Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

100 Bin TL Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi (TEŞVİKLER)

Resmi gazete yayımlanan tebligat ile 2023 de Ziraat Bankası çiftçilere 100 bin TL kadar faizsiz kredi vermektedir. 5570 sayılı kanunun 1. maddesine göre ÇKS yada İşletme belgesine sahip çiftçilerimiz bu imkanlardan Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden istifade edebilmektedirler. ''Hayvansal Üretim Konuları'' ile ''Bitkisel Üretim Konuları'' haricinden Ziraat Bankasının sağlamış olduğu olanaklardan bir diğeri de ''Su Ürünleri Avcılığı'' alandakiler da yetiştiricilik faaliyetleri tir. Bu farklı 3 alandaki üreticilerimiz Cumhurbaşkanı Kararı ile bu sene uygulanmaya başlanan ''Genç Çiftçi'' ve ''Kadın Girişimci Desteği'' gibi konulardan da sağlanan faizsiz olarak kredilerini avantajlarını yaşamaya ayrıca başladığının müjdesini de burada sizlere vermek istiyorum

100 Bin TL Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi (TEŞVİKLER)

Ziraat bankası faizsiz olarak kredi sağlamış olduğu bütün üretim konularını siz değerli çiftçilerimiz için bir araya getirdik. Tabi bunun yanında faizsiz krediyi kullanacak olan köylümüzün ne gibi şartları sağlaması gerektiğine de yer verdik. 2023 yılında nasıl ve hangi evraklar ile başvuru işlemin yapılması gerektiğini ise adımlar halinde daha iyi anlaşılacağı için paylaştık. Ayrıca çifti kredisi için gerekli olan belgeler, faiz oranlarıyla birlikte hesaplamalarını da makalemizde yayımlamış bulunmaktayız.

Neler Var?

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi Nelere Verilmektedir?

Ziraat bankası 2023 yılı itibarı ile çiftçilere vermiş olduğu daha önceki faizsiz kredilerinin kapsam ve limitlerini bir hayli yükseltti. Önceleri sadece büyükbaş hayvancılık için sadece 100.000 TL olarak verilen faizsiz çiftçi kredileri artık bir çok tarımsal faaliyetler için verilmeye başlandı. Özellik ile 40 yaş altı genç çiftçi ve kadın girişimcilere daha fazla şans sağlanan bu imkanların nelere verileceğini ise sizlere bir tablo halinde açıklık getirmek istedi. Tam 25.000.000 liraya kadar verilen Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz Oranları ise bu yıl için indirimsiz olarak cari %17 olarak belirlendiğini de ayrıca belirtmek isterim. Belirlenen bu cari faiz oranının sene içinde yıllık %9 ile en fazla %17 asarında değiştiğini de bilmenizi isterim. Mevcut cari faiz oranına göre sizler için resmi gazete de yer alan bütün tarımsal ve hayvansal konuların faiz indirim desteklerinin dip seviyelerini tablo olarak yer verdik. Tablo altında yer alan 3 yada 4 nitelikler dahilinde belirtilen konularda Ziraat bankasından faizsiz olarak kredi kullana bilirsiniz.

ÜRETİM KONUSU YATIRIM İŞLETME ÜST LİMİT
Süt ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği Faizsiz Faizsiz 25.000.000 TL
Damızlık Düve Yetiştiriciliği Faizsiz Faizsiz 10.000.000 TL
Büyükbaş Hayvan Besiciliği %90 Faiz Desteği Faizsiz 10.000.000 TL
Küçükbaş Hayvancılık Faizsiz Faizsiz 15.000.000 TL
Arıcılık %70 Faiz Desteği %90 Faiz Desteği 2.500.000 TL
Kanatlı Sektörü %55 Faiz Desteği %80 Faiz Desteği 5.000.000 TL
Damızlık Kanatlı 75% Faiz Desteği %75 Faiz Desteği 10.000.000 TL
Su Ürünleri Sektörü %80 Faiz Desteği %80 Faiz Desteği 10.000.000 TL
Geleneksel Hayvansal Üretim (100 Bin TL Kadar Onun Üstü) %90 Faiz Desteği Faizsiz 1.500.000 TL
Kontrollü Örtü Altı Tarımı Faizsiz Faizsiz 25.000.000 TL
Yem Bitkisi Üretimi %95 Faiz Desteği Faizsiz 5.000.000 TL
Yurt İçi Sertifikalı Tohum/Fide/Fidan Faizsiz Faizsiz 20.000.000 TL
Süs Bitkisi Üretimi 50% Faiz Desteği % Faiz Desteği 10.000.000 TL
Meyve Yetiştiriciliği Faizsiz Faizsiz 10.000.000 TL
Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim (50 Bin TL Kadar Faizsiz Onun Harici) %90 Faiz Desteği Faizsiz 2.500.000 TL
Tarım Makineleri %75 Faiz Desteği 2.500.000 TL
Traktör %50 Faiz Desteği 500.000 TL
Modern Basınçlı Sulama Sistemi Faizsiz 5.000.000 TL
Tarım Makineleri Parkı Faizsiz 5.000.000 TL
Arazi Alımı 25% Faiz Desteği 2.500.000 TL
Lisanslı Depoculuk Yatırım %50 Faiz Desteği 50.000.000 TL
Elüs Karşılığı Kredi Faizsiz 5.000.000 TL
Soğuk Hava Yatırımı %50 Faiz Desteği 10.000.000 TL
Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi %50 Faiz Desteği %50 Faiz Desteği 10.000.000 TL
Sözleşmeli Üretim %80 Faiz Desteği 50.000.000 TL
Özel Ormancılık %50 Faiz Desteği %50 Faiz Desteği 10.000.000 TL

