böylece kuracağınız büyükbaş yada küçükbaş hatta kanatlı tavuk çiftliklerinin besihaneleri için hibe alabileceksiniz. DAP, GAP, KOP ve DOKAP projesi kapsamındaki iller listesinde olanlar ile TKDK tarafından desteklenen illere ve 14. etap KKYDP kapsamında 81 ilimizin tamamına sağlanan bu hibe desteklerine nasıl başvuru yapacağınızı burada sizler için açıkladık. Hazırlayacağınız ahır projesi ile modern bir tesise sizlerde devletin hibe imkanları ile sahip olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutunuz! Ayrıca, mevcut ağılını büyütmek isteyen yada modern bir hale getirmek isteyen çiftçilerimiz de bu desteklerden yararlana bileceğiniz belirtmek isterim.

Devlet Hibe Ahır Desteği 2021’de Vermeye Devam Ediyor!

Devletimiz çiftçilerimizin ahır yapımı projelerine %65 kadar varan hibe destekleri sağlamaya bu senede devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan bir çok proje ile böylece yapmış olduğunuz ahır projesi maliyetlerinizin en az yarısını hibe olarak geri alabilirsiniz. 50 Baş Süt İnek Çiftliği Ahır Projesi Ölçüleri, Maliyet Hesaplaması da sizler için yapmış olduğum bu maliyet yada 200 300 Başlık Modern Damızlık Koyun Keçi Çiftlik Projesi de yapmış olduğumuz giderleri hibe olarak sizlere sağlayacak projeler ise şunlardır.

 • KKYDP tam 81 ilin tamamına %50 hibe
 • TKDK 42 ilimize %65 varan hibe desteği
 • GAP, KOP, DOKAP ve DAP ile 41 ilimize %50 hibe desteği

Bu projelerden yararlanacak olan çiftçilerimiz den aranan en büyük şart ise ÇKS yada hayvan işletme belgesine sahip olmasıdır. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır, Alma Şartları Nedir? de ilgili belgenin alma şartlarını bulabilirsiniz.

 

Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde yer alan ahır yapımına hangi kurumların ne kadar hibe verdiğini artık biliyoruz. Peki, bu kurumlara ağıl yapımı yada maderinize edilmesi için ne zaman başvuru yapmanız gerekir? Başvuru tarihi geldiği zaman bizden kurumların talep etmiş oldukları şartlar ayrıca nedir?

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Hibe Başvuruları Nasıl Yapılır?

DAP, GAP, KOP yada DOKAP kapsamında inşa edeceğiniz yada moderninize ederek kapasite artışına gideceğiniz ahır yapımları için %50 hibe desteği alabilirsiniz. Devlet destekleri ile bu proje kapsamında ahır yapımları için hibe almamın ilk şartı proje kapsamındaki illerde ahır yapımında bulunmanız gelmektedir. Kırsal kalkınma refahını arttırılması amacı ile bu DAP, GAP, KOP ve DOKAP projesindeki illerimiz ise aşağıda yer almaktadır.

 1. DAP Projesindeki Desteklenen Tüm İllerimiz şu şekilde yer almaktadır. Van, Ağrı, Tunceli, Ardahan, Bingöl, Sivas, Bitlis, Muş, Erzincan, Malatya, Kars, Elazığ, Iğdır ve Hakkari illerimiz.
 2. GAP Projesi Kapsamında Ahır Destekleri Verilecek Tüm İller; Şırnak, Adıyaman, Batman, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Kilis ve şanslı ilimiz Gaziantep.
 3. KOP Kapsamında Ahır Desteği Verilecek Olan İllerimiz, Yozgat, Aksaray, Niğde, Karaman, Kırıkkale, Nevşehir, Konya ve son ilimiz Kırşehir.
 4. DOPKAP Yani Doğu Karadeniz Kapsamındaki Tüm İllerimiz, Trabzon, Artvin, Bayburt, Tokat, Rize, Samsun, Ordu, Giresun son DOKAP ilimiz ise Gümüşhane tir.

2019 yılının son çeyreğinde KOP projesine bir kaç il daha eklenmiştir. Sizler ile paylaştığım bu liste kesinlik ile en son güncel ahır hibesi desteği verilecek olan il listesidir. Bu proje kapsamında çiftçilerimize sadece ahır yapımı için hibe verilmek ile kalınmamaktadır. Ayrıca, anaç koyun, keçi ve sığır alımları için de hibe destekleri sağlanmaktadır. Proje kapsamında yapılacak yada kapasite artışına gidilecek olan ahır ise;

 • Şayet büyükbaş hayvanlar için ahır yapacak ise en az 10 en fazla ise 49 kapasiteli.
 • Küçükbaş hayvancılık için ahır yapacak ise de en az 100 en fazla ise 200 kapasiteli olmak şartı ile ahır projesi hazırlamalıdır.

Yatırım yapacak olan çiftçilerimiz için proje örnekleri ise aşağıda başlıkta yer almaktadır.

Hibe Ahır Projesi Örnekleri Başvuru Forumları

Proje kapsamındaki iller deseniz ve sizden istenilen sayı kapasitesine göre ahır yapımını kabul ediyor iseniz başvurularınızı biran önce Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine yapmalısınız. Ahır yapımı için hibe başvuruları 1 ocak 2021 tarihinde başlayacaktır. Başvuru sahiplerine hibe imkanları iki şekilde verilmektedir.

 1. Sıfırdan ahır yapımı için sağlanan imkanlar
 2. Şuan faal olarak ahırları olanların kapasite arttırma amaçlı verilecek olan olanaklar.

bu imkanlar da yine iki şekilde sağlanır.

 1. Büyükbaş hayvanlar için ahır yapımları
 2. Küçükbaş hayvanlara yapılacak olan barınaklar.

Yine büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için sağlanan imkanlarda kendi içlerinde 4 alana alternatif plandan oluşmaktadır. Bizler sizler için bu alternatif planları resmi gazete de yer aldığı şekilde aşağıda yer verdik.

Bu konular da ki hibe başvurularınızı il yada ilçe Tarım Müdürlüklerine Ahır Hibe Başvurusu Formu ile yapabilirsiniz.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Hibe Oranları Ne Kadar? Hesaplama

Proje kapsamında 209 da verilecek olan hibe oranları 3 ana başlığa ayrılmaktadır. Her ne kadar da bu 3 ana başlık farklı olsa ‘da devlet tarafından verilecek olan destek miktarı aynıdır. Buna göre;

 • İnşaat; Yeni ağıl yapımı yada tadilatlarında %50 hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Canlı hayvan alımı; Damızlık olarak boğa yada koç ve teke alımları için %50 hibe verilir
 • Makine, alet ve ekipman alımları için ise ( süt sağlama ve gübre sıyırıcı makinesi ) %50 hibe verilmektedir.

Bakanlar kurulu tarafından yayımlanan tebliğ de geçen canlı hayvan alımlarında hibe alacak olan çiftçilerimiz

Anaç koyun ve keçi: Başvuru tarihinde en az 12 aylık (360 gün) yaşta olan dişi koyun ve keçiyi olması gerekmektedir.
Anaç sığır: Müracaat tarihi itibarıyla en az 15 aylık (450 gün) yaşta olan dişi sığırı olması gerekmektedir.!

Örnek Hibe Miktarı Hesaplanması

Büyükbaş İşletmesi için:

                 50 başlık bir yeni ahırın yapımında ödenecek hibenin hesaplanması:

                 -İnşaat yatırımı: 50 baş kapasite x 7.000 TL                    =    350.000 TL

                 -Makine-Ekipman: 50 baş x 7.000 TL x % 10                 =      35.000 TL

                                               YATIRIM TOPLAM                        =    385.000 TL

                                   ÖDENECEK HİBE BEDELİ

                                                           385.000 x % 50                         =     192.500 TL

Küçükbaş İşletmesi için:

                 200 başlık bir ahır işletmesinin yapımında ödenecek hibenin hesaplanması:

                 -İnşaat yatırımı: 200 baş kapasite x 1.000 TL                  =    200.000 TL

                                    ÖDENECEK HİBE BEDELİ

                                                           200.000 x % 50                          =     100.000 TL

Hibe programına ait uygulama REHBERİ BURADA yer almaktadır!

KKYDP İle TKDK Ahır Yapımı Hibe Başvuruları Nasıl Yapılır? Ne Zaman Verilir?

KKYDP ile TKDK isimli her iki projede Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Her iki program üzerinden de çiftçilerimiz ahır yapımı için hibe alabilirler. TKDK ve KKYDP her ne kadarda başvuruları  Tarım İl Müdürlükleri üzerinden yapılmış olsa da iki programın da araların da ciddi farklılıklar bulunur. Aralarında bulunan en büyük 3 fark ise şunlardır.

 1. KKYDP Türkiye’nin bütün illerinde ahır yapımlarına hibe sağlarken, TKDK sadece desteklediği 42 ilimize hibe olanağı sağlamaktadır. TKDK tarafından destek verilen illeri https://www.tkdk.gov.tr/IlKoordinatorlukleri bu bağlantıdan bulabilirsiniz.
 2. KKYDP yapılan harcamaların %50 oranına kadar hibe sağlarken TKDK ahır yapımına %65 kadar hibe desteği vermektedir.
 3. Uygulamış oldukları hibe oranlarının farklılıkları

KKYDP hibe başvurularını etap halinde duyurmaktadır. TKDK ise IPARD programı dahilinde çağrı ilanlarıyla çiftçilerimize duyurur. Dolayısıyla her iki hibe destek programına başvuru yapmak için muhakkak çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekir. Çağrı ilanları yapılmadan hibe başvurularını kesinlikle gerçekleştiremezsiniz. TKDK ile KKYDP tarafından sadece ahır yapımları için çiftçilere hibe verilmemektedir. ÇKS yada hayvan işletmesi belgesine sahip olan çiftçilerimize verilen hibe konularını ise aşağıda bağlantılarıyla sizler için yer verdik.

Her iki hibe programı hakkında daha detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz il Müdürlüğü üzerinden alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 24 Yorum
 1. ekrem yılmaz dedi ki:

  ben ordu fatsa hatipliden ekrem yılmaz beni sizlerden isteyim ve ricam 15 hayvanlık ahır talebinde bulunuyorum lütfen talebimi ve hevesimi bana yaşatmanızı rica ediyorum

 2. ekrem yılmaz dedi ki:

  göstermiş oldunuz ilgi ve aljaya teş

 3. dilara dedi ki:

  kosgeb belgem var bitlise bağlı bi köyde ahır yapıp büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum gerekli desteği nasıl alabilirim yardımcı olursanız çok iyi olur teşekkürler.

 4. mehmet dedi ki:

  2017 de %50 hibeli ahır çıktı.insaat malzemesi çok pahalanınca yapamadım.projemide tarıma teslim etim(5bin 6bin masrafım oldu) bu hakımı 2019 a taşımama yardımcı olanlardan ALLAH razı olsun demekten başka bir şey elimde gelmiyor.tarım 8. aya kadar yapmazsan hakınz iptal olur. ne yapabilirim?

 5. Tuncay kocabas dedi ki:

  %50 agir desdegi almak istiyorum ne yapmam gerek kucuk bas icin

Bir Yorum Yazın