Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

100 EURO Çalışan Anneye Devlet Kreş Desteği (2022 Desteklenen İller)

Sigortalı olarak çalışan ve bu durumdan dolayı çocuğunu kreşe gönderen annelere 2022 'de müjde. Devletten sizlere aylık 100 avro mali destek geldi. Hibe olarak verilecek olan bu destek ile çocuğunuz kreş ödemelerini sağlaya bilirsiniz. Ayrıca, senede bir defaya mahsus olarak verilen ilave 100 avro ile de çocuğunun ihtiyaçlarını karşılaya bilmektesiniz. Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında verilecek olan bu hibe imkanlarından 0 ile 60 ay arasında çocuğu olan binlerce annemiz yararlana bilmektedir.

100 EURO Çalışan Anneye Devlet Kreş Desteği (2022 Desteklenen İller)

Avrupa Birliği ile başlatılan bu projeden toplamda 26 milyon avronun üzerinde bir kreş bakım yardım parası annelere ödenecektir. Sizlerde devletin kreş desteğinden yararlanmak isterseniz. 2022 yılı için belirlenen tüm şartlar aşağıda mevcuttur.

Neler Var?

Çalışan Anneye 100 Avro Kreş Yardım Parası 2022 Başvuruları

Sigortalı olarak çalışan annelere müjdeli haber geldi. Artık Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi kapsamında çocuklarınızı kreşe göndermeniz halinde devletten 100 avro hibe alacaksınız. 0 ile 60 ay arasındaki çocukları kapsayan bu projeden yararlanacak olan ailelere ilaveten 100 avroda eğitim alış verişlerinin sağlanması için yine hibe ödemesi sağlanacaktır. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen bu projeden binlerce anne nasıl yararlanabileceğini sizler için açıklık getirdik. Yapılan bu destek için belirlenen projenin amacı

 • Çalışan kadınların iş hayatındaki istihdamı desteklemek.
 • Daha fazla iş gücüne katılım olması amacı ile iş hayatındaki debbelerini sağlamak amacı ile destek olmak.
 • Çocukları kurumsal bakım hizmetleriyle tanıştırarak erken çocukluk dönemi eğitimlerine katkı sağlamaktır.

Bu proje ayrıca, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve sürdürülebilir büyümeyi de hedeflemektedir. Bu  proje için şartlara uygun ailelere toplam 26 milyon avronun üzerinden verilecek devlet destekli kreş hibesi için şimdilik proje kapsamındaki iller 7 ilimiz için geçerlidir. İlk olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya illerinde başlatılan devlet destekli kreş yardımı projesi ilerleyen yıllarda daha kapsamlı illerde uygulanmaya başlatılacaktır.

Bunun haricinde yine devletimizin vermiş olduğu destekler arasında bulunan Çalışan, Çalışmayan Annelere Verilen Süt Doğum Yardım Parası da bulunmaktadır. Şayet sizlerde bu yardımlardan yararlanmayı düşünür iseniz. Vermiş olduğumuz adres içeriğinde tüm bilgiler mevcuttur. Tek yapmanız gereken buraya bıraktığımız linke tıklamak olacaktır.

Bu önemli bilgiyi de sizlere paylaştıktan sonra şimdi geçelim, devlet destekli kreş hibe yardımı hangi illerde bulunmaktadır. Haydi şimdi gelin hep birlikte bu illerimizi görelim.

Devlet Destek Kreş Hibe Yardımı Hangi İllerde Var?

Devlet destekli olan projeden çalışma hayatına devam eden anneler yararlanabilmektedir. Bununla birlikte daha önce çalıştığı işe geri dönmek isteyen anneler de yapılan bu projeden yararlanabileceklerdir. 0-60 ay arasında küçük çocuğu olan anneler çalışmak isteyen yada çalışan tüm anneler başvuru yapabiliyor. Tabi ama belirlenmiş olan şartlara da uyum sağlanması gerekir. Şartlara uyum sağlayan başvurusu kabul edilen annelere 2022 yılında aylık 100 Euro mali destek verilecektir. Çalışan anneye verilecek olan bu 100 Euro kreş yardım parasının alına bilemesi için annenin ilk olarak sigortalı olarak desteklenen iller içerisinde ikametgah ediyor olması gerekmektedir. Avrupa Birliği ile başlatılan kreş desteği projesi ilk olarak ülkemizde 5 ilde başlatılmıştı. Şimdi ise bu proje daha çok genişletilerek 7 ilimize çıkarılmıştır. Devlet destekli olarak kreş desteği alacak bu şanslı 7 ilimiz ise;

 • Ankara
 • Antalya
 • Bursa
 • Elazığ
 • İstanbul
 • İzmir
 • Malatya

içinde bulunduğunuz yıl için kreş hibesinden yararlanacak olan illerimiz bunlardır. Ev v hanımlarımız içinde yine devlet destekli olarak İŞKUR aracılığı ile verilen evde paketleme işleri de bulunmaktadır. Bu sayede ev hanımlarımızda en azından kendine özel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu iş imkanları nelerdir? derseniz. Öncelikle yaşamış olduğumuz covid-19 hastalığından dolayı bildiğiniz üzere maske zorunluluğu geldi. Bu durumda firmalar siparişleri yetiştiremez oldu. Ve evlere İŞKUR aracılığı ile paketleme işi vermeye başladılar. Sizlerde Evde Maske Paketleme İş İlanlarıyla (İŞKUR Destekli) iletişime geçerek kendinize ek gelir kazanabilirsiniz. İkincisi ise yine İŞKUR üzerinden İŞKUR LC Waikiki Evde Paketleme İş İlanları (İstanbul Dahil)olmak üzere bulunmaktadır. Hangisi iş imkânından yaralanmak isterseniz tanıtımı siz bayanlar için vermiş olduğumuz adresin içeriğinde bulabilirsiniz. Şimdi sıra geldi çalışan annenin kreş hibe desteğinden yararlana bilmesi için il harici aranan diğer şartların neler olduğuna.!

Çalışan Anneye Kreş Desteği Hibe Başvurusu Şartları Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa hazırlanan proje için bazı şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir. Çalışan annelerin kayıt işlemlerini tamamlamasından sonra 24 ay boyunca çocuklarınıza 72 aylık olana kadar verilecek olan devlet destekli hibeler. Ve kreş parasından istifade edebilmeniz için desteklenen iller içinde ikametgah ediyor olmanızın haricinde diğer şartların da sağlıyor olmanız gerekmekte siniz. Bu şartlar nelerdir? derseniz,

 • Çocuğunuzun anaokulu, bakım evi, kreş gibi yerlerde, sizin çalışmış olduğunuz süreye paralel olarak düzenli bir şekilde devam etmesi gerekmektedir.
 • Sizlerin ve çocuğun devam edip etmediğini onaylama için önceden hiç bir şekilde haber vermeden anaokulu, kreş yada bakım evleri ziyaretleri yapılacaktır.
 • Çocuğunuz hasta yada başka bir sorunu olduğunda muhakkak proje yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir.
 • Ön kayıt anında 0 ile 60 ay dahil olmak üzere çocuğa sahip olmanız
 • Çocuğunuz ile aynı evde ikametgah ediyor olmalısınız
 • Kesin kayıt tarihi itibarı ile iş verinin yanın da tam olarak 4A sigortalı olarak çalışıyor olmalısınız
 • Kesin tarih itibarı ile aylık geliriniz brüt asgari ücretin 2 katını aşmıyor olması gerekmektedir
 • Proje uygulanan iller içerisinde faaliyet gösteren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu, kreş veya gündüz bakım evine göndermeniz gerekmekte siniz
 • Ayın başından itibaren, bir işverenin yanında 30 gün boyunca çalışmanız gerekmektedir. yani 30 gün tam olarak SGK nız olmalıdır.
 • Eğer rapor alırsanız da durumunuzu yine proje yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir. Bildirme süresi rapor tarihi itibaren en geç 7 gün olmaktadır.
 • Çocuğunuzu göndermiş olduğunuz anaokulu, bakım evi yada kreşlerin ücretini Halk bankası tarafından açtırmış olduğunuz hesap üzerinden düzenli olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Çocuğunuzu kayıt ettirdiniz kesinlikle toplu ödeme yapmamanız gerekmektedir

Proje için yetkili olan kişilere bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla ödeme yapmanız halinde yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Bu şartları da sağlıyorsanız çalışan anneye verilecek olan aylık 100 Euro kreş destek hibesi imkanlarından yararlana bilirsiniz.

 

Başvuru hakkında detaylı video anlatımı vermiş olduğumuz bu adres üzerinde bulunmaktadır. Devletimizin çalışan annelere sağlamış olduğu kreş parası için nereye ve ne şekilde başvuru yapılacaktır. Şimdi bu sorunuzu cevaplayalım.

Kreş Parası İçin Nereye Başvurulacak?

Bildiğiniz üzere teknolojinin hızla gelişmesi ile bütün hayatımız kolaylaştı. Buna e-devlet de dahil oldu. E- devlet üzerinden bir çok işlemimizi kolaylıkla yapabiliyoruz. Çalışan anneye 24 ay boyunca verilecek olan 100 Euro kreş yardım parasının başvuruları İnternet üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır. Şayet sizin hala bir e-devlet uygulamanız yoksa. Öncelikle hayatımızı kolaylaştıran bu uygulama için şifre almanız gerekmektedir. Daha önceki yıllarda bu şifreyi PTT aracılığı ile saatlerce sıra kuyruğu bekleyerek belli bir ücret karşılığında alıyorduk. Şuan sizlere vereceğim yöntemler ile evinizin bir köşesinde oturup çok kolay bir şekilde e-devlet şifresi alabileceksiniz. Üstelikte hiçbir ücret ödemenize gerek kalmayacak. PTT Gitmeden İnternet’ten Bedava İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? sizler için aşama aşama her detayı anlattım. Tek yapmanız gereken vermiş olduğumuz adrese girmek olacaktır. Bu uygula sayensin de SGK aracılığı ile yapabileceğiniz kreş yardım parası ön başvuru işlemleri aşağıdaki işlemleri sıralayarak sağlayabilirsiniz.

 1. ilk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/InstacareBasvuru/home.xhtml adresine giriş yapalım.
 2. Sonrasında ”e-Devlet giriş” diyelim.
 3. Başvuru yapmak için tıklayın da ” Başvuru Yap ” diyelim.
 4. Karşımıza çıkan anket tarzı formu dolduralım ve ” DEVAM ET ” diyelim.
 5. Şimdi karşımıza eğitimli bakıcılık desteği almak isteyen annenin bilgilerinin girilmesi gerekilen bir form daha gelecek.
 6. Bu formu da eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmanız halinde arkasından ” DEVAM ET ” demelisiniz.

Vermiş olduğumuz bu yolu takip etmeniz halinde devletin sağlamış olduğu çalışan anneler için kreş yardım parası başvurusunun ön müracaatını tamamlamış olacaksınız. Konu hakkında bizlere sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 8 Yorum
 1. hediye demirer dedi ki:

  başvurduktan sonra nasıl bilgi alabilirim

 2. Rabiya dedi ki:

  Kreş üçreti 2020 ne zaman alınır

  1. Admin dedi ki:

   Şuan e-devlet üzerinden destekler halen aktif olarak gözükmüyor. Lütfen sayfamızı takip edin tarihi sizler ile paylaşacağım.

 3. Didem dedi ki:

  Calisan calismayan anne diyor valismayan annede basvurabilir mi 0 60 ay denilmis bebegim var 9 aylik yararlanabilirmiyim

 4. Halime dedi ki:

  Subat ayi icinde odemeler baslicak denildi ne zaman verilmek acaba

 5. Hacer dedi ki:

  Başvuru yapıyorum neden oluşmuyor çocuğum 3 yaşında niye olmuyor

 6. gamze dedi ki:

  yedek başvuru yapmıştım çok önce. Neden hala yedek görünüyor

  1. Funda Aygün dedi ki:

   Admin bende geçen sene başvurmuştum yedekteydim hala yedekte görünüyorum ne yapmak gerekir

Bir Yorum Yazın