Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

12 Ay Türkiye Aile Desteği Programı Alma Başvurusu Nasıl Yapılır?

06 Haziran 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN sosyal medya sayfasından 2 müjdeli haber bildirdi. Paylaşılan bu iki müjdeli haber de ekonomik düzeyi düşük muhtaç ailelere yönelikti. Bunlardan iki tam 12 boyunca sürecek olan Türkiye Aile Desteği Programı tır. Bu program kapsamında toplamda 15 milyar TL ihtiyaç sahibi ailelere en az 1.000 TL ortalama 1.500 TL en çok ise 2.000 TL olarak dağıtılması ön görülmektedir. Cumhurbaşkanımız tarafından paylaşılan en son dakika diğer müjdeli haberi ise MEB'e bağlı ana okulu veya ana sınıfı desteği olmaktadır.

12 Ay Türkiye Aile Desteği Programı Alma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan Türkiye Aile Desteği Programı ve Ana Okulu ve Ana Sınıfı Desteği başvuruları peki nasıl yapılacak? Her iki ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan bu destekler ne zaman başlayacak? Kimler yararlana bilecek? Destekler hakkında merak edilen bu 3 sorunun cevabını ise sizler için aşağıda yer verdik.

Önemli Bilgi: 12 Ay boyunca Türkiye Aile Desteği Programının süreceği bildirilmiştir. Şuan haberini almış olduğumuz en son dakika gelişmelerine göre yazımızı güncelleme yapıyoruz. En son verilen haberlere göre kimlere ne kadar destek parasının verileceğinin hesaplamasını içeriğimizde yapmış bulunmaktayız. Şayet sizlerde destek programı hakkında çıkan haberleri anında öğrenmek istiyorsanız? Yapmanız gereken kanalımızın bildirimleri AKTİF hale getirmek olacaktır.

Neler Var?

Türkiye Aile Desteği Programı Nedir? Kimler Başvuru Yapabilecek?

Türkiye Aile Desteği Programı nedir? Kimler başvuru yapabilir? Öncelik ile bu programın ince detaylarına girmeden ilk etapta sizlere bu iki fazlası ile merak edilen soruyu cevaplamak istiyorum. Bildiğiniz üzere 2019 da başlayan covid-19 hastalığından dolayı yaşanan ekonomik sıkıntılar hala devam etmektedir. Yaşanan bu sıkıntılılar sadece esnaflarımızı etkilemedi. Bunun beraberinde zor şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışan ailelerimizi de çok yakında vurmuş oldu. Her şeye gelen zam üzerine fiyatlar Dünya genelinde aldı başını gitti resmen. Normal şartlarda dahi zaten hayatlarını sürdürmeye çalışan yoksul ailelerimiz. Devamlı gelen zamlar yüzünden şartların bu şekilde geriye gitmesiyle artık günlük yaşantılarını normal bir şekilde sürdüremez hale geldi. İşte tüm bu sebeplerden dolayı sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti bu ailelere el uzatarak destek olmak amacı ile bir çok ekonomik destek ve para yardım programı oluşturmuş olmakta. Türkiye Aile Desteği Programı destekleri arasında bulunan;

Hükümet tarafından yapılan bu destek, daha önceki yıllarda Ekonomik Destek Programı adı altında 98 milyar TL bir bütçe ile yapılmıştı. Şuan ise Türkiye Aile Desteği Programı adı altında toplamda 15 milyar TL olarak yeniden dağıtılacağının haberi verildi. Tabi bazı şartlar altında bu destek verilecektir. Peki ya bu programdan kimler yararlanabilecek? diye sorarsanız. İşte cevap!

Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendinin sosyal medya aracılığı paylaştığı bilgilendirmeye göre Türkiye Aile Desteği kimlere verileceği hakkında bilgi olarak şu ifadeleri kullanmıştır.

”Ekonomik olarak dezavantajlı fakat, mevcut programlardan yararlanamayan, kesimlere yönelik” olacağını bildirdi.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere yeni başlatılan Ekonomik Destek Programından yararlanacak olan kişiler bu ifadelerde yer aldığı gibi belirlenecektir. Kısaca bu kelimelerden siz ne anladınız diye bana soracak olursanız. Şu şekilde yorumlayabilirim.

 • Şuan için sürekli olarak verilen ekonomik destek programlarından yararlanamayan kişiler.
 • Yoksul durumdaki dar gelirli aileler diyebilirim.

Yeni başlatılan Ekonomik Destek Programının verilemeyeceği kitle en son yapılan bildirmeye göre şu şekilde olmaktadır.

 1. Yurt dışı adresi olmayan kişiler.
 2. Adres gizliliği kararı bulunmayan kişiler.
 3. 18 yaşından küçük olmayan kişiler.
 4. T.C. vatandaşı olmayan kişiler.
 5. Son 15 gün içinde Sosyal Yardım Başvurusu (Elektrik, doğalgaz vb.) bulunmayan kişilerin haricindekiler başvuru yapabilirler.

Tabi, yine söylüyorum özellik ile yazımızın da başında da belirtmiş olduğum üzere haber daha çok yeni. İlerleyen zaman içerisinde daha da netlik kazanacağına eminim. Sizlerde takip etmek istiyorsanız eğer yapmanız gereken tek şey sayfamızın bildirimlerini aktif etmek olacaktır. Bu sayede anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Şimdi geçelim Türkiye aile destek programının ne zaman başlayacağına ve ne kadar süreceğine.

Türkiye Aile Desteği Programı Ne Zaman Başlıyor? Ne Kadar Sürecek?

Türkiye Aile Desteği Programı ne zaman başlıyor? Ne kadar sürecek? Bu kapsamda yapılacak olan destek ekonomik zorluk çeken ailelere kaç lira yardım parası verileceği şuan için net bir rakam verilmemektedir. Fakat ne kadar netlik kazanmasa da kesinleşen bazı şeylerde de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi yapılacak olan bu desteği ne zaman başlayacak olmasıdır. Yine burada Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendinin paylaşımına göre sizlerle bunu paylaşıyorum. Yapılacak olan bu destek programı 2022 yılında Haziran ayının üçüncü haftası ile başlayacak olmasıdır. Bu açıklamada şu anlama geliyor. ”Türkiye Aile Desteği Programı en geç 21.06.2022 tarihinde başlayacağı anlamına gelmektedir. Aynen söylediğimiz gibi de oldu başvurular alındı ve şuan ödenmeye dahi başlandı.

Ayrıca siz değerli okurlarıma şunu da söylemeliyim. 2022 yılının Haziran ayının 3. haftası olarak başlayacak olan Türkiye Aile Desteği Programı 1 yıl olarak süreceğinin de bilgisi verilmiştir. Şimdi gelelim yapılacak olan destek programının miktarına.

Haziran 2022 tarihinin 3. haftası olarak başlayacak olan Türkiye Aile Desteği Programı 12 ay yani bir yıl süreceğinin haberini aldık. En az 850 TL, en çok 1.250 TL olarak verilmesi söylenmektedir.

Peki ya şimdi en az 850 TL en çok ise 1.250 TL olarak verilmesi düşünülen Türkiye Aile Desteği başvuruları nereye yapılacak? E-devlet üzerinden başvuru yapılabilecek mi? Haydi gelin başvuru adreslerini hep birlikte görelim.

Türkiye Aile Desteği Başvuruları Nereye Yapılacak? (e-Devlet Başvuru Sayfası Adresi)

Türkiye Aile Desteği başvuruları nereye yapılacak? Yapılacak olan program altında muhtaç ailelere en az 850 TL, en fazla ise 1.250 TL yardım parası verileceğinin planlaması yapılmaktadır. Bu destek programına başvuruları ise yine Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendi tarafından yapılan paylaşıma göre 2022 yılının Haziran ayının üçüncü haftası başvurularının yapılacağının bilgisini verdi. Yine bu açıklama esnasında başkan tarafından yapılan bildirime istinaden başvuruların nereye yapılacağı da belli oldu. Bu açıklamalara göre Türkiye Aile Desteği Programının başvuruları 2 seçenek ile yapılacaktır. Bunlar ise

 • Birincisi e-devlet üzerinden
 • İkincisi ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden

yapılacaktır. Birinci seçeneği tercih eden arkadaşlarımız e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular için adres olarak sanırım https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-yardimlasma-ve-dayanisma-vakif-ilanlari-basvuru-sistemi-5465 bu bağlantıyı kullanacaklardır.  İkinci seçeneği yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını tercih edenler ise yapılacak olan başvurular diğer tüm destek programı başvurularında olduğu gibi bizzat başvuruda bulunacak olan kişinin kendisi gidip yapması gerekecektir.

blank

Türkiye-Aile-Desteği-Başvuruları-Nereye-Yapılacak-e-Devlet-Başvuru-Sayfası-Adresi

Evet değerli arkadaşlarım gördüğünüz üzere Türkiye Aile Desteği Programı hakkında en son yapılan açıklamalar bu şekilde olmaktadır. Dediğim gibi takipte kalın yine sizler için yeni gelişmeler oldukça paylaşım yapacağız.

Türkiye Aile Desteği Programı Altında Kimler Kaç Para Alacak Hesaplamasını Yaptık!

İlk olarak bildiğiniz üzere Türkiye Aile Desteği Programı kapsamı altında 15 milyar bütçe ayrılmıştı. Ayrılan bu bütçe kapsamında en az 450 en çok ise 600 TL hane başına yardım parası diye belirlenmişti. Başvuruların akabinde de belirlenen bu yardım parası ödenmeye başlandı. Fakat, ilerleyen zaman içerisinde yani 28.09.2022 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Derya YANIK hanım efendinin vermiş olduğu müjdeli haber bütçe 25 milyar TL çıkartılıyor olmasıydı. Tabi bu durum ile Türkiye Aile Desteği Programı en az olarak verilen ödemeler de artış göstermiş bulunmakta. Buna istinaden şuan en az 850 TL en çok ise 1.250 TL olarak verilmeye başlanacağının haberini verdi. Türkiye Aile Desteği Programı altında kimlere ne kadar aile desteği parası ödeneceğinin hesaplaması hanede yaşayan kişi başına düşen gelire göre yapılmaktadır. Buna göre  verilecek olan yardım paraları şu şekilde olmaktadır.

Hanedeki Kişi Başına Düşen Gelir Miktarınız Ödenecek Olan Yardım Parası
450 TL ve altı olanlar 1.250 TL
450 TL üzeri ve 772.60 TL üzeri olanlar 1.150 TL
772.60 TL üzeri ve 1.095,20 TL altı olanlar 1.000 TL
1.095 TL üzeri ve 1.417,80 TL den az olanlar 850 TL

Yapmış olduğumuz bu hesaplamada belki bir çoğumuz nasıl yapıldığını anlayamayabilir. Bunun için ben sizlere bir örnek vererek detaylı açıklama yapmak istiyorum. Kimsenin aklında soru işaretleri bulunmaması adına. Benim sizler için yapmış olduğum bu hesaplamaya rağmen, halen hane başına düşen, kişi başına göre kendiniz hesaplama yapamazsanız? Bunu mutlaka bana aşağıda bulunan yorumlar kısmında yazın kaç TL alacağınızı sizlerin yerinize ben hesaplamanı yapabilirim.

Örneğin: Farz edelim bir hanenin aylık geliri asgari ücret yani 5.500 TL olsun diyelim. O haneye kesinlikle başka hiç bir gelir de girmiyor farz edelim. Hane de yaşayan kişi sayısının toplamı da 4 olsun dersek. Şimdi bu aşamada yapmamız gereken, hanede kişi başına düşen gelirin kaç TL olduğunu hesaplamak olacaktır. Hesaplama formülü de şu şeklidedir.

Hane geliri: 5.500 TL / hanede yaşayan kişi sayısı 4 = 1.375 TL olmaktadır. Değil mi arkadaşlar.

Şimdi hemen yukarıdaki hanedeki kişi başına düşen gelire göre verilecek olan miktara bakacak olursak eğer ”1.095 TL üzeri 1.417,80 TL ve altı” bu gelir bu kategoride olduğundan dolayı 850 TL yardım parası verilmiş olacaktır. Ne kadar alacağınızın hesaplamasını yaptığımıza göre şimdi geçelim Türkiye Aile Desteği Programı ödemelerinin ne zaman yapılacağına.

Türkiye Aile Desteği Programı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Yatan İller Hangileri?

Evet, arkadaşlar Türkiye Aile Desteği Programı ödemeleri 12 ay yani 1 yıl boyunca yapılacağını artık hepimiz biliyoruz. Bu ödemelerin ne zaman yapılacağı ise herkes tarafından merak konusu olmaktadır. Bende bunun farkına vararak siz değerli arkadaşlarımız için 12 ay boyunca hangi illerin yattığını sizlerle paylaşacağım. Tıpkı SED sayfamızda olduğu gibi sizlere yardımda bulunmak istiyorum. Fakat tabi bu yine sizler sayesinde olacaktır. Hangi illerin ne zaman yattığını sizlerin katkılarınızla sağlayacağımı da bilmenizi isterim. Bu sebepten dolayı da tek yapmanız gereken Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında yapılan yardım paraları hesabınıza yatınca bize yattı diye bulunduğunuz şehir de belirterek yorumlar kısmında iletmeniz olacaktır. Bu sayede herkes bilgilendirilecektir. Sizce de öyle değil mi?

Desteğin Yattığı Tarih Yatan İller Bildirim Yapan Kişiler

Çocuk Destek Bileşeni Hayata Geçirdiğini Biliyor muydunuz?

Sayın Derya YANIK Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yeni bir destek paketinin daha müjdesini verdiğini biliyor muydunuz? En az 350 TL en çok ise 650 TL olarak verilecek olan bu destek paketinin adı ise ”Çocuk Destek Bileşeni” olmaktadır. Muhtaç ailelere çocuk sayısına göre verilecektir. Peki ya çocuk sayısına göre kaç TL verilecek? diye sizlerde ben gibi merak içindeyseniz. Bakan Derya YANIK tarafından yapılan açıklamaya göre sizler için bir tablo oluşturduk.

ÇOCUK SAYINIZ VERİLECEK DESTEK TUTARI
1-2 çocuk 350 TL
3 çocuk 450 TL
4 çocuk 550 TL
5 çocuk 650 TL

Şimdi yine Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklamaya göre bu destekle birlikte ayrıca beraberinde bir destek daha verileceğinin açıklamasını yapmıştı. Yine bunu da siz değerli okurlarım için kısaca paylaşmak istiyorum.

Ana Sınıfı ve Ana Okulu Yardım Desteğine Nasıl Başvuru Yapılacak?

Anasınıfı ve anaokulu yardım desteği nedir? Nasıl başvuru yapılacak. Yukarıda da söylediğim gibi dar gelirli ailelerin  çocuklarının eğitimi için çoğumuzun da bildiği üzere SED adı altında yarım parası süreli ve süresiz olarak yapılmaktadır.

blank

Ana-Sınıfı-ve-Ana-Okulu-Yardım-Desteğine-Nasıl-Başvuru-Yapılacak

Bu yardım kapsamından yararlanamayan yada yararlanabilen aileler için ise yine 06.06.2022 tarihinde Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendi bir müjdeli haber daha vermiş bulunmakta. Oda  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan anasınıfı yada anaokullarından ücretsiz olarak yararlanabilecekleri olmasıdır. Nasıl başvuru yapabileceğiz? Dediğiniz de başvurular için yine yapılan paylaşımda şu şekilde bir açıklamada bulunmuşlardır.

”Son bir yıl içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yapmış olduğu yardımlarından faydalanmış olan kişilerin herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın bu destekten yararlanabilecek olmalarıdır.”

Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bey efendi tarafından yapılan bu 2 müjdeli haberinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını diliyorum. Şimdiden hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.


Şayet sizlerde bu tür haberlerden anında haberdar olmak istiyorsanız bu sayfamızın yanında birde https://www.youtube.com/kredim kanalımızı takip etmenizi öneririm. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 5 Ortalamamız: 3.4]
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Narin dedi ki:

  Merhabalar çoçuk destek bileşeni için başvuru yapmamız gerekiyor mu acaba.

  1. Hümeyra dedi ki:

   Ototmatik yatıyormuş

 2. Hümeyra dedi ki:

  Merhabalar aile destek paketi Giresun ili yattı ama 6 Ekim tarihi çekilebiliyor.

 3. Tuba dedi ki:

  Kasım aile destek ödemesi ne zaman yaticak biliyor musunuz

 4. Dilek dedi ki:

  Aciklama yapilmis 8 kasimda hesaplara yatacaktir diye

  1. Emre ADIN dedi ki:

   evet dilek hanım 8 kasım itibari ile yatırılmaya başlandı

Bir Yorum Yazın