120 Ay Vadeli Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım ?

120 Ay Vadeli Ev Kredisi Almak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım ?
25 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.
Artan konut fiyatları, ev hayali kuran milyonlarca vatandaşı oldukça üzdü. Bu yükselişlerde ki asıl sebep ülkemizin içerisinde bulunduğu gizli kriz dönemi ve buna paralel olarak yüksek faiz oranları. Ancak her olumsuzluğa karşı az da olsa ümit veren durumlar da mevcut. Bunlara örnek olarak bankaların sağlamış olduğu uzun vadeli konut kredileridir. Hele bir de söz konusu uygun faiz oranlı kampanyalar olunca, düşük ödeme planları dahil olmak üzere kredi almak kolaylaşıyor. Ancak herkesin aklında olan bir soruyu bugün inceleyeceğiz. 120 ay vadeli ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak lazım ?Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?  diye sizde düşünceler taşıyorsanız yazımız sizleri oldukça aydınlatacaktır.

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim

Kredinin gerekliliğini ihtiyaçlar belirler.Bu sebeple ülkemizde en çok da ihtiyaç kredisine başvuru yapılmaktadır. Küçük ödemeler için (15 bin liralık gibi meblağlar) bankalardan şartsız çekilebiliyor. Ancak konut kredisi başvurularında prosedür kredi miktarının yüksekliğine göre şekilleniyor. Bu önemli kriterlerden bir tanesi de kredi başvurusu yapan ve hane içerisinde çalışan kimselerin maaş tutarlarıdır. Yani banka sadece sizin değil evinize giren toplam gelirler bütününü baz alır. Buna göre kredinizin ödeme planında taksit seçeneğinin eve giren gelirin yarısı kadar olmalıdır. Fazlasına banka tolerans göstermez. Müşterisinin ödemelerinde zorlanmasını istemez. Bu karar ile hem banka hemde müşteri adına tedbir alınmış olur. Net bir ifade ile bahsetmek gerekirse asgari ücretli bir çalışan (asgari ücret 2020 lira) aylık 1.10 liranın üzerinde ödeme planlı kredi alamaz. Maksimum 1010 liralık vadelendirilmiş kredi için müracaatta bulunabilirler.

120 ay vadeli ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak lazım ?

120 ay vadeli ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak lazım

120 ay vadeli ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak lazım

Gelir durumunun ardından aranılan en önemli koşul sigortalı olmaktır. Çünkü sigorta kapsamında bulunan her şey güvence altındadır. Bu yüzdendir ki hemen her banka en az 3 ay olmak üzere sigortalı çalışan kimselere daha kolay kredi verir. Tabi ki her bankanın standartları farklı olduğundan yüksek bedelli krediler için aynı kurumda 1-3 yıl arası çalışıyor şartı arayan bankalarda mevcut. Genellikle ihtiyaç kredilerinde ise 6 ay istenmektedir. Lakin sadece sigortayla değil kredi puanınızın 1300′ ün üzerinde olması da istenilen önemli bir şart. Eğer ki geçmiş bankacılık işlemlerinizde sorun yaşamış iseniz bu sizin sicilinizi etkiler. Banka güvensizlik sorunu yaşadığında kefil ve ipotek şartını bu noktada devreye sokar. Emekli olanlarda ise sigorta şartı yerine yaş sınırı daha çok göz önünde bulundurulmaktadır. 65 yaş üzerinde kredi başvurusunda bulunan müşterilerinden sigortalı çalışan kefil istemektedirler. 120 aylık bir konut kredisi başvurusunda ise çalışan kimsenin minimum 3 yıldır aynı yerde işine devam ediyor olması gerekmektedir.

Ziraat bankası konut kredisi hesaplama

Ziraat bankası konut kredisi hesaplama

Ziraat bankası konut kredisi hesaplama

Birçok bankanın son 6 ayda kredi faizlerinde düzenlemelere gittiğini hepimiz biliyoruz. Bilhassa Ziraat bankası devletin himayesinde olmasından kaynaklı en düşük faiz oranlarını ilk önce buradan takip etmeniz mümkün. Konut kredisi başvurusu esnasında ilk dikkat etmeniz gereken nokta geri ödeyeceğiniz miktarı belirleyen faktör faiz oranlarını iyi incelemek. 120 aylık vade toplamda 10 yıla tekabül etmesine rağmen senelerce ödeyeceğiniz miktar sabit kalacak fakat toplam ödeme ile güncel şekilde 100 bin liralık krediye maalesef 200 bin geri ödüyorsunuz. En güncel konut kredisi faiz oranı şuan %1.49′ dur. Örnek bir hesaplama tablosu çıkaracak olursak;

  • 150 bin liralık konut kredisi başvurusu için toplam geri ödeyeceğiniz miktar 322.944,17 TL dir. Aylık ödeyeceğiniz taksit bedeli ise 2.691,20 TL dir. Yani kaba bir hesap itibariyle çekeceğiniz miktarı ikiye katlayacak hatta biraz fazla bir ödeme yapacaksınız. Bu süre zarfında bankanız tarafından almış olduğunuz ev her anlamda sigortalanacak, güvence altında olacaktır. Krediniz bittiğinde bu sigortalarınızı da yenilemeniz gerekecektir.

Asgari ücretle konut kredisi alınır mı?

Asgari ücrete ufak çaplı zamlar verilse de yaşamsal her harcamaya büyük zamlar geldi. Durum böyle olunca asgari ücretlinin kazancı azaldı, giderleri çoğaldı. Hane içerisinde 2 kişide asgari ücret ile çalışıyor ise maaşın birisini krediye bağlayarak geçimlerini kolaylıkla sağlayabilirler. Ancak tek maaşla ek gelirsiz hem ev geçindirip hem de borç ödemek neredeyse imkansız. Ancak birikmiş paranız çoğunlukta, çekeceğiniz kredi tutarı düşük ise ödenebilir. Yine bir hesaplama ile örnek vermek gerekirse;

  • En yeni konut kredisi faizi %1.49, sizinde çekeceğiniz kredi miktarı 50 bin lira ise aylık 897,07 TL ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Geri ödenecek olan miktar ise 107.647,31 TL dir. Tutar ne kadar düşük olursa ödemeleriniz o kadar çok kolaylaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan 36 ay Gelir Belgesiz İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren 4 Banka başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git