Evet değerli çiftçilerimiz, yukarıda yer alan tarımsal ve hayvansal alandaki verilecek olan kredilerin en üst limit ve faiz desteğini görüyorsunuz. Burada yer alan en üst faiz desteğinden yada faizsiz kredi imkanından yararlana bilmeniz için ancak bazı şartlara haiz olmanız gerekir. Bu şartlar ise yine her ne kadarda kredi konusuna göre değişiklik göstermiş olsa da

 1. 40 yaş altı genç çiftçi
 2. Kadın girişimci
 3. Yurt için doğum yapan hayvan
 4. Atıl işletme alımı
 5. Kendi yemini üreten yada mera kullanan
 6. Yerli üretim makine alımı
 7. Sözleşmeli üretim yapan
 8. Organik veya iyi tarım uygulaması yapan
 9. Yurt içi sertifikalı tohum fide alımları

Gibi, niteliğe sahip yada gerekli olan alımları yapmanız gerekir. Faizsiz olarak çiftçilere verilen tarımsal ve hayvansal konuları gördükten sonra artık kredinin başvuru şartlarına geçebiliriz.

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 yılı öncesinde sadece büyükbaş hayvancılık konusu için Ziraat bankası faizsiz kredi vermekteydi. O da sadece 100.000 TL kadarlık kısmı içindi. Ama, bu yıl imkanlar fazlası ile değişti. Gerçi sizler de bu köklü değişikliği Faizsiz Çiftçi Kredisi Nelere Veriliyor başlığım da yer alan tablomuzda gördünüz. Şartlar konusuna gelir isek bu yıl çok farklı olarak bir değişikliğe gidilmedi. Geçen yıl ile bu sene için  aranana faizsiz kredi başvuruları için şartlar aynıdır.

blank

Yine bu senede banka kredi başvurusu için hem çiftçilerden hem de alınacak olan hayvanlardan bazı şartları aramaktadır. Peki, bu aranan şartlar nelerdir?

Hayvanlarda Aranan Nitelikler:

 • Damızlık Süt Sığırcılığı: Damızlık süt sığırcılığı için Ziraat bankasından 100.000 TL faizsiz kredi alacakların alacakları hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Ayrıca alınacak olan damızlıkların damızlık belgesinin mevcut olması gerekmektedir. En fazla bir kere doğum yapmış en fazla 36 aylık olması da aranan şartlar içerisinde yer almaktadır. Bu yaş sınırı mandalar için 48 aya kadar çıkmaktadır.
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği: En az 50 baş alım yada üzerinde bir alım yapmanız gerekmektedir. 4 ile 13 aylık düve alımları için Ziraat Bankası faizsiz kredi imkanları sağlanmaktadır.
 • Küçükbaş Süt Hayvancılığı: Küçükbaş hayvanların 9 ile 25 aylık arasından olması şarttır. Ayrıca, küçükbaş hayvanların Koyun, Keçi Kayıt sisteminde yer alması gerekir.
 • Damızlık Et Sığırcılığı: 36 Aydan büyük olmayan Hereford, Angus, Şarole ve Lumuzin ırkı büyükbaş hayvan alımları yapılması gerekmektedir. TÜRKVET sisteminde yer alan ya bir kere doğum yapmış yada en fazla ilk yavrusuna gebe olabilir.
 • Küçükbaş Besicilik: En az 6 aylık ve en az 100 baş küçükbaş hayvan alınması gerekmektedir.!
 • Damızlık Kanatlı Hayvan: Etlik yada yumurta tavukçuluğu için en az 10.000 adet. Damızlık tavuk üretimi için en az 1000 adet. Hindi için ise en az 5 bin adet alım yapılması gerekmekte siniz.

