Zübeyde Hanım Caddesi, Numara: 14 Bozüyük/Bilecik
trende

1 2 3 Ay Temel Bireysel İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Özellikle korona virüs salgını döneminde milyonlarca tüketici, devlet destekli temel ihtiyaç kredisi kullanmak zorunda kaldı. Yıl başından sıfır araç fiyatlarına uygulanan kampanya ile de bir çok vatandaşımız araç kredisi çekti. Ekonomi bu şekilde giderse de ne yazık ki çekilen bu krediler ödenemeyecek gibi gözükmektedir.

1 2 3 Ay Temel Bireysel İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Peki, 1 ay ödemediniz durumunda başınıza neler gelir, biliyor musunuz? Ya da 2 veya 3 ay ödeyemediniz, banka borcundan dolayı hapse girer misiniz? Konut kredisi kullanalar dahil olmak üzere tüm bu soruların cevabı yasalara göre sizler için paylaştım.

Neler Var?

Devlet Destekli Banka Kredi Taksiti 1 2 Ay Ödenmezse Ne Olur? (Bireysel, Tüketici, Konut)

Devlet destekli banka tüketici kredisi 1 yada 2 ay ödenmezse ne olur? hiç düşündünüz mü? Biliyorum siz de bir çok tüketici gibi banka kredinizi hep zamanında ödemekten yanasınız. Ama, özellikle şuan için öyle bir hayat şartları içindeyiz ki! banka borçlarını bir çoğumuz ödemekte zorluk çekiyoruz. Aslında bunun devletimiz de farkında. Bu nedenle sürekli olarak sizler de şahit oluyorsunuz ki! banka kredileri için yeniden yapılandırma ve taksitlendirme imkanları çıkartmaktadır. Peki, bu yapılandırma ve taksitlendirmelere de yanaşmadınız diyelim. Ya da yanaştınız ama yine de banka kredilerinizi 1. ay ödeyemediniz. Hatta 2. ay da banka kredinizi ödeyemediniz. Konut, bireysel temel ihtiyaç yada araç kredisi hiç fark etmeksizin. Sizi neler karşılıyor biliyor musunuz? İşte cevabı..

 • 1 ay bireysel yada tüketici veya araç kredisini ödemediniz zaman banka ekstra olarak borca faiz koylar. Bu faiz oranı ise en çok mevcut faiz oranına %0.30 ilave olur. Örnek vermem gerekir ise çekmiş olduğunuz kredi faiz oranı aylık %1.00 oranında ise en fazla %1.30 oranında uygulanır. Çekilen krediye göre ödeyeceğiniz miktarın hesaplamasını ise isterseniz kendiniz de hesaplama yapa bilirsiniz. Bunun için https://bit.ly/31ajJms bu adrese girmeniz yeterlidir.
 • 2. ay ödemezseniz banka size bir ihtar çeker. Bu çoğunlukla borcun ödenmediği 54. güne de işleme konulur.

Banka kredi taksitinin 1. ve 2. ay ödenmediği zaman başınıza gelecek olanlar en fazla budur. 5582 sayılı kanun gereği bunun haricinde asla başınıza bir şey gelmez. Peki, 1. ay cezalı bir şekilde ödemeyi ret ettiniz. 2. ay ise banka tarafından gönderilen ihbarnameye rağmen hala kredi borcunuzu ödemeniz. Peki 3. ay kredi borcunuzu halen ödemiyorsanız ne gelir?

Bankalardan Çekilen Temel İhtiyaç Tüketici Kredisi Hiç Ödenmezse Ne Olur?

Bankalardan en çok temel ihtiyaç kredisi çekilir. Bir çok isim ile bu kredi banka müşterilerine sağlanır. Bireysel ihtiyaç kredisi, yok efendim temel tüketici kredisi hatta düğün kredisi olarak dahi verilir. Kimi zamanlar özel günler için (yılbaşı, öğretmenler günü) dahi bu kredi isimlendirilerek bireysellere finanse edilmektedir. Kredinin miktarı şuan için 100.000 TL kadar çıkabilmektedir. 2 Yöntemle Ne Kadar Kredi Alabilirim Sorunun Cevabı da sizin ne kadar bu krediyi çekebileceğinizi cevapladığı mı da bilmenizi isterim. Peki, bankalar tarafından verile temel ihtiyaç tüketici kredisi hiç geri ödenmezse ne olur biliyor musunuz? Sıkı durun! hiç tahmin etmeyeceğiniz sonuçlarla karşılaşa bilirsiniz.

 1. Banka müşterisi 1. ay kredisini ödeyemediği zaman mevcut borcuna ceza uygular. Uygulanan bu ceza mevcut faiz oranının üzerine en fazla %0.30 olmaktadır.
 2. Uygulanan bu cezalı taksit ve ilaveten 2.ay bulunan bireysel ihtiyaç kredisi taksiti halen ödenmediği zaman banka en fazla size ihtar çeker.
 3. Baktı çekilen ihtara rağmen müşterisi halen 90. güne gelmesine rağmen kredi taksitini ödemiyorsa o zaman iş yaptırımlara girer. Bu yaptırımları ise bankanın avukatı yürütür. Peki, başınıza bu yaptırımlar ile neler gelebilir.
  1. Herhangi bir yerde çalışıyorsanız, (SSK-BAĞKUR-EMEKLİ SANDIĞI) aylığınızı banka üzerinden alıyorsanız. Banka mevcut maaşınızın en fazla 4/1 kadar el koya bilir. Bu ise 4.000 TL için 1.000 TL olmaktadır.
  2. Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız. Üzerinizde yer alan taşınır yada taşınmazlara icra gelebilir.

Tüm bu sürecin sonunda bankaların kara listesine girersiniz.

 Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri de bir daha nasıl kredi çekebileceğinizi görebilirsiniz.

Üzeriniz de hiç bir taşınmaz ya yoksa! O zaman ne olacak peki? Cevabı, bir alt başlıkta…

Herhangi Bir Banka Kredisi Yada Vergi Borcundan Hapse Girilir Mi?

Milyonlarca insanımızın bankalara kredi borcu var. Bir o kadar da emin olun ki binlerce kişinin devlete vergi borcu var. Bu vergi borçlarının çoğunluğu BAĞKUR ile senelik gelir beyannamesi oluşturmaktadır. Gün geçtikçe de devlete ve bankalara olan kredi ve vergi borçları kabarmaktadır. Banka kredi ve vergi borçlarınız için yeniden yapılandırmalardan yararlanmanıza rağmen ödeyemediyseniz peki ne olacak? Hiç düşündünüz mü? Misal olarak en kötü senaryo olan bu borçlardan ötürü hapse girilir mi?

blank

İşte kredi ve vergi borçlarını ödeyemeyen yada ödemek istemeyenler için bu iki sorunun yanıtı.

Herhangi bir taahhütname vermediğiniz sürece. Avrupa insan hakları sözleşmesinin, 4 numaralı protokol ve 1. maddesine göre ‘BORÇ İÇİN HAPİS YASAĞI‘ diğer bir ifade ile ‘HAK MAHRUMİYETİ‘ yapılamaz. İnanmayan https://bit.ly/394YerO buraya bakabilir.

Bu yasa vergi borcu içinde geçerlidir. Dolayısıyla vergi ve banka borcundan dolayı hapis yatmazsınız. Ama başınıza şunlar gelebilir.

 1. Maaşlı olarak çalışıyorsanız aylığınızın 4/1 el konulması.
 2. Banka hesaplarınızın bloke edilmesi
 3. Aracınız var ise çevirmede bağlanması. (Meşhur yeddi emin otoparkının yolunun tutulması anlamına gelmektedir.)
 4. Evinize icra memurların gelmesi
 5. İpotekli olarak ev aldıysanız, evi icra ile satışa çıkarılması

Bu tür yaptırımlarla karşılaşmamak için borçlarınızı 91. güne bırakmadan ödemenizi öneririm.

Ev, Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Ev yada araç kredisi ödenmezse ne olur? konusu tek bir başlık altında yer verdim. Çünkü her iki kredinin ödenmemesi durumunda sonuçları aynı olmaktadır. Konut yada otomobil kredisi ödenmediğinde sonuç olarak ne olura gelmeden önce isterseniz ilk olarak aylık olarak nelerle karışılacağınızdan başlayalım. 1. ve 2. son olarak 3. ayda başınızda gelecekleri böylece görmüş olursunuz. Buna göre belki de bu sürece hiç girmeden bu soruna bir çözüm arayışında buluna bilirsiniz. Çözüm için bankalardan kredi alamıyorum diyorsanız da size bir çözüm önerimiz var. Bankalar Harici Bireysel Kredi Veren Özel Kuruluş Şirketler üzerinden kısa vadeli bu süreçten kurutula bilirsiniz. Kurtulamayanların başına ise ne yazık ki aşağıdakiler gelecektir.

 1. Araç kredisinin ilk ay ödenmemesi durumunda sadece mevcut borca ekstra bir faiz uygulanır. İkinci ay bu borcun 2. taksit ile birlikte ödenmesi istenilir.
 2. Ev yada araç kredisi 2. ayada ödenmezse bu sefer banka size bir ihtarname gönderir.
 3. Borcunuz 3. ayda ödenmez ve 91. güne gelindiğinde doğrudan araç yada konutunuz icra yolu ile el konulur.

İcra yolu ile el konular ev yada otomobiller ihale yolu ile satılır. Satışlar genellikle bankaların kendi İnternet sitesi üzerinden yapılmaktadır. 7 Dk’da Ziraat Bankası İcralık Evlerin İhalesine Katılma da yada Vakıfbank İcralık 2. El Araçlara Başvuru Yapılması da bu satışlara örnekler verdim. İhale ile satılan ev yada araç parası ile bankaya olan borç kapatılır. Şayet olur da para artarsa da banka müşterisinin hesabına bu para aktarılır.

 

LÜTFEN BİZİ DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalamamız: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın