Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet

11 haneli TC kimlik numaraları hayatımıza girdikten sonra bir çok işlem kolaylığa kavuştu. Hele birde e-Devlet uygulaması da hemen arkasından devreye alınması ile artık İnternet üzerinden bir çok işlemi güvenilir ayrıca kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Bunların en başında ise finansman sektöründe en önem arz eden kredi notu sorgulama işlemleri gelmektedir.

11 Haneli TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama e-Devlet

Daha önceleri sadece Findeks üzerinden yapabileceğimiz bu sorgulamalar artık mobil bankacılık dahil e-Devlet uygulaması ile kolayca sadece T.C. no ile yapabilmekteyiz. Peki, kimlik numaramızı girerek mevcut kredi notu değerimizi doğru bir şekilde nasıl bedava öğrenebilirsiniz? Yada 2022 yılında belli bir ücret karşılığında doküman alarak nasıl alabilirsiniz?

Neler Var?

Kredi Notu Hesaplama ve Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Tam net olmasa da kendi kredi notunuzu hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra bir çok yöntemleri kullanarak da çok az bir ücret karşılığında mevcut kredi notunuz kaç olduğunu da yine öğrene bilmektesiniz. TC Kimlik No İle Kredi Başvurusu Sorgulama işlemlerinin tümü için oldukça önem arz eden kredi notu değerinizi hesaplama işlemlerini kendiniz yapmak için şu soruları kendinize sormanız gerekir. Bu soruları kendinize sorarak ortalamalı olarak kredi notu değerinizi bulabilirsiniz. Şayet, sorular sonrasında hala net olarak kredi notu değerinizi bulduğunuzu düşünmüyor iseniz o zaman sizler için kredi notu öğrenme yöntemleri içerisinden en uygun olanı seçebilirsiniz.

Kredi Notunuzu Kendiniz Bulmak İçin Şu Soruları Cevap Verin:

Kredi notu cetveli 1 den başlayıp 1900 puana kadar çıkmaktadır. Bu puanı belirlenmesi için bankacılık sektörü bazı kriterleri baz alır. Alınan bu kriterlere göre ise kredi notu değeriniz belirlenir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notu değerinizi belirlenen bu faktörler ise şunlardır.

 • Kredili ürün kullanım düzenli ödeme alışkanlığınız: Bankalardan kredi kullanıp yada herhangi bir kredi kartı alıp düzenli bir şekilde taksitlerinizi ödüyorsanız bu size %35 oranında puan kazandır. Bu da demek oluyor ki yaklaşık olarak 1900*35%= 665 puan demektir.
 • Mevcut Hesap Borç Durumu: Geçmiş dönemlerde kapanmış olan kredi borçlarınız kredi notunuzun belirlemek için %35 etkenliğe sahiptir. Eğer ki geçmiş dönemlerde kredi kullanıp vade sonu gelene kadar ödeme yaptı iseniz buda yine 665 puan sağlayacaktır.
 • Yakın Zamanda Kullanılan Krediler: Taksit ödemesine başlamamış olduğunuz krediler sizin kredi notunuzu %11 oranında düşüre bilir. Şayet ödeme zamanında yaptı iseniz de artıra bilir.Buda 1900*11%= 209 puan demektir.
 • Kredi Kullanım Yoğunluğu: Şayet sürekli olarak kredi kullanıyor iseniz bu size olumlu olarak etken sağlayacaktır. Size sağladığı oran ise %9 olmaktadır. Buda yapmış olduğum hesaplamalara göre 171 puan anlamına gelir.
 • Diğer Unsurlar: Diğer unsurlar ise sizin kredi notunu %9 ile 10 oranında bir ekten sağlar. Bu unsurlar ise kredi kartına vermiş olduğunuz otomatik ödemeler, kredilerin erken kapatılması gibi faktörlerdir. Buda yine 190 puana tekabül etmektedir.

Şimdi, puanlara bakarak kendi kredi notunuzu hesaplama yapabilirsiniz. Diğer kredi notu öğrenme yöntemleri ise şunlardır.

 1. E-devlet üzerinden
 2. Bankalara başvuru yaparak
 3. Mobil bankacılık
 4. SMS atarak
 5. Findek Paketleri
 6. Bazı ticarethanelerden

Kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şimdi sırası ile hem ücretli hemde ücretsiz olarak kredini notunu öğrenebileceğimiz bu yöntemleri nasıl uygulaya biliriz birlikte bakalım.

Kredi Notu Öğrenme E-devlet Üzerinden Risk Raporu

Ayda 1 defa olarak ücretsiz olarak e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrene bilirsiniz. Bedava e-devlet üzerinden öğreneceğiniz kredi notu için ihtiyacınız olan tek şey kendinize ait bir e-devlet şifresidir. Bankalardan ne kadar kredi kullanabileceğinizi gösteren raporu öğrenmek için e-Devlet şifrenizi ise herhangi bir PTT şubelerinden sadece 2 TL karşılığında temin edebilmekte siniz. KKB Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır? için az önce yukarıda bahsetmiş olduğum yöntemden tam olarak emin değilseniz e-devlet üzerinden risk raporunuzu öğrenmek için sırası ile şua adımları sergileyin lütfen.

 • İlk olarak e-Devlet girişimizi yapalım. Giriş için bu adresi kullana bilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/
 • Arama alanına ”Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazalım. blank
 • Açılan sayfada yukarıdaki resimde de gözüktüğü gibi +Yeni Başvuru butonuna bir defa tıklatalım.
 • Yeni açılan sayfada daha sonra aşağıdaki resimde de göstermiş olduğum gibi ilk olarak ”Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” kutucuğuna tıklatalım. Akıbetinde ise ”DEVAM”diyelim. blank
 • Karşımıza kimlik bilgilerimizi gösteren bir sayfa açılacak. Bu sayfa da bilgilerimiz doğru ise ”BAŞVUR”diyelim. (Şayet numara doğru değil yada gözükmüyor ise o zaman ”İletişim Seçenekleri” bölümünde telefon numaramızı girelim yada güncelleyelim.)
 • BAŞVUR dedikten sonra karşımıza aşağıdaki metin çıkacak. Bu esnada cep telefonunuza ‘bir sonraki sayfada giriş yapmak için şifre gelecek. Şimdi resimde de göstermiş olduğum gibi ”BAŞVURU BİLGİLERİNİZ” bölümünü tıklatalım. blank
 • Yeni açılan resimde olduğu gibi sayfadaki ”RAPORU GÖRÜNTÜLE” betonuna tıklatalım. blank
 • Şimdi ise açılan sayfada ”RAPOR ŞİFRESİ” bölümüne cep telefonumuza gelen şifreyi, sonrasında görmüş olduğumuz güvenlik kelimelerini girerek ”RAPOR GÖRÜNTÜLE”diyelim. blank
 • Şimdi yine aynı şekilde karşınıza çıkan ”DOKÜMAN ŞİFRE KORUMALI” bölümüne cep telefonunuza gelen şifreyi girelim ve ”GÖNDER” diyelim.

Karşımızda ”BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ RAPORU” çıkacaktır. Açılan bu sayfada bütün bankalarda yer alan kredi borçlarınızı ve kullana bileceğiniz kredi miktarlarını görebilirsiniz. Puan olarak ise Findeks kredi notunuzu öğrenmek için ise aşağıdaki başlıklardan herhangi birinden yararlana bilirsiniz.

TC İle Kredi Notu Sorgulama Ziraat Bankası (ANINDA)

11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile Ziraat bankası üzerinden kredi notu değerinizi 9.74 TL ücret ile öğrene bilirsiniz. Ziraat bankası üzerinden başvuru yaparak kredi notu öğrenme için bankaya ait bir vadeli yada vadesiz mevduat hesabınızın olması gerekmektedir. Kısa mesaj yani SMS servisi ile Ziraat bankası bu hizmeti sağlamadığı için mevduat hesabınız üzerinden T.C. ile kredi notunuzu ancak İnternet Bankacılığı ile sorgulatabilir siniz. Ziraat bankası T.C. ile kredi notu sorgulama işlemi için ister mobil uygulamasını isterseniz de İnternet sayfasını kullanarak bu işlemi gerçekleştire bilirsiniz. Mevduat hesabı Ziraat bankasından nasıl alınır ve TC ile kredi notunu nasıl öğrene bileceğinizi resimli bir şekilde sizlere anlatacağım.

 • Herhangi bir Ziraat bankasına şubesine giderek ücretsiz olarak vadeli yada tavsiyem vadesiz mevduat hesabı TL cinsinden hesap açtırabilirsiniz.
 • Hesap açma işlemi sırasında ilgili memurdan İnternet bankacılığını kullanacağınızı beyan ediniz. Şifrenizi sisteme tanımlı cep telefonundan anında temin edebilirsiniz.
 • Şimdi Ziraat MOBİL uygulamasına yada benim anlatacağım yöntem olan İNTERNET BANKACILIĞI SİTESİNE buradan giriş yapalım.
 • Karşımıza T.C. kimlik numaramızın ve şifremizin giriş yapabileceğimiz bir alan gelecek. Burada 11 haneli T.C. kimlik numaranızı ve altına da banka memurundan talep edip cep telefonumuza gelen şifreyi girip ”DEVAM” diyelim. blank
 • Giriş işlemini yaptıktan sonra sol menüde ”BAŞVURULAR” ve menüde yer alan resimde de gözüken ”Çek ve Risk Raporu” tıklatalım. Altında iki başlık çıkacak bu başlıklardan yine resimde de görmüş olduğunuz gibi KKB ”Risk Raporu” olanına girelim. blank
 • Şimdi açılan pencerede ilk olarak ödemenin yapılacağı hesabı resimde göstermiş olduğum gibi belirtelim. Sonra ise ”E-POSTA GÖNDER” diyelim.blank

Rapor detayında belirtmiş olduğunuz şekilde Findeks Kredi Kayır Bürosu tarafından tutulan kredi notu değeriniz e-posta adresinize gönderilecektir. Ücretsiz Kredi Notu Nasıl Sorgulanır (5 ETKİLİ YÖNTEM) den isterseniz bu bedeli hiç ödemeden risk raporunuzu temin edebilirsiniz.

1122 Cep Telefonu Kısa SMS Atarak Kredi Notu Sorgulama

Hızlı bir şekilde kredi notu sorgulama yaptırmak isteyenlere tavsiyem cep telefonları üzerinden kısa mesaj atarak yapılan işlemdir. Bu amaç ile Vodafone yada Turkcell veya Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemleri için operatör numaraları oluşturmuştur. Her GSM operatörünün kredi notu sorgulatma yaptırmak isteyenler için oluşturmuş olduğu SMS numaraları ise farklıdır. Yalnız İsimden Numara Sorgulama Ücretsiz Bulma da gibi bu işlemler bedava ne yazık ki değildir! Cep telefonundan SMS atarak kredi notu sorgulatmak için bütün operatörlerin uygulamış olduğu ücretlendirme ise 14 TL olmaktadır. Operatörlere ait kredi notu sorgulama numaraları ve ücretlendirmeleri ise şu şekilde yer almaktadır.

 • Turkcelll: Sorgulama yapılacak ona kişinin T.C kimlik numarası yazılır sonra bir boşluk doğum yılı girilip 1122 numaraya SMS olarak atılır. Ücretlendirme ise 14 TL olmaktadır.
 • Türk Telekom: Kısa mesaj bölümüne kredi notu sorgulatması yapılacak olan kişinin sadece T.C. kimlik numarası yazılır ve kısa mesaj ile 1122 numaraya gönderilir. Ücretlendirme ise yine 14 TL olmaktadır.
 • Vodafone: Kredi notu sorgulaması yapılacak olan kişinin yine T.C. kimlik numarası kısa mesaj bölümüne girilerek 1122 numaraya mesaj olarak atılır. Ücretlendirme ise 14 TL’dir.

Bu işlemi çok daha ucuz olarak sadece 6 TL yapmak istiyorsanız bunu doğrudan Findeks sitesine buradan giriş yaparak yine cep telefon ve T.C. no girerek gerçekleştire bilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalamamız: 4]
Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Oğuzhan dedi ki:

  Anında kredi çekmem mümkünmü

 2. Emine dedi ki:

  8 çoçuğum var geçimlerini sağlamak içi hayvancılık yapmak istiyorum

 3. Abdullah ÖNderoğlu dedi ki:

  Dul bir adamım hayvancılık yapıp hayatımı kazanmak istiyorum

 4. Fuat Tanju Çelebi dedi ki:

  KİREDİ NOTUM

 5. Veysel yeni dedi ki:

  Serbest meslek

Bir Yorum Yazın