Çiftçilerimizde Aranan Şartlar, Belgeler:

 • Hayvancılık (işletme) Belgesi yada ÇKS belgesi çıkartılması gerekmekte siniz. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır, Alma Şartları Nedir? de detayları bulabilirsiniz.
 • Tarım İlçe Müdürlüklerinden alınacak olan işletme tescil belgesi
 • İşletmeye ait tapu belgesi
 • Tarım Kredi Kooperatifinden alınacak olan borcu yoktur yazısı
 • 3 Adet kefil, kefillerden bir tanesi devlet memuru olması duruma göre talep edilebilir. Ayrıca mutlak kefillerin gelir belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Hayvancılığı köyde yapacaklardan köy azaların da imzası olan ”Köyde Hayvancılık Yapıyor” belgesi
 • Son dönem ödemesi olan herhangi bir fatura
 • Vergi dairesinden alınan devlete herhangi bir borcu yoktur yazısı
 • Kredi sicil geçmişi olumlu olunması

Not: ”İŞLETME DÖNEMİ” içerisinde Ziraat bankası faizsiz kredi imkanlarından yararlanmaya hak sahipleri ipotek olarak bakmış oldukları hayvanların küpe numaralarını gösterebilir.!

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası çiftçilere eksiksiz olarak her alanda kredi sağladığını sağladığını hep birlikte gördük. Sübvansiyonlu olarak sağlamış olduğu kredinin şartları da bir hayli kolay tır. Aşağıda yer verdiğim gibi istenilen belgeler de gerçekten bakıldığında olması gerektiğinden fazla değildir. Böylece başvuru yapmak için nerede ise hiç bir nedeniniz kalmadı diyebilirim. Peki, başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

3 Tuşla Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma sayfamıza ziyaret ederek telefon desteği nasıl alabileceğinizi öğrene bileceğinizi bilmenizi isterim.

blank

Başvuruların şahsen olarak başlatılabilmesi için nüfus cüzdanınız yeterlidir. Yanınız da nüfus cüzdanınızın aslı olması ile işlemleri Ziraat bankası şubelerinin tarımsal işler bölümünden başlata bilirsiniz. Peki, sonra süreç nasıl işliyor?

 1. Banka görevlisi sizin kimlik numaranızdan kredi sicilinizi sorgular. Sorgulama da sorun yok ise işlemlerini başlatmak için sizden gerekli olan olan belgeleri ister.
  1. ÇKS veya işletme belgeniz
  2. Vergi borcu yoktur yazısı (Bu belgeyi e-Devlet üzerinden de alabilirsiniz adresi ise https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-e-borcu-yoktur
  3. Kefillere ait nüfus belgeleri (Eşleri ile birlikte)
  4. Gelir beyanı
  5. Teminata ait tapu belgesi
 2. Gerekli olan belgeler tanzim edildikten sonra işlemler başlatılır. Ekspertiz rehin edilen evi inceler. Değerini belirledikten sonra ise bankaya bildirir. Rehin şayet kulak küpe numaraları kayıtlı hayvan ise onu denetler.
 3. İpotekler de de sorun yok ise başvuru yaptığınız kredi onay alacaktır.

Ziraat bankasından faizsiz çiftçi kredisinin kullanma işlemleri bu şekilde tamamlanmış olur. Ziraat bankası tarafından sağlanan bu imkanlara eğer ki uygun değilseniz size kredi açısından önereceğimiz başka bir yok var. O da eğer ki sadece kredi notunuz düşük ise gelir belgesiz olarak dahi alabileceğiniz tüketici kredisidir. Şahsen amatör olarak hayvancılığa başlayacaklar için de ben bu yolu öneririm.  Doldurup göndermenizdir. Bu yol ile hayvancılık yapacaklar için ise önereceğim banka ve geri ödeme planı ise şu şekildedir.

 • 36 ay vade yani 3 yılda borcum bitsin diyenlere önereceğim banka TEB bankasıdır. Bankamız ŞUBAT ayına özel olarak 12 ay vade için %1.64, 24 ay vade için %2.77 faiz oranları ile kredi sağlamaktadır. Fakat kredi ödemesinin süresi 36 aya kadar çıktığında ise %1.90 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu faiz oranlarına göre ödeme planı ise şu şekilde yer alır.
35.000 TL Geri Ödeme Planı
Vade Taksit Maliyet
12 3.436,06 TL 41.232,70 TL
18  2.462,91 TL 44.332,33 TL
20 2.269,82 TL 45.396,49 TL
24 1.982,11 TL 47.570,81 TL
29 1.737,03 TL 50.373,92 TL
32 1.628,14 TL 52.100,54 TL
36 1.554,71 TL 55.969,64 TL

İnternet üzerinden hemen bu fırsatların size çıkıp çıkmayacağını sorgulama ve başvuru yapmak isteyenler https://bit.ly/2U0KGpN bu adres üzerinden bunu sağlaya bilirler. Konu hakkında soru yada görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.😉

